مراقبت از گیاه, معرفی گل

آشنایی و معرفی گل لیسیانتوس

آشنایی و معرفی گل لیسیانتوس

گل‌های لیسیانتوس با گلبرگ‌های پهن و ظریف و رنگ‌های زیبای خود، از زیباترین شکوفه‌های بهاری هستند!
و ما آنها را در دسته گل های بهاری خود بسیار به نمایش می گذاریم.
اگر کنجکاو هستید که معنی گل لیسیانتوس چیست، از کجا آمده اند و رنگ های مختلف آنها نماد چیست،
در جای درستی هستید! ما اینجا هستیم تا همه آنچه را که باید در مورد لیسیانتوس دوست داشتنی بدانید به شما بگوییم.

گل لیسیانتوس به چه معناست؟

گلهای زیبا و خوش طعم لیسیانتوس دارای طبیعت بسیار نرم و ملایمی هستند، اما اجازه ندهید که شما را گول بزند!
این گل ها دارای معانی بسیار قدرتمندی مانند قدردانی، کاریزما، جذابیت، اعتماد به نفس و قدردانی هستند.
بنابراین، اگر می‌خواهید قدردانی خود را از کسی نشان دهید یا از شما تشکر کنید، یا اگر دوستی دارید که جسور و صمیمی است، یک دسته گل که شامل لیسیانتوس  است یک هدیه عالی خواهد بود

گل لیسیانتوس

نگهداری گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس همچنین معنای پیوند مادام العمر بین دو نفر را دارد. ساختن گل های عالی برای استفاده به عنوان هدیه سالگرد، تزیینات عروسی یا هدیه و گل بله برون و البته در خود دسته گل عروس.

گل های لیسیانتوس از کجا منشأ گرفتند؟

به عنوان یک گل تا حدودی جدید در صحنه، لیسیانتوس تاریخچه کوتاه اما جالبی دارد. در اصل آنها از یک گل وحشی در آمریکای شمالی بودند.
سپس بومی مناطق گرمتر آمریکای جنوبی مانند تگزاس و همچنین مناطق آفتابی مانند مکزیک و کارائیب شد.
قبل از اینکه به عنوان لیسیانتوس شناخته شوند، در تگزاس، نوادا، نبراسکا و کلرادو به آنها پریری جنتیان یا نام علمی آنها، eustoma، می گفتند.
این به این دلیل بود که آنها به دلیل رشد در بستر رودخانه‌های بیابانی و مناطق دشت‌زار معروف بودند.

گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس چیست

در واقع تا دهه 1930 بود که گل لیسیانتوس نام جدید خود را گرفت و محبوب شد. و از ژاپن سرچشمه می گیرد، زیرا پرورش دهندگان ژاپنی از دشت جنتیان عبور کردند تا گل لیسیانتوس را بسازند که امروز همه ما می شناسیم و دوستش داریم!

لیسیانتوس چگونه نام خود را به دست‌آورد؟

احتمالاً اکنون از خود می پرسید که چگونه لیسیانتوس نام جدید خود را به دست‌آورد؟ خوب، این نام از کلمه یونانی برای انحلال ‘lysis’ و گل ‘anthos’ گرفته شده است. بنابراین lisianthus در یونانی در اصل به معنای حل کردن گل است.

نام علمی آن، eustoma، نیز از زبان یونانی باستان آمده است که در آن “eu” به معنای زیبا و “stoma” به معنای دهان یا شکلی شبیه به دهان است.

نماد و معرفی گل لیسیانتوس

پرورش گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس نماد چیست

لیسانتوس یک گل بسیار نمادین است که آن را به گزینه ای عالی برای هدیه دادن یا نگهداری در اطراف شما تبدیل می کند. در اینجا برخی از مفاهیمی که شکوفه نماد آن است آورده شده است:

قدردانی و قدردانی – وقتی به آن فکر می کنید، واقعا عجیب نیست که گل لیسیانتوس به نمادی از قدردانی تبدیل شده است، زیرا ظاهر رویایی و رنگ های نفس گیر آنها باعث می شود که زیبایی طبیعت را درک کنیم. علاوه بر این، آنها در مکان های فروتن رشد می کنند و در عین حال شکوفا می شوند، که به ما یادآوری می کند که در همه چیز شکرگزار باشیم، حتی اگر زندگی پر از چالش باشد. همچنین، مدت‌هاست که از آن برای نشان دادن قدردانی استفاده می‌شود، زیرا گل به سادگی می‌گوید: «متشکرم».
کاریزما و اعتماد به نفس – لیسانتوس با گلبرگ های نرم و ظریف و ساقه های برازنده خود نشان دهنده کاریزما است.
طبیعت خروجی – لیسانتوس ممکن است ظاهری لطیف و شکننده داشته باشد، اما سخت است و در بیشتر مکان‌های چالش برانگیز رشد می‌کند. در واقع، شما می توانید آنها را در طبیعت در مکان هایی مانند کلرادو، تگزاس، نبراسکا و نوادا پیدا کنید. این گل همچنین می تواند نشان دهنده کسانی باشد که جسور، قوی و برون گرا باقی می مانند، حتی زمانی که همه چیز سخت پیش می رود.
در برخی زمینه ها، آنها همچنین با حقیقت و شانس مرتبط هستند. در تفاسیر مدرن، آنها همچنین می توانند نشان دهنده پیوند مادام العمر باشند و آنها را به گل ایده آل برای عروسی تبدیل کنند.

همچنین بیشتر بخوانید : معرفی گل پیونی یا گل صد تومانی

چگونه از لیسیانتوس مراقبت کنیم؟

برای بهترین نتیجه، بسترهای گل را در بهار آماده کنید و پودر پنبه دانه، کمپوست و پتاس سبز را به خاک اضافه کنید. لیسیانتوس به ویژه در خاک رسی به خوبی رشد می کند، زیرا می تواند آب را بدون خیس ماندن نگه دارد. این مهم است، زیرا گیاهان لیسیانتوس به زهکشی عالی و خاک با pH بین 6.5 و 7.0 نیاز دارند.

وقتی نوبت به آبیاری لیسیانتوس می رسد، یک نکته شامل انجام این کار زمانی است که دو اینچ بالای خاک خشک شده است. هنگامی که هوا سرد می شود از آبیاری گیاه خودداری کنید، این معمولا زمانی است که گلدهی گیاه متوقف می شود، زیرا لیسیانتوس زمستان های خشک را ترجیح می دهد. برای تشویق به رشد مجدد، گل‌ها را پس از محو شدن برش دهید – این کار باعث تقویت شاخه‌ها و شکوفه‌دهی مجدد می‌شود.

به عنوان یک قاعده کلی، ایده خوبی است که خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید، بدون اینکه اشباع شود. بسیار مهم است که در طول جوانه زنی از خاک خشک خودداری کنید، زیرا در این زمان است که لیسیانتوس به بیشترین رطوبت نیاز دارد تا پوشش گلوله اطراف بذر را حل کند.

در طول دوره جوانه زنی، که بین 10 تا 15 روز طول می کشد، باید دما را بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید. علاوه بر این، باید گردش هوای خوبی برای گیاهان خود فراهم کنید. هنگام پوشاندن بذرها و گیاهان کوچک با گنبدهای پلاستیکی شفاف یا سفید مراقب باشید، زیرا علاوه بر ایجاد رطوبت و حرارت ثابت، می توانند رطوبت اضافی را نیز افزایش دهند. این می تواند قالب ایجاد کند. برای بهترین نتیجه، گنبدها را قبل از جوانه زدن بذرها بردارید و روی یک پنکه سرمایه گذاری کنید، زیرا می توان از آنها برای افزایش تهویه استفاده کرد.

رنگ و ساختار گل لیسیانتوس

گل های لیسانتوس معمولاً در رنگ های سرد مانند اسطوخودوس، بنفش و آبی بنفش دیده می شوند. با این حال، شما اغلب می توانید آنها را در رنگ های سفید، صورتی، و گاهی اوقات قرمز و زرد گرم پیدا کنید. در این مرحله، 20 تا 30 رقم وجود دارد که تعداد بی شماری از نیازهای گل فروشی و باغداری را برآورده می کند.

علاوه بر این، هم شکوفه های لیسانتوس تک گل و هم چند گل دوگل را خواهید دید. تک گل ها شبیه خشخاش یا لاله ها هستند در حالی که دوگل ها شبیه گل رز یا گل صد تومانی هستند.

از نظر بصری، آنها شکوفه های قیفی یا زنگوله ای شکل، کمی آبدار، برگ های تیره و ساقه های بلند و مستقیم دارند. اگرچه آنها شبیه گل رز هستند، اما بسیار مقاوم‌تر از گل رز هستند و می‌توانند ظاهری طبیعی روستایی را به گل‌فروشی عروسی اضافه کنند. در میان بسیاری از دلایل دیگر، به همین دلیل است که آنها امروزه به محبوبیت شدید عروس ها تبدیل شده اند.

رنگ های مختلف گل لیسیانتوس نماد چیست؟

گل‌های لیسیانتوس در رنگ‌های مختلف وجود دارند تا هر اتاق یا دسته گلی را زیباتر کنند. و البته هر رنگی معنای خاص خود را دارد.
بنابراین، اگر به خرید لیسیانتوس برای شخصی فکر می‌کنید، مطمئن شوید که برای پیامی که می‌خواهید ارسال کنید، موارد مناسب را دریافت کرده‌اید.

لیسیانتوس صورتی :

فصل گل لیسیانتوس

معنی گل لیسیانتوس

لیسیانتوس صورتی یکی از رایج ترین رنگ های موجود است و معنای دوست داشتنی عاشقانه، عشق و محبت را پشت سر خود دارد.

لیسیانتوس سفید :

– گلهای لیسیانتوس سفید بیشتر برای تزیین عروسی و دسته گل و باکس گل استفاده می شود زیرا نماد پاکی، معنویت و پیوند مادام العمر است.

لیسیانتوس بنفش

گل لیسیانتوس بنفش

دسته گل لیسیانتوس بنفش

– گل های لیسیانتوس بنفش واقعاً در هر اتاقی بیانیه می دهند و نماد زیبایی، اشراف و سلطنت هستند.

لیسیانتوس زرد

گل‌های لیسیانتوس زرد روشن و شاداب هستند و برای زیبا کردن خانه ایده‌آل هستند، به خصوص که معنای شادی و انرژی مثبت دارند.

آبی پررنگ
نماد آرام بخش بودن دریا است و برای کسی که دوران پر استرسی را پشت سر گذاشته، انتخاب خوبی است.

سبزروشن

این رنگ نماد زمین و باروری است، همچنین نماد خوش شانسی، سلامتی و جوانی است و برای تولد نوزاد هم انتخاب خوبی است.

نحوه مراقبت از لیسیانتوس (در داخل خانه)

اگر می خواهید گیاهی سالم و پررونق داشته باشید، نکات و ترفندهایی وجود دارد که باید رعایت کنید، اما به طور کلی، لیسیانتوس یکی از ساده ترین گل ها برای نگهداری است.

اگر آنها را در داخل خانه قرار می دهید، با انتخاب یک ظرف تمیز شروع کنید و با آب در دمای اتاق پر کنید.

هنگامی که یک گلدان را در جای خود قرار دادید، غذای گل را به آب اضافه کنید – اگر می خواهید عمر گلدان لیسیانتوس را طولانی کنید، این کار ضروری است.

ساقه ها را با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز یا قیچی به صورت مورب کوتاه کنید، 3 تا 5 سانتی متر کافی است.

مطمئن شوید که هیچ برگ در آب غوطه ور نیست.

در محیطی دور از نور کامل خورشید، دور از خشکسالی و حرارت مرکزی قرار دهید.

مراقب سطح آب گلدان باشید و زمانی که سطح آن کم شد آن را بالا ببرید. گل های لیسیانتوس به دلیل گلبرگ های نازکشان که رطوبت زیادی را تبخیر می کنند، تمایل زیادی به نوشیدن آب دارند.

از قرار دادن گل های لیسیانتوس در نزدیکی ظرف میوه خودداری کنید. گاز اتیلن منتشر شده از میوه می تواند باعث پیری سریع گل ها شود.

حقایق جالب در مورد لیسیانتوس

آیا می خواهید درباره این شکوفه های زیبا بیشتر بدانید؟ در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد!

– لیسیانتوس گل تولد برای قوس است.

– از آنجایی که تلفظ اسم کمی مشکل است، گاهی اوقات به “lizzies” کوتاه می شوند.

– آنها را معمولا با گل رز، لاله و گل صد تومانی (پیونی) اشتباه می گیرند.

آنها همچنین به عنوان یک گل تلخ شناخته می شوند زیرا زمانی که در پزشکی استفاده می شوند طعم بسیار تلخی داشتند. گل لیسیانتوس به دو صورت تک و دوتایی وجود دارد که دوتایی محبوب ترین آنهاست.

خرید گل لیسیانتوس

چگونه لیسیانتوس را پرورش دهیم

لیسیانتوس یک گل چند ساله در منطقه گرم است که اغلب به صورت یک ساله رشد می کند و همچنین به عنوان یک گل دشوار برای رشد شهرت پیدا کرده است.

با این حال، اگر ابزار و دانش مناسب داشته باشید، به راحتی قادر خواهید بود لیسیانتوس را به تنهایی پرورش دهید!

این شکوفه ها در همه مناطق به صورت یکساله رشد می کنند، اما اگر در منطقه ای با تابستان های معتدل تر کاشته شوند، به احتمال زیاد نتایج بهتری خواهید دید.

لیسیانتوس خود را با استفاده از گیاهان یا جوانه ها بکارید زیرا زمانی که از بذر کاشته می شوند مدتی طول می کشد تا بالغ شوند (شما نمی خواهید در نهایت گیاهی داشته باشید که به جای گل ها به شاخ و برگ علاقه دارد)

خاک:

مطمئن شوید که محل کاشت شما دارای خاک با زهکشی مناسب است،تخت های مرتفع ایده آل هستند ، خاک باید غنی از مواد آلی باشد: کود دامی، کمپوست، کپک برگ

آب:

لیسیانتوس خود را مرطوب اما نه خیس نگه دارید. آبیاری بیش از حد می تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی شود.
یک سیستم آبیاری قطره ای را امتحان کنید تا مطمئن شوید که گیاهان شما آب را دقیقاً در جایی که نیاز دارند، یعنی ریشه ها، دریافت می کنند.

درجه حرارت:

به عنوان یک گیاه گرما دوست، آنها رطوبت متوسط ​​را تحمل می کنند اما باران مکرر را دوست ندارند

کود

در فصل رشد گیاه یعنی بهار تا تابستان به صورت هفتگی مقداری کود ضعیف به لیسیانتوس بدهید و در فصل زمستان مقدار آن را به ماهی یک بار برسانید.

آفت

مهم ترین آفت لیسیانتوس قارچ است و در صورت آفت زدگی ممکن است تارعنکبوت های سفید کوچک، حشرات ریز را روی گیاه مشاهده کنید. در این صورت یک تکه از گیاه یا عکس از آفت را نزد گلفروش یا کارشناس گیاهان ببرید و مناسب ترین نوع آفت کش را تهیه کنید.

هرس کردن

گل‌های لیسیانتوس را از گیاه بچینید تا فضا برای رشد جدید گیاه فراهم شود.
همچنین به صورت دوره‌ای برگ‌های گیاه را بررسی کنید تا نشانه‌هایی از بیماری، پژمردگی یا تغییر رنگ را در آن مشاهده کنید. برگ‌های تغییر شکل یافته را باید به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی مفید گیاه صرف این برگ‌ها نشود.

بهترین محیط برای رشد

آنها عاشق گرما هستند، زیرا آب و هوای بومی خود را ترجیح می دهند که نسبتاً خشک با شب های گرم تابستان است. آب و هوای مرطوب با آفتاب محدود یا باران های مکرر زیاد برای لیزیانتوس نوید خوبی نخواهد داشت.

لیزیانتوس از نظر فنی یک گیاه چند ساله منطقه گرم است اما اغلب به صورت یک ساله رشد می کند. آنها از اوایل تابستان شکوفا می شوند و اگر خوش شانس باشید بسیاری از آنها تا آخر تابستان ادامه خواهند داد.

چرا برگ‌های لیسیانتوس زرد می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن برگ‌های لیسیانتوس بیماری‌های قارچی است. متأسفانه این گیاه به بیماری‌های قارچی ریشه مشهور است. آبیاری بیش از حد، عدم تخیله به موقع آب و عدم وجود تهویه هوا می‌تواند محیط رشد مناسبی را برای قارچ‌ها در خاک و اطراف ریشه فراهم کند که در نتیجه گیاه نمی‌تواند انرژی لازم را جذب کند و برگ‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند.

چرا لیسیانتوس گل نمی‌دهد؟

اصلی‌ترین دلیل گل ندادن لیسیانتوس عدم تامین نور کافی است. در صورتی که این گیاه نور مناسبی دریافت نکند انرژی لازم برای شکفتن گل‌هایش را نخواهد داشت.
همچنین کوددهی کم یا نامناسب نیز دلیل دیگری است که ممکن است باعث عدم گل‌دهی در این گیاه شود.

دمای مناسب برای نگهداری لیسیانتوس چقدر است؟

لیسیانتوس را باید در دمایی بین 20 الی 24 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. اگر این گیاه را در داخل خانه مراقبت از گیاه می‌کنید نیاز به کار خاصی نیست و تنها باید مراقب وسایل گرمایشی و یا بادهای سرد از پنجره یا درها باشید. اما اگر این گیاه را در بیرون از خانه نگهداری می‌کنید باید در فصل‌های سرد و یخبندان گیاه را به داخل منتقل کنید. همچنین اگر تابستانی بسیار گرم دارید بهتر است لیسانتوس را به داخل خانه منتقل کنید.

منبع : Lisianthus flowers symbolism, history and colours meaning

5/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “آشنایی و معرفی گل لیسیانتوس

 1. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید
  مطالب خوبی ارائه کردید با تشکر

  1. ماهور گفت:

   سلام ممنونم
   خوشحالیم که مطالب برایتان مفید واقع قرار گرفته است موفق و موید باشید

 2. Mitra گفت:

  خیلی خوب و کامل توضیح دادید موفق باشید عالییییی

  1. ماهور گفت:

   خواهش میکنم ما در سایت گل های زیادی معرفی کردیم خوشحال میشیم مطالعه کنید مثلا معرفی گل رز آبی موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *