تکثیر

چگونه زاموفیلیا را تکثیر کنیم؟

روش تکثیر زاموفیلیا

مقدمه

روش تکثیر زاموفیلیا گرفتن قلمه های ساقه از گیاه زاموفیلیا بسیار آسان است و برای ساختن یک گیاه جدید به چیز زیادی نیاز ندارید.

روش تکثیر زاموفیلیا

ابتدا یک چاقو یا قیچی استریل شده بردارید و یک ساقه گیاه مادری را جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که قلمه حداقل دو اینچ طول داشته باشد و چند برگ سالم نزدیک به بالا باشد.

شما می توانید یک گیاه زاموفیلیا را تنها با یک قلمه بزرگ تکثیر کنید، یا می توانید قلمه بزرگ را به چند قسمت تقسیم کنید. تا زمانی که هر بخش هنوز حداقل دو اینچ طول داشته باشد و هر کدام چند برگ سالم داشته باشد، باید خوب کار کند.

پس از برداشتن قلمه‌های ساقه، توصیه می‌شود آنها را برای مدت کوتاهی در مکانی گرم قرار دهید تا انتهای بریده شده پینه‌دار شود. برخی از افراد این کار را فقط برای چند ساعت انجام می دهند در حالی که برخی دیگر تا سه روز صبر می کنند. این یک الزام مطلق نیست، فقط احتمال پوسیدگی را کاهش می دهد.

آموزش روش تکثیر زاموفیلیا

هنگامی که قلمه های ساقه شما آماده شد، دو گزینه دارید: روش خاکی و روش آبی. انجام هر دو آسان است.

روش آب به تلاش کمتری نیاز دارد و قلمه های گیاهان آپارتمانی در یک گلدان زیبا بسیار تزئینی هستند، بنابراین بیایید با آن شروع کنیم!

نکته : تکثیر هر گیاه آپارتمانی در ماه های تابستان راحت تر و سریعتر است. این زمانی است که آنها به طور فعال در حال رشد هستند. در زمستان، سرعت آنها کاهش می یابد.

قلمه های ساقه در آب

تنها کاری که برای این روش باید انجام دهید این است که قلمه های ساقه ای را که به تازگی برداشته اید در ظرف یا لیوان آب قرار دهید. لازم نیست آب زیادی داشته باشد: فقط به اندازه ای که مطمئن شوید انتهای بریده شده را می پوشانید. ظرف را در جای گرم و روشن قرار دهید و هفته ای یک یا دو بار آب آن را عوض کنید.

مدت زمانی که طول می کشد تا ریشه های جدید رشد کنند متفاوت است، اما آماده باشید که مدتی صبر کنید. اولین نشانه‌های حرکت می‌تواند در عرض یک یا دو هفته رخ دهد، اما ممکن است دو ماه یا بیشتر طول بکشد تا ریشه‌ها به اندازه‌ای رشد کنند که حتی ممکن است گلدان مجدد را در نظر بگیرید. گاهی حتی طولانی تر!

قلمه های ساقه در خاک

درست مانند روش قلمه های ساقه در آب، باید یک ساقه را به یک یا چند تکه برش دهید. مجدداً، توصیه می شود قبل از ادامه دادن به قلمه های ساقه فرصتی برای بهبودی کمی بدهید.

هنگامی که برش ها پینه بسته شدند، می توانید قلمه ها را در خاک شل و دارای زهکشی خوب قرار دهید. خاک معمولی گلدان مخلوط با مقداری پرلیت و یا پوست ارکیده برای گیاهان آپارتمانی با خواص ساکولنت مانند این مورد کاملاً مناسب است. هنگامی که قلمه ها را کاشتید، سخاوتمندانه آبیاری کنید.

این روش نیز کمی طول می کشد. صبور باش! قلمه‌های شما قبل از اینکه روی زمین رشد کنند روی سیستم ریشه‌شان کار می‌کنند، به این معنی که زمان زیادی طول می‌کشد تا برگه‌ای ظاهر شود.

مطمئن نیستید که آیا تلاش شما برای تکثیر گیاه ZZ موفقیت آمیز بوده است؟ اگر قبلاً کمی گذشته است، می توانید برش را کمی کشش دهید. اگر احساس مقاومت می کنید، یعنی ریشه ها رشد کرده اند! فقط گیاهان جدید خود را زیاد مزاحم نکنید تا به طور تصادفی به ریشه های ظریف آسیب نرسانید.

روش تکثیر زاموفیلیا از قلمه برگ

تکثیر این گیاه  مانند تکثیر ساکولنت از یک برگ امکان‌پذیر است. مدت زمان زیادی طول می کشد تا یک گیاه بالغ از این طریق بدست آورید، اما به این معنی است که برای تکثیر آن به سختی باید به گیاه مادر آسیب بزنید.

برای تکثیر آن با استفاده از روش قلمه برگ، کافی است چند برگ سالم از گیاه مادر را بچینید و تا جایی که می توانید به پایه نزدیک شوید.

هنگامی که به تعداد برگ هایی که می خواهید داشتید، هرچه بیشتر، بهتر، گزینه هایی دارید.

قلمه برگ در آب

چند روش مختلف برای تکثیر برگ هایاین گیاه  در آب وجود دارد. یک راه این است که به سادگی برگ ها را در آب قرار دهید و اجازه دهید آنها کار خودشان را انجام دهند.

راه دیگر این است که یک برش تمیز در امتداد پایین برگ ها ایجاد کنید و ربع پایینی را جدا کنید تا رشد جدید را تشویق کنید. اگر روش دوم را انتخاب کردید، باید اجازه دهید برگها قبل از قرار دادن آنها در آب خوب شوند.

نکته جالب در مورد روش آب، چه از قلمه برگ یا ساقه استفاده کنید، این است که می توانید به راحتی رشد ریشه ها را مشاهده کنید. این کار حدس و گمان زیادی را از فرآیند خارج می‌کند و می‌توانید پس از اینکه سیستم ریشه به خوبی ایجاد شد، نتیجه را به دست آورید.

خرید زاموفیلیا

قلمه برگ در خاک

اولین مراحل برای تکثیر برگ های گیاه در خاک مانند روش آبی است، اما با فشار دادن ملایم برگ ها به صورت عمودی در خاک با سمت گیره یا بریده شده به پایان می رسد.

به بستر آبیاری آب بدهید و سپس آن را کمی مرطوب نگه دارید. پس از آن، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که منتظر باشید و به بهترین ها امیدوار باشید! مجدداً می‌توانید برگ‌ها را کمی بکشید تا بررسی کنید که آیا ریشه دارند یا خیر.

هنگامی که برگها شروع به حرکت به سمت بالا می کنند، به این معنی است که ریزوم و ساقه به خوبی در راه رشد هستند.

روش تکثیر زاموفیلیا از طریق تقسیم

روش تقسیم سریعترین و ساده‌ترین راه برای تکثیر زاموفیلیا  است. با این حال، به این معنی است که شما به یک گیاه بسیار بالغ با چندین ساقه نیاز دارید.

تکثیرزاموفیلیا از طریق تقسیم کار می کند زیرا آنها گیاهان ریزومی را خوشه بندی می کنند. اگر مشاهده کردید که ساقه های جدیدی از خاک در کنار گیاه مادری بیرون می زند، به این معنی است که ساقه شما آماده جدا شدن است.

کافی است گیاه مادری را از ظرف بیرون بیاورید و خاک را شل کنید و گیاه را چندقلو جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که هر بخش دارای برگ و ریشه زیادی است، در خاک تازه بکارید، و شما آماده هستید!

البته نکته خوب این است که این گیاهان جدید در حال حاضر بسیار مستقر شده اند. آن‌ها ممکن است برای مدتی غمگین شوند، اما باید با نرخ موفقیت بالا به رشد خود ادامه دهند.

نحوه مراقبت از زاموفیلیا

این گیاه مانند اکثر گیاهان آپارتمانی معمولی از نور غیر مستقیم و روشن خورشید لذت می برند. این به این معنی است که وقتی جلوی پنجره نگهداری شوند بهترین عملکرد را خواهند داشت.

اگر فقط پنجره ای دارید که نور خورشید را دریافت می کند، گیاه خود را چند فوت دورتر از آن قرار دهید یا از یک پرده شفاف برای جلوگیری از خشن ترین اشعه ها استفاده کنید. این به جلوگیری از تغییر رنگ و سوختگی برگ ها کمک می کند.

درجه حرارت

از آنجایی که گیاهان استوایی هستند، این گیاهان  فضاهای گرم و مرطوب را دوست دارند. این برای ما عالی است: زیرا تا زمانی که در خانه خود دنج هستید، گیاهان شما نیز احتمالاً همینطور هستند.

خاک

در مورد خاک، تا زمانی که خاک زهکشی خوبی داشته باشد، این گیاهان خیلی حساس نیستند. توصیه می شود 3 قسمت خاک گلدان عمومی را با 1 قسمت مخلوط ساکولنت یا کاکتوس مخلوط کنید.

همچنین می توانید مقداری پوست یا پرلیت در آن بریزید تا خاک هوا بیشتر شود.

آبیاری

چیزی که گیاهان را بسیار مقاوم و دوست داشتنی می کند این است که در آبیاری بسیار بخشنده هستند. چه کسی فراموش نکرده است که گیاهان خود را یک یا دو بار آبیاری کند؟ آنها بیش از آنچه که برخی فکر می کنند به آب نیاز دارند (آنها ساکولنت های واقعی نیستند)، اما نیازی نیست که آنها را از نزدیک تماشا کنید.

بسته به شرایط خانه شما ممکن است فقط نیاز به آبیاری گیاه ZZ خود را هر دو هفته یا بیشتر داشته باشید. فقط اجازه دهید خاک چند اینچ خشک شود و سپس سخاوتمندانه آبیاری کنید، مطمئن شوید که آب تا انتها از گلدان عبور می کند.

کود دهی

در حالی که پیاهان زاموفیلیا خواستار نیستند، اما هر چند وقت یک بار از دوز اضافی مواد مغذی قدردانی می کنند. این امر مخصوصاً در صورتی صدق می‌کند که شما به خوبی در کنار هم قرار می‌گیرد و رشد جدید زیادی ایجاد می‌کند.

در طول فصل رشد، می توانید یک بار در ماه یا بیشتر از یک کود عمومی رقیق شده برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در زمستان که رشد گیاه کند می شود، می توانید کوددهی را تا بهار متوقف کنید.

آیا زاموفیلیا برای گربه ها و سگ ها سمی هستند؟

متأسفانه این گیاهان  برای گربه ها و سگ ها سمی هستند. در واقع، آنها برای همه حیوانات و انسان ها سمی هستند! هر قسمت از گیاه زاموفیلیا سمی در نظر گرفته می شود و در صورت مصرف می تواند مشکلاتی مانند معده درد، اسهال و استفراغ ایجاد کند.

حتی باید از دست زدن بیش از حد گیاه بدون دستکش خودداری کنید زیرا می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. این قطعا یکی از گیاهان آپارتمانی است که باید آن را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگه دارید!

جمع‌بندی

سغی کردیم تمامی نکات پیرامون روش تکثیر زاموفیلیا را برای شما همراهان گرامی فروشگاه آنلاین سیتی گل بیان کنیم چنانچه سوالی پیرامون روش تکثیر زاموفیلیا دارید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *