مراقبت از گیاه

نحوه رشد و مراقبت از ارکیده میلتونیا

مراقبت از ارکیده میلتونیا

در این مقاله قصد داریم نحوه رشد و مراقبت از ارکیده میلتونیا را به شما عزیزان و همراهان سیتی گل ارائه بدهیم باما همراه باشید

معرفی ارکیده میلتونیا

ارکیده میلتونیا سرده ای از گیاهان است که شامل حدود 20 نوع و هیبرید طبیعی است 1 . این ارکیده اپی فیتیک بومی آمریکای جنوبی از ارتفاعات کاستاریکا تا کلمبیا و همچنین جنوب برزیل است. به دلیل تفاوت های آب و هوایی و فرهنگی، این جنس از ارکیده ها به دو جنس یا زیر گروه تقسیم می شوند که عادات رشد و گل دهی کاملاً متفاوتی دارند. مرجع ثبت بین المللی، مسئول طبقه بندی و نامگذاری ارکیده ها، این دو جنس را تحت یک طبقه بندی میلتونیا قرار می دهد. با این حال، ارکیده در حال رشد گرمتر ( برزیل) معمولاً به عنوان میلتونیا شناخته می شود در حالی که گیاه سردتر کوهستانی (کاستاریکا تا کلمبیا) زیر گروهی به نام میلتونیوپیسوس است.

ارکیده های میلتونیا برگ ها و خوشه های گل را از پیازهای کاذب تولید می کنند که آنها را کاندیدهای خوبی برای رشد به عنوان نمونه های گلدانی می کند. این ارکیده ها، بر خلاف بسیاری دیگر، در تمام طول سال رشد می کنند و به خواب نمی روند مگر اینکه برای مدت طولانی در معرض دمای بالا و نور خورشید قرار بگیرند. آنها بسته به گونه هایی با جنس میلتونیوپیسوس در زمان های مختلف در طول سال گل می دهند و شکوفه هایی شبیه به پانسی ها از نظر شکل و رنگ ایجاد می کنند. نام رایج این زیرگروه “ارکیده پانسی” است.

ارکیده Miltonia واقعی یک گل گرم رشد است که عموماً در مناطقی از برزیل یافت می شود. گلی که ما اغلب آن را میلتونیا می‌دانیم، در واقع یک ارکیده Miltoniopsis است که در مناطق خنک کوهستانی آند یافت می‌شود. این زیستگاه های مختلف چیزی است که بیشتر نیازهای متفاوت این دو گیاه را ایجاد می کند.

این گل‌ها معمولاً به عنوان « ارکیده پانسی » شناخته می‌شوند ، زیرا صورت شکوفه‌دار بسیار شبیه به پانسی است. این فقط ارکیده میلتونیوپسیس است که شبیه یک پانسی است، هرچند که سردرگمی بین آنها را افزایش می دهد.

دو نوع ارکیده میلتونیا وجود دارد: رشد سرد و گرم رشد. مراقبت از این گل ها شامل تامین دمای مطلوب برای هر نوع مربوطه، کاشت آنها در خاکی با زهکشی خوب، اطمینان از رطوبت بالا در محل آنها و قرار دادن آنها در نور روشن و غیر مستقیم است.

ارکیده های میلتونیا به عنوان یک گیاه آپارتمانی متوسط ​​در نظر گرفته می شوند زیرا به مراقبت خاص و تعهد بالایی نیاز دارند. با این حال، اگر این راهنمای کامل برای مراقبت از ارکیده میلتونیا را دنبال کنید، می توانید با اطمینان از این گیاه حساس مراقبت کنید.

اصول اولیه ارکیده میلتونیا

همه گیاهان با توجه به جایی که به طور طبیعی در طبیعت رشد می کنند، نیازهای منحصر به فردی دارند. ما می‌توانیم با نگاه کردن به محل شکوفایی آنها در طبیعت، در مورد مراقبت از ارکیده میلتونیا چیزهای زیادی بیاموزیم.

برای مطالعه بیشتر : عمر گل ارکیده 

ارکیده میلتونیا (در حال رشد گرم)

این ارکیده ها تقریباً همه در برزیل یافت می شوند و از هوای گرم و رطوبت بالای جنگل های آنجا لذت می برند. بیشتر این ارکیده ها بین 600 تا 900 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کنند، جایی که تنوع آب و هوایی کمتری وجود دارد.

در حالی که میلتونیاها نسبت به Miltoniopsis از نور خورشید بیشتر لذت می برند، هیچ کدام از آفتاب کامل لذت نمی برند. ارکیده های میلتونیا همیشه در سایه پیدا می شوند، اگرچه اطراف آنها می تواند کاملاً روشن باشد.

Miltonias نیز با رطوبت بالا سازگار شده است. شبنم صبحگاهی و رگبارهای سیل آسا برای میلتونیا بهشت ​​است و در تابستان از آبیاری کامل لذت می برند. این گیاهان همیشه اپی فیت هستند و مواد مغذی خود را به جای خاک از هوا می گیرند.

ارکیده میلتونیا

آبیاری ارکیده میلتونیا

ارکیده Miltonia خود را کجا قرار دهید

هنگامی که گل ارکیده خود را گلدان کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید در کجای خانه شما زندگی کند. بیشتر ارکیده ها از مناطقی با رطوبت بالا با نور زیاد لذت می برند. این مکان معمولاً در حمام اصلی یافت می شود. رطوبت حاصل از استفاده روزانه شما از حمام توسط ارکیده قدردانی می شود، در حالی که حمام اصلی معمولاً نور زیادی دارد.

اگر این مکان برای گل ارکیده شما مناسب نیست، سعی کنید دستورالعمل های زیر را مطابقت دهید. این مرحله جایی است که استفاده از نورسنج می تواند مفید باشد!

مراقبت از ارکیده میلتونیا

هر دو عادات رشد و نوع گل در بین انواع جنس میلتونیا متفاوت است. مهم است که با زیستگاه بومی ارکیده خود آشنا شوید تا نگهداری مناسب را انجام دهید. به استثنای Miltonia spectabilis ، شکل و رنگ گل می تواند به شما در تمایز بین این دو جنس کمک کند. شکوفه‌های میلتونیا شکلی پر ستاره‌تر با الگوهای پیچیده دارند، در حالی که میلتونیوپیسوس در سایه‌های غنی قرمز، سبز، سفید، زرد و قهوه‌ای با لب‌های ارکیده شبیه «لکه» سنتی پانسی در رنگ‌های متناوب شکوفا می‌شود. همه ارکیده های این جنس برای شکوفه دادن به شب های خنک نیاز دارند و این کار را در زمان های مختلف در طول سال بسته به گونه ها انجام می دهند.

چگونه ارکیده خود را تکثیر کنیم؟

قرار دادن ارکیده میلتونیا

ارکیده زیبا

ارکیده میلتونیا

ارکیده میلتونیا نیازی ندارد که مستقیماً در کنار پنجره باشد، اما باید نزدیک پنجره باشد. حرکت سایه را در طول روز در اتاق تماشا کنید و گیاه خود را درست خارج از این محدوده قرار دهید. این محل باعث می شود که نزدیک به نور خورشید باشد اما نسوزد.

نکته بسیارمهم

جنس ارکیده میلتونیا به طور گسترده با سایر جنس ها برای ایجاد هیبریدهای جدید استفاده می شود. اگر ارکیده هیبرید شما ویژگی های میلتونیا را نشان می دهد، رشد برگ، نوع شکوفه و پیاز کاذب را بررسی کنید تا بدانید که آیا هیبرید شما یک ارکیده میلتونیوپیسوس است یا خیر. این به شما کمک می کند هیبرید خود را به بهترین نحو ممکن نگهداری کنید تا سالم بماند و شکوفا شود.

سبک

نور یکی از تفاوت های اصلی در فرهنگ این دو جنس است. هر دو گروه در سایه جزئی و تنها با یک یا دو ساعت نور خورشید فیلتر شده روشن هر روز رشد می کنند. ارکیده‌های میلتونیا برای دوره‌های کوتاه مدت در برابر نور شدید خورشید مقاوم‌تر هستند، اما برگ‌های هر دو نوع ممکن است با قرار گرفتن در معرض زیاد آفتاب سوخته شوند. در داخل یا در فاصله 2 فوتی یک پنجره رو به شمال موقعیت خوبی است. مکان شبانه بدون نور مصنوعی نیز این ارکیده ها را تشویق می کند تا شکوفا شوند.

محیط رشد

ارکیده اپی فیتیک در خاک رشد نمی کند، اما می تواند به عنوان گیاهان گلدانی یا سواری رشد کند. اگر گلدان گیاه خود را انتخاب می کنید، محیط رشد باید با نوع ارکیده مناسب باشد. محیط های ارکیده معمولا از یک لایه مواد سخت مانند سنگریزه، مواد با وزن متوسط ​​مانند پوست یا تراشه های چوب به عنوان پرکننده و یک لایه از مواد نرم مانند خزه یا الیاف در بالای آن تشکیل می شوند. برای ارکیده های میلتونیا، مخلوطی از پوست درخت صنوبر کوچک، خزه اسفاگنوم و سنگریزه به خوبی کار می کند.

گل سال 2023

آبیاری

ارکیده ها عاشق مرطوب بودن هستند اما از نشستن در آب متنفرند. مرگ شماره یک ارکیده در خانه، پوسیدگی ریشه است. به همین دلیل است که انتخاب یک گلدان هوادهی با خاک با زهکشی خوب برای هر ارکیده ای که به خانه خود می آورید حیاتی است.

با این حال، ارکیده شما باید به اندازه کافی آبیاری شود. ارکیده های Miltonia و Miltoniopsis هر دو هر 7 تا 10 روز یکبار نیاز به آبیاری دارند. در تابستان، یک بار در هفته، حتی دو بار در هفته، در روزهای طوفانی معمول است. این فرکانس ممکن است به کمتر از دو هفته یک بار در زمستان کاهش یابد.

در بین آبیاری ها، ارکیده ها از آب پاشیدن از بطری اسپری لذت می برند. هنگامی که این کار را انجام می دهید، روی ریشه ها تمرکز کنید و یک مه ریز در تمام طرف ظرف بمالید. بسیاری از مردم بر این باورند که بهتر است ارکیده های خود را در صبح اسپری کنید، زیرا شبنم طبیعی اوایل ساعت را تقلید می کند.

دما و رطوبت

هر دو جنس میلتونیا برای شکوفه دادن به دمای خنک شبانه 55 تا 60 درجه نیاز دارند. میلتونیا (برزیل) در دمای روز کمتر از 80 درجه رشد می کند، اما برای دوره های کوتاه تا 90 درجه را تحمل می کند. میلتونیوپیسوس به دمای خنک‌تر در روز در حدود 70 درجه نیاز دارد.

رطوبت نسبتا بالا بین 50 تا 70 درصد بهترین عملکرد را دارد و رطوبت 60 درصد ایده آل است.

کوددهی

به ارکیده های میلتونیا ماهی یک بار در دوره های اوج رشد و گلدهی تغذیه کنید و در ماه های زمستان از کود دهی خودداری کنید. بسیاری از محصولات غذایی ارکیده به صورت تجاری در دسترس هستند (میلتونیا در مورد کود سر و صدا ندارند). میلتونیوپیسوس به نمک حساس است، بنابراین توصیه می شود پس از چندین بار تغذیه، محیط رشد را فقط با آب بشویید. اگر آب لوله کشی شما دارای محتوای مواد معدنی بالایی است، ممکن است بخواهید آب خود را فیلتر کنید یا از مقطر استفاده کنید. تا حد امکان از آب با دمای اتاق استفاده کنید.

نحوه تکثیر ارکیده میلتونیا

اگرچه امکان رشد ارکیده از بذر وجود دارد، اما زمان (جوانه‌زنی می‌تواند تا دو سال طول بکشد) و شرایط خاص لازم برای موفقیت، خرید گل ارکیده خود را از یک مرکز باغ عملی‌تر می‌کند و مجموعه خود را از طریق قلمه‌ها افزایش می‌دهد . تکثیر بهتر است در پایان دوره گلدهی انجام شود. یک چاقوی استریل تیز، یک گلدان با زهکش خوب، و محیطی از پوست درخت صنوبر کوچک، سنگریزه و خزه اسفاگنوم را جمع کنید، سپس این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

مطالعه بیشتر : چرا ارکیده من در حال مرگ است؟

با استفاده از چاقو، قلمه های ساقه ای را بردارید که شامل حداقل 4 پیاز سوسوی با رشد فعال (یعنی برگ ها یا جوانه های جوانه زده) است که حداقل 3 شبه پیاز فعال روی گیاه مادر باقی می ماند. به آرامی ریشه ها را جدا کنید و مطمئن شوید که هر قلمه دارای ریشه های زنده است.

یک لایه سنگریزه، سنگ کوچک، یا تکه های گلدان شکسته را به کف گلدان ارکیده 4 تا 6 اینچی یا یکی با سوراخ های زهکشی اضافی اضافه کنید.

قلمه را روی سنگریزه ها نگه دارید و مراقب باشید که ریشه ها فشرده نشود و اطراف ریشه ها و پیازهای کاذب را با پوست درخت صنوبر درجه یک پر کنید. پیازهای کاذب باید در سطح بالایی لایه پوست یا نزدیک آن قرار گیرند.

وقتی گیاه در گلدان محکم شد، یک لایه خزه اسفاگنوم سبک روی پوست آن اضافه کنید.

گلدان را با آب اسپری کنید تا سطح متوسط ​​مرطوب بماند، اما از آبیاری کامل خودداری کنید تا زمانی که رشد ریشه جدید در عرض یک تا دو هفته آشکار شود. ظهور جوانه های برگ جدید نشان می دهد که ارکیده شما در حال رشد است.

هنگامی که گیاه به طور فعال رشد کرد، می توانید یک برنامه نگهداری منظم برای ارکیده جدید خود شروع کنید.

گلدان و گلدان مجدد ارکیده میلتونیا

ارکیده های میلتونیا به زهکشی عالی و گردش هوای خوب برای کل گیاه از ریشه تا گل نیاز دارند. بنابراین، نوع گلدانی که انتخاب می کنید به همراه محیط گلدانی برای موفقیت شما مهم هستند. گلدان های سفالی به خوبی کار می کنند زیرا متخلخل هستند و رطوبت اضافی را از بین می برند. گلدان‌های ارکیده دارای دهانه‌های اضافی یا بزرگ‌تر برای زهکشی هستند و برخی از آنها با دهانه‌هایی در کناره‌های گلدان ساخته می‌شوند تا جریان هوا بهتر به ریشه‌ها جریان یابد. گلدان های کم عمق نیز برای میلتونیا به خوبی کار می کنند.

بسیاری از مواد مختلف برای رشد ارکیده استفاده شده است و ممکن است هر چند وقت یکبار به تنظیماتی در این ترکیب نیاز باشد. مخلوط های ارکیده از قبل بسته بندی شده کافی است، اما برای زهکشی باید چند سنگریزه، سنگ های کوچک یا تکه های گلدان شکسته را در ته گلدان اضافه کنید.

ارکیده های میلتونیا زمانی که گلدان هستند بهتر شکوفا می شوند ، به این معنی که تا زمانی که محیط شما بیش از حد خیس نشود و ارکیده شما عاری از مشکلات قارچی بماند، نیازی به گلدهی مجدد برای حداقل 2 سال نخواهید داشت. اگر گیاه به دلیل ازدحام بیش از حد غیر قابل تحمل شد، می توانید در ظرف کمی بزرگتر گلکاری کنید . بیش از 1 تا 2 اینچ قطر بزرگتر نباشد. یا می توانید ارکیده را تقسیم کنید. برنامه ریزی کنید که مواد رشد را برای ارکیده خود هر دو سال یکبار جایگزین کنید. هر گونه مواد مغذی در مخلوط گلدان تا آن زمان تخلیه می شود.

نحوه خرید ارکیده :

شما همراهان عزیز میتوانید با کلیک بر روی خرید گل ارکیده به صفحه این محصول در سایت مراجعه و ثبت سفارش خود را تکمیل کنید تیم سیتی گل در تلاش است در کمترین زمان ممکن سفارش شمارا تکمیل و ارسال کند

بخش سوالات متداول

چرا ارکیده من رشد نمی کند؟

اگرچه ارکیده‌های میلتونیا در تمام طول سال رشد می‌کنند، اما سرعت رشد در طول ماه‌ها و بدون نور خورشید کاهش می‌یابد. گیاه را به پنجره ای رو به جنوب ببرید که در آن احتمال بیشتری وجود دارد که حداقل یک ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرد، اما بیش از دو ساعت نور غیر مستقیم خورشید در روز نباشد.

چرا ارکیده من گل نمی دهد؟

این گیاه ممکن است در چرخه شکوفایی خود نباشد. برنامه مراقبت و نگهداری خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که شرایط رشد صحیح را به ارکیده خاص خود می دهید.

چرا جوانه های گل روی ارکیده من قبل از باز شدن می ریزند؟

ارکیده های میلتونیا برای گلدهی به دمای ثابت در روز و دمای خنک تر در شب نیاز دارند. ممکن است لازم باشد ارکیده را جابه جا کنید تا آب و هوای مناسبی به آن بدهید. سعی کنید ارکیده را در نقطه ای با تاریکی کامل و بدون نور مصنوعی در شب قرار دهید

منبع : How to Grow and Care for Miltonia Orchids

میلتونیا : انجمن ارکیده آمریکا

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *