دسته بندی نشده

نحوه کاشت، رشد و مراقبت از لیلیوم

مراقبت از گل لیلیوم

سوسنهای با گل های رنگارنگ و ستاره ای شکل، قدرت ستاره ای به باغ های تابستانی می دهند. اگر چه بهتر است این پیازها را در اواخر تابستان بکارید، اما می‌توانید در بهار پس از کارآمد شدن زمین، آنها را پیاز بکارید. در راهنمای پرورش نیلوفرهای مارا در سیتی گل بیشتر بیاموزید.

درباره لیلی ها

نیلوفرها به هر باغی ظرافت و عطر می بخشند و بسته به نوع آن از اوایل تابستان تا پاییز شکوفا می شوند. با ترکیب دقیق انواع اولیه، میان فصل و دیررس در باغ خود، از شکوفه های باشکوه آنها از بهار تا اولین یخبندان لذت خواهید برد. در خانه، در هر دو محیط رسمی و طبیعی، بیشتر نیلوفرها به راحتی به ظرف ها می روند. به علاوه، آنها گل های بریده عالی می سازند!

نیلوفرها دارای شش ساقه ساده یا برجسته (“گلبرگ”) هستند و اغلب به شکل شیپور هستند و در بالای ساقه ای بلند و ایستاده با برگ های باریک، دراز و نیزه ای شکل قرار دارند. آنها در بسیاری از رنگ های زیبا، از جمله صورتی، طلایی، قرمز، نارنجی و سفید هستند.

تعدادی از گونه‌های پرطرفدار نیلوفر، از جمله شرقی‌ها، آسیایی‌ها، Orienpets و گونه‌های گونه‌ای وجود دارد. برای ایجاد دنباله ای از شکوفه های لیلی در باغ خود، به خاطر داشته باشید که آسیایی ها معمولا ابتدا گل می دهند و سپس گونه های Orienpet و سپس گونه های شرقی.

گل لیلیوم نماد چیست؟

گل لیلیوم

همچنین میتوانید مقاله”نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاهان یشم” مطالعه کنید

با “نیلوفرهای واقعی” آشنا شوید

علاوه بر این که انواع زیادی از نیلوفرها وجود دارد، گیاهان زیادی با نام “نیلوفر” نیز وجود دارد – و اکثر آنها “نیلوفرهای واقعی” نیستند! نیلوفرهای واقعی از پیازهای پیاز مانند رشد می کنند و از جنس لیلیوم هستند.

نیلوفرهای روز (Hemerocallis spp.) علیرغم ظاهر مشابه گلهایشان، نیلوفرهای واقعی نیستند. نیلوفرهای روز دارای برگ های زیادی هستند که از یک تاج رشد می کنند، در حالی که نیلوفرهای واقعی معمولاً فقط یک ساقه یا شاخه دارند که از یک پیاز رشد می کند. به همین ترتیب، نیلوفرهای صلح ، نیلوفرهای کانا ، نیلوفرهای آبی، نیلوفرهای دره و نیلوفرهای کال نیز نیلوفرهای واقعی نیستند! بیشتر بدانید که چه چیزی یک زنبق را به یک سوسن تبدیل می کند.

 گل لیلیوم سفید

تکثیر گل لیلیوم

نیلوفرها به آفتاب زیادی نیاز دارند. برای شکوفه های قابل اعتماد، نیلوفرها باید روزانه 6 تا 8 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند (معروف به “آفتاب کامل”). اگر بیش از حد سایه باشد، ساقه ها سعی می کنند به سمت خورشید متمایل شوند یا دوک شونده می شوند و می افتند.

محل کاشت را با خاکی انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد. چطور میتوانی بگویی؟ پس از یک باران خوب، نقطه ای را پیدا کنید که اولین نقطه خشک شود. آب حبس شده در زیر فلس های روی هم روی پیاز سوسن ممکن است باعث پوسیدگی شود، بنابراین یک محل با زهکشی خوب ضروری است. خاک را با کپک برگ، کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است غنی کنید تا زهکشی خوب را تشویق کنید.

بسیاری از گونه های محبوب خاک اسیدی را به خاک خنثی ترجیح می دهند، اما برخی از آنها به آهک مقاوم هستند یا خاک های قلیایی را ترجیح می دهند (مثلا نیلوفرهای مادونا)

چه زمانی باید نیلوفر بکاریم

کاشت گل نیلوفر در فصل بهار از طریق کاشت بذر امکان‌پذیر می باشد.

برای کاشت بذر گل نیلوفر ابتدا باشد بذر های مرغوب و سالمی را تهیه نمایید، سپس باید تمام بذرها را باید به مدت یک شبانه روز درون یک دستمال کاملا خیس قرار دهید، اگر بذرهایی که تهیه کرده اید پوست ضخیمی دارند بهتر است که بر روی سطح آن یک خراش ایجاد کنید و بگذارید تا کمی در آب کرم خیس بخورد، این کار باعث می شود تا بذر ها زودتر جوانه بزنند.

بعد از آن باید یک بستر کاشت برای قرار دادن بذر ها تهیه نمایید، بهتر است بستر مخلوطی از خاک پیت ماس، پرلیت، کوکوپیت باشد. سپس تمام بذر ها را در عمق ۱ سانتی خاک بکارید، بعد از اینکه بذر را در داخل خاک کاشتید باید خاک را کاملا آبیاری نمایید، از غرقاب کردن خاک خودداری نمایید، سپس بستر را به محیطی با دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه انتقال دهد و منتظر بماند تا بذر ها جوانه بزنند. در طول مدت جوانه زنی بذر ها رطوبت خاک را با استفاده از طریق مه پاشی تامین نمایید.

بعد از جوانه زدن بذر ها و رسیدن به رشد کافی می توانید آن را به زمین اصلی انتقال دهید.

تصویر گل لیلیوم

گل لیلیوم قرمز

چگونه از نیلوفرها مراقبت کنیم؟

در طول رشد فعال، آزادانه آبیاری کنید – به خصوص اگر میزان بارندگی کمتر از 2نیم سانتیمتر در هفته باشد.
نیلوفرها را مالچ پاشی کنید تا ریشه آنها خنک شود. مالچ باید مرطوب باشد، اما خیس نباشد
از زمان کاشت تا 6 هفته پس از گلدهی هر 2 هفته یکبار از کود مایع پر پتاسیم استفاده کنید.
هر بهار یک لایه نازک از کمپوست و سپس یک لایه مالچ 5 سانتیمتر بمالید.
نیلوفرهای بلند را به اشتراک بگذارید.
نیلوفرها در هر فصل بیش از یک بار شکوفا نمی‌شوند، اما می‌توانید گل‌های پژمرده را حذف کنید تا گیاهان انرژی خود را برای تولید بذر هدر ندهند.
پس از شکوفه دادن سوسن، می توانید فقط خود ساقه را جدا کنید. با این حال، تا زمانی که برگ ها از بین رفته و در پاییز قهوه ای نشده اند، آن ها را جدا نکنید. بسیار مهم است که برگها را تا پایان فصل کوتاه نکنید زیرا هی به تامین تغذیه پیاز برای شکوفه های فصل بعد کمک می کند.
ساقه های مرده را در اواخر پاییز یا اوایل بهار قطع کنید.
قبل از زمستان،10 تا 15 سانتیمتر مالچ اضافه کنید تا یخ زدگی زمین را به تاخیر بیندازید و اجازه دهید ریشه ها به رشد خود ادامه دهند. پس از گذشتن آخرین یخبندان سخت، مالچ را تا بهار بگذارید. تاریخ یخبندان محلی خود را ببینید. تاریخ یخبندان محلی خود را ببینید

اگر منطقه شما پوشش برفی ندارد، خاک را در زمستان مرطوب نگه دارید.
هنگامی که شاخه های زنبق در بهار از طریق مالچ رشد می کنند، به تدریج شروع به حذف آن کنید.
با شروع رشد جدید در بهار، گیاهان را هر 3 تا 4 سال یکبار تقسیم کنید. فقط گیاهان را بلند کنید و توده ها را تقسیم کنید. لامپ های جدید را با افزودن مقداری کمپوست دوباره بکارید

همچنین میتوانید مقاله”نحوه کاشت، رشد و مراقبت از آفتابگردان” مطالعه کنید

نوع خاک: گل نیلوفر توانایی رشد در هر نوع خاکی را دارد اما برای اینکه رشد مناسب نسبتاً زیادی داشته باشد بهتر است خاک حتماً از زهکشی مناسب برخوردار باشد و با خاک پیت ماس ترکیب شود زیرا اگر این گل را در خاک سنگین بکاریم نمی تواند به خوبی رشد و گل دهد.
میزان نور گل نیلوفر : نیلوفرهای آبی برای تولید گل‌های زیاد به آفتاب فراوان نیاز دارند، این گل بر خلاف گل‌های دیگر باید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد و هر چه از میزان دریافت نور آفتاب کم شود به همان میزان نیز میزان گل دهی آن کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل بهتر است گلدان مورد نظر خود را در مکانی قرار دهید که حداقل روزی 6 ساعت نور خورشید به طور مستقیم به آن بتابد.
میزان دما گل نیلوفر : به دلیل آنکه بیشتر در مناطق رشد می‌کند بهتر است در دمای 18 درجه سانتی گراد نگهداری شود تا بتواند سریع انگشت درد و به گلهای برسد.
استفاده از تکیه گاه: در سال‌های اولیه پرورش گل نیلوفر بهتر است برای بهتر شکل گرفتن آن از این چوب کوچک به عنوان تکیه گاه استفاده کنید بتواند به سمت مورد نظر شما رشد کند.

سوالات متداول

نگهداری از گل لیلیوم چگونه است؟

گل های لیلیوم مانند هر گل دیگری نیاز به نگهداری و شرایط خاص خود می باشند از آنجایی که گونه های مختلفی از این گیاه در بازار موجود میباشد بهتر است تا از فروشنده در مورد نحوه نگهداری آنها سوال فرمایید.

کدام گونه های لیلیوم معطر هستند؟

گل های لیلیوم ترومپت و اورینتال از گونه هایی هستند که عطر و بویی بی نظیر دارد و برای کسانی که خواهان عطر و بو هستند مناسب می باشند.

منبع : Lilies

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *