گیاهان آپارتمانی

آیا گیاه سانسوریا به نور مستقیم خورشید نیاز دارد؟

مقدمه

آیا گیاه سانسوریا به نور مستقیم خورشید نیاز دارد؟

موضوع این پست ما نور مناسب برای سانسوریا می باشد. شکی نیست که ساکولنت ها عاشق نور خورشید هستند، اما شرایط مطلوب از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد نور مورد نیاز گیاه سانسوریا  بدانید آورده شده است، با فروشگاه آنلاین سیتی گل همراه باشید:

این گیاهان بسیار متنوع، مقاوم و غیرقابل تخریب هستند و برای بسیاری از باغبانان عالی هستند. اما از آنجایی که آنها تقریباً تخریب ناپذیر هستند، دانستن محل قرار دادن آنها در خانه و نوع مراقبت از آنها می تواند بسیار دشوار باشد. یکی از مواردی که این گیاهان به آن معروف هستند، تحمل بالای آنها در تاریکی است. اما سؤال بزرگ این است که آیا آنها برای زنده ماندن به نور مستقیم خورشید نیاز دارند؟ اجازه دهید دریابیم.

بنابراین، آیا گیاه سانسوریا به نور مستقیم خورشید نیاز دارد؟ مقدار نور مناسب برای سانسوریا چقدر است؟  این گیاهان برای رشد در طیف وسیعی از شرایط نوری بسیار سازگار هستند. آنها می توانند هم در نور کم و هم در نور مستقیم/غیر مستقیم خورشید رشد کنند. با این حال، نرخ رشد کلی گیاه شما بسته به میزان نور دریافتی آن بسیار متفاوت است. در شرایط نور کم، گیاه سانسوریا تمایل به رشد آهسته دارد اما در زیر نور غیرمستقیم روشن خورشید به خوبی رشد می کند. هنگامی که گیاه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهید، حتما مراقب علائم سوختگی برگ باشید.

در این پست ، ما نگاهی دقیق‌تر به الزامات نورپردازی گیاه سانسوریا و کارهایی که باید برای اطمینان از رشد گیاه خود انجام دهید، می‌اندازیم.

اگر قصد دارید مراقبت از گیاه سانسوریا را هم مطالعه کنید میتوانید به مقاله نحوه رشد و مراقبت از گیاه سانسوریا مراجعه و مطالعه کنید

ادامه مطلب را بخوانید تا همه چیزهایی را که باید بدانید.

نور مستقیم برای سانسوریا

چرا نور برای گیاه سانسوریا مهم است؟

نور منبع انرژی برای همه موجودات زنده از جمله گیاهان است. واقعیت این است که گیاهان هرگز قرار نبود در داخل خانه رشد کنند. آنها قرار است در فضای باز پرورش داده شوند، جایی که بتوانند نور زیادی دریافت کنند.

بنابراین، آوردن این گیاهان به داخل خانه چیزی را تغییر نمی دهد. آنها هنوز برای تولید غذای خود نیاز به دریافت نور زیادی دارند. همه گیاهان سبز برای تولید غذای خود از طریق فتوسنتز به نور و دی اکسید کربن وابسته هستند.

درست مانند سایر گیاهان آپارتمانی ، این گیاهان برای تولید غذای خود از طریق فتوسنتز به نور خورشید نیاز دارند.

قند تولید شده در طول فرآیند فتوسنتز به عنوان منبع بزرگ انرژی برای گیاه عمل می کند. بدون شرایط نوری کافی، فرآیند فتوسنتز کارآمد نخواهد بود. این فقط باعث توقف رشد و طیف گسترده ای از مشکلات دیگر برای گیاه سانسوریا شما می شود.

نور مستقیم یا غیر مستقیم

گاهی اوقات، تمایز بین نور مستقیم و غیرمستقیم خورشید می تواند بسیار مشکل باشد، به خصوص اگر مبتدی باشید. اما شما باید بدانید که چگونه این دو را از هم متمایز کنید تا شرایط نوری مطلوبی را برای گیاه سانسوریا خود فراهم کنید.

به طور کلی، زمانی که نور دریافتی گیاه بدون فیلتر و مستقیم از منبع باشد، به آن نور مستقیم می گویند. چنین نوری معمولاً یک سایه مشخص را تشکیل می دهد که به راحتی قابل شناسایی است.

با این حال، زمانی که گیاه در مکانی قرار می گیرد که نور مستقیم روی شاخ و برگ آن نمی افتد، به آن نور غیر مستقیم می گویند. در این مورد، نور ممکن است از طریق یک پرده شفاف فیلتر شود یا از طریق کف یا دیوارها منعکس شود.

آموزش تکثیر سانسوریا در آب

آیا سانسوریا می تواند در برابر نور مستقیم خورشید زنده بماند؟

حقیقت این است که گیاه سانسوریا یک ساکولنت تقریباً نابود نشدنی است که حتی اگر نادیده گرفته شود باز هم می تواند رشد کند. این باعث می شود که برای مبتدیان و افرادی که زمان زیادی برای مراقبت از گیاهان خود ندارند، گزینه ای عالی باشد.

این گیاه به قدری مقاوم است که می تواند از خشکسالی کامل و بسیاری از مشکلات دیگر جان سالم به در ببرد. بنابراین، قرار دادن این  گیاه در معرض نور مستقیم خورشید به هیچ وجه نباید مشکل ساز باشد.

این گیاهان می توانند در برابر نور مستقیم خورشید زنده بمانند، اما زمانی که در زیر نور غیرمستقیم خورشید قرار می گیرند، تمایل به رشد دارند. باید به خاطر داشته باشید که نور مستقیم خورشید باعث می شود که برگ های گیاه مستعد سوختگی برگ ها شوند بنابر این نور مناسب برای سانسوریا نور غیر مستقیم است.

اگرچه این گیاهان  می توانند در برابر نور مستقیم خورشید زنده بمانند، اما ترجیح می دهند زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار گیرند.

اگر گیاه شما بیش از حد نور مستقیم خورشید را دریافت کند، به شما اطلاع خواهد داد. به طور معمول، اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاهتان رنگ پریده، زرد یا قهوه‌ای می‌شود، باید آن را از نور مستقیم خورشید دور کنید.

اینها علائم سوختگی برگ است که عمدتاً در اثر گرما و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید ایجاد می شود. اگر گیاه شما رنگ پریده می شود، به طور کلی می تواند نشانه ای از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور باشد، نه فقط نور مستقیم خورشید.

حتی اگر زود متوجه علائم نشدید و گیاه شما دچار سوختگی برگ شد، زیاد نگران نباشید زیرا این گیاهان مقاوم هستند و به راحتی از هر نوع آسیبی پس می‌روند.

فقط در صورت شدید بودن آسیب باید نگران باشید زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا گیاه بهبود یابد. به ندرت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید باعث مرگ گیاه  می شود.

نگهداری سانسوریا

نور مناسب نگهداری سانسوریا

خرید سانسوریا 

نشانه هایی که نشان می دهد گیاه مار شما در نقطه نور عالی نیست

1. به سمت منبع نور متمایل می شود

گیاهان مار وقتی در نقطه ای بدون نور کافی قرار می گیرند، تمایل دارند به سمت منبع نور جذب شوند. برای انجام فتوسنتز بهینه، گیاهان مار از نور قرمز و آبی استفاده می کنند. گیاه همیشه به سمتی که این پرتوها از آن می آیند متمایل می شود. نشانه اشتیاق به نور مستقیم خورشید است.

برگ های این گیاه علیرغم سفت و ضخیم بودن، تا جایی که ممکن است کشیده می شود تا به نور برسد. به طور موقت، می‌توانید با چرخاندن قابلمه به طرف دیگر برای دریافت نور، این مشکل را اصلاح کنید. یک راه حل طولانی مدت، انتقال گیاه به محلی است که نور خورشید کافی دریافت کند.

2. رشد نازک و فلاپی

گیاه شما تلاش خواهد کرد حتی در نور کم رشد کند. در غیاب نور کافی، گیاه فقط با تلاش برای زنده ماندن و سالم ماندن پاسخ می دهد. این بدان معناست که گیاه می خواهد بیشتر انرژی خود را حفظ کند. این امر با لاغر ماندن، فلاپی با رشد ساق پا به دست می آید.

نور سانسوریا

عدم وجود نور کافی، گیاه تنها با تلاش برای زنده ماندن و سالم ماندن پاسخ می دهد.

یک گیاه مار که نور زیادی دریافت نمی کند، دارای میانگره های طولانی تر از معمولی است. ممکن است با مشاهده دقیق گیاه متوجه این موضوع شوید. متوجه خواهید شد که فاصله بین گره افزایش می یابد. اگر طولانی تر از حد معمول باشد، به این معنی است که گیاه شما نور کمتری دریافت می کند.

3. برگ های کوچک

نور خورشید منبع انرژی حیاتی برای گیاه مار است. این انرژی در رشد و نمو گیاه از طریق فتوسنتز ضروری است. بدون نور کافی، گیاه نمی تواند به درستی ریشه ها، برگ های خود را پرورش دهد و حتی شاخه های جدید نیز نمی توانند رشد کنند.

4. برگها شروع به ریزش می کنند

ریزش برگ ها ممکن است به دلایل دیگری مانند آبیاری بیش از حد نسبت داده شود. با این حال، نور ضعیف می تواند دلیلی برای ریزش برگ های مادرشوهر شما باشد. فقدان طولانی مدت قرار گرفتن در معرض یا نور مستقیم باعث می شود برگ ها ضعیف شوند، بریزند یا به طور تصادفی خم شوند.

5. قهوه ای شدن نوک برگ ها

اجازه دهید آن را به زبان ساده بیان کنیم. یک گیاه مار وقتی در معرض نور شدید قرار می گیرد بسیار بهتر عمل می کند. در طول دوره‌های نور کم، گیاه شما فقط برای زنده ماندن تصمیم می‌گیرد. برخی از قسمت های گیاهان تحت تأثیر این تأثیر نامطلوب قرار می گیرند. نوک برگ ها بیشترین آسیب را می بینند، زیرا شروع به قهوه ای شدن می کنند.

برگ‌های مسن‌تر و جوان‌تر زرد می‌شوند و حاشیه‌های قهوه‌ای مانند ایجاد می‌کنند. مطمئن شوید که علت واقعی قهوه ای شدن برگ ها را نباید اشتباه گرفت زیرا نور زیاد باعث قهوه ای شدن برگ ها نیز می شود. هنگامی که در نور بیش از حد هستید، سعی کنید گیاه را به مکانی که نور خورشید مناسب دریافت می کند، منتقل کنید.

نور مناسب برای سانسوریا چقدر است؟

به طور کلی، یک گیاه  برای رشد به 8 تا 10 ساعت نور غیر مستقیم خورشید در روز نیاز دارد. با این حال، هنوز هم می تواند تا شش ساعت نور مستقیم  را در هر روز تحمل کند. مطمئن شوید که گیاه سانسوریا خود را در نزدیکی پنجره رو به شرق قرار داده اید یا از چراغ های رشد مصنوعی زیادی برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

یک گیاه سانسوریا می تواند روزانه تا 6 ساعت نور مستقیم خورشید را تحمل کند.

به طور معمول، رنگ‌پریدگی برگ‌ها یا سایر رنگ‌های غیرعادی برگ نشان‌دهنده قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور یا کمبود نور است.  به خاطر داشته باشید که عدم تامین نور کافی برای گیاه سانسوریا می تواند منجر به توقف رشد شود.

کمبود نور کافی همچنین می‌تواند باعث رشد دوکی گیاه شما شود زیرا برگ‌های آن مجبور می‌شوند به طور کامل برای نور کشیده شوند. اگر متوجه کشیدگی بیش از حد برگ های گیاه خود شدید، حتما گیاه را به منبع نور نزدیک کنید.

به طور کلی، شما باید از قرار دادن گیاه خود به طور مستقیم روی پنجره خودداری کنید. در حالی که آنها هنوز هم می توانند بدون توجه به جایی که آنها را می گذارید خوب عمل کنند، این گیاهان معمولاً وقتی روی پایه یا میز درست در کنار پنجره قرار می گیرند رشد می کنند.

آیا سانسوریا می تواند در نور کم رشد کند؟

پاسخ مثبت است، اما باید به خاطر داشته باشید که رشد گیاه شما بسیار کندتر خواهد بود زیرا قند کافی تولید نمی کند.

مهمترین چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که اتاق کاملا تاریک نباشد زیرا بدون نور، گیاه فتوسنتز نمی کند و در نهایت می میرد.

اگر قبلاً یک گیاه در یک اتاق تاریک دارید و می‌خواهید نور مناسب برای آن را مهیا کنید تا سریع‌تر رشد کند، هر روز برای چند ساعت آن را به اتاقی با نور زیاد منتقل کنید
این همچنین از کشیده شدن بیش از حد برگ های گیاه در یک جهت در جستجوی نور خورشید جلوگیری می کند.

همچنین اگر علاقمند هستید اطلاعاتی در زمینه گل پیونی یا صد تومانی مقاله ای بخوانید

مقاله”راهنمای ما برای انتخاب دسته گل صد تومانی عالی” و همچنین “تاریخچه گل صد تومانی یا پیونی” مطالعه کنید

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *