گیاهان آپارتمانی

نحوه نگهداری گل پامچال

نحوه نگهداری گل پامچال

گل پامچال یکی از متنوع ترین گیاهان گلداری است در رنگ ها و مدل های مختلف وجود دارد و دارای حداقل 500 گونه و ارقام دورگه بسیاری است که تمامی این گونه ها دارای عمر کوتاه چند ساله ای هستند و اگر نگهداری پامچال ها به درستی انجام شود و در شرایط مناسب قرار بگیرند میتوانند تا 5 سال هم زنده بمانند.

در این مقاله میخواهیم با روش های نگهداری گل پامچال و شرایط نگهداری آن بیشتر آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری گل پامچال در فضای باز

در نگهداری گل های پامچال باید این نکته را در نظر داشته باشید که این گل در مکان های نیمه سایه رشد میکند اما میتواند در محیط های آفتابگیر نیز کاشته شود ولی برای حفظ رطوبت و خنکی خود به آبیاری های پی در پی نیاز دارد.

شما میتوانید تعداد زیادی از این گیاه را در باغچه های خود بکارید و هنگام خریداری بهتر است گیاه پامچالی را انتخاب کنید که در حال گلدهی باشد و تا گلی را که مطابق با نظر شماست بدهد سپس آن ها را در باغچه بکارید و خواهید دید که گلدهی تا چندین هفته ادامه دارد و بعد از آن که این گیاه به شرایط جدید خودش عادت کرد به مراقبت کمتری نیاز دارد.

فراهم کردن مکانی نیمه سایه برای پامچال و آبیاری منظم میتواند دو نکته ی مهم در نگهداری آن باشد. شما میتوانید این گل را مکانی قرار دهید تا مطمئن باشید در ساعات گرم روز در سایه قرار گرفته باشد در این موقعیت در نگهداری آن با مشکلی مواجه نخواهید شد.

نگهداری گل پامچال در فضای باز

گل پامچال و نگهداری آن در فضای بسته

گل های پامچال اگر در محیط هایی با فضای بسته حتی برای مدت کوتاهی نیز قرار بگیرند بعد از پایان گلدهی دور انداخته میشوند زیرا گلدهی مجدد آن کار دشوار اما شدنی است و در بسیاری از موارد نباید از این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی انتظار عمر طولانی داشته باشید.

پامچال ها گیاهی هستند که رشد کندی دارند و برای پرورش آن ها از تکثیر به روش های تقسیم و کاشت بذر استفاده می شود و برای آن که به یک گیاه بالغ تبدیل شود و گلدهی داشته باشد نیاز است 1 تا 3 سال از آن مراقبت شود.

اگر در نظر دارید تا گیاه پامچالتان در منزل و در فضای بسته نگهداری کنید باید از نظر آب، تغذیه و نور شرایط مناسبی را برای این گیاه فراهم کنید تا بتواند در شرایط متعادلی به رشد خود ادامه دهد.

نور اولین شرط در نگهداری پامچال

گیاه پامچال مکان های نیمه سایه (مکانی که گیاه آفتاب صبح گاهی را در آن تجربه میکند ولی در ساعات گرم در سایه قرار دارد) را ترجیح بیشتری میدهند و در این محیط ها بهتر رشد میکنند.

اگر از پامچال هایتان در فضای بسته و در گلدان نگهداری میکنید کنار پنجره های آفتاب گیر جز بهترین موقعیت ها برای رشد و نگهداری آن است ولی نباید این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

رطوبت و دما عاملی مهم در مراقبت پامچال

پامچال ها میتوانند در محیط های خنک و معتدل به خوبی رشدشان ادامه دهند آن ها باید در طول روز در دمای پایین تر از 27 درجه سانتی گراد و در هنگام شب بین دمای میان 10 تا 15 درجه سانتی گراد قرار بگیرند پس برای نگهداری آن ها در منزل بهترین گزینه مکان های خنک منزل شماست زیرا گرما میتواند باعث پژمردگی و از بین رفتن گیاه شود.

پامچال ها رطوبت را نیز ترجیح میدهند شما میتوانید برای مرطوب نگه داشتن آنان از روش سینی سنگ ریزه استفاده کرده و یا یک دستگاه رطوبت ساز نصب کنید.

آب

این گیاه آب بسیاری را جذب میکند به همین منظور پامچال ها به آبیاری منظمی احتیاج دارد ولی این مسئله که خاک آنها همیشه خیس باشد را نیز نمی پسندند. استفاده از مالچ ها میتواند به رطوبت خاک کمک کند.

اگر از پامچال هایتان در فضای بسته نگهداری میکنید در آبیاری آن ها زیاده روی نکنید زیرا ممکن است پوسیدگی و عفونت های قارچی برای گیاه ایجاد شود که منجر به از بین رفتن آن می شود.

پژمردگی گیاه نیز میتواند نشان دهد که گیاه با کمبود رطوبت مواجه شده است که اگر با آبیاری منظم این مسئله برطرف نشود نشان از پوسیدگی ریشه گیاه دارد.

خاک

پامچال ها خاک های مرطوب با ph های کمی اسیدی را ترجیح بیشتری میدهند. بافت خاک در این گیاهان باید به گونه ای باشد که زهکشی مناسبی را داشته باشد خاک هایی که غنی از ترکیبات آلی اند میتوانند گزینه مناسبی باشند.

شما میتوانید برای تهیه خاک گیاه پامچال در منزل پرلایت، ورمیکولیت و پیت‌ماس را میزان مساوی با یکدیگر مخلوط کنید تا رطوبت به خوبی حفظ شود و این ترکیب زهکشی مناسبی نیز دارد.

نگهداری گل پامچال در منزل

کود

ارقام دو رگه ی پامچال به تغذیه مناسبی مانند کود های مایع احتیاج دارند اما اگر در محیط های بسته از آن ها نگهداری کنید یک بار کوددهی آن ها در شروع فصل گلدهی کافیست. برای پامچال های در محیط های بسته بهتر است از کود های رهش کنترل استفاده کنید.

تعویض گلدان از راه های نگهداری پامچال در منزل

ریشه های پامچال هایی که از آن ها در گلدان نگهداری میکنید بسیار سریع فضای گلدان را پر میکند برای جلوگیری از آن باید هر ساله گلدان گیاه پامچال را تعویض کنید و آن را به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید تا رشد آن دچار مشکل نشود

در زمان تعویض گلدان هایی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشند و از خاک های با کیفیت و تازه استفاده کنید.

برای نگهداری پامچال و افزایش رشد آن چه کنیم؟

  • از گیاهتان در برابر بیماری ها و آفات محافظت کنید
  • گل های خشک شده گیاه را بکنید تا گیاه تشویق شود گیاه شکوفه های بیشتری ایجاد کند
  • شرایطی مناسب برای رشد گیاه در نظر بگیرید
  • گیاه را هرس کنید
  • برنامه منظمی را برای آبیاری گیاه در نظر داشته باشید

سخن آخر

گل های پامچال یکی از گل های خیره کننده و متنوع هستند که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب میکنند که برای نگهداری گل پامچال باید نکاتی را در نظر بگیریم زیرا گل دادن مجدد این گیاه سخت است و به مراقبت های خاصی در این زمینه احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *