معرفی گل

معرفی و شرایط نگهداری مینای آفریقایی

شرایط نگهداری مینای آفریقایی

گل آفتاب گردان آفریقایی یا مینای آفریقایی یا مینای چشم آبی که با نام علمی Osteospermum نیز شناخته می شود گیاهی است که دارای گل برگ های براقی بوده که حول محور مرکزی آن رشد می کنند.

این گل از خانواده مارگریت و گل آهار بوده است که تنوع رنگ های موجب شده تا ظاهری بسیار جالب تر از گل های کلاسیک داشته باشد.

در این مقاله میخواهیم به معرفی و روش های نگهداری گل مینای آفریقایی بپردازیم و اطالاعات بسیاری را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

معرفی گل آفتاب گردان آفریقایی

مینای آفریقایی گونه ای علفی چند ساله و بومی آفریقای جنوبی می باشد که میتواند در انواع گوناگونی رشد کند که هر کدام از گونه های آن دارای نوعی برگ هستند که بسته به نوع گل متفاوت اند برای مثال برخی از گونه های آن دارای برگ هایی پهن و نرم و برخی دیگر دارای برگ های زاویه ای و خشن هستند.

این گل میتواند به خوبی در باغچه و در گلدان به رشد خود ادامه دهد و اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد رشد خوبی نیز دارد بدین گونه که تقریبا بعد از 2 ماه کاشت شکوفا می شود.

گلدهی این گل در اواخر فصل بهار تا ابتدای تابستان و در اواخر تابستان تا اوایل پاییز می باشد و دارای گل هایی به رنگ زرد، بنفش،نارنجی، صورتی و سفید است.

روش های نگهداری از آفتاب گردان آفریقایی

مینای آفریقایی اگر در محیط مورد علاقه خود رشد کند و شرایط نگهداری از آن مناسب باشد برای نگهداری به مراقبت و رسیدگی کمی احتیاج خواهد داشت این شرایط عبارت اند از:

نور مناسب

گل مینای آفریقایی به نور کامل خورشید احتیاج دارد و اگر این نور به صورت کامل به آن برسد گلدهی بی نظیری را خواهد داشت. این گل میتواند در شرایطی با سایه جزئی نیز زندگی کرده و آن را تحمل نماید اما میزان گلدهی آن کاهش می یابد بعلاوه این گل معمولا در طول شب و با دما تغییر دما بسته شده و هنگامی که نور به آن می تابد باز می شود.

گل مینای چشم آبی

گونه های جدیدی از مینای افریقایی مانند 4D Silver ،4D Pink و 4D berry  در شب هم میتوانند باز بمانند.

خاک

این گل به خاک مغذی و طبیعی با PH کمی اسیدی علاقه بسیاری دارد و میتواند در آن به خوبی رشد کند هنگام کاشتن آن میتوانید کمی کمپوست و سایر مواد طبیعی را به خاک آن اضافه کنید تا ضمن تقویت زهکشی گیاه، عناصر ضروری و مواد مغذی لازم نیز به گیاه برسد.

آبیاری گیاه

اگر گیاه مینای آفریقایی شما به خوبی در خاک مستقر شد به طور میانگین به هر هفته 3 سانتی متر آب نیاز دارد اما میتواند در دوره های کوتاهی بی آبی را نیز تحمل کند.

اگر گیاه در خشکی بسیار و در گرمای شدید قرار بگیرد سرعت رشد آن کاهش می یابد و وارد دوره خفتگی خود می شود برای جلوگیری میتوانید خاک گیاه را دائما مرطوب نگه دارید اما نه به گونه ای گیاه غرق در آب باشد زیرا ممکن است گیاه به پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها مبتلا شود.

سعی کنید رطوبت را در تمامی بخش های گیاه پخش کنید.

دما

گل مینای آفریقایی به آب و هوای معتدل علاقه بسیاری دارد زیرا میتواند در این شرایط گلدهی بسیاری کند. این گیاه میتواند حداقل در دمای شب تا حدود 4 درجه سانتی گراد بماند و سرمای زمستان نیز میتواند موجب آسیب به آن و حی در برخی موارد مرگ آن شود.

اگر این گیاه را در شرایط مناسبی مانند رطوبت و دمای معتدل قرار دهید لازم نیست دیگر نگرانی بابت این گیاه داشته باشید زیرا همه چیز در کنترل شماست.

اگر آفتاب گردان های آفریقایی را در دمای بالای 10 الی 15 درجه سانتی گراد به مدت 5 هفته نگهداری کنید میتوانید به گلدهی گیاه کمک بسیاری کنید.

گونه های دیگر این گیاه مانند O.ecklonis و O.grandiflorum در برابر سرما میتوانند مقاومت بیشتری داشته باشند و تا دمای منفی 2 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند.

کوددهی گل

هنگامی که از این گیاه نگهداری می کنید باید بدانید که مینای آفریقایی به غذای بسیار برای رشد و گلدهی علاقه بسیاری دارد پس ترکیب کردن خاک گیاه به همراه کمپوست و کود های مخصوص گیاهان به صورت ماهانه میتواند در رشد آن تاثیر بسیاری داشته باشد.

کوددهی باید درفصل های رشد گیاه و حدود یک ماه یک بار انجام شود.

گل آفتابگردان آفریقایی

تکثیر

بسیاری از گونه های میناهای آفریقایی پیوندی هستند و نمیتوانند از طریق کاشت دانه رشد کنند اما برای تکثیر آن ها میتوانید از روش قلمه زدن استفاده کنید.

برای این کار ابتدا یک سینی کم عمق با مخلوط استریل آماده کرده و آن را کمی مرطوب کنید و قسمت هایی از گیاه خود را که به عنوان قلمه در نظر گرفته اید را ببرید.(هر یک از قلمه ها باید بین 5 الی 8 سانتی متر بوده و حداقل دارای دو گره از برگ باشد)

سپس قلمه بریده شده را در مخلوطی که دارید فرو کنید و سینی را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید و آن را در مکانی با نور غیر مستقیم خورشید و دمای بین 15 الی 20 درجه قرار دهید پس از 4 الی 6 هفته قلمه های شما ریشه میزنند و متیوانید آن را در باغچه و گلدان خود بکارید.

اگر از قلمه ای استفاده می کنید که دارای گل و شکوفه است آن ها جدا کنید و برگ های بخش پایینی را نیز حذف کنید.

مینای آفریقایی دچار چه بیماری ها و آفاتی می شود؟

  • کم رنگ شدن برگ ها
  • داشتن برگ های کوچک اما بسیار
  • سیاه و قهوه ای شدن برگ ها
  • پوسیدگی ریشه ها در اثر آب فراوان
  • ضعف باکتریایی گل
  • آفت های کنه سیکلامن
  • آفت باتریتیس

سخن آخر

گل مینای آفریقایی گل بسیار زیبایی است که میتواند در شرایط سخت نیز قابلیت تکثیر بالایی داشته باشد با اطلاعاتی که ما در این زمینه در اختیارتان قرار دادیم میتوانید این گل را در شرایط مطلوب نگهداری کنید و تعداد بسیاری از آن را برای خود تکثیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *