تکثیر

چگونه ارکیده خود را تکثیر کنیم؟

روش تکثیر ارکیده

مقدمه

روش تکثیر ارکیده در بیشتر موارد چندان چالش برانگیز نیست و به وسایل زیادی نیاز ندارید. اگرچه روش‌ها کاملاً خاص هستند، اما هر کسی می‌تواند این کار را در خانه با دستورالعمل‌های صحیح انجام دهد، حتی اگر تازه‌کار ارکیده‌ها را نداشته باشید.

 • قیچی هرس ضد عفونی شده (می توانید با الکل ضدعفونی کنید)
 • گلدان های ارکیده یا آویزهای ارکیده با اندازه مناسب
 • خزه اسفاگنوم
 • ارکیده شما (مطمئن شوید که سالم است و شکوفا نمی شود!)

امروز قصد داریم بهترین روش رایج اکثیر کاشت ارکیده در خانه را برای دوستداران ارکیده معرفی کنیم.

روش تکثیر ارکیده

برای قلمه های ساقه، به یک سینی ضد آب با عمق حدود 3 اینچ نیاز دارید. آن را با خزه اسفاگنوم مرطوب، ماسه مرطوب یا مخلوطی از هر دو پر کنید. سپس یک عصا را که حداقل 10 اینچ طول دارد، ببندید و آن را در نزدیکی پایه ارکیده و درست بالای یک گره، که یک مفصل برگ است، جدا کنید. عصا را به قطعاتی برش دهید که هر کدام حداقل دو گره را حفظ کنند و انتهای خام آن را با پودر ضد قارچی مانند زغال چوب، دارچین یا گوگرد بپوشانید. بعد از اینکه قطعات را به صورت افقی روی سطح سینی قرار دادید، آنها را به آرامی داخل سینی فشار دهید تا سطح آنها بدون پوشش باقی بماند. سینی را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید و آن را در یک مکان گرم قرار دهید تا نور روشن دریافت کند اما نور مستقیم خورشید را دریافت نکند. در حدود سه تا چهار ماه، برخی از قلمه ها ممکن است گیاهچه های جدیدی را از گره ها بفرستند.

با استفاده از قیچی هرس یا چاقوی تیز، یک ساقه روی ارکیده خود را به طول حداقل 12 اینچ نزدیک پایه ببرید. ساقه را به چند قسمت 3 تا 4 اینچی تقسیم کنید، مطمئن شوید که هر بخش دارای یک جوانه خفته است.

یک سینی کم عمق را با خزه اسفاگنوم بپوشانید و خزه را مه کنید تا کاملاً مرطوب شود. قلمه ها را در سینی قرار دهید. سینی را با پوشش پلاستیکی پلی اورتان بپوشانید و در مکانی با دمای حداقل 60 درجه فارنهایت و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

یک گلدان 3 تا 4 اینچی برای هر بوته ارکیده را با مخلوط گلدانی از پوست درخت صنوبر به اندازه یک اینچ از بالای ظرف پر کنید. هنگامی که بخش های ساقه ارکیده، گیاهچه های کوچکی را از جوانه ها بیرون زدند، یکی از آنها را در هر ظرف قرار دهید و قسمت باقی مانده ساقه و ریشه ها را با مخلوط گلدان بپوشانید.

یک سینی را با سنگ های صاف و صاف بپوشانید و به اندازه ای آب اضافه کنید که تقریباً روی سنگ ها را بپوشاند. گلدان ارکیده را روی سنگ ها قرار دهید تا هوای اطراف ارکیده مرطوب بماند. ارکیده های جدید خود را در محلی که نور روشن و غیرمستقیم دریافت می کند نگهداری کنید و روزانه آنها را غبارآلود کنید
ارکیده های دندروبیوم دمای بین 55 تا 80 درجه فارنهایت را بسته به گونه و حداقل دمای شب 50 درجه را برای حداکثر گلدهی ترجیح می دهند.

ارکیده های جدید خود را تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی پایین نشت کند، آبیاری کنید و هر سه هفته یکبار از بهار تا اواسط پاییز با کود مایع ارکیده کود دهید. به طور متناوب، کف ظرف را در یک سطل آب فرو کنید و اجازه دهید از سوراخ های زهکشی خیس شود.

نکات: روی ساقه بریده شده ارکیده والد دارچین بپاشید تا به مبارزه با باکتری کمک کند. دارچین یک مبارزه با باکتری های طبیعی است. سعی کنید تا زمانی که ارکیده شما در حال گل دادن است تقسیم نکنید. اگر در این دوره بیش از حد آن را مزاحم کنید، احتمال ریزش شکوفه هایش وجود دارد.

نحوه رشد و مراقبت از ارکیده میلتونیا

شرایط روشنایی ارکیده

اول از همه، مکان مناسبی را برای رشد ارکیده خود انتخاب کنید! اینکه گیاه ارکیده چقدر و چه نوع نور دریافت می کند مهمترین جنبه مراقبت از آنها است.

اگر در شرایط نور کافی نگهداری شوند، تعداد بسیار کمی از گیاهان گل های جدیدی تولید می کنند. یک ارکیده گلدار سالم در محیط طبیعی خود چندین ساعت در طول روز نور فیلتر شده را دریافت می کند. گیاهانی که توسط سایر گیاهان بالای سر محافظت می شوند، تکه هایی از خورشید و نور روشن دریافت می کنند که در طول روز از جنگل بارانی عبور می کند
در داخل خانه، یک گیاه ارکیده که از یک مهد کودک پرورش یافته است، در زیر نور بسیار روشن رشد می کند. با این حال، گیاه را از آفتاب مستقیم که ممکن است برگ ها یا گل ها را بسوزاند محافظت کنید. ارکیده ها باید حداقل 3 تا 4 ساعت نور شفاف در روز دریافت کنند.

نور فلورسنت ممکن است برای تولید گل مفید باشد، اما معمولا به عنوان تنها منبع روشنایی کافی نیست. وقتی نوبت به آن می رسد، می خواهید ارکیده شما بیش از یک بار گل بدهد، توجه داشته باشید که چقدر و چه نوع نوری دریافت می کند.

گل ارکیده سفید

گل ارکیده نماد چیست

جهت مطالعه بیشتر “چرا ارکیده من در حال مرگ است؟

بهترین شرایط دما برای پرورش ارکیده

همه گونه‌های ارکیده شرایط دمایی یکسانی را ترجیح نمی‌دهند، اما انواع معمولی که به صورت تجاری فروخته می‌شوند در محیط‌های داخلی معمولی عملکرد خوبی دارند. برای گلدهی، ارکیده ها معمولا دمای روز را بین 70-75 درجه و دمای شبانه حدود 60-65 درجه را ترجیح می دهند.

گیاهان از قرار گرفتن در نزدیکی دوش یا وان که در آن شرایط بخار را تجربه می کنند، لذت می برند. گردش هوای خوب برای سلامت ارکیده بسیار مهم است و اگر در نزدیکی پنجره محافظت شده با تهویه گرم اما نه گرم قرار گیرند، رشد خواهند کرد.

با این حال مراقب باشید، اگر دما خیلی سرد باشد، ممکن است تولید گل متوقف شود. اگر به دنبال یک راه مطمئن برای حفظ رطوبت برای ارکیده خود هستید، سعی کنید یک سینی رطوبت بسازید

نحوه آبیاری گل ارکیده

آب دادن یا آب ندادن، مسئله این است! در طول ماه‌های سرد سال، بیشتر ارکیده‌های داخلی فقط یک بار در هفته به آبیاری نیاز دارند. برای آبیاری، گیاهان را در یک سینک یا وان قرار دهید و به آنها خوب خیسانده و زمان زیادی برای زهکشی بدهید. زیر آبیاری به جای آبیاری بیش از حد تمرین بهتری است زیرا ریشه ها به فرصتی برای هواگیری نیاز دارند و با آب زیاد پوسیده می شوند.

در ماه‌های گرم‌تر، هفته‌ای دو بار به گیاهان آبیاری کنید و در روزهای گرم با سمپاش مه پاش کنید. کود دادن به گیاه ارکیده به طور منظم به تولید گل کمک می کند. برای افزایش تولید گل، گیاهان را حداقل هر 3 هفته و ترجیحا هر هفته کود دهید. کودی را انتخاب کنید که به طور خاص برای ارکیده تولید شده است

برای مطالعه بیشتر : عمر گل ارکیده

قصد خرید ارکیده را دارید؟

شما همراهان عزیز میتوانید با کلیک بر روی خرید گل ارکیده به صفحه این محصول در سایت مراجعه و ثبت سفارش خود را تکمیل کنید تیم سیتی گل در تلاش است در کمترین زمان ممکن سفارش شمارا تکمیل و ارسال کند

جمع‌بندی

امیدواریم با مطالب گفته شده درباره روش تکثیر ارکیده به راحتی بنوانید گیاه خود را تکثیر کنید. چنانچه قصد خرید ارکیده سفید را دارید و یا  سوالی پیرامون تکثیر این گیاه دارید میتوانید با کارشناسان فروشگاه آنلاین سیتی گل در بخش دیدگاه شما درمیان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “چگونه ارکیده خود را تکثیر کنیم؟

 1. melika گفت:

  ممنون توضیحات کافی داشتید من بخوام بخرم این گیاه ارکیده چجوری باید سفارش بدم؟

  1. مدیر سایت گفت:

   برای خرید ارکیده و ارکیده سفید کلیک کنید روی نام گیاه مدنظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *