تکثیر, مراقبت از گیاه

مراقبت از شفلرا

مراقبت از شفلرا

شفلرا اگر نور، گرما و رطوبت زیاد غیرمستقیم دریافت کند، رشد گیاهان دشواری نیست. در آب و هوای بسیار سرد، گرمای پایین ممکن است ضروری باشد. Leggy Schefflera را می توان برای تشویق یک گیاه پرتر هرس کرد.

نور

شفلرا نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهد. در تابستان، گیاهان گلدانی را به بیرون منتقل کنید، جایی که نور روشن دریافت کنند، اما نور مستقیم خورشید دریافت نکنند، مانند زیر پوشش پاسیو. گیاه شفلرا که ساق پا یا فلاپی می شود ممکن است نور کافی دریافت نکند. هرگز شفلرا را در معرض نور مستقیم و کامل خورشید قرار ندهید زیرا آفتاب شدید می تواند برگ ها را بسوزاند

خاک

اگر در داخل خانه رشد می کنید، شفلرا را در خاک گلدان غنی، شل و با زهکشی خوب بکارید. هنگامی که در خارج از منزل رشد می کنید، یک خاک لومی شنی با زهکشی خوب با pH کمی اسیدی ایده آل است. از کاشت در مکانی در فضای باز که خاک خیلی مرطوب یا غرقابی است خودداری کنید.

آب

در طول فصل رشد به طور منظم آبیاری کنید و به طور مرتب برگها را با آب اسپری کنید. صبر کنید تا خاک گلدان خشک شود و سپس آن را عمیق و کامل خیس کنید. در ماه های زمستان مصرف آب را کاهش دهید. آبیاری بیش از حد گیاه شفلرا در نهایت باعث از بین رفتن آن می شود. برگ های زرد و ریخته شده نشانه این است که ممکن است بیش از حد آبیاری کنید.

دما و رطوبت

از آنجایی که شفلرا یک گیاه استوایی است، به رطوبت نسبتاً بالا و دماهای گرمسیری نیاز دارد. در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت رنج خواهد برد. این گیاهان را در معرض بادکش یا دریچه های گرمایش خشک قرار ندهید. شفلرای زیر آب یا سرد به سرعت شروع به ریزش برگ می کند، بنابراین ریزش برگ را جدی بگیرید و در صورت وقوع مشکل را اصلاح کنید. اگر گیاه تمام برگ‌های خود را از دست داد، می‌توانید با انتقال گیاه در فضای باز در بهار و آبیاری سخاوتمندانه آن را نجات دهید.

کود

گیاهان شفلرا را دو بار در هفته در طول فصل رشد با کود مایع تغذیه کنید یا از دو برنامه گلوله های آهسته رهش استفاده کنید. آنها تغذیه کننده های سنگینی هستند و از مواد مغذی اضافی بهره‌مند خواهند شد.

شفلرا طرز نگهداری

شفلرا تکثیر

انواع شفلرا

از بسیاری از گونه‌های جنس شفلرا ، دو گونه از گیاهان آپارتمانی رایج هستند:

جهت مطالعه بیشتر نحوه تکثیر گیاه پوتوس در 6 مرحله آسان

شفلرا آکتینوفیلا :

رایج ترین شفلرا دارای برگ های بیضی شکل است که تا ده اینچ از یک ساقه مرکزی رشد می کند. این می تواند یک نمونه کاملاً بزرگ 50 فوتی در فضای باز باشد، اما نمونه های گلدانی داخل خانه معمولاً 15 فوت ارتفاع دارند.

شفلرا آربوریکلا :

این نسخه کوچکتر که در باغ های خانگی محبوب است، دارای برگ های یک تا دو اینچی است که در دسته های تنگ رشد می کنند. گونه‌ای متنوع از این گیاه است که روی برگ‌هایش لکه‌های خامه‌ای وجود دارد. ارتفاع آن در فضای باز می تواند به 25 فوت برسد، اما گیاهان آپارتمانی معمولاً بیش از 6 فوت نگه داشته می شوند. ارقام محبوب عبارتند از ‘Dazzle’، شکلی متنوع با برگ های تقریباً سفید. ‘Gold Capella’، یک فرم رنگارنگ زرد و سبز؛ «ترینت»، گیاهی رنگارنگ سفید و کرم؛ و “کوتوله” که دارای برگ های سبز تیره است و تنها به حدود چهار فوت قد می رسد.

هرس

شفلرا شما ممکن است نیاز به هرس گهگاهی داشته باشد، به خصوص اگر نور کافی دریافت نمی کند. آنچه را که احساس می کنید بیش از حد رشد کرده یا ساق پا به نظر می رسد را قطع کنید. گیاهان آپارتمانی شفلرا به سرعت پس از هرس برگشته و به تلاش شما پاداش خواهند داد. نتیجه یک گیاه پرتر و پرپشت‌تر خواهد بود.

تکثیر شفلرا

بهتر است شفلرا را در بهار تکثیر کنید: انجام این کار باعث می شود گیاه فعلی شما بیش از حد بوته ای نباشد و گیاهان جدیدی در اختیار شما قرار دهد. شفلرا را می توان از طریق قلمه تکثیر کرد.

با استفاده از هرس های تیز، یک بخش شش اینچی از ساقه را با زاویه 45 درجه ببرید و همه برگ ها را به جز چهار یا پنج برگ در بالای ساقه بردارید.
انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید ، سپس انتهای بریده شده را در ظرفی پر از خاک گلدان قرار دهید.
گلدان را با یک کیسه پلاستیکی محکم بپوشانید تا در رطوبت نگه دارید، سپس گلدان را در نور غیر مستقیم روشن قرار دهید.
هر روز ظرف را بررسی کنید تا از مرطوب ماندن خاک مطمئن شوید و در صورت لزوم آبیاری کنید. رشد ریشه را با کشیدن آرام ساقه بررسی کنید.
پس از گذشت حدود یک ماه، اگر ریشه ها تشکیل شد، می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید و به رشد گیاه جدید ادامه دهید. اگر ریشه ها تشکیل نشد (موفقیت می تواند پراکنده باشد)، قلمه را دور بیندازید و دوباره با یک قلمه جدید امتحان کنید.

گلدان و گلدان مجدد شفلرا

گیاهان را به صورت سالیانه یا در صورت نیاز مجدداً جابجا کنید: اگر برای ظروفشان خیلی بزرگ شده اند به خاک جدید و گلدان بزرگتر نیاز دارند. (شما می توانید سرعت رشد را کاهش دهید و از بزرگ شدن بیش از حد گیاهان با طولانی کردن دوره بین گلدان مجدد و اجازه دادن به آنها تا حدودی ریشه دار شدن جلوگیری کنید).

اگر می خواهید شفلرا را مجدداً بکارید، آن را از ظرفش خارج کنید و به آرامی ریشه ها را شل کنید. ممکن است خیس کردن آنها در آب کمک کند. برای کاشت مجدد، یک ظرف بزرگتر (سفالی یا پلاستیکی) که دارای سوراخ های زهکشی است انتخاب کنید، آن را با مخلوط خاکی با زهکشی خوب پر کنید.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

هر دو لکه برگی باکتریایی و لکه برگ آلترناریا روی شفلرا تأثیر می گذارند. این بیماری ها را می توان به راحتی با اجتناب از آبیاری سربار، آبیاری نکردن در شب و اگر این روش های آبیاری مؤثر نبود، از قارچ کش مسی درمان کرد.

شفلرا در داخل خانه مستعد مشکلاتی با شته ها است که باعث ترشح عسلک می شود که منجر به کپک دودی می شود. شته ها را با اسپری صابون حشره کش درمان کنید. در خارج از منزل، این گیاه به آفات متعددی از جمله شپشک آردآلود ، کنه عنکبوتی و حشرات فلس حساس است.

مشکلات رایج شفلرا

شفلرا یک گیاه کم نگهداری است، اما گاهی اوقات گیاه شما ممکن است مشکلاتی را نشان دهد. در اینجا نحوه تشخیص اشتباه است.

زرد شدن برگها
آبیاری بیش از حد اغلب علت زرد شدن برگ های شفلرا است. سعی کنید کمتر آبیاری کنید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر. در غیر این صورت، گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند، بنابراین آن را به مکان روشن تری منتقل کنید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها
احتمالاً علت لکه‌های روی شفلرا ، زیر آب رفتن است. در چنین شرایطی، در طول فصل رشد گیاه خود را به طور منظم آبیاری کنید. بهترین روش این است که گیاه را عمیقاً آبیاری کنید و قبل از آبیاری عمیق دیگر اجازه دهید خاک خشک شود.

سوالات متداول

گیاهان شفلرا چقدر عمر می کنند؟

شفلراهای فضای باز که در مناطق سختی مناسب رشد می کنند، می توانند برای چندین دهه زندگی کنند. نمونه های داخلی می توانند 25 سال یا بیشتر زنده بمانند.

شفلرا را در کجای خانه خود قرار دهم؟

مکانی با نور زیاد و غیر مستقیم – و دمای بین 60 تا 75 درجه فارنهایت – بهترین نقطه برای این زیبایی استوایی است.

آیا گیاهان مشابهی وجود دارد که بتوانم در نظر بگیرم؟

درخت پول (Pachira aquatica) ظاهری شبیه به شفلرا دارد، به خصوص اگر گونه‌ای بافته شده پیدا کنید که ظاهری پرپشت‌تر را ارائه می‌دهد. درخت پول که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و  اما معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی در خانه رشد می کند

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.