معرفی گل, معرفی گیاه

آشنایی با گل زیبای آزالیا

آشنایی با گل آزالیا

یکی از بهترین گل برای هدیه دادن به افراد میتواند گل آزالیا (گل صد تومانی) باشد که در زمستان نیز میتواند گلدهی داشته باشد به همین منظور طرفداران بسیاری در میان افراد پیدا کرده است این گیاه تزئینی و رنگارنگ میتواند با گل های زیبای خود در فصل های سرد تراس و باغچه شما را بسیار زیبا کند.

در این مقاله میخواهیم شما را با نحوه نگهداری و خصوصیات گل آزالیا اشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

معرفی گل آزالیا

آزالیا از جنس Rhododendron هاست و در دسته ی خانواده ی اریکاسه ها قرار دارد. دارای 50 گونه مختلف در رنگ ها و اندازه های گوناگونی است که در فصل های مخصوص به خودشان گلدهی دارند. زادگاه این گل امریکا و هند است.

این گیاه به صورت درختچه های کوچک است و به ندرت اندازه آن به 50 سانتی متر می رسد و به هوای خنک علاقه بسیاری دارد و اگر می خواهید آن را در منزل نگه دارید بهتر است در طول شب پنجره را برای آن باز نگه دارید. پاکسازی هوا میتواند از ویژگی های این گیاه باشد.

شرایط نگهداری گل ازالیا

شرایط نگهداری گل آزالیا نسبت به بقیه گیاهان گلدار کمی سخت تر است ولی زیبایی بسیار آن باعث شده که در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار باشد که این شرایط عبارت اند از:

نور

گل آزالیا به نور فراوانی احتیاج دارد اما نور مستقیم خورشید میتواند برای آن مضر باشد و باید در محیط هایی با نور غیر مستقیم و سایه از آن نگهداری کنید.

عکس گل آزالیا

این گل در فصل های سرد سال مانند پاییز و زمستان برای رشد خود به نور کامل خورشید احتیاج دارد ولی در فصل های گرم مانند تابستان باید مکان نگهداری از این گل در سایه باشد تا باعث آسیب به آن نشوید.

دما

میتوانید این گل را در تمامی سال بجز زمستان در محیط های باز و در سایه نگهداری کنید تا هوا در آن جریان یابد این گل با محیط های گرم سازگاری ندارد و از گرما بیزار است و برای اینکه گل های آن غنچه بدهند باید در درمای 18 تا 10 درجه سانتی گراد در طول شبانه روز قرار بگیرد.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که دمای پایین برای این گل مشکلاتی ایجاد نمیکند ولی دمای بالا ممکن است مشکلاتی برای گل شما ایجاد کند و همچنین اگر در این گل در هوای بسیار گرم قرار بگیرد ممکن است موجب عدم گلدهی آن در بهار شوید.

خاک مناسب

خاک های اسیدی با زهکشی مناسب میتواند از بهترین خاک ها برای رشد گیاه آزالیا باشد. مخلوطی از پیت ماس، خاک برگ و شن میتواند برای این گیاه مفید باشد. استفاده از تفاله های چای در خاک گلدان نیز علاوه بر اسیدی کردن خاک باعث تقویت آن نیز می شود.

آبیاری

آبیاری بین متوسط تا زیاد از علایق بسیار این گیاه است اما آبیاری بسیار میتواند موجب از بین رفتن ریشه های آن شود که در فصل های بهار و تابستان باید برای جلوگیری از خشک شدن خاک آن روزانه گیاه را آبیاری کنید.

آبیاری باید با روش خاصی انجام شود که به میتواند به شرح زیر باشد:

در تشتی آب جوشیده سرد بریزید و گلدان هایتان را به مدت 15 دقیقه درون آن قرار دهید به گونه ای که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد و هنگامی که خروج هوا از سطح آب پایان یافت میتوانید گلدان را از آب خارج کنید تا اب اضافی آن از زهکش خارج شود.

رطوبت

گیاه آزالیا به رطوبت علاقه بسیاری دارد و غبار پاشی روزانه در طی سال میتواند در رشد آن تاثیر بسیاری داشته باشد شما میتوانید برای این کار از گلدانی با سنگ ریزه استفاده کنید و یا آن را غبار پاشی کنید.

کوددهی

آزالیا مانند تمامی گیاهان دیگر به کود مناسبی نیاز دارد تا باعث گلدهی و تقویت ساقه های آن شود بهتر است این کار در فصل های رشد گیاه (بهار و تابستان) انجام شود و توجه کنید که اگر این گلدان ها در مدت طولانی ای ابیاری نشده باشند ممکن است در برابر کود ها از خود حساسیت نشان دهند بنابراین قبل از کوددهی باید آبیاری مناسبی برای گیاه انجام شده باشد.

استفاده از کودهایی مانند تفاله های قهوه و چای نیز میتواند برای این گیاه مناسب باشد.

تعویض گلدان ها

گیاه آزالیا به دلیل رطوبت بالا به گلدان های سفالی نیاز دارد تا این گلدان ها بتوانند رطوبت را در خود حفظ کنند و بهتر است که هر 2 الی 3 سال یکبار گلدان گیاه را در اواخر تابستان و اوایل پاییز عوض کنید.

گلدهی و هرس آن

هرس کردن شاخه ها یکی از کار هایی است که باید در فصل بهار برای این گیاه انجام شود و مربوط به زمانی خاصی نیست و باید تا اوایل تیر ماه ان را هرس کرد تا گیاه شاخه های جدیدی تولید کرده و در سال آینده بتواند گلدهی مناسبی داشته باشد.

گل آزالیا بزرگ | نگهداری گل آزالیا

تمیز کردن برگ ها

روش های متفاوتی برای تمیز نمودن برگ ها وجود دارد که بهترین آن استفاده از محلول رقیق شیر و آب است. غبار پاشی روزانه نیز برای از بین بردن آلودگی و گرد و غبار های روی برگ ها کافیست.

مهمترین گونه های ازالیا

آزالیا هندی و آزالیا ژاپنی دو نوع از گونه های مهم این گیاه در کشور ما هستند که دارای مشخصات زیر می باشند

آزالیا هندی:

آزالیا های هندی به طور معمول در اواسط بهار باز می شوند و دارای برگچه های سبز تیره، نیزه ای و تخم مرغی بازیک هستند که ارتفاع آن ها به 1.5 متر میرسد. امروزه نیز 50 گونه از آزالیا هندی وجود دارد که از اردیبهشت ماه تا مرداد ماه میتوانند گل دهی داشته باشند.

آزالیا ژاپنی:

گل های آزالیا ژلپنی با نام کاروم نیز شناخته می شوند که دارای تعداد گل های بیشتر و اندازه درشت تری در مقایسه با آزالیا هندی اند و در رنگ های بنفش و سرخ وجود دارند و میتوانند در اردیبهشت ماه و حتی زود تر نیز گلدهی داشته باشند.

برای گل های آزالیا چه مشکلاتی میتواند ایجاد شود؟

 • زردی برگ ها
 • برگ ها به رنگ سبز کم رنگ درآیند
 • زرد شدن برگ های انتهایی آن
 • ریزش برگ ها
 • پوسیدگی و کرم نماتد ریشه
 • سفیدک های پودری
 • کپک های خاکستری
 • شپشک های آرد الوده
 • بیماری های لکه ای در نقاطی از برگ آن
 • ایجاد لکه های سیاه بر روی گل ها
 • باز نشدن غنچه ها

سخن آخر

گل آزالیا یکی از گل های پرطرفداریست که میتواند در فصل های سرد نیز گلدهی داشته باشد اما شرایط نگهداری آن کمی سخت است اما اگر شرایطی که به آن ها اشاره کردیم را رعایت کنید میتوانید این گل زیبا را برای دلنشین کردن دکوراسیون منزل، تراس ها و راهرو های خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *