معرفی گل

همه چیز درباره ی گل فریزیا

گل فریزیا

گل فریزیا گیاهی علفی و پیازی بومی آفریقای جنوبی است و یکی از گل های با شکوه و زیبا اما حساس می باشد که میتواند از پیاز گل رشد کند. این گل زیبا میتواند به باغچه ها و گلخانه های شما زیبایی شگفت انگیزی را ببخشد بنابراین بسیاری از افراد این گیاه را می کارند تا در زمان مناسب آن را قلمه زنی کرده و برای زیبایی فضای خانه از آن استفاده کنند.

در این مقاله از سیتی گل به معرفی بیشتر گیاه فریزیا و شرایط نگهداری آن پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

خصوصیات گیاه فریزیا

گیاه فریزیا از زیباترین گل های شناخته شده در سطح جهان می باشد که دارای عطر و بوی بسیار خوب و رنگبندی متنوعی است. برگ های این گیاه دراز بوده و به رنگ سبز روشن هستند و ساقه های آن ها که گلدهی انجام می دهند از وسط برگ ها بیرون می آیند. در هر ساقه به طور میانگین 4 الی 8گل قیفی شکل وجود دارد.

این گل به عنوان گیاهی دائمی و حساس به سرما شناخته می شود که امروزه به علت تنوع رنگی خود طرفدارای بسیاری را به خود اختصاص داده است.

شرایط پرورش و نگهداری گیاه فریزیا

شرایط پرورش و نگهداری گیاه فریزیا

نور فریزیا

فریزیا در طول روز به چند ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارو و تا زمان جوانه زنی بهتر است که در مکانی پر نور و روشن اما به دور از نور مسقیم خورشید قرار بگیرد زیرا رشد ریشه های گیاه به مکان سایه و خنکی نیاز دارد اما در زمان ظهور جوانه ها در سطح خاک می توانید گلدان را به مکانی که به نور مستقیم خورشید برخوردار است قرار دهید.

دما

فریزیا برای انگیزش گلدهی خود به 3 الی 4 هفته دمای 13 الی 16 درجه نیاز دارد تا پس از این مدت در صورت مناسب بودن شرایط محیطی کاشته شود و یا این که در انباری با دمای بین 4 الی 5 درجه در میان پیت موس ها، پاکت کاغذی و شن ها قرار گیرد تا مانع جوانه زنی شده و سپس بعد از کاشت باید دو هفته در دمای 8 درجه قرار گیرد تا رشد ریشه های آن تحریک شود.

آبیاری

مرطوب کردن و آبیاری پس از کاشت پیاز فریزیا باعث علامتی است که نشان می دهد فعالیت خود را شروع کند. وجود مقداری رطوبت به طور مداوم در سطح خاک به رشد بهتر و افزایش کیفیت گل های آن کمک می کند اما نباید گیاه را غرق در آب کنید بلکه باید هنگامی که سطح خاک نسبتا خشک شده است برای آبیای آن اقدام کنید زیرا آبیاری بیش از حد میتواند موجب پوسیدگی پیاز ها و شروع بیماری های قارچی برای گیاه شود همچنین خشکی دادن بسیار به گیاه میتواند باعث زردی، خشکی برگ ها و عدم گلدهی گیاه شود.

خاک

فریزیا باید در خاکی سبک و با زهشکی مناسب قرار گیرد تا بافت خاک موجب شود که رطوبت را در آن نگه داشته و آب اضافی را در خود نگه ندارد. وجود مواد ارگانیک مانند خاک برگ میتواند به رشد بهتر گیاه کمک کند همچنین استفاده از کود های پوسیده گاوی نیز امکان پذیر است اما از آنجایی استفاده از این خاک می تواند خطر بروز بیماری های قارچی را افزایش دهد بهتر است از خاک برگ، کوکوپیت و پیت موس در تهیه مخلوط خاکی و به عنوان مواد ارگانیک استفاده کنید.

زمان کاشت

زمان کاشت فریزیا اگر بتوانیم شرایط مناسبی را برای آن فراهم کنیم میتواند هر موقع از سال باشد به طور مثال با کاشت پیاز آن در اوایل بهار تا تابستان میتوانید شاهد گلدهی آن در اواخر تابستان تا پاییز باشید و یا آنکه در مناطق گرمسیر میتوانید آن را در اواخر تابستان و اواسط پاییز بکارید تا گلدهی آن در فصل زمستان انجام شود.

در هر صورت در مناطق معتدله پیاز های این گیاه را در اوایل و اواسط بهار می کارند تا در تابستان شاهد گلدهی آن باشند.

روش های تکثیر گیاه فریزیا

روش کاشتن بذر

برای تکثیر این گیاه یکی از روش ها میتواند روش کاشتن بذر گیاه باشد در این روش ابتدا بذر ها را در آب ولرم 24 ساعت قرار می دهیم تا خیس شوند و سپس آن را در عمق 6 میلیمتری خاک پیت موس به تنهایی یا خاک های مخلوط دیگری میکاریم و آن را در دمای بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد و محیط پر نور قرار میدهیم.

جوانه بذر ها میتواند تا یک ماه طول بکشد هنگامی که بذر ها جوانه زدند پس از مدتی میتوانید گیاهچه های کوچک را به مکانی مستقل انتقال دهید.

عکس گل فریزیا

قلمه زنی

گل فریزیا پس از قلمه زدن نیز میتواند به خوبی به رشد خود ادامه دهد اگر این گیاه را در باغچه خانه خود کاشته اید و میخواهید مقداری از آن را درون منزل نیز داشته باشید می توانید تنها با یک قیچی تمیز مخصوص هرس یک برش مورب بر روی پایه ساقه آن ایجاد کنید و باید دقت کنید تا چند اینچ از ساقه ها دست نخورده باقی بمانند.

در هنگام قلمه زنی توجه کنید از قیچی های معمولی برای بریدن ساقه آن استفاده نکنید زیرا موحب آسیب به گیاه می شود و برش های تمیزی برای شما ایجاد نمی شود. هنگامی که برش های تمیز و مناسبی برای گیاه ایجاد کنید فریزیا شما دوام بیشتری خواهد داشت و آسیب کمتری به آن خواهد رسید

با تغذیه مناسب میتوانید عمر فریزیا خود را افزایش دهید

گل فریزیا نمی تواند در فضای بسته خانه در زمان طولانی دوام بیاورد زیرا به نور خورشید نیاز دارد اما میتوانید گیاه را به گونه ای تغذیه کنید که تا 3 هفته نیز در فضای بسته دوام بیاورید. این کار را میتوانید با مقداری غذای گیاه (ترکیبی از واد مغذی است که میتوانید آن را از گلخانه ها تهیه نمایید) و آب تمیز انجام دهید.

برای این کار آب تمیز را با یک بسته غذای گیاه ترکیب کنید و هر 1 الی 2 هفته یک بار برای تعویض آن اقدام کنید به گونه ای که با هر بار تعویض تغذیه بیشتری به آن اضافه کنید.

اگر به غذای گیاه نیز دسترسی ندارید میتوانید از یک قاشق غذا خوری شربت شکر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *