گیاهان آپارتمانی, مراقبت از گیاه

تفاوت مرمر ملکه پوتوس در مقابل پوتوس طلایی

تفاوت مرمر ملکه پوتوس در مقابل پوتوس طلایی

آیا می خواهید تفاوت بین مرمر ملکه پوتوس و پوتوس طلایی را بدانید؟ ارتباط نزدیک، تنها رنگ و شدت تنوع این دو گیاه را از هم متمایز می کند.سایت سیتی گل، علاقه‌مند به گیاهان آپارتمانی، شباهت‌ها و تفاوت‌های بین این دو گیاه داخلی را بیان می‌کند.

اگر تالار شهرت برای گیاهان آپارتمانی وجود داشت، مطمئناً پوتوس ظاهر می شد. این گیاهان با شاخه های دنباله دار خیره کننده، برگ های سرسبز، و الگوهای متنوع در مجموعه ای از رنگ ها و الگوهای شگفت انگیز ، برای مبتدیان و متخصصان گیاهان آپارتمانی غیرقابل مقاومت هستند.

دو تا از قدیمی ترین و محبوب ترین انواع پوتوس طلایی و مرمر ملکه هستند. در حالی که این دو گیاه شباهت های زیادی دارند، تفاوت هایی نیز دارند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام یک برای فضای داخلی باغچه شما بهترین است، مهم است که همه عوامل هر دو گیاه را درک کنید.

اگرچه از نظر ظاهری کاملاً متفاوت هستند، اما این گیاهان ارتباط نزدیکی دارند و نیازهای مراقبتی مشابهی دارند. تعمیر و نگهداری کم و شایسته اینستاگرام ، دلیلی وجود ندارد که نتوانید هر دو را داشته باشید. بیایید نگاهی عمیق‌تر به هر دو گیاه بیندازیم و ببینیم کدام یک (یا هر دو) برای باغ شما مناسب‌تر هستند.

پیش از اینکه تفاوت این دو گیاه زیباه را بیان کنیم میتوانید مقاله “نحوه رشد و مراقبت از پتوس ملکه برفی” مطالعه داشته باشید

مشخصات

تفاوت های زیادی با این دو گیاه وجود دارد که از نام آنها شروع می شود. در حالی که هر دو از نظر گیاه شناسی به عنوان یک گیاه شناخته می شوند، ارقام متفاوتی هستند و نام های مشترک متفاوتی دارند. بیایید به برخی از تفاوت ها و شباهت های این دو گیاه نگاهی بیندازیم.

پتوس ملکه مرمری

گیاهان پوتوس را اغلب پیچک شیطان می نامند زیرا کشتن آن دشوار است.

تمام گیاهان پوتوس از نظر گیاه شناسی به عنوان Epipremnum aureum شناخته می شوند. آنها همچنین چند نام مستعار دارند که مشترک هستند.

یکی از آن ها Devil’s Ivy است که به دلیل توانایی اش در گسترش و سطح دشواری خلاص شدن از شر آن است. در برخی مناطق به دلیل شکل برگ ها و اعتقاد به اینکه می توانند برای صاحبان خود رفاه مالی به همراه داشته باشند به آنها به عنوان گیاهان پولی نیز شناخته می شوند.

پوتوس طلایی نام رایج گیاه اصلی Epipremnum aureum است. لقب خاص به این نام رایج به عنوان aureum به لاتین طلا اشاره دارد.

اما، پوتوس طلایی همیشه به عنوان Epipremnum aureum شناخته نمی شد. این گیاه در ابتدا پوتوس اورئوس نام داشت، از این رو نام رایج پوتوس است که هنوز هم استفاده می شود. قبل از اینکه دانشمندان در Epipremnum aureum مستقر شوند به Rhaphidophora aurea و Epipremnum pinnatum تبدیل شد.

مرمر کوئین یک رقم از Epipremnum aureum است، به این معنی که ارتباط نزدیکی با گلدن پوتوس اصلی دارد.

مرمر کوئین یکی از قدیمی ترین ارقام محبوب پوتوس است. به دلیل تنوع زیاد و رنگ سفید خامه ای خیره کننده از آن به عنوان یک گیاه مادر برای ایجاد چندین ورزش جدید از جمله مروارید و جید و N’Joy استفاده شده است.

شرایط نگهداری گیاه باباآدم

منطقه بومی این دو گیاه

پتوس طلایی

این گیاهان آپارتمانی محبوب شروع به رشد وحشی در مناطق نیمه گرمسیری کردند.

اعتقاد بر این است که گیاهان پوتوس بومی جزایر پلی‌نزی فرانسه هستند. آنها در حال بالا رفتن از درختان یا پوشاندن خاک به عنوان پوشش زمینی کف جنگل های استوایی یافت می شوند.

به دلیل توانایی آنها در ایجاد سریع و گسترش سریع، آنها در جنگل های استوایی در سراسر جهان از جمله استرالیا و جنوب آفریقا رایج شده اند.

در بسیاری از مناطق، آنها مهاجم اعلام شده اند، زیرا تمایل دارند گیاهان دیگر را خفه کرده و به سرعت پخش شوند. این آنها را به گیاهان آپارتمانی فوق‌العاده تبدیل می کند زیرا آنها بسیار سازگار با شرایط داخلی هستند، اما نباید آنها را در فضای باز کاشت. آن‌ها می‌توانند به سرعت نه تنها باغ شما، بلکه کل محله شما را در صورت عدم کنترل، تصرف کنند.

پوتوس طلایی، گونه اصلی، در جنگل های سراسر جهان رایج است. ممکن است به دلیل برگ‌های عظیم و شکاف‌هایشان که در داخل خانه رخ نمی‌دهند، آنها را نشناسید، اما می‌توانید آنها را بر اساس الگوهای رنگارنگ طلایی رنگشان تشخیص دهید.

از آنجایی که Marble Queen یک رقم است، بسیار کمتر رایج است. شما نمی توانید آن را در فضای باز در طبیعت پیدا کنید، اما اغلب در مهد کودک های محلی یا آنلاین با آنها روبرو خواهید شد.

نادر بودن

پتوس مرمری

پتوس ملکه مرمر گرانتر است، اما نادر نیست.

گیاهان کمیاب در حال حاضر بسیار محبوب هستند. چندین رقم نادر پوتوس وجود دارد که بسیاری از آنها قیمت های فوق‌العاده بالایی دارند.

خوشبختانه، هیچ یک از این دو گیاه تا این حد شما را عقب نمی‌اندازند. پوتوس طلایی رایج‌ترین پوتوس‌هایی است که می‌توانید بخرید

هنگامی که برای اولین بار معرفی شد، مرمر ملکه یک گیاه کمیاب در نظر گرفته شد و همچنین بسیار گران‌قیمت بود. با این حال، از آنجایی که در طول زمان و با تکثیر مکرر رایج‌تر شده است، اکنون یافتن آنها نیز بسیار آسان است.

این گیاهان ممکن است هنوز هم قیمت بیشتری نسبت به گلدن پوتوس داشته باشند، اما این بیشتر به دلیل محبوبیت آنها است تا کمیاب بودن آنها. تکثیر و رشد گیاهان متنوع نیز دشوارتر است ، به این معنی که پرورش دهندگان می توانند هزینه بیشتری برای آنها بپردازند.

ظاهر
هر دوی این گیاهان کاملاً شبیه به یکدیگر هستند. در واقع، بسیاری از اوقات به دلیل شباهت هایی که دارند، برای یکدیگر گیج می شوند. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه این گیاهان از نظر ظاهری متفاوت هستند، اما همچنین چگونه از نظر ظاهری به یکدیگر نزدیک هستند.

رنگ برگ

گل پتوس

این گیاهان از نظر تنوع به نظر شبیه هستند، اما مرمر ملکه سفید یا کرمی است در حالی که طلایی، خوب، طلایی است.

رنگ بیشترین تفاوت بین این دو گیاه پوتوس است.

پوتوس طلایی، درست به نام خود، دارای الگوهای رنگارنگ طلایی است. در گیاهان بسیار متنوع، رنگ خالدار به نظر می رسد. برگها به رنگ سبز روشن و تقریباً درخشان شروع می شوند و با افزایش سن برگ تیره می شوند. در برخی موارد، زردی کمی بیشتر نمایان می‌شود و برخی از صاحبان را متعجب می‌کند که آیا گیاهشان بیمار است یا خیر.

غیرمعمول نیست که گلدن پوتوس با گیاهان دیگری مانند جید پوتوس اشتباه گرفته شود ، به دلیل شباهت های رایج در تنوع برگ هایشان.

مرمر ملکه الگوی رنگارنگ مشابهی دارد. با این حال، به جای رنگ زرد روشن، این تنوع بسته به گیاه، سفید روشن یا سفید مایل به کرم است. در برخی از گیاهان، برگ‌ها بیشتر سفید به نظر می‌رسند تا زرد، و فقط چند خط سبز دارند.

دیدن اینکه ملکه مرمر از کجا نام خود را گرفته سخت نیست. از دور، برگ‌ها واقعاً مرمری به نظر می‌رسند و ظاهر بسیار جذابی به گیاه می‌دهند.

برای مطالعه بیشتر از نحوه کاشتن تو پتوس در یک گلدان مقاله “آیا می توانم دو پتوس را در یک گلدان پرورش دهم؟” مطالعه کنید

شکل برگ

برگ پتوس طلایی

شکل برگ ها بسیار شبیه به هم هستند، به همین دلیل است که مردم از رنگ آمیزی برای دیدن تفاوت استفاده می کنند.

گیاهان پوتوس همگی دارای برگ هایی به شکل قلب با پایه های گرد و نوک تیز هستند. برخی گردتر هستند، در حالی که برخی دیگر دراز هستند.

هر دوی این گیاهان شکل برگ های فوق‌العاده مشابهی دارند. بدون تفاوت رنگ، ممکن است نتوانید آنها را بدون نگاه بسیار دقیق از هم تشخیص دهید.

هر دو گیاه دارای برگ های قلبی شکل هستند که کمی دراز هستند. انتهای آن به صورت یک نوک تیز باریک می شود. هر برگ موجی خفیف دارد و به آرامی در ساقه تا می شود و ظاهر کامل و شادابی را ایجاد می کند که این گیاهان به آن معروف هستند.

برگها دارای بافت مومی هستند و در مقایسه با برخی از گیاهان برگدار دیگر کاملاً ضخیم هستند. آنها مقدار زیادی آب نگه می دارند و به اندازه گیاهان دنباله دار مشابه مانند Philodendron hederaceum نیازی به آبیاری ندارند.

نرخ رشد و اندازه

شرایط رشد پتوس

در شرایط رشد مناسب، هر دوی این گیاهان می توانند تا چندین فوت رشد کنند.

شاخه های گیاهان پوتوس می توانند چندین فوت در داخل خانه رشد کنند و حتی در فضای باز طولانی تر رشد کنند و از درختانی با ارتفاع بیش از 6 متر بالا بروند. آنها در شرایطی که شبیه به زیستگاه های بومی خود هستند سریع ترین رشد را دارند اما می توانند به خوبی با طیف وسیعی از شرایط داخلی سازگار شوند.

هنگام مقایسه این دو گیاه، گلدن پوتوس به طور کلی سریعتر و بزرگتر از ملکه مرمر رشد می کند. این به دلیل تفاوت آنها در تنوع است.

تنوع در نتیجه یک جهش ژنتیکی در سلول های گیاه است که به نام واریژاسیون chimeral شناخته می شود. این جهش باعث می شود سلول ها نتوانند کلروفیل را سنتز کنند. بنابراین، قسمت های متنوع گیاه از نظر فنی سفید رنگ نیستند، اما به طور دقیق تر به دلیل کمبود کلروفیل، فاقد رنگ سبز هستند.

کلروفیل در فرآیند فتوسنتز ضروری استآهسته‌تر این گونه است که گیاهان برای ادامه رشد، غذای خود را به شکل قند درست می کنند. به زبان ساده، هرچه فتوسنتز بیشتر باشد، گیاه سریعتر و بزرگتر رشد می کند.

از آنجایی که برگ های مرمر ملکه بسیار متنوع هستند، حاوی کلروفیل کمتری هستند. آنها با سرعت بسیار کمتری رشد می کنند و معمولاً برگ های کوچک تری نسبت به گلدن پوتوس دارند.

اما آهسته‌ترن به این معنی نیست که در کل آهسته رشد می کنند. ملکه های مرمر در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی هنوز هم رشد سریعی دارند و در بهار و تابستان هر ماه 10 تا 12 اینچ به طول گیاه اضافه می کنند.

مراقبت از ملکه مرمر و پتوس طلایی

وقتی صحبت از مراقبت به میان می آید، این گیاهان کاملاً مشابه هستند. آنها نیازهای اولیه مراقبتی یکسانی دارند، اما در شرایط نوری کمی متفاوت هستند. بیایید کمی عمیق‌تر غواصی کنیم تا ببینیم هنگام مراقبت از هر یک از گیاهان چه انتظاراتی می توانید داشته باشید.

سبک

 

نگهداری پتوس ملکه مرمری

نورپردازی مناسب برای جلوگیری از انگورهای ساق پا و تغییر رنگ مهم است.

گیاهان پوتوس توانایی سازگاری با طیف وسیعی از شرایط نوری را دارند. آنها می توانند مقداری نور کم را تحمل کنند، اما در موقعیت هایی با نور غیرمستقیم روشن خورشید بهترین رشد را دارند.
آنها حتی می توانند آفتاب ملایم صبحگاهی را تحمل کنند، اما نمی توان آنها را برای مدت طولانی زیر نور شدید خورشید قرار داد وگرنه برگ ها می سوزند.

پوتوس طلایی برای شرایط کم نور مناسب ترین است. این گیاهان تقریباً در هر مکانی به خوبی رشد می کنند و در هر جایی که قرار بگیرند سازگار خواهند بود. در شرایط نور کم، آنها به اندازه کامل رشد نخواهند کرد، اما آسیب نخواهند دید.

این در مورد ملکه مرمر صدق نمی کند. به دلیل تنوع زیاد، این پوتوس برای رشد به نور غیر مستقیم روشن نیاز دارد. در شرایط نوری کمتر، حتی فتوسنتز کمتری انجام می شود و گیاه قادر به تولید غذا برای زنده نگه داشتن خود نیست.

در نور کم، مرمر کوئینز شروع به از دست دادن تنوع خود می کند زیرا برگ ها کلروفیل بیشتری تولید می کنند تا کمبود نور خورشید را جبران کنند. یک گیاه بسیار رنگارنگ اگر برای مدت طولانی در نور کم قرار بگیرد می تواند دوباره تقریباً کاملاً سبز شود. رشد نیز بسیار کند خواهد بود یا وجود ندارد.

شما می توانید گلدن پوتوس خود را در نور متوسط ​​تا کم نگه دارید و همچنان زنده می ماند. بهتر است ملکه مرمری را برای موقعیت روشن عالی ذخیره کنید تا رنگ خیره کننده خود را حفظ کنید.

اگر قصد تکثیر پوتوس را دارید مقاله “نحوه تکثیر گیاه پوتوس در 6 مرحله آسان” مطالعه کنید

نحوه آبیاری پتوس

نحوه آبیاری پتوس

بهتر است هنگام آبیاری از زیستگاه طبیعی استوایی آنها تقلید کنید.

گیاهان پوتوس به لطف برگ‌های ضخیم‌تر و ساقه‌های بلندشان می‌توانند یک یا دو آبیاری از دست رفته را تحمل کنند . آنها ترجیح می دهند خاکشان خشک بماند تا غرقابی چون کاملاً مستعد پوسیدگی ریشه هستند.

برای هر دو گیاه، بهتر است زمانی آبیاری شود که 5 تا 7.5 سانتیمتر بالای خاک کاملاً خشک شده باشد. می توانید خاک را با انگشت خود امتحان کنید یا از سیخ استفاده کنید. اگر خشک شد و خاکی به آن نچسبید، وقت آن است که دوباره آبیاری کنید.

این عمل برای هر دو گیاه پوتوس سالم تر از آبیاری طبق برنامه دقیق است. رطوبت خاک با توجه به شرایط روشنایی، سطح رطوبت و دما تغییر می کند. آبیاری در برنامه ای که این عوامل خارجی را نادیده می گیرد می تواند به سرعت منجر به کم آبیاری یا بیش از حد آبیاری شود.

مرمر کوئین ممکن است کمی کمتر از گلدن پوتوس به دلیل سرعت رشد کندتر آب مصرف کند. با این حال، این تفاوت به قدری ناچیز است که تقریباً غیر قابل توجه است. با توجه به شرایط محیطی و اندازه یکسان، هر دو گیاه تقریباً در یک زمان به آب نیاز خواهند داشت.

خاک مناسب پتوس

خاک مناسب پتوس طلایی

تعویض خاک پتوس

گیاهان آپارتمانی به دلیل شرایط متفاوت داخل خانه به خاک مخصوص نیاز دارند. وقتی صحبت از گیاهان پوتوس به میان می آید، این خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد و در عین حال رطوبت کافی را برای حفظ اشباع و شاداب ماندن ریشه ها حفظ کند.

هر دو گیاه در یک ترکیب خاک خوشحال هستند . هر ترکیب تخصصی خاک گیاهان آپارتمانی باید برای این گیاهان مناسب باشد. با این حال، شما همچنین می توانید خاک خود را با ترکیب خاک گلدان با مواد برای بهبود حفظ آب، هوادهی و زهکشی مخلوط کنید.

برای ایجاد مخلوط خاک خود، دو قسمت خاک گلدان را با یک قسمت پرلیت و یک قسمت نارگیل ترکیب کنید. همچنین می‌توانید نارگیل را با پیت ماس ​​جایگزین کنید، اگر قبلاً مقداری در دسترس دارید، زیرا عملکرد مشابهی دارند.

دما و رطوبت

دمای پتوس

از آنجایی که آب و هوای گرم و مرطوب محل پیدایش این گیاهان است، بهتر است همین شرایط را برای آنها تقلید کنید.

بومی جنگل های بارانی استوایی، همه پوتوس ها برای رشد بهترین خود به دما و رطوبت بالا نیاز دارند. آنها گرما را به خوبی تحمل می کنند و دمای داخل خانه را بین 65 تا 85 درجه فارنهایت ترجیح می دهند . آنها از آب و هوای سرد قدردانی نمی کنند، رشد زیر 60 درجه فارنهایت را متوقف می کنند و در دمای زیر 50 درجه فارنهایت با آسیب جدی مواجه می شوند.

طبیعت تطبیقی ​​آنها به این معنی است که می توانند رطوبت کمتری نسبت به زیستگاه های بومی خود تحمل کنند. این گیاهان به رطوبت بین 70 درصد در فصول خشک و 90 درصد در فصول بارندگی عادت دارند. خوشبختانه، آنها برای مدیریت هر سطح رطوبت بالای 40٪ شناخته شده اند.

اگر نیاز به افزایش سطح رطوبت در اطراف گیاهان پوتوس دارید، آنها را نزدیک به هم قرار دهید یا آنها را در یک اتاق با رطوبت بالا مانند حمام بگذارید (تا زمانی که سایر شرایط محیطی آنها رعایت شود). مرطوب کننده ها همچنین راه بسیار خوبی برای افزایش رطوبت و بازسازی شرایطی هستند که این گیاهان دوست دارند.

کود مورد نیاز پتوس

کود مورد نیاز پتوس

گیاهان پوتوس معمولاً نیازی به کود ندارند، اما در فصول رشد از تقویت آن استقبال می کنند.

اگر مرتباً گلدان شوند، گیاهان پوتوس به تغذیه سنگین نیاز ندارند . با این حال، زمانی که کود متعادلی برای گیاهان آپارتمانی در بهار و تابستان داده شود، بهترین رشد خود را خواهند داشت.

گلدن پوتوس، یک رشد سریعتر، بیشتر از ملکه مرمر به کود نیاز دارد. آنها مواد مغذی موجود در خاک را سریعتر مصرف می کنند و در بهار و تابستان هر ماه یک بار نیاز به تغذیه دارند.

ملکه مرمر فقط هر 6-8 هفته در شرایط مناسب به کود نیاز دارد. کوددهی بیش از حد یک خطر واقعی است زیرا تجمع نمک در خاک می تواند باعث سوختن ریشه ها و برگ ها شود. برای جلوگیری از آسیب، همیشه کود را طبق دستورالعمل اعمال کنید، نه بیشتر.

اگر نیاز به مطالعه بیشتر به پتوس دارید مقاله”چگونه پتوس خود را شاداب نگه داریم؟” مطالعه کنید

افکار نهایی 

ارتباط نزدیک و مراقبت از هر دوی آنها آسان است. رنگ و شدت تنوع آنها تشخیص آنها را آسان می کند ، اما این گیاهان تقریباً در هر بخش دیگر به طرز باورنکردنی شبیه هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *