مراقبت از گیاه, تکثیر

مراقبت از شفلرا

مراقبت از شفلرا

نور

شفلرا نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهد. در تابستان، گیاهان گلدانی را به بیرون منتقل کنید، جایی که نور روشن دریافت کنند، اما نور مستقیم خورشید دریافت نکنند، مانند زیر پوشش پاسیو. گیاه شفلرا که ساق پا یا فلاپی می شود ممکن است نور کافی دریافت نکند. هرگز شفلرا را در معرض نور مستقیم و کامل خورشید قرار ندهید زیرا آفتاب شدید می تواند برگ ها را بسوزاند

خاک

این گیاه زمانی که در یک مخلوط خاک با زهکشی خوب مستقر می شود خوب عمل می کند. درختان شفلرا از نشستن در خاک خیس خوششان نمی آید و کاشت آنها در خاکی با زهکشی خوب به جلوگیری از این مشکل کمک می کند. این گیاه را می توان با موفقیت در بیشتر انواع خاک کشت کرد و هیچ ترکیب خاک خاصی برای گیاهان چتری وجود ندارد.

آب

بهترین کود برای استفاده برای درختان چتر کمپوست یا ریخته گری گرم است. همانطور که برای اولین بار از گلدان یا گلدان مجدد درخت استفاده می کنید، آنها را به خوبی در خاک مخلوط کنید. درختان برای دو تا سه ماه آینده مواد مغذی کافی خواهند داشت.

باغبانان و صاحبان گیاهان نیز کاربرد کود را محدود می کنند تا از بزرگ شدن درختان جلوگیری کنند. این امر به ویژه در مورد درختان چتر که در گلدان و ظروف رشد می کنند، صادق است.

هر گونه تغذیه بعدی را می توان با استفاده از کودهای مایع رقیق شده انجام داد که می توان یک بار در ماه در طول ماه های رشد استفاده کرد.

دما و رطوبت

از آنجایی که شفلرا یک گیاه استوایی است، به رطوبت نسبتاً بالا و دماهای گرمسیری نیاز دارد. در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت رنج خواهد برد. این گیاهان را در معرض بادکش یا دریچه های گرمایش خشک قرار ندهید. شفلرای زیر آب یا سرد به سرعت شروع به ریزش برگ می کند، بنابراین ریزش برگ را جدی بگیرید و در صورت وقوع مشکل را اصلاح کنید. اگر گیاه تمام برگ‌های خود را از دست داد، می‌توانید با انتقال گیاه در فضای باز در بهار و آبیاری سخاوتمندانه آن را نجات دهید.

کود

گیاهان شفلرا را دو بار در هفته در طول فصل رشد با کود مایع تغذیه کنید یا از دو برنامه گلوله های آهسته رهش استفاده کنید. آنها تغذیه کننده های سنگینی هستند و از مواد مغذی اضافی بهره‌مند خواهند شد.

انواع شفلرا

از بسیاری از گونه‌های جنس شفلرا ، دو گونه از گیاهان آپارتمانی رایج هستند:

جهت مطالعه بیشتر نحوه تکثیر گیاه پوتوس در 6 مرحله آسان

شفلرا آکتینوفیلا :

 

مراقبت از شفلرا

طرز مراقبت از شفلرا

رایج ترین شفلرا دارای برگ های بیضی شکل است که تا ده اینچ از یک ساقه مرکزی رشد می کند. این می تواند یک نمونه کاملاً بزرگ 50 فوتی در فضای باز باشد، اما نمونه های گلدانی داخل خانه معمولاً 15 فوت ارتفاع دارند.

شفلرا آربوریکلا :

این نسخه کوچکتر که در باغ های خانگی محبوب است، دارای برگ های یک تا دو اینچی است که در دسته های تنگ رشد می کنند. گونه‌ای متنوع از این گیاه است که روی برگ‌هایش لکه‌های خامه‌ای وجود دارد. ارتفاع آن در فضای باز می تواند به 25 فوت برسد، اما گیاهان آپارتمانی معمولاً بیش از 6 فوت نگه داشته می شوند.

ارقام محبوب عبارتند از ‘Dazzle’، شکلی متنوع با برگ های تقریباً سفید. ‘Gold Capella’، یک فرم رنگارنگ زرد و سبز؛ «ترینت»، گیاهی رنگارنگ سفید و کرم؛ و “کوتوله” که دارای برگ های سبز تیره است و تنها به حدود چهار فوت قد می رسد.

هرس

شفلرا شما ممکن است نیاز به هرس گهگاهی داشته باشد، به خصوص اگر نور کافی دریافت نمی کند. آنچه را که احساس می کنید بیش از حد رشد کرده یا ساق پا به نظر می رسد را قطع کنید. گیاهان آپارتمانی شفلرا به سرعت پس از هرس برگشته و به تلاش شما پاداش خواهند داد. نتیجه یک گیاه پرتر و پرپشت‌تر خواهد بود.

تکثیر شفلرا

بهتر است شفلرا را در بهار تکثیر کنید: انجام این کار باعث می شود گیاه فعلی شما بیش از حد بوته ای نباشد و گیاهان جدیدی در اختیار شما قرار دهد. شفلرا را می توان از طریق قلمه تکثیر کرد.

با استفاده از هرس های تیز، یک بخش شش اینچی از ساقه را با زاویه 45 درجه ببرید و همه برگ ها را به جز چهار یا پنج برگ در بالای ساقه بردارید.
انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید ، سپس انتهای بریده شده را در ظرفی پر از خاک گلدان قرار دهید.

گلدان را با یک کیسه پلاستیکی محکم بپوشانید تا در رطوبت نگه دارید، سپس گلدان را در نور غیر مستقیم روشن قرار دهید.
هر روز ظرف را بررسی کنید تا از مرطوب ماندن خاک مطمئن شوید و در صورت لزوم آبیاری کنید. رشد ریشه را با کشیدن آرام ساقه بررسی کنید.

پس از گذشت حدود یک ماه، اگر ریشه ها تشکیل شد، می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید و به رشد گیاه جدید ادامه دهید. اگر ریشه ها تشکیل نشد (موفقیت می تواند پراکنده باشد)، قلمه را دور بیندازید و دوباره با یک قلمه جدید امتحان کنید.

شفلرا

شفلرا ابلق تکثیر

تکثیر از طریق خاک

قلمه های گیاه شفلرا را نیز می توان مستقیماً در مخلوط خاک ایجاد کرد. قلمه های سالم را از گیاه مادر انتخاب کرده و دریافت کنید. آنها را در پودر هورمون ریشه زایی برای تقویت ریشه زایی عمیق کنید.

قلمه ها را در خاک قرار دهید. فوراً آبیاری کنید و آنها را در مکانی قرار دهید که نور کافی خورشید دریافت کنند. آنها را به طور منظم آبیاری کنید تا مطمئن شوید که خاک مرطوب و خیس نیست.

قلمه برگ

این محبوب ترین روش برای تکثیر گیاهان شفلرا است.

با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز، تکه ای از ساقه را در نزدیکی پایه گیاه ببرید و آن را در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید.

سپس هر برگ را به صورت افقی نصف کنید. این به قلمه کمک می کند تا با مقدار رطوبتی که در حین ریشه زایی از دست می دهد مقابله کند.

این یکی از آن گیاهانی نیست که در آن استفاده از هورمون ریشه زایی توصیه می شود، اما اختیاری است. بدون آن، میزان شکست بسیار بالایی در ریشه زایی قلمه های خود خواهید داشت.

گلدان های کوچک به عرض حدود شش اینچ را با خاک گلدان پر کنید. یک سوراخ در وسط ایجاد کنید و قلمه خود را که باید در این مرحله با هورمون ریشه زایی مالیده شود، در آن قرار دهید.

قلمه را در خاک محکم کنید و آن را در مکانی با نور مستقیم و روشن خورشید قرار دهید.

خاک را مرطوب نگه دارید و کیسه ای را روی قلمه قرار دهید تا رطوبت را به دام بیندازد.

در عرض چند هفته، قلمه شما باید ریشه دار شود.

 زرد شدن برگهای بونسای جنسینگ

گلدان و گلدان مجدد شفلرا

گیاهان را به صورت سالیانه یا در صورت نیاز مجدداً جابجا کنید: اگر برای ظروفشان خیلی بزرگ شده اند به خاک جدید و گلدان بزرگتر نیاز دارند. (شما می توانید سرعت رشد را کاهش دهید و از بزرگ شدن بیش از حد گیاهان با طولانی کردن دوره بین گلدان مجدد و اجازه دادن به آنها تا حدودی ریشه دار شدن جلوگیری کنید).

اگر می خواهید شفلرا را مجدداً بکارید، آن را از ظرفش خارج کنید و به آرامی ریشه ها را شل کنید. ممکن است خیس کردن آنها در آب کمک کند. برای کاشت مجدد، یک ظرف بزرگتر (سفالی یا پلاستیکی) که دارای سوراخ های زهکشی است انتخاب کنید، آن را با مخلوط خاکی با زهکشی خوب پر کنید.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

هر دو لکه برگی باکتریایی و لکه برگ آلترناریا روی شفلرا تأثیر می گذارند. این بیماری ها را می توان به راحتی با اجتناب از آبیاری سربار، آبیاری نکردن در شب و اگر این روش های آبیاری مؤثر نبود، از قارچ کش مسی درمان کرد.

شفلرا در داخل خانه مستعد مشکلاتی با شته ها است که باعث ترشح عسلک می شود که منجر به کپک دودی می شود. شته ها را با اسپری صابون حشره کش درمان کنید. در خارج از منزل، این گیاه به آفات متعددی از جمله شپشک آردآلود ، کنه عنکبوتی و حشرات فلس حساس است.

مشکلات رایج شفلرا

شفلرا یک گیاه کم نگهداری است، اما گاهی اوقات گیاه شما ممکن است مشکلاتی را نشان دهد. در اینجا نحوه تشخیص اشتباه است.

زرد شدن برگها
آبیاری بیش از حد اغلب علت زرد شدن برگ های شفلرا است. سعی کنید کمتر آبیاری کنید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر. در غیر این صورت، گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند، بنابراین آن را به مکان روشن تری منتقل کنید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها
احتمالاً علت لکه‌های روی شفلرا ، زیر آب رفتن است. در چنین شرایطی، در طول فصل رشد گیاه خود را به طور منظم آبیاری کنید. بهترین روش این است که گیاه را عمیقاً آبیاری کنید و قبل از آبیاری عمیق دیگر اجازه دهید خاک خشک شود.

سوالات متداول

گیاهان شفلرا چقدر عمر می کنند؟

شفلراهای فضای باز که در مناطق سختی مناسب رشد می کنند، می توانند برای چندین دهه زندگی کنند. نمونه های داخلی می توانند 25 سال یا بیشتر زنده بمانند.

شفلرا را در کجای خانه خود قرار دهم؟

مکانی با نور زیاد و غیر مستقیم – و دمای بین 60 تا 75 درجه فارنهایت – بهترین نقطه برای این زیبایی استوایی است.

آیا گیاهان مشابهی وجود دارد که بتوانم در نظر بگیرم؟

درخت پول (Pachira aquatica) ظاهری شبیه به شفلرا دارد، به خصوص اگر گونه‌ای بافته شده پیدا کنید که ظاهری پرپشت‌تر را ارائه می‌دهد. درخت پول که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و  اما معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی در خانه رشد می کند

منبع : HOW TO TAKE CARE OF A SCHEFFLERA PLANT

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *