معرفی گل

معرفی گیاه خورشیدی

معرفی گیاه خورشیدی

گیاه خورشیدی جز گیاهان همیشه سبز و زیبایی است که به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. از این گیاه میتوان در محیط کار و آپارتمان مراقبت و نگهداری کرد و از زیبایی بی نهایت آن لذت برد.

در این مقاله میخواهیم به شرایط نگهداری گیاه خورشیدی و بیماری های رایجی که این گیاه به آن دچار می شود بپردازیم پس با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری گیاه خورشیدی

گیاه خورشیدی به دلیل زیبایی خاص خود مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است بعلاوه شرایط نگهداری از گیاه خورشیدی راحت است و حتی برای افرادی مبتدی نیز میتواند گزینه بسیار مناسبی باشد و با رعایت شرایطی که در ادامه به آن میپردازیم میتوانید در فصل بهار از دیدن گل های زیبای آن لذت ببرید.

دمای مناسب گیاه

گیاه خورشیدی نسبت به سرما بسیار حساس است و اگر در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد قرار بگیرد دچار سرما زدگی می شود. بهترین دما برای نگهداری این گیاه بین 13 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد و توصیه می شود که در فصل زمستان این گیاه را در مکانی با دمای مناسب قرار دهید و اگر از آن در بیرون از منزل مراقبت میکنید آن را به درون منزل بیاورید.

یکی از نکات مهم در شرایط نگهداری این گیاه آن است که در زمستان هنگامی که گیاه شروع به جوانه زدن نکرده است آن را در دمای 20 درجه سانتی گراد قرار دهید و بعد از جوانه زدن آن دمای محیط گل را تا 13 درجه کاهش دهید.

آبیاری

گل خورشیدی یکی از گیاهانی است که برای رشد به آب فراوانی احتیاج دارد و بهترین زمان برای آبیاری آن زمانی است که سطح خاک تا عمق 2 سانتی متری آن خشک شده باشد. بهتر است برای آبیاری از آبی که مدتی دپو شده است و کلر آن از بین رفته است استفاده کنید بعلاوه حتما بعد از آبیاری آب داخل زیر گلدان را خالی کنید.

زمان آبیاری این گیاه در فصل های بهار و تابستان بیشتر است به گونه ای که سطح خاک باید به طور مداوم خیس باشد پس از مدتی نیز در فصل های بعدی میزان آبیاری را کم کنید و به همان روال قبلی آبیاری را انجام دهید. این گیاه در فصل های زمستان و پاییز به آبیار کمتری در مقایسه با سایر فصل ها احتیاج دارد.

گیاه خورشیدی

نور

نور مناسب یکی از پارامتر های مناسب برای نگهداری گل خورشیدی است. گل های خورشیدی به نور زیاد ولی غیر مستقیم خورشید بین 6 تا 8 ساعت در طول روز نیاز دارند تا بتوانند به طور مناسبی رشد کنند. قرار دادن این گل در معرض نور مستقیم خورشید میتواند منجر به قهوه ای شدن برگ های آن شود.

اگر نوری که در دسترس گیاهتان قرار میگیرد کم است میتوانید از لامپ های مخصوص برای تامین نور برای رشد گیاه استفاده کنید.

پنجره های شمالی میتوانند بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه در آپارتمان ها باشند.

رطوبت خورشیدی

گل های خورشیدی جز گیاهانی اند که به رطوبت کمی احتیاج دارند و رطویت مورد نیازشان بین 50 تا 70 در صد می باشد که برای این رطوبت میتوانید از اسپری، دستگاه های رطوبت ساز، غبار پاش و جزیره استفاده کنید.

برای ساخت جزیره میتوانید در داخل زیر گلدانی تان سنگ ریزه ریخته و روی آن آب بریزید به گونه ای که سطح زیرین گلدان خشک باشد.

خاک مناسب

گل های خورشیدی به خاک سبکی که دارای زهکشی مناسبی باشند احتیاج دارند زیرا میتواند آب و مواد غذایی گیاه را در خود نگه داشته و به ریشه های گوشتی گیاه آسیبی وارد نکنند.

استفاده از خاک های مناسبی مانند خاک باغچه، خاکبرگ و خاک هایی شامل پرلیت و ماسه میتواند برای رشد گیاه مناسب باشد و بستر مناسبی را برای پرورش آن فراهم کند.

کود دهی

کوددهی گل های خورشیدی باید پیش از فصل گل دهی آن ها یعنی اوایل فروردین و اواخر زمستان باشند و کوددهی باید با کود های کاملی مانند 20-20-20 انجام شود تا گیاه بتواند گل های بهتری را تولید کند.

زمانی که گیاه شروع به گلدهی میکند کوددهی آن را قطع کنید.

استفاده از کود کریستالون صورتی نیز میتواند برای رشد گیاه خورشیدی مناسب باشد برای استفاده از آن ماهی یک بار گیاه را کوددهی کنید تا در سال آینده گلدهی خوبی داشته باشید.

تعویض گلدان در گیاه خورشیدی

بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه خورشیدی زمانی است که ریشه گیاه از گلدان خارج شده باشند (هر 3 الی 5 سال) و باید در این زمان اقدام به تعویض آن کنید بعلاوه باید خاک آن را نیز تعویض کنید و از خاک های جدید برای گیاهتان استفاده کنید.

از گلدان های بزرگ برای گیاه که مناسب آن نیست استفاده نکنید زیرا زیرا انرژی گیاه بجای رشد برگ ها در رشد ریشه ها مصرف می شود.

هنگام تعویض گلدان باید به دقت به ریشه های گل های خورشیدی دقت کنید زیرا بسیار حساس اند و از آنجایی که بازه های تعویض گلدان بسیار طولانی است هر چند وقت یک بار خاک قسمت هایی رویی گلدان تان را به دقت عوض کنید.

تکثیر گیاه کلیویا خورشیدی چگونه است

تکیر گیاه کلیویا خورشیدی با دو روش کاشت بذر و حدا کردن گیاهان جوان تر امکان پذیر است

کاشت بذر

کاشت بذر یکی از تاثیر گذار ترین روش ها برای تکثیر این گیاه است و در این روش باید بذر ها در عمق 1 سانتی متری خاک کاشته شوند و بلافاصله آبیاری را شروع کرده در این روش پس از گذشت 1 الی 2 ماه گل های جدیدی برای شما ظاهر می شوند.

جدا کردن گیاهان جوان تر

در روش جدا کردن گیاهان جوان تر گیاهان جوانی را که در کنار بوته مادر رشد کرده اند را از ریشه جدا کنید با استفاده از پاجوش، آن را در ظروف جداگانه ای بکارید. با این روش میتوانید گیاهان بیشتری را در آپارتمان خود پرورش دهید.

گل های خورشیدی دچار چه بیماری و آفاتی می شوند؟

  • خشک شدن برگ ها و کمرنگی آن ها
  • قهوه ای شدن برگ ها
  • ایجاد لکه های سفید بر روی برگ ها
  • عدم گل دهی گیاه
  • وجود تار عنکبوت بر روی برگ های خورشیدی

نتیجه گیری

در این مقاله با مناسب ترین روش ها برای نگهداری گیاهان خورشیدی آشنا شدیم شما میتوانید با رعایت این نکات به خوبی از این گیاه آپارتمانی مراقبت کرده و دوام و عمر آن را تا حد بسیاری افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *