معرفی گل, معرفی گیاه

آشنایی با گیاه پیچ شمعی و روش های نگهداری آن

گیاه پیچ شمعی

گل پیچ شمعی یا هویا یکی از زیباترین گیاهان رونده و پیچ آپارتمانی است که میتواند به خانه شما سر زندگی هدیه دهد. این گل میتواند با برگ های چرمی و براق خود در شرایط متفاوتی از آب و هوا گل های زیبا و خوشبویی را رشد دهد که نگهداری از آن کار دشواری نیست.

اگر به گیاهان پیچ علاقه دارید در این مقاله همراه ما باشید تا گیاه هویا را با شما آشنا کنیم و شرایط نگهداری از آن را شرح دهیم.

معرفی گیاه پیچ شمعی

این گل زیبا بومی آسیای شرقی و استرالیا است که دارای گیاهی همیشه سبز با برگ ها و ساقه های آویزان است و میتواند خودنمایی بسیاری کند. گل های این گیاه دارای عطر بسیاری از خود هستند که در ارقام گوناگونی وجود دارند و به صورت های درختچه ای و بالا رونده میتوانند به رشد خود ادامه دهند.

پیچ شمعی گیاهی نیمه اپی‌فیت میباشد به این معنی که اغلب گونه های آن در بین صخره ها و تنه درختان میتوانند به رشد خود ادامه دهند.

شرایط نگهداری گل هویا

نور

گیاه هویا در شرایط محیطی مانند سایه و نور متوسط میتواند به خوبی به رشد خود ادامه دهد ولی باید این نور به صورت غیر مستقیم بر گیاه بتابد زیرا نور مستقیم میتواند برگ های گیاه را بسوزاند.

در فصل های کم نور میتوانید از لامپ های فلوئورسنت در فاصله 20 سانتی متری آن استفاده کنید. بهترین مکان برای نگهداری میتواند پشت پنجره های جنوبی و جنوب شرقی باشد مکانی که آفتاب ملایم را ساعاتی از روز که نور خورشید داغ نباشد دریافت کند.

آبیاری

این گیاه نسبت به آبیاری بسیار حساس و به کم آبی مقاوم است بنابراین بهتر است آبیاری آن به صورت منظم باشد تا به رشد آن کمک کند.

نباید اجازه دهید سطح خاک شده و سپس آن را آبیاری کنید زیرا میتواند باعث ریزش و عدم تشکیل غنچه های آن شود. آب دادن بسیار به گیاه میتواند منجر به پوسیدگی ریشه ها و بروز بیماری های قارچی در آن شود.

بهتر است آبیاری زمانی انجام شود که حدود 30 درصد از خاک گلدان خشک شده باشد و این نیاز در فصل های سرد کمتر نیز می شود بعلاوه باید از آب های بدون کلر و املاح که به دمای محیط رسده اند برای آبیاری استفاده کنید. آبیاری هنگامی به پایان می رسد که آب اضافی آن از سوراخ گلدان خارج شده باشد.

خاک مورد نیاز

پیچ شمعی ها به خاک های سبک و با زهکشی مناسب احتیاج دارند تا مواد غذایی کافی به آن ها برسد. استفاده از خاک های به هم چسبیده و خاک های باغچه برای کاشت گیاه توصیه نمی شود زیرا خاک گیاه باید بلافاصله بعد از آبیاری آب را از خود عبور دهد و مدت زمان بسیاری مرطوب بماند.

شما میتوانید از مخلوط یک قسمت خاک معمولی و یک قسمت خاک پرلیت و دو قسمت پیت ماس برای گیاه هویا استفاده کنید.

گیاه هویا

 

 

دمای مناسب

این گیاه بومین مناطق مرطوب و گرم است بنابراین گرما را بسیار میپسندد ولی گرما باید به همراه رطوبت باشد تا گیاه به رشد خود ادامه دهد در غیر اینصورت میتواند به گیاه آسیب بزند.

دمای مناسب برای این گیاه بین 23 تا 29 درجه سانتی گراد به همراه رطوبت است. در فصل های سرد نیز گیاه به استراحت نیاز دارد تا گلدهی خود را در فصل های گرم انجام دهد بنابراین بهتر است آن را در این فصول به محیط هایی بین 13 تا 16 درجه سانتی گراد منتقل کنید.

کوددهی

اگر این گیاه را در خاک مناسب خود بکارید به کوددهی های ماهانه نیاز ندارد ولی برای رشد بهتر آن میتوانید در فصل بهار و تابستان که گیاه در حال رشد است هر 2 هفته یکبار آن را با کود های مخصوص (کود های مخصوص گل های زینتی و کود های ۵-۱۰-۵ برای این گیاه توصیه می شود) تغذیه دهید. در فصل زمستان از کود دادن به گیاه خودداری کنید.

تعویض گلدان ها

این گیاه بر خلاف سایر گیاهانی که در آپارتمان ها نگهداری می شوند با رشد خود ریشه های عمیقی تولید نمیکند و در نتیجه به تعویض گلدان به صورت سالانه احتیاجی ندارد و تنها هر 3 الی 4 سال بهتر است تا سایز گلدان را با یک گلدان بزرگترتعویض کنید.

بهتر است از گلدان های سفالی استفاده کنید تا رطوب بیشتری را در خود نگه دارد و از گرم شدن بیش از اندازه خاک نیز جلوگیری کند.

هرس

در فرم دهی گیاه هولیا بهتر است تا آن را بعد از هر دوره مرتبه رشد هرس کنید تا حذف شاخه های اضافی آن بتواند به رشد سالم این گیاه کمک کند.

شاخه های خشک و برگ های بیمار را حتما از گیاه اصلی خود جدا کنید.

گیاه پیچ شمعی ممکن است به چه بیماری هایی دچار شود؟

بیماری های قارچی

ممکن است این بیماری به دلیل آبیاری بسیار، طوبت بالا و سرما ایجاد شود که با له شدن ساقه ها و ظاهر شدن لکه هایی بر روی برگ های آن ایجاد می شود که پس از تشخیص باید آبیاری را متوقف کرده و گیاه را به محیطی با نور و تهویه مناسب منتقل کنید بعلاوه نباید گیاه های قارچی را با آب بشورید.

بدین منظور باید قسمت های آلوده را جدا کرده و بخش های سالم را با محلول های قارچ کش ضدعفونی کنید.

زرد شدن برگ های گیاه

ممکن است زرد شدن در اثر تغییرات شدید دمایی باشد که سردی و گرمی بیش از اندازه عامل ایجاد آن است.

پوسیدگی ریشه گیاه

این گیاه به آبیاری بیش از اندازه حساس است و خاک آن باید دارای زهکشی مناسب باشد در اینصورت پوسیدگی ریشه اتفاق نمی افتد.

رشد نکردن گیاه

یکی از دلایل اصلی برای عدم رشد این گیاه میتواند قرار نگرفتن آن در نور کافی باشد بدین منظور باید گیاه را منابع نوری نزدیک کنید.

ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ های آن

یکی از عوامل بروز لکه ها میتواند غبار پاشی گیاه در روز و در نور باشد که قطرات آب در این روش مانند ذره بین عمل کرده و میتوانند باعث سوزاندن برگ ها شوند برای این کار غبار پاشی را در هنگام سایه کامل انجام دهید.

گل پیچ شمعی یا هویا

آفات گیاه هویا

شته ها، تار های عنکبوتی، مگس های سفید، شپشک آرد آلود از آفاتی اند که میتوانند به این گیاه آسیب برسانند که در صورت مشاهده باید در کوتاهترین زمان گیاه هویا را از سایر گیاهان خود جدا کرده و با استفاده از سموم افت کش آفت ها را به سرعت از بین ببرید.

استفاده از سموم غلیظ شده با روش چکاندن قطره های این محلول در آب و با اسپری کردن آن بر روی برگ ها و ساقه ها میتواند باعث از بین رفتن سریع آفات شود.

سخن آخر

در این مقاله به شرایط نگهداری از گل پیچ شمعی که یک گیاه گرمسیری زینتی است پرداختیم بنابراین اگر می خواهید گیاهی همیشه سبزی که دارای برگ های ضخیم براق باشد و بتوانید آن را در لبه بالکن و راه پله خود قرار دهید و شرایط نگهداری از آن بسیار آسان باشد این گیاه برای شما بهترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *