تکثیر, مراقبت از گیاه

نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گل صد تومانی

مراقبت از گل صد تومانی

آیا در این فصل به پرورش گل صد تومانی در باغ خود فکر می کنید؟ این گل های مورد علاقه باغبانان در سراسر جهان مورد علاقه هستند. در این مقاله،در سیتی گل، شما را در هر مرحله از رشد گل صد تومانی های زیبا در باغ خود و همچنین مراقبت از آنها راهنمایی می کنیم

تعداد کمی از گل ها می توانند با شکوفه های متمایز گل صد تومانی رقابت کنند. این گیاه ارزشمند در یک باغ است. وقتی گل صد تومانی ها شکوفا می شوند، همه چیز دیگری در باغ در صندلی عقب قرار می گیرد.

گل صد تومانی در آموزش صبر به ما عالی است. آنها سالها طول می کشد تا تثبیت شوند و شروع به گل دادن کنند. آنها تغییر را دوست ندارند. صبر و زمان کلید شکوفه های غول پیکر و زیبا هستند و هیچ میانبری وجود ندارد.

باغبان‌ها توانسته‌اند زمان شکوفه‌دهی بسیاری از گل‌های مختلف را مطابق با نیازهای دسته گل ما تغییر دهند. اما گل صد تومانی فقط در بهار شکوفا می شود. آنها را نمی توان مجبور کرد بیرون از پنجره طبیعی خود شکوفا شوند. و نمی توان آنها را فریب داد تا دو بار در یک فصل شکوفا شوند.

گل صد تومانی انواع بسیار زیادی دارد و همه آنها در رنگ های مختلف هستند. واقعاً یک گل صد تومانی وجود دارد که مطابق با ترجیحات همه باشد. پس از تأسیس، نگهداری آنها نسبتاً آسان است و می توانند صد سال زندگی کنند. بیایید به نحوه رشد و نگهداری گل صد تومانی بپردازیم

تاریخچه گل پیونی یا صد تومانی

گل صد تومانی تاریخچه طولانی و غنی دارد. آنها هزاران سال است که کشت می شوند. آنها در اساطیر یونان ظاهر می شوند. نام گل صد تومانی به شاگرد آسکلپیوس به نام پائون نسبت داده شده است. او پزشک خدایان بود که پلوتو را با شیره‌ای که از ریشه گل صد تومانی می‌آید درمان کردند.

در چین، آنها را می توان به سلسله تانگ (قرن هفتم) ردیابی کرد. این گل زینت بخش هنر و ملیله از این دوره است. آنها همچنین در این دوره زمانی به پرورش گل صد تومانی می پرداختند.

گل صد تومانی در طول سال ها همیشه به عنوان نماد زیبایی و زنانگی دیده می شود. شکوفه زیبای بزرگ گل صد تومانی ظریف و نرم است. آنها در آزمون زمان مقاومت می کنند و همچنان در باغ مورد علاقه هستند.

مراقبت از گل صد تومانی

نحوه کاشت

33 گونه گل صد تومانی و صدها گونه وجود دارد . سپس 3 نوع اصلی گل صد تومانی وجود دارد.

گل صد تومانی علفی گیاهانی چند ساله هستند که هر پاییز به زمین می میرند و در بهار دوباره رشد می کنند. آنها طیفی از انواع گل دارند، از گل های تک، نیمه دوتایی تا گل های دوتایی. این گل صد تومانی است که بیشتر باغبانان هنگام صحبت در مورد گیاه به آن فکر می کنند.

گل صد تومانی درختان درختچه های برگریز چوبی هستند. آنها می توانند در شرایط ایده آل تا 5 اینچ قد و عرض 5 اینچ رشد کنند.

در نهایت، گل صد تومانی های متقاطع، یا گل صد تومانی ایتوه ، ترکیبی از گل صد تومانی های درختی و علفی هستند. آنها چند ساله هستند و از بین می روند، اما ساقه های محکم تری دارند که نیازی به چنگ زدن ندارند.

آنها گل های جامی شکل دوست داشتنی دارند که در رنگ های متنوع و خیره کننده ای وجود دارند. باز هم، اگر در منطقه سرد و کوهستانی زندگی می کنید، توصیه می کنم آنها را در زمستان مالچ کنید (فقط استفاده از برگ درختان خوب است) برای محافظت از آنها در زمستان.

نگهداری گل پیونی

گل پیونی چه فصلی است

تکثیر

راه های مختلفی برای به دست آوردن و افزودن گل صد تومانی به باغ شما وجود دارد. بودجه و مدت زمانی که می خواهید برای تکثیر یک گیاه جدید اختصاص دهید تعیین می کند که کدام روش برای شما بهترین است.

من فقط به طور خلاصه به این یکی می پردازم. بله، شما می توانید گل صد تومانی را از دانه ها پرورش دهید. بعد از اینکه گل شکوفه داد و گلبرگ ها ریختند، غلاف های بذر وجود خواهد داشت . می توانید این غلاف های بذر را جدا کنید و بگذارید باز شوند و دانه ها را جمع کنید. این دانه ها کپی واقعی گیاه مادر نخواهند بود. اغلب اوقات آنها شبیه گیاه می شوند، اما معمولاً به اندازه اصل دیدنی نیستند.

بذر 3-5 سال طول می کشد تا در واقع گل صد تومانی تولید کند. پس صبر و حوصله زیادی می خواهد. ابتدا باید بذر را جوانه بزنید. آن را در سینی با مخلوط استارتر دانه قرار دهید و کمی بپوشانید. سپس یک کیسه یا درب گنبدی را روی آن قرار دهید تا رطوبت در آن حفظ شود.

به طور مساوی مرطوب و در یک منطقه گرم (مانند بالای یخچال) نگهداری کنید. حدود 3 ماه طول می کشد تا جوانه بزنند. سپس آنها باید در سرما نگهداری شوند. درست بالای نقطه انجماد یک کشوی ترد یخچال کار می کند. آنها باید تا 4 ماه در سرما بمانند. اساسا تا بهار

پس از این، اگر نهال ها آن را درست کنند، آماده کاشت در باغ هستند. اطمینان حاصل کنید که آنها در طول فصل اول آبیاری می شوند تا زمانی که بتوانند مستقر شوند. اگر آنها زنده بمانند، ممکن است در فصل 3 شروع به دیدن شکوفه ها کنید. این یک روند طولانی است. من فقط در صورتی توصیه می کنم که از دانه شروع کنید اگر شیفته فرآیند شروع بذر هستید.

کاشتن

پرورش گل پیونی

تکثیر گل پیونی

کاشت آسان است، اما موارد بسیار مهمی وجود دارد که باید به درستی انجام شود تا آنها شکوفا شوند. عمق کاشت یکی از آنهاست. گل صد تومانی باید دقیقاً در تاج گیاه   (جایی که ساقه به ریشه می رسد) کاشته شود تا شکوفا شود. اگر خاک تاج را پوشانده باشد، گل صد تومانی شما ممکن است شکوفا نشود.

با حفر سوراخی دو برابر عمق گیاه و دو برابر یا بیشتر شروع کنید. در این زمان من معمولا چاله کاشت را با آب پر می کنم. سپس مخلوطی از کمپوست و خاک موجود را دوباره به سوراخ اضافه می کنم تا به عمق گل صد تومانی باشد. در این زمان مقداری پودر استخوان یا کودهای دیگر پیوند می‌پاشم.

گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه ها را شل کنید تا به دور خودش پیچیده نشوند و به شکل گلدان در نیایند. سپس گیاه را در سوراخ قرار دهید و مطمئن شوید که تاج کاملاً تا خط خاک قرار گرفته است. با مخلوطی از کمپوست و خاک اصلی باغچه پر کنید. مقداری بیشتر آب کنید.

به آبیاری گیاه جدید ادامه دهید. من با آبیاری روزانه شروع می کنم، سپس هر دو روز یکبار، سپس بعد از یک ماه یا بیشتر، به صورت هفتگی.

در صورت امکان در اوایل بهار یا پاییز بکارید. همچنین، کاشت در یک روز ابری خنک بهتر از تلاش برای کاشت در یک روز گرم و سوزان است. اگر نمی توان از آن اجتناب کرد، آن را در اوایل صبح یا اواخر عصر بکارید تا استرس گرمایی روی گیاه کاهش یابد.

چگونه رشد دهیم 

گل صد تومانی ها می خواهند بیش از 100 سال در یک مکان بمانند، بنابراین ایجاد شرایط مناسب بسیار مهم است. در اینجا لیستی از چیزهایی است که گل صد تومانی شما برای رشد به آن نیاز دارد.

نور خورشید

فصل گل پیونی در ایران

نگهداری گل پیونی

گل صد تومانی به عنوان گیاهان آفتاب کامل در نظر گرفته می شود. آنها به بیش از 6 ساعت آفتاب نیاز دارند تا رشد کنند و تا حداکثر پتانسیل خود شکوفا شوند. با این حال، همانطور که گفته شد، در مورد خورشید قطعا یک نقطه شیرین وجود دارد. آنها همچنین می توانند در شرایط کمتر از ایده آل و با شکوفه های کمتر رشد کنند.

گل صد تومانی بسیار ظریف است. کیفیت خورشیدی که دریافت می کنند تفاوت ایجاد می کند. آفتاب داغ بعد از ظهر باعث می شود که شکوفه ها با سرعت بسیار بیشتری محو شوند.

از آنجایی که گل صد تومانی شکوفه هایی با عمر کوتاه است، محافظت در برابر اشعه های گرم بعد از ظهر تفاوت ایجاد می کند. نوردهی های شرقی که در بعد از ظهر سایه دارند، مکان بسیار خوبی برای کاشت هستند. یا اگر می‌توانید نقطه‌ای را پیدا کنید که در گرمای بعد از ظهر کمی سایه‌دار باشد. الگوهای سایه درختان بزرگ در باغ خود را بررسی کنید.

گل صد تومانی را دیده ام که در مکان های سایه دار تر کاشته شده اند. اگر این تنها گزینه شماست، می توان آن را انجام داد. خواهید دید که آنها بسیار بلندتر می شوند و شکوفه های کمتری دارند. هرگز در سایه کامل نکارید.

خاک

گل صد تومانی در خاک باغچه غنی از مواد مغذی سبک بهترین عملکرد را خواهد داشت . همانطور که گفته شد، گل صد تومانی در هر چیزی رشد می کند. من آنها را دیده ام که کار خود را در خاک رس خالص انجام می دهند. اما برای عملکرد مطلوب، خاک خوب مهم است.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که خاک خود را آزمایش کنید. من به باغبان معمولی توصیه می کنم که فقط با چشم، دست و بینی خود آزمایش کند. یک مشت از خاکت را بگیر خاک را در دست خود فشار دهید. اگر خاک در یک توپ سفت باقی بماند، خاک رسی دارید.

پس از فشرده شدن باید دوباره خرد شود. به خاک نگاه کن رنگ آن باید قهوه ای تیره باشد. اگر خاکستری روشن یا قهوه ای مات باشد نیاز به افزودن مواد مغذی دارد. باید بوی خوب و خاکی داشته باشد. نباید تخم مرغ گندیده یا بوی ترش داشته باشد.

اگر خاک رسی سنگینی دارید، نارگیل یا پیت ماس ​​را اضافه کنید تا خاک سبک شود. من آن را حفر می کنم و آن را در خاک می کنم تا توده های رسی سخت را بشکنم. از ماسه استفاده نکنید ممکن است به نظر برسد که خاک را سست می کند، وقتی با خاک رس مخلوط شود اساساً بتن می شود.

برای خاک خاکستری کسل کننده، مقدار زیادی مواد آلی اضافه کنید. من در واقع اضافه کردن مواد آلی را توصیه می کنم. در پاییز به رختخواب های خود لباس بپوشید. از کمپوست، کود کهنه، کرم ریخته گری یا خاک دریا استفاده کنید.

اگر خاک شما بوی تخم مرغ ترش یا فاسد دارد، به احتمال زیاد مشکل زهکشی وجود دارد. گل صد تومانی در شرایط غرقابی زنده نمی ماند . من یک مکان متفاوت را انتخاب می کنم و یک کاشت آب دوست در منطقه باتلاقی می کارم.

آبیاری

گل صد تومانی تکثیر

پرورش گل صدتومانی

گل صد تومانی در واقع یک گیاه عاقلانه پس از تأسیس است. آنها ریشه های شیری بزرگ و بلندی دارند که به اعماق آب می رسند.

با این حال، در یکی دو فصل اول که کاشته می شوند، باید بیشتر آبیاری شوند. آنها یک سرمایه گذاری 100 ساله هستند، بنابراین برای ایجاد آنها وقت بگذارید. مقدار آب به میزان باران منطقه شما بستگی دارد.

در طول دوره های گرم و خشک حتما مقداری آب مکمل اضافه کنید. من از شلنگ قطره‌ای در باغم استفاده می‌کنم که هفته‌ای یکی دو بار 2 تا 3 ساعت روی آن می‌گذارم. این امر آبیاری عمیق را تضمین می کند تا گل صد تومانی بتواند ریشه های عمیق طولانی خود را ایجاد کند که آن را به خشکی مقاوم می کند.

محل کاشت

گل صد تومانی را می توان تقریباً در هر مکانی کاشت تا زمانی که نیاز خورشید برآورده شود. با این حال، کاشت گل صد تومانی خود در یک مکان خوب به ماندگاری طولانی‌تر گل‌ها کمک می‌کند.

یک مکان سرپناه را انتخاب کنید . همسایه‌ام مسیر ورودی‌شان را با گل صد تومانی پوشانده بود. وقتی برای اولین بار وارد خانه شدیم، به این فکر می‌کردم که چقدر شکوهمند به نظر می‌رسد. متأسفانه هرگز واقعاً اتفاق نیفتاد. آنها شکوفا شدند

اما وزش بادهایی که از آن مسیر باز عبور کرد، شکوفه ها را تنها در یک یا دو روز از بین برد. تنها چیزی که تا به حال دیدم گلبرگ های پراکنده در همه جا بود. مکانی را انتخاب کنید که از باد محافظت شود.

نگهداری

گل صد تومانی ها برای اینکه بیشترین بهره را از شکوفه های خود ببرند نیاز به نگهداری دارند. مهمترین کاری که می توانید در طول رشد آنها انجام دهید این است که آنها را در قفس نگه دارید . این امر به ویژه برای واریته‌های دوگل پرزدار بزرگ اهمیت دارد.

وزن گل آنقدر زیاد است که گیاه در زیر وزن فرو می ریزد. در اوایل بهار به یک قفس نیاز خواهید داشت. انواع مختلفی وجود دارد که می توانید از مراکز باغ خریداری کنید. من نوع قفس گوجه فرنگی را دوست دارم که 2 حلقه به 3 پایه متصل است. من این را زود روی گیاه قرار می دهم، قبل از شروع رشد، سپس از طریق آن رشد می کند و حمایت می شود.

اگر سعی کنید بعد از رشد گیاه آن را بپوشید، کارساز نخواهد بود. ساقه ها را می کوبید. میله ها و رشته های بامبو کار خواهند کرد، به خصوص اگر گیاه از قبل رشد کرده باشد. میله های بامبو را در اطراف محیط گیاه خود بچسبانید سپس نخ را بین میل ها ببندید. یک ردیف در امتداد پایین و یک ردیف دوم در امتداد بالای پایه ها برای ایجاد پشتیبانی واقعاً.

بعد از اینکه گل صد تومانی شما شکوفا شد، می خواهید غلاف های بذر را از بین ببرید . شما نمی‌خواهید گل صد تومانی انرژی خود را صرف تولید دانه کند، بلکه می‌خواهید این انرژی به ریشه‌های قوی‌تر بازگردد. گیره ساده از ساقه شکوفه. من معمولا آن را تا انتها از زیر گیاه خرد می کنم.

افکار نهایی

گل صد تومانی در باغ های سراسر جهان یافت می شود. مسلماً آنها یکی از قابل تشخیص ترین گل های باغ هستند. آنها با شکوفه های دیدنی و دوره شکوفه کوتاه خود یک گل واقعا خاص هستند. اگر تصمیم گرفتید آنها را به باغ خود اضافه کنید، برای ایجاد و نگهداری آنها وقت بگذارید و یک عمر شکوفه به شما پاداش داده خواهد شد.

بهترین مکان برای کاشت گل صد تومانی کجاست؟

مکان کامل آفتاب را انتخاب کنید. یعنی 6+ ساعت نور خورشید. اگر بتوانید از آفتاب گرم بعد از ظهر کمی سایه بگیرید، حتی بهتر است. همچنین مکانی را انتخاب کنید که از باد محافظت شود. وزش باد می تواند شکوفه های ظریف گل صد تومانی را در یک روز از بین ببرد. همچنین مکانی با زهکشی انتخاب کنید. گل صد تومانی آب ایستاده را تحمل نمی کند، مطمئن شوید که خاک می تواند آب را آزادانه جذب و تخلیه کند.

گل صد تومانی چند بار شکوفا می شود؟

آنها یک بار در سال شکوفا می شوند. در بهار. اگر همه شرایط (خورشید، خاک، آب) برآورده شوند، صد سال یا بیشتر به شکوفایی خود ادامه می دهند.

منبع : How to Plant, Grow and Care For Flowering Peonies

امتیاز شما
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *