معرفی گل

انواع کالانکوئه را بشناسیم

انواع گیاه کالانکوئه

نگهداری گل های کالانکوئه در آپارتمان ها یکی از کار هایی است که میتوانید برای زیبایی خانه انجام دهید و این گل به دلیل طول عمر بالایی که دارد در میان مردم به محبوبیت بسیاری رسیده است و میتوانید از آن به عنوان هدیه دادن به عزیزانتان استفاده کنید. این گل در ابتدای فصل پاییز وارد بازار می شود.

در این مقاله از سیتی گل میخواهیم به معرفی انواع گیاه کالانکوئه و نحوه نگهداری آن بپردازیم پس با ما همراه باشید..

شرایط نگهداری گیاه کالانکوئه

در این قسمت به شرایط نگهداری گیاه کالانکوئه میپردازیم که عبارت است از:

دما

دمای مناسب و ایده آل برای گیاه کالانکوئه میتواند دمایی بین 18 تا 10 درجه سانتی گراد باشد که اگر این دما به زیر 16 درجه سانتی گراد برسد گلدهی گیاه به تاخیر می افتد و رشد آن با تاخیر مواجه می شود.

هنگام افزایش دما و خشک کردن محیط باید در نظر بگیرید که باید رطوبت محل گل و آبیاری را نیز افزایش دهید.

آبیاری

آبیاری گیاه باید هنگامی انجام شود که خاک گیاه خشک باشد برای این کار میتوانید از سیخ چوبی و فرو کردن انگشتتان در خاک استفاه کنید تا زمان آبیاری را بفهمید.

اگر گیاه را در خارج از منزل نگهداری می کنید در فصل بهار و تابستان باید هر روز عصر ها گیاه را آبیاری کنید.

زهکشی گیاه را نیز هر 1 ماه چک کنید تا آب اضافی در گلدان باقی نمانده باشد زیرا این آب میتواند موجب پوسیدگی ریشه و بیماری های مربوط به ریشه شود (آبیاری بسیار اگر در خاکی با زهکشی مناسب نباشد میتواند موجب ریزش برگ ها شود)

کوددهی

کوددهی گل کالانکوئه حتما باید در فصل های رشد گیاه انجام شود و باید از کود دادن به گیاه در فصل های استراحت خودداری کنید.

کوددهی باید به صورتی باشد که 3 گرم کود در یک لیتر آب حل شده و هر 2 هفته یک بار در فصل تابستان به گیاه داده شود.

نور

گل کالانگوئه به نور بسیار اما غیر مستقیم احتیاج دارد و اگر در نور متسقیم خورشید قرار بگیرند موجب سوختگی برگ های آن می شود.

بهترین مکان برای قرار دادن گیاه میتواند پشت پنچره مات و پنجره های جنوبی است که روزانه بین 8 الی 10 ساعت در معرض نور قرار بگیرد. در فصل استراحت نیز گیاه را باید در محلی تاریک قرار دهید تا مشکلی برای آن پیش نیاید.

روش های تکثیر گیاه

تکثیر گیاه کالانکوئه با سه روش کاشت بذر، روش برگ و قلمه زدن انجام می شود که عبارت اند از:

روش کاشت بذر

در این روش پیش از کاشت بذر باید خاک بستر گیاه رطوبت کافی داشته باشد و سپس کاشت بذر انجام شود. خاک آن بهتر است خاکی شامل پیت ماس و شن باشد بعد از آن نیز باید گیاه را به گلدانی با خاک مخصوص کالانکوئه انتقال دهید و سطح گلدان و بذر ها را با یک پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبتی که در خاک است حفظ شده و بذر ها بتوانند رشد کافی ای داشته باشند.

پس از کاشت بذر 10 ماه طول می کشد تا گیاه به بلوغ برسد و زمان گلدهی آن فرا رسد.

روش برگ

در این روش باید برگ های سالم و بزرگ گیاه را از قسمت پایین کالانکوئه قطع کنید و آن را در خاکی مناسب که مخلوطی از پیت ماس است بگذارید تا پس از مدتی ریشه زایی گیاه انجام شود.

روش قلمه زدن

در این روش باید از گیاه قلمه گرفته شود و آن را در خاک مناسب قرار داد تا گیاه ریشه دار شده و بتواند به طور مستقل رشد کند.

انواع گونه های کالانکوئه را بشناسیم

آتش اژدها

آتش اژدها یکی از نمونه های بسیار زیبای گل کالانکوئه کوچک و رنگارنگ است که این گل معمولا به سرعت رشد می کند (به سرعت بالغ می شود) و میتواند تا 12 الی 18 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.

برگ های این گل در قسمت مرکزی آن سبز روشن است و حاشیه های آن به رنگ صورتی و قرمز براق اند که اگر در معرض آفتاب و سرمای بسیار شدید قرار بگیرد رنگ برگ های آن کمی تیره شده و گلدهی منظم آن از بین میرود.

گل شفق شمالی

گل شفق شمالی که آن را با نام دیگر گوش ماهی اسطوخودوس می شناسند گونه ای متنوع از خانواده کالانکوئه هاست که میتواند هر فردی را به خود جذب کند. برگ های آبدار آن که به رنگ سبز مایل به سفید و آبی هستند شباهت بسیاری به گل های رز دارند.

کالانکوئه

گلدهی آن در اواخر بهار و تابستان صورت می گیرد بدین گونه که بر روی ساقه های این گل دسته هایی از شکوفه های زنگوله ای مانند که مرجانی رنگ هستند و به سمت پایین آویزان اند قرار می گیرند.

سفید برفی

یکی از گونه های مخملی گل کالانکوئه سفید برفی است که دارای برگ هایی ضخیم و کوچک است و دارای گل هایی کرکی مانند نرم به رنگ سفید اند بنابراین انتخاب نام سفید برفی برای آن گزینه مناسبی است. کرک های آن باعث می شود تا گیاه از زوایای خاصی درخشان و براق به نظر برسد.

این گل در اواخر زمستان سنبله های زیبا و کوتاهی به رنگ صورتی کم رنگ تولید میکند که زیبایی آن قابل وصف نیست

بلومینگ باکسس

یکی از گونه های بزرگ گل کالانکوئه بلومنیگ باکسس است که دارای ساقه های بدون انشعابی است که میتوانند تا 6 سانتی متری نیز ارتفاع داشته باشند. حاشیه برگ های این گل با قرار گرفتن در زیر نور خورشید میتواند به رنگ بنفش مایل به قرمز تبدیل شود.

این گل برای بالغ شدن به چندین سال زمان احتیاج دارد بنابراین در سال های اولیه خود گل نمیدهد و وقتی که گلدهی آن شروع شود زیبایی شگفت انگیز طولانی مدتی را به جای میگذارد.

شاخه های این گل میتوانند تا ارتفاع 1.5 متری نیز رشد کنند.

کالاندیوا

یکی از محبوب ترین گونه های گل کالانکوئه کالاندیوا است که میتوانید آن در فصل زمستان در مکان های مختلفی مانند شرکت، فروشگاه ها و مدارس ببینید. این گل به دلیل شکوفه های درخشان و زیبای خود در سراسر جهان شناخته شده است.

کالاندیوا یکی از گیاهان زینتی است که در فصل زمستان هنگامی که بسیاری از گیاهان خواب هستند شکوفا می شود که این شکوفه ها با وجود برگ ها سبز براق و گوشتی آن زیبایی بیشتری پیدا می کنند.

این گل یکی از گل های زیبا برای هدیه دادن است که میتوانید آن را با شکوفه هایی به رنگ قرمز، نارنجی و زرد خریداری کنید.

کالانکوئه کریسمس

کالانکوئه کریسمس یکی از معروف ترین گونه های کالانکوئه است که بومی ماداگاسکار می باشد و میتواند تا ارتفاع 30 سانتی متری نیز رشد کند. برگ های گوشتی این گل به صورت تخم مرغی است که به رنگ سبز دیده می شود و در هنگام نگهداری باید بدانید که نگهداری این گل در آپارتمان ها در شرایط بدون تهویه و نور مناسب موجب گلدهی نمی شود و باید در محل هایی مانند پنجره ها و بالکن نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *