معرفی گل

معرفی انواع گل سیکلامن

انواع گل سیکلامن

گل های سیکلامن که با نام علمی Cyclamen persicum شناخته می شوند گیاهان محبوبی در ماه های میانی زمستان اند که اگر مراقبت از آن ها به طور کاملی انجام شود میتوانند به طور مداوم در هفته های پیاپی شکوفا شوند.

سیکلامن ها دارای انواع گوناگونی هستند که اگر ویژگی های آن ها را بدانید میتوانید گونه های مختلف با بو های گوناگون آن را به آسانی تشخیص دهید.

در این مقاله میخواهیم شما را با برخی از محبوب ترین انواع گل های سیکلامن آشنا کنیم که برخی از آن ها دارای زیبایی خاص و چشمیگیری است پس همراه ما باشید.

انواع سیکلامن

در انواع گونه های سیکلامن گزینه های بسیاری وجود دارند که میتواند با توجه به نیاز شما مناسب باشد که اگر انواع سیکلامن ها را بشناسید میتوانید با توجه به آن انتخاب کنید. این گیاهان عبارت اند از:

سیکلامن آلپینیوم

سیکلامن آلپینیوم یکی از انواع گل های سیکلامن است که از خانواده ی Primulaceae هاست و در گذشته با نام trochopteranthum شناخته میشد.

این گونه از سیکلامن ها دارای رایحه ای خوش شبیه به عظر گل های پامچال اند که با گل های بنفش و صورتی آن در میان مردم شناخته شده اند. سیکلامن آلپینیوم دارای برگ هایی زاویه دار و گرد است که اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد میتواند تا ارتفاع 8 سانتی متر نیز به رشد خود ادامه دهد و گزینه مناسبی برای قرار دادن در پاسیو ها و کانتینر هاست.

خاکی که دارای زهکشی مناسب و کمی اسیدی باشد خاک مناسب برای این گیاه است بعلاوه نباید آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید (بهترین مکان قرار دادن آن در سایه است) و هنگامی که در مرحله رشد قرار میگیرد باید دارای آبیاری متوسط و کوددهی باشد تا رشد سالمی داشته باشد.

سیکلامن کوم

گیاه سیمکلامن کوم یکی دیگر از انواع گل های سیکلامن است که با نام دیگر سیکلامن شرقی نیز شناخته می شود و در دسته ی خانواده پامچال ها قرار گرفته است. این گیاه دارای گلبرگ های پیچ خورده و تیره رنگی است که گل های آن در رنگ های صوتی، سفید و سرخابی وجود دارند و برگ هایی به رنگ سبز تیره، خاکستری و نقره ای نیز دارند که در اشکال گرد و قلبی است.

این گیاه در فصل های گلدهی مانند اسفند و فروردین شکوفا می شود و در دسته ی گیاهان بی بو قرار میگیرد که اگر در فضای باز قرار داشته باشد از بسیاری از بیماری ها در امان است .

سیمکلامن کوم اگر در شرایط مناسب قرار بگیرد میتواند به طور متوسط 10 سانتی متر رشد کند (در بازه 2 تا 5 ساله این گیاه میتواند به حداکثر ارتفاع خود برسد) و خاک مناسب با زهکشی خوب میتواند یکی از معیار های آن برای رشد باشد.

سیکلامن کرتیکوم

سیکلامن های کرتیکوم نوعی از سیکلامن ها است که با گل هایی به رنگ سفید شناخته می شود اما اغلب گلبرگ های آن در سایه به رنگ صورتی نیز دیده می شوند. این گل در شکل مثلثی و قلبی است که حاشیه های آن به رنگ سبز مایل به خاکستری است و دارای رایحه ی زنبق است که بسیار مطبوع می باشد.

کرتیکوم ها در مکان های مرطوب میتوانند بهترین رشد را داشته باشند و حتی یخبندان را نیز در طول یک شب تحمل کنند ( دوره های بلند مدت یخ زدگی را نمیتوانند تحمل کنند زیرا به برگ های آن اسیب میزند ) ولی در مقایسه با انواع دیگر سیکلامن ها دارای رشد کمی هستند و در زمان طولانی ای میتوانند به رشد حداقلی برسند.

رشد این گیاه با خاک های دارای زهکشی تضمین میشود و باید آبیاری منظمی داشته باشد بعلاوه کوددهی به این گیاه در فصل زمستان نیز یکی دیگر از عوامل مطلوب برای آن است.

سیکلامن پرسیکوم

یکی از محبوب ترین گیاهان در انواع سیکلامن ها، سیکلامن پرسیکوم است که از خانواده Primulaceae هاست و در رنگ های قرمز، بنفش، سفید وصورتی دیده می شود و دارای برگ های رنگارنگی است.

این گیاه در قسمت سایه دار و خاک هایی با زهکشی مناسب و ph زیر 7 میتواند بهترین رشد را داشته باشد و در مقایسه با دیگر سیکلامن ها نیاز به مراقبت کمتری دارد زیرا در برابر هوا و آب مقاوم است. (گلدهی این گیاه در فصل زمستان است و در پایان این فصل دیگر نیازی به آبیاری ندارند زیرا گیاه خوابیده است)

در مناطقی با آب و هوای خشک ممکن است گل های پرسیکوم عمر کوتاهی داشته باشند.

نگهداری از گونه های سیکلامن چگونه است؟

گل آپارتمانی سیکلامن

این گیاه اغلب در دسته ی گیاهان آپارتمانی قرار میگیرد که در فصل تابستان به خواب رفته و فصل رشد و گلدهی آن فصل پاییز و زمستان است. برای ترغیب کردن این گیاه در فصل های رشد آن میتوانید گل های مرده آن را از خاک بیرون بکشید.

هوای گرم میتواند این گیاه را به در حالت سوق نگه دارد اما اگر در شرایطی با هوای خنک قرار گیرد گیاه کاملا به خاک نمیرود در این حالت گیاه برگ های خود را از دست میدهد و برای چندین ماه ظاهر زیبایی ندارد بعلاوه آبیاری های فراوان را نیز در این فصل برای گیاه انجام ندهید زیرا ممکن است باعث پوسیدگی رریشه های آن شود.

انواع مشکلات و آفات احتمالی گل سیکلامن که باید بدانیم

  • زرد شدن برگ های این گیاه
  • نرمی مرکز گیاه
  • طول عمر کوتاه گل های آن ( بیشتر در مناطقی با آب و هوای خشک ایجاد می شود)
  • نرم و آویزان شدن برگ های آن
  • آفت های عنکبوتی هیره
  • کنه، سرخروطمی انگور و تریپس از انواع آفات این گیاه
  • بیماری فوزاریوم گل های سیکلامن (بیماری قارچی که میتواند تمامی قسمت های گیاه را تحت تاثیر قرار دهد)

سخن آخر

در این مقاله به انواع گل های سیکلامن پرداختیم که گیاهی زیبا و مناسب برای آپارتمان هاست و دارای زیبایی چشمگیری می باشد زیرا در فصل های زمستان با گل های زیبای خود و برگ های سبز براق و تیره رنگ خود رنگ تازه ای به خانه شما میدهد. شا میتوانید با خرید این گیاه از شکوفه های زیبای آن در فصل زمستان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *