مراقبت از گیاه, آفات و بیماری

نگهداری فیکوس لیراتا

نگهداری فیکوس لیراتا

آیا می خواهید بدانید چگونه انجیر برگ کمانچه خود را به بهترین نحو رشد دهید، بکارید و از آن مراقبت کنید؟ این گیاهان آپارتمانی پرطرفدار ممکن است مشکل ساز باشند، اما به لطف برگ های بزرگ و ارتفاع بلندشان، ارزش تلاش را دارند.

هر کس با گیاهان آپارتمانی آشنا باشد، انجیر برگ کمانچه (فیکوس لیراتا) را می شناسد . علاوه بر این واقعیت که برگ های کمانچه ای شکل آن که نام رایج آن را به این گیاه داده اند، غیرممکن است از دست بدهید، این گیاه نیز سال ها بر فیدهای رسانه های اجتماعی تسلط داشته است و به یکی از محبوب ترین و محبوب ترین درختان سرپوشیده در اطراف تبدیل شده است.

محبوبیت آنها در چند سال گذشته افزایش یافته است و آنها را به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. این گیاهان بسیار زیبا هستند و به دلیل خواص تصفیه کنندگی هوا به خوبی شناخته شده اند و آنها را به گیاهان آپارتمانی اتاق خواب محبوب تبدیل کرده است.

فیکوس لیراتا

روش نگهداری
فیکوس لیراتا

با وجود محبوبیت آنها، آنها ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری نیستند. این گیاهان برای سازگاری با تغییرات تلاش می کنند. بسیاری از مالکان وقتی تصاویر آنها به خوبی تصاویر موجود در شبکه های اجتماعی به نظر نمی رسد ناامید می شوند. با این حال، هنگامی که فهمیدید برای شاد نگه داشتن این گیاهان به چه چیزی نیاز است، آنها از دیگر گیاهان آپارتمانی معمولی دردسرساز نیستند. بیایید به داخل بپریم و در تمام مراحل رشد و نگهداری انجیر برگ کمانچه قدم برداریم!

فیکوس لیراتا چیست؟

از نظر علمی، این گیاه با نام Ficus lyrata ، عضوی از خانواده موراسه یا انجیر شناخته می شود. مانند سایر فیکوس هایی که در داخل خانه رشد می کنند، تشخیص برگ کمانچه در خارج از منزل برای شما دشوار است. این درختان به جای اینکه درختی با اندازه متوسط باشند که در داخل خانه تنها با چند شاخه رشد می کنند، به راحتی می توانند به ارتفاع چشمگیر 40 فوت برسند.

جنس فیکوس با گیاهان آپارتمانی مورد علاقه بسیاری از جمله فیکوس الاستیکا ، درخت لاستیکی، و فیکوس بنجامین ، که به نام انجیر گریان نیز شناخته می‌شود، پر شده است. حتی زمانی که در یک گلدان محصور می شوند و با ارتفاع سقف شما محدود می شوند، می توانند با مراقبت صحیح به درختانی چشمگیر و سر به فلک کشیده در داخل خانه تبدیل شوند.

خانواده انجیر شامل تعدادی از گیاهان رایج باغی – به ویژه میوه ها است. واضح است که انجیر اولین چیزی است که به ذهن می رسد، اما شامل میوه های مبهم تری مانند توت و جک فروت نیز می شود.

منطقه بومی فیکوس لیراتا

افات فیکوس لیراتا

این گیاه در جنگل های بارانی غرب آفریقا می روید.
انجیر برگ کمانچه بومی غرب آفریقا است ، جایی که بخشی از تاج پوشش سطح متوسط در جنگل های بارانی استوایی را تشکیل می دهد. آنها در اطراف سیرالئون و کامرون سرچشمه گرفتند، اما از آن زمان در سراسر جهان گسترش یافتند.

این درختان در آب و هوای گرم‌تر گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند – تنها یکی از دلایلی که آنها گیاهان آپارتمانی شگفت‌انگیزی می‌سازند.

خرید فیکوس در انواع مختلف

مشخصات فیکوس لیراتا

توضیح فیکوس لیراتا

صفحات برگ متراکم مواج از نظر اندازه بسیار بزرگ هستند، در حالی که سطح آنها با رگه هایی با رنگ روشن تر تزئین شده است.

ویژگی بارز این گیاه محبوب، برگ های کمانچه ای شکل آن است. برگهای آنها در شرایط مناسب به طول 45 سانتی متر و عرض 30 سانتی متر می رسد . این برگ ها به صورت توده های متراکمی تشکیل می شوند که شاخه های در حال پخش را احاطه کرده اند و ظاهر گرمسیری فوق العاده ای ایجاد می کنند.

آنها همچنین میوه هایی را در شرایط مناسب تولید می کنند و به طور قابل درک شبیه میوه های انجیر معمولی هستند. این میوه ها عموماً حدود 2.5 سانتی متر قطر دارند و پوست سبز رنگی دارند .

در حالی که این میوه ها خوراکی هستند و خوردن آنها مضر نیست، به احتمال زیاد نمی خواهید یکی از آنها را امتحان کنید. طعم آن تلخ و ترش است و دهان را خشک می کند – مطمئنا چیزی نیست که بخواهید به سالاد میوه بعدی خود اضافه کنید.

در داخل خانه، رشد این درختان بسیار متفاوت به نظر می رسد. برگ‌ها هنوز بزرگ هستند و این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فوراً در رسانه‌های اجتماعی به احساسات تبدیل شوند. با این حال، شاخه‌ها معمولاً بسیار نازک‌تر از فضای باز هستند و به اندازه گلدانی که در آن کاشته می‌شوند، رشد نمی‌کنند .

اگر گیاه در مراحل اولیه رشد به درستی هرس شود، چندین شاخه رشد می کند تا به گیاه آپارتمانی پرتر و شبیه درخت تبدیل شود. با این حال، بسیاری از آنها کوتاهتر با یک شاخه منفرد و برگهای عمودی متراکم پوست را پوشانده اند.

انواع گل میخک و نکات رشد و مراقبت از گیاه

نحوه رشد فیکوس لیراتا در منزل

رشد فیکوس لیراتا

این یک گیاه آپارتمانی معمولی است که به خوبی در خانه رشد می کند و نیازی به مراقبت ندارد.

انجیر برگ کمانچه اغلب دارای برچسب رشد آسان است. در حالی که حقیقتی در این مورد وجود دارد، شما باید پیچیدگی های این درخت را درک کنید تا از آنها مراقبت درستی انجام دهید.

آنها نیاز به توجه خاصی ندارند و از این نظر مراقبت از آنها دشوارتر از سایر گیاهان آپارتمانی معمولی نیست. اما آنها نسبت به تغییرات محیط حساس هستند و برای رشد کامل به شرایط بهینه نیاز دارند.

هنگامی که روال درست را ایجاد کردید ، مهمترین چیز این است که به آن پایبند باشید. این درختان با افتادن برگ‌ها، پژمرده شدن و زرد شدن به هر گونه تغییر چشمگیر شرایط پاسخ می‌دهند. هر یک از این مشکلات پس از رفع مشکل، مدت زمان بهبودی طولانی دارند.

به این ملزومات مراقبت نگاهی بیندازید و سعی کنید تا حد امکان آنها را تکرار کنید – این گیاهان در برابر شرایط متفاوت با زیستگاه های بومی خود تحمل چندانی ندارند.

شرایط نگهداری گیاه باباآدم

سطح نور مورد نیاز

نور فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا نور را دوست دارد اما نور مستقیم خورشید را دوست ندارد و کمی سایه را ترجیح می دهد.

سطح نور ترجیحی فیدل برگ انجیر را در اینترنت جستجو کنید و طیف وسیعی از پاسخ ها را خواهید یافت. برخی می گویند نور کم را تحمل می کنند، در حالی که برخی دیگر می گویند به نور مستقیم نیاز دارند. پس بیایید با شروع از زیستگاه های بومی آنها، برخی از سردرگمی ها را برطرف کنیم.

آنها بومی جنگل های بارانی استوایی کم ارتفاع هستند . در اینجا، آنها می توانند در زیر درختان استوایی بلندتر رشد کنند، یا در مناطق دیگر قسمت بالای تاج پوشش را تشکیل دهند. حتی ممکن است شاهد رشد آنها در برخی مناطق در آفتاب کامل برای بخش زیادی از روز باشید. اساساً، آنها می توانند به خوبی با طیف وسیعی از موقعیت هایی که نور روشن در دسترس است، سازگار شوند.

این کیفیت تطبیقی اولین چیزی است که هنگام آوردن گیاه به خانه باید در نظر بگیرید. بیشتر برگ های کمانچه از نهالستان ها در گلخانه ای رشد می کنند که نور آن روشن است اما معمولا مستقیم نیست. از آنجایی که آنها به خوبی به تغییرات واکنش نشان نمی دهند، آوردن آنها به خانه و قرار دادن آنها در معرض نور مستقیم خورشید یا نور کم به سرعت منجر به مشکلات رشد می شود.

در حالت ایده‌آل، هدف این است که به Fiddle Leaf خود یک روز کامل نور غیرمستقیم روشن بدهید تا به بهترین وجه با شرایط رشد گلخانه‌ای آنها مطابقت داشته باشد. اگر فقط نقطه ای با مقداری آفتاب مستقیم صبحگاهی یا نور کم دارید، آنها می توانند در این مناطق زنده بمانند، اما باید به مرور زمان به آرامی با آنها آشنا شوند تا از شوک جلوگیری شود.

اگر به دنبال رشد قوی هستید ، مقداری خورشید مستقیم ملایم به مراتب بهتر از نور کم است. برگ های کمانچه در مناطق با نور متوسط تا کم به طور باورنکردنی آهسته رشد می کنند (اگر اصلاً رشد کنند) و در این شرایط طولانی مدت زنده نمی مانند. اگر به یک گیاه آپارتمانی کم نور نیاز دارید، جایگزین های دیگری نیز وجود دارد .

اگر پنجره روشنی به سمت جنوب دارید، برگ کمانچه خود را درست در مقابل آن بگذارید. به آرامی در صبح های اولیه 30 دقیقه تا یک ساعت در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید، و پنجره را با یک پرده شفاف برای بقیه روز بپوشانید تا نور را فیلتر کنید. از طرف دیگر، یک پنجره رو به شرق نیز مناسب است.

مطالعه بیشتر “چگونه پتوس خود را شاداب نگه داریم؟

میزان آبیاری فیکوس لیراتا

آبیاری فیکوس لیراتا

آبیاری برگ کمانچه تنها زمانی ضروری است که خاک گلدان شروع به خشک شدن کرد.

مقدار آبی که به فیکوس لیراتا خود می دهید به عوامل مختلفی از جمله سطح نور و سن بستگی دارد. به طور کلی، آنها گیاهان تشنه نیستند و فقط زمانی نیاز به آبیاری دارند که لایه بالایی خاک کاملاً خشک شده باشد.

گیاهان جوان بیشتر به آبیاری نیاز دارند زیرا خاک سریعتر خشک می شود و ساقه ها رطوبت زیادی را تحمل نمی کنند. درختان بزرگتر و مستقرتر می توانند یک یا دو هفته بدون آبیاری اضافی بمانند. نورپردازی نیز تأثیر دارد – آنهایی که در مناطق پرنورتر هستند بیشتر از آنهایی که در نور کم قرار می گیرند به آب نیاز دارند.

مهمترین عامل ثبات است . از آنجایی که این درختان به راحتی تحت فشار قرار می گیرند، در فواصل زمانی ثابت به آب نیاز دارند تا به بهترین شکل ظاهر شوند. عادت کنید که خاک را به طور منظم بررسی کنید، به شما امکان می دهد هر بار در نقطه ای عالی آبیاری کنید تا سطح رطوبت ثابتی داشته باشید.

اگر آنها واقعاً برای آب تلاش می کنند، برگ های عمودی و ساختاری به آرامی شروع به خم شدن به سمت پایین می کنند. این به این دلیل است که سلول های درون برگ ها و دمبرگ ها فاقد آب هستند و قادر به پر کردن گیاه و نگه داشتن برگ ها در جای خود نیستند. در حالی که بهتر است تا این مرحله صبر نکنید تا دوباره آبیاری شود، اما به جلوگیری از هرگونه مشکل جدی در زیرآبی کمک می کند.

در صورت امکان، هنگام آبیاری از آب تصفیه شده یا مقطر استفاده کنید. آنها به مواد شیمیایی موجود در آب لوله کشی بسیار حساس هستند و تجمع آنها می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت رشد شود. اگر در منطقه ای با آب لوله کشی با کیفیت بالا زندگی می کنید، ممکن است این کار ضروری نباشد، اما کسانی که در شهرهایی با آب بسیار تصفیه شده زندگی می کنند، اگر می خواهید این گیاه را برای سال های آینده زنده نگه دارید، ممکن است بخواهند آن را در نظر بگیرند.

خاک مناسب فیکوس لیراتا

تعویض خاک فیکوس لیراتا

بستر خاک باید حاصلخیز و از نظر اسیدی خنثی باشد.

انجیر برگ کمانچه در مورد نیاز خاک از سایر گیاهان آپارتمانی دور نمی شود. آنها به خاک سبک و با هوادهی مناسب نیاز دارند که به سرعت تخلیه شود تا از غرقاب شدن و در نهایت پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

برای ایجاد بافت عالی، چندین ماده وجود دارد که می توانید برای اصلاح هر خاک گلدان با کیفیت بالا استفاده کنید. پرلیت اولین پرلیت است که از شیشه های آتشفشانی منبسط شده ساخته شده است. این سنگ‌های کوچک سفید، فضاهای بین ذرات خاک را افزایش می‌دهند تا زهکشی را بهبود بخشد و مخلوط‌های گلدان را سبک‌تر کند.

در مرحله بعد، ما پیت ماس ​​را داریم که یک قطعه اصلی باغ داخلی و خارجی است. بدون اینکه مخلوط را سنگین کند یا خیس شود، رطوبت را حفظ می کند. با این حال، در مورد استفاده از پیت ماس ​​و پایداری آن اختلاف نظر وجود دارد . برای یک گزینه سازگارتر با محیط زیست، نارگیل را انتخاب کنید که عملکرد مشابهی را بدون تأثیرات محیطی انجام می دهد.

بیشتر مخلوط‌های خاک گیاهان آپارتمانی ترکیبی از این عناصر خواهند بود. اگر گیاهان آپارتمانی زیادی دارید و می خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، می توانید به ازای هر دو قسمت خاک گلدان یک قسمت پرلیت و نارگیل اضافه کنید تا مخلوط خود را بسازید.

اما، اگر واقعاً می‌خواهید برگ کمانچه خود را راضی نگه دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خاکی که در ابتدا در آن کاشته شده است را بررسی کنید. از آنجایی که تنظیم این درختان کمی طول می‌کشد، تکثیر خاک اصلی به بهترین شکل ممکن باعث کاهش شوک می‌شود. گلدان مجدد ، تضمین می کند که در طولانی مدت شادتر می ماند.

دما و رطوبت فیکوس لیراتا

دمای فیکوس لیراتا

برای رشد و نمو طبیعی، یک گیاه گرمسیری به دمای اتاق بین 15 تا 24درجه سانتیگراد نیاز دارد.

مانند اکثر گیاهان آپارتمانی، کمانچه برگ ها طرفدار شرایط گرم و مرطوب هستند. آنها دمای داخل خانه را بین 60 تا 75 درجه فارنهایت در طول سال ترجیح می دهند. آنها می توانند دمای تا 50 درجه فارنهایت را تحمل کنند، اما اگر برای مدت طولانی در این پایین بماند، رشد را به طور چشمگیری کاهش می دهند یا حتی به طور کامل متوقف می شوند.

در حالی که آنها می توانند دمای گرمتر را به خوبی تحمل کنند، دمای ثابت بالای 85 درجه فارنهایت نیز می تواند منجر به استرس شود. آنها برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت به آبیاری اضافی و محافظت بالقوه در برابر نور مستقیم شدید در این دوره ها نیاز دارند.

در مورد رطوبت، آنها به طور کلی با رطوبت بین 40٪ تا 60٪ خوشحال هستند. آنها می توانند رطوبت حدود 30٪ را تحمل کنند، اما باز هم در این شرایط خیلی خوب رشد نمی کنند. برای بهترین رشد ممکن، 50 درصد یا بالاتر را هدف بگیرید.

مانند همه شرایط دیگر، ثبات کلیدی است . حفظ درجه حرارت ثابت در 70 درجه فارنهایت در طول سال به مراتب بهتر از روزهای گرمتر و روزهای سردتر است. در مورد رطوبت هم همینطور. برای بهترین رشد، سعی کنید آن را در طول سال بدون نوسانات عمده ثابت نگه دارید.

بهترین راه برای حفظ رطوبت ثابت استفاده از یک مرطوب کننده است. این امر به ویژه در مناطق خشک تر که رطوبت هر کدام به حداقل مطلق 30 درصد نمی رسد مفید است. مرطوب‌کننده‌ها به شما امکان می‌دهند سطح رطوبت اطراف گیاه را کنترل کنید، اما مهمتر از آن، به شما اجازه می‌دهند رطوبت را در طول سال در همان سطح نگه دارید.

کود فیکوس لیراتا

برگ کمانچه انجیر از کوددهی منظم در بهار و تابستان بهره می برد. این کمک می کند تا مواد مغذی موجود در خاک دوباره پر شوند و رشد سریعتر رشد کنند، به خصوص زمانی که آنها بزرگتر هستند و برای چند سال بدون تغییر خاک در یک گلدان باقی می مانند.

هر کود متعادلی برای گیاهان آپارتمانی برای این گیاهان ایده آل است. از طرف دیگر، می توانید از نیتروژن کمی بیشتر برای شروع رشد برگ جدید استفاده کنید. در مصرف نیتروژن زیاده روی نکنید، زیرا استفاده بیش از حد می تواند منجر به عدم تعادل در خاک شود که به رشد ریشه و ساقه آسیب می رساند.

کودهای مایع ساده ترین کاربرد هستند، به سادگی هر 4 تا 6 هفته به برنامه آبیاری منظم شما اضافه می شوند. مواد مغذی بلافاصله در دسترس گیاه قرار می گیرند و جذب را در زمان مناسب بهبود می بخشند.

همچنین بسیاری از گزینه‌های کود آهسته رهش وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، که برای کسانی که برنامه‌های شلوغ دارند ایده‌آل است. اینها معمولاً به صورت گلوله یا چوب هستند و هر بار که آبیاری می‌کنید به خاک اضافه می‌شوند تا به آرامی تجزیه شده و مواد مغذی را آزاد کنند.

مهم نیست کدام گزینه را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که برچسب را به دقت بخوانید . برگ کمانچه انجیر به سوختگی کود بسیار حساس است و در صورت تجمع نمک در خاک زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابد. همیشه به جای زیاد، خیلی کم به آن اضافه کنید و در پاییز و زمستان کود ندهید تا از بروز مشکلاتی در رشد جلوگیری کنید.

نحوه نگهداری گیاه فیکوس لیراتا

برگ های بزرگ و زیبای فیکوس لیراتا باید مرتباً پاک شوند.

اگرچه آنها گیاهانی نیستند که نگهداری بالایی داشته باشند که نیاز به توجه زیادی داشته باشند، اما چند کار کوچک وجود دارد که باید هر چند ماه یکبار به آنها فکر کنید که رشد کلی را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

اولین مورد پاک کردن برگها است. به لطف اندازه چشمگیر شاخ و برگ، آنها تمایل دارند خیلی سریع گرد و غبار را جذب کنند. این نه تنها ظاهر براق آنها را از بین می برد، بلکه بر فتوسنتز و تعرق تأثیر می گذارد و به طور کلی رشد را کاهش می دهد.

حدود یک بار در ماه، به سادگی یک پارچه مرطوب بردارید و هر یک از برگ ها را پاک کنید. از یک دست ملایم برای جلوگیری از کشیدن تصادفی دست استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را زیر سر دوش خود قرار دهید و دیگ را بچرخانید تا همه گرد و غبار پاک شود، اما به دلیل رشد عمودی و فشرده‌شان، ممکن است نتوانید همه گرد و غبار را به این روش پاک کنید.

کار دوم هرس است . اگر می خواهید برگ کمانچه شما شاخه های بیشتری ایجاد کند، این امر در مراحل اولیه رشد بسیار مهم است. هنگامی که در نقطه مناسب (درست بالای مجموعه ای از برگ ها) و در زمان مناسب کوتاه شود، شاخه باید از آن نقطه به دو قسمت تقسیم شود و بعداً برگ های بیشتری و گیاه قوی تری به شما بدهد.

با یک جفت قیچی هرس تمیز شروع کنید. آنها باید به اندازه کافی تیز باشند تا بتوانند شاخه های ضخیم تر برگ کمانچه را کنترل کنند – قیچی معمولی این کار را انجام نمی دهد. سپس، چند اینچ از بالای هر شاخه را درست بالای یک گره برگ کوتاه کنید. در همان زمان، برگ های در حال مرگ یا آسیب دیده را جدا کنید و همه زباله ها را از اطراف پایه گلدان پاک کنید.

چکیده مطالب نگهداری فیکوس 

سایه را تا حدودی تحمل می کند اما محیط پرنور را ترجیح می دهد و باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شود.
نور شدید باعث رنگ پریدگی برگ ها می شود.
نور کم و ناکافی هم یکی ازدلایل ریزش برگ های فیکوس است.
تکثیر فیکوس :
در اواخر بهار یا اوایل تابستان از ساقه ها قلمه تهیه کنید، طول مناسب برای قلمه حدود 15 سانتی متر است، هر قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد، در صورت زیاد بودن تعداد برگ ها آن ها را حذف کنید.
بعد از تهیه ی قلمه شیره ای از آن خارج می شود که برای خروج آن نیم ساعت در آب قرار بدهید.
قلمه را در بستری از خاک برگ و شن یا پرلیت و کوکوپیت یا هر ترکیب سبک دیگری قرار بدهید و در دمای 25-27 درجه نگهداری کنید.
خاک مناسب فیکوس:
خاکی با زهکش مناسب مثل مخلوطی از خاک باغچه + خاک برگ و پیت ماس
اگر گیاه به حدی بزرگ شده است که تعویض گلدان سخت است، خاک های سطح را تعویض و تقویت کنید
آبیاری فیکوس :
به خشکی تا حدودی مقاوم است و نباید خاک همیشه خیس و غرقابی باشد.
اجازه بدهید بین دو آبیاری خاک خشک شود.
آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ های پایینی و ریزش آن می شود.
تشنگی شدید باعث لوله ای شدن برگ ها و آویزان شدن شان می شود.
برای تمیز کردن برگ ها از پارچه پنبه ای یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.
برای تغذیه هم از کودهای مخصوص گیاهان زینتی مثل 10-10-10 هر دو هفته یک بار و 20-20-20 هر پنج هفته یک بار استفاده کنید.
نکته هایی برای نگهداری از گیاه فیکوس:
گیاه فیکوس در فضای باز و مکان مناسب تا 30 متر بالا می رود.
در منزل تا وقتی رشد دارد گلدان آن را عوض نکنید چون قهر می کند و رشد آن متوقف می شود.
بهار و تابستان حتما کوددهی انجام شود چون تغذیه برای رشد گل فیکوس خیلی مهم است.
گیاه زیبای فیکوس نیاز به نور غیرمستقیم دارد و نور کم باعث رنگ پریدگی برگ هایش می شود.
آبیاری زیاد باعث ریزش برگ های پایینی آن می شود.
آبیاری کم و تشنگی باعث لوله شدن و ول شدن برگ های فیکوس الاستیکا می شود.
اگر دیدید برگ های آن ول شدند بخاطر تشنگی است یک ربع آن را بگذارید داخل تشت آب فرداش سرحال می شود.
هم از طریق برگ هم ساقه می شود آن را قلمه زد.
4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *