گیاهان آپارتمانی, تکثیر

نحوه تکثیر گیاه پوتوس در 6 مرحله آسان

تکثیر پوتوس

آیا به دنبال تکثیر گیاه پوتوس هستید، اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ خوشبختانه، انتشار پوتوس نسبتاً ساده است! رایج ترین روش برای این کار (و ساده ترین روش) قلمه زدن پوتوس است.
در این مقاله سیتی گل ، شما را با شش مرحله آسان برای تکثیر گیاه پوتوس خود راهنمایی می کند!

نام علمی گیاه پتوس ( Epipremnum aureum) احتمالاً ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد هستند. این گیاهان که به “پیچک شیطان” معروف هستند، بدون توجه به اینکه کدام نوع پوتوس را برای رشد انتخاب می کنید ، آرام و کم نگهداری هستند  پس چرا خودتان آن را تکرار نکنید؟ اگر می خواهید یک دسته از گیاهان پتوس از خود تهیه کنید، قلمه زدن سریعترین راه برای تکثیر مجموعه گیاهان شماست

از آنجایی که گیاهان پوتوس به ندرت در داخل خانه به بلوغ می رسند، تکثیر آنها از طریق جنسی (از طریق بذر) قابل قبول نیست. در عوض، می‌توانیم از نوعی تکثیر غیرجنسی یا رویشی استفاده کنیم. این روش انتشار بسیار ساده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. نیاز به کمی بیشتر از قیچی ضدعفونی شده، یک شیشه آب و درک اولیه فیزیولوژی گیاه دارد.

بیایید تمام جزئیات را در مورد نحوه قلمه‌گیری، شناسایی گره‌ها و ریشه‌گذاری گیاهان جدید با حداقل تلاش برای تکثیر پوتوس بررسی کنیم!

گیاه پتوس از جمله گیاهانی است که علاوه بر نگهداری آسان و مقاومت بالا، آسانترین روش های تکثیر را دارد و تکثیر آن در اغلب مواقع موفقیت آمیز است.
نحوه قلمه زدن پتوس در خاک یا آب کاملا مانند یکدیگر است و تنها با داشتن یک چاقو یا قیچی و یک پتوس سرحال، می‌توانید قلمه های زیادی از آن داشته باشید.
تکثیر پوتوس به سه روش مختلف انجام می‌شود : قلمه زدن پوتوس در خاک، تکثیر پوتوس با تقسیم بوته و قلمه پتوس در آب

مواد مورد نیاز برای تکثیر پتوس

یک گیاه پوتوس سالم و قوی

قیچی، هرس یا چاقوی تیز (با سفید کننده یا الکل برای ضدعفونی کردن).

یک شیشه مربا یا ژله.

اختیاری: گلدان یا ظرف کوچک پر از نصف پیت ماس، نیمی پرلیت.

اختیاری: هورمون ریشه زایی.

هنگامی که لوازم خود را جمع آوری کردید، تنها چیزی که نیاز دارید کمی دانش در مورد نحوه عملکرد فرآیند برش است.

قلمه های پوتوس چیست؟

قلمه زدن پتوس

قلمه ها به سادگی تکه های گیاهی هستند که شما از گیاه “مادر” جدا می کنید.

قلمه تکه ای از ساقه یا ریشه است که برای تولید گیاهان جدید از گیاه موجود استفاده می شود.

گرفتن قلمه از یک گیاه اساساً شبیه شبیه سازی آن است. در مورد پوتوس، ما به طور خاص دنبال ساقه ها می رویم زیرا آنها به راحتی ریشه های جدید را در آب یا خاک رشد می دهند.
در نهایت، هر تکه ساقه را می توان به گلدان پیوند زد و به طور کامل به عنوان یک گیاه جدید رشد کرد.

اما یک هشدار کلیدی وجود دارد: قلمه‌ها تنها در صورتی ریشه می‌گیرند که گره‌ها به‌درستی در آب فرو رفته باشند .

اگر علاقمند به مطالعه پتوس ملکه برفی هستید مقاله ” نحوه رشد و مراقبت از پتوس ملکه برفی ” مطالعه کنید

گره های پوتوس

شما تعداد زیادی از این گره های کوچک را روی ساقه های گیاه پوتوس خود خواهید یافت.

گره ها همان “نوب”های قهوه ای مایل به خاکستری هستند که در امتداد ساقه رشد می کنند آنها را می توان در هر ناحیه از ساقه پوتوس که با یک برگ تلاقی می کند، یافت.
این جایی است که ریشه ها یا برگ های جدید از آنجا جوانه می زنند . این جوانه ها همچنین جایی هستند که بیشتر فعالیت های رشد سلولی در یک گیاه اتفاق می افتد.

مقادیر بالای بافت مریستمی در گره‌های پوتوس دلیل اصلی ریشه‌گذاری سریع این قلمه‌ها است.
سلول های بافت مریستمی گروهی از “سلول های بنیادی” هستند که در شاخه ها و نوک ریشه آویزان هستند. این سلول‌های غیر تخصصی در گره‌های گیاه پوتوس جمع می‌شوند
و منتظر سیگنال‌ها یا شرایط مناسب برای رشد به ریشه، ساقه یا برگ هستند.

وقتی قلمه‌های ساقه پوتوس را در آب قرار می‌دهیم، اساساً به گیاه می‌گوییم
«ریشه‌ها را از آن گره‌های غوطه‌ور درآورد». سپس سلول های مریستمی به سرعت شروع به تشکیل ریشه می کنند.

جدای از بیولوژی گیاهی عجیب، توانایی ریشه زدن خود به خود از قلمه های ساقه یک مزیت تکاملی بسیار چشمگیر است .
در طبیعت، پوتوس ها می توانند انگورهای خود را در خاک جدید حفر کنند و جمعیت خود را خیلی سریع بدون تکیه بر روند کندتر گلدهی و بذر گسترش دهند.

جهت مطالعه بیشتر “از کاشت تا برداشت زاموفیلیا!”

آب در مقابل ریشه زایی خاک

تکثیر پتوس در آب

می توانید با استفاده از شیشه آب یا خاک در گلدان تکثیر کنید.

ساده ترین راه برای تکثیر پوتوس به سادگی با برداشتن قلمه ها و ریشه زدن آنها در یک شیشه آب است. پس از چند هفته تا دو ماه، می توان قلمه های ریشه دار را به خاک پیوند زد.

با این حال، برخی از افراد ترجیح می دهند ابتدا قلمه های خود را در خاک ریشه کن کنند. قلمه‌های ریشه‌دار در خاک ممکن است کمی بیشتر طول بکشد ، اما اغلب قوی‌تر هستند و کمتر مستعد شوک پیوندی هستند.

نکته اصلی این است که آنها می توانند بیشتر مستعد پوسیدگی در پایه باشند یا در ایجاد ریشه ها ناکام باشند.

در اینجا مزایا و معایب اصلی ریشه زایی قلمه در آب در مقابل خاک آورده شده است:

نحوه تکثیر پوتوس

آموزش تکثیر پتوس

هر روشی را که انتخاب کنید، روند برداشتن قلمه ها و ریشه دار کردن آنها یکسان است.

آشنایی با نحوه نگهداری فیکوس لیراتا

6 مرحله آسان برای تکثیر پوتوس

اگر در آب و هوای معتدل شمالی زندگی می کنید، بهترین زمان برای تکثیر گیاهان پوتوس در بهار یا تابستان است که ساقه های گیاه به طور فعال در حال رشد هستند و نور روز زیادی برای فتوسنتز وجود دارد.
در آب و هوای گرم جنوبی، هر زمان ممکن است انجام شود.

قبل از شروع تکثیر، دما و رطوبت خانه خود را بررسی کنید. قلمه های پوتوس در همان محیط گرم و مرطوبی که گیاهان پوتوس بالغ آرزو دارند رشد می کنند.
بهترین دما برای رشد این گیاه دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد است ایده آل است. رطوبت نسبی 50-70 درصد شاخ و برگ را شاداب و شاد نگه می دارد.

ابزارها را ضد عفونی کنید و یک گیاه والدین سالم انتخاب کنید

ابزار تکثیر پوتوس

آموزش تکثیر پتوس

هنگام برش دادن به هر گیاهی، همیشه بهترین کار این است که با ابزارهای تیز و ضدعفونی شده شروع کنید. درست مانند عمل جراحی انسان، شما نمی خواهید هیچ عامل بیماری زایی را به ساقه یا شاخ و برگ گیاه وارد کنید. همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که یک برش تمیز به‌دست می‌آورید تا ساقه بتواند با شروع رشد ریشه‌ها و شاخه‌های جدید، آب را به اندازه کافی جذب کند.

شما می توانید قلمه ها را با ابزارهای مختلف بردارید:

قیچی یا قیچی آشپزخانه
یک چاقوی تیز
هرس باغ
هرس بینی سوزنی

برای پاک کردن لبه های ابزار خود از سفید کننده یا الکل استفاده کنید. سپس، گیاه والدین خود را آماده کنید. قلمه‌های شما دقیقاً همان تنوع و رنگ‌بندی گیاه مادری خواهد بود،
بنابراین مطمئن شوید که گونه‌ای است که واقعاً دوست دارید. بررسی کنید که گیاه پوتوس شما به اندازه کافی قوی و سالم برای تکثیر باشد.

یک پوتوس “مادر” سالم باید:

برگ های در حال رشد پر جنب و جوش (بدون زرد شدن یا پژمرده شدن و مرگ برگ ).
شاخ و برگ فراوان (انگورهای بی ثمر یا “پاچه دار” هنوز هم می توانند تکثیر شوند، اما ممکن است بیشتر طول بکشد).
هیچ نشانه ای از بیماری وجود ندارد.
ساقه های سبز قوی (آسیب نخورده، قهوه ای یا پوسیده).
انگورهای قوی و فعال در حال رشد.

نکته حرفه ای

نحوه تکثیر پتوس حصیری

تا زمانی که گره های قابل مشاهده را روی گیاه خود می بینید، کاندیدای تکثیر است.

اگر یک گیاه پوتوس دارید که “پاچه” است یا نیاز به هرس اساسی دارد، هنوز هم می تواند کاندیدای عالی برای قلمه زدن باشد. در واقع، زمان هرس بهترین زمان برای قلمه زدن است
زیرا یک معامله برد تو برد دریافت می کنید: شما به طور همزمان گیاه مادر را سالم تر می کنید و اطمینان می دهید که همه آن ساقه ها هدر نمی روند.

قلمه های طولی 10 الی 15 سانتی متر در زیر گره ها بردارید

تکثیر قلمه پتوس

با استفاده از قیچی تیز و ضدعفونی شده، درست زیر گره ها را با زاویه 45 درجه برش دهید.

یک تاک اصلی طولانی و قوی پیدا کنید و گره ها را شناسایی کنید. به یاد بیاورید که گره ها نوک های خاکستری یا قهوه ای هستند که از “آرنج” جایی که دمبرگ های برگ به ساقه اصلی می چسبند رشد می کنند.
شما باید حداقل 3-4 گره و برگ در هر قلمه داشته باشید.

3-4 برگ را از نوک برش بزنید و یک برش تمیز با زاویه 45 درجه حدود 3سانتی متر زیر پایین ترین برگ ایجاد کنید. از قیچی خود برای بریدن پایین ترین برگ استفاده کنید تا زیر خاک یا آب غوطه ور نشود.
شما می توانید شاخ و برگ های بالایی را برای فتوسنتز انرژی کافی برای سوختن رشد جدید پشت سر بگذارید.

به برداشتن قلمه های دلخواه از ساقه ها ادامه دهید و مطمئن شوید که هر قلمه حداقل 10سانتیمتر طول دارد و گره های سالمی دارد.

به طور کلی، تعداد برگ بیشتر به معنای ریشه زایی سریعتر است. هنوز هم امکان ریشه یابی قلمه های ساقه ای وجود دارد که اصلاً هیچ برگ ندارند اما مدت زمان بیشتری طول می کشد و نیاز به توجه بیشتری برای قرار دادن گره دارد.

قلمه های ریشه پتوس در آب یا خاک

هنگامی که تمام قلمه هایی را که می خواهید بردارید جمع آوری کردید، زمان ریشه زایی فرا رسیده است! در نمودار بالا، مزایا و معایب ریشه زایی آب در مقابل خاک را برای تکثیر بررسی کردیم. هر دو را انتخاب کنید یا آزمایش کنید تا ببینید کدام گیاهان قوی‌تر هستند.

ریشه زایی در آب

پتوس در آب

آب یک راه سریع و آسان برای تکثیر قلمه های پوتوس است.

ریشه زایی قلمه ها در آب روش مورد علاقه من است زیرا ساده، کم نگهداری و مبتدی ترین روش است. می‌توانید رشد ریشه‌ها را از طریق شیشه تماشا کنید و نمایش‌های دیواری خیره‌کننده‌ای را از “ایستگاه انتشار” خود ایجاد کنید.

برای ریشه در آب تنها چیزی که نیاز دارید یک ظرف شیشه ای است. من شیشه های مربا، شیشه های میسون به اندازه کوارت یا بطری های شیشه ای تمیز را ترجیح می دهم.
همچنین می توانید با بطری های شراب، لیوان یا لوله های آزمایش خلاقیت به خرج دهید. تا زمانی که ظرف 10 تا 15سانتیمتر فضای خالی برای رشد ریشه ها در زیر قلمه ها و لبه ای داشته باشد که به شاخ و برگ اجازه می دهد تا به راحتی بالای سطح بماند، هر چیزی بازی است.

ظرف شیشه ای خود را حدود ¾ از راه با آب تصفیه شده پر کنید.

نکته حرفه ای دیگه ای براتون بگم

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، پوتوس می تواند به کلر موجود در آب حساس باشد. شیشه های خود را با آب بطری تصفیه شده پر کنید یا اجازه دهید آب شیر به مدت یک یا دو ساعت در فضای باز بماند تا کلر از بین برود.

1-2 گره پایینی قلمه های پوتوس خود را با برگ ها در بالا در آب فرو کنید. مطمئن شوید که هیچ برگ در آب فرو نرود ، زیرا ممکن است منجر به پوسیدگی شود.

اگر برش پوتوس دارید (رشد جانبی بیشتر با تعداد زیادی گره نزدیک)، می‌توانید آن را به صورت افقی در یک کاسه شیشه‌ای با لبه پهن‌تر قرار دهید تا در چندین نقطه ریشه کند. این باعث ایجاد گیاهی با شاخ و برگ های متراکم و تعداد زیادی انگور از یک توپ ریشه می شود.

از طرف دیگر، یک قلمه تک ریشه منجر به یک تاک قوی می شود. گاهی اوقات من دوست دارم چند تا از این انگورها را در یک گلدان بکارم تا ظاهری کامل‌تر داشته باشم:

ریشه زایی در خاک

پتوس در خاک

خاک گزینه دیگری برای تکثیر است، اگرچه انجام آن معمولاً دشوارتر است.

اگرچه تکثیر در آب مورد علاقه من است، ریشه در خاک می تواند گیاهان قوی تری رشد دهد .

اگر می خواهید قلمه های خود را در خاک ریشه کن کنید، تمام مراحل برداشتن قلمه را در بالا انجام دهید، سپس یک گلدان یا سینی سلولی برای ریشه زایی آماده کنید.

بررسی کنید که گلدان یا سینی شما حداقل 10 الی 15 سانتی متر عمق داشته باشد و کف آن سوراخ زهکشی بزرگی داشته باشد. سپس آن را ¾ از راه را با یک مخلوط پخش خوب زهکشی شده پر کنید. ترکیب ایده آل محیط ریشه دهی، نصف کوکو یا پیت ماس ​​و نیمی پرلیت است.

اگر علاقمند به مطالعه مقالات بیشتر از پتوس هستید مقاله ” چگونه پتوس خود را شاداب نگه داریم؟ ” مطالعه کنید

هورمون ریشه دهی اختیاری

شاید به خاطر داشته باشید که پوتوس ها دارای بافت مریستمی زیادی در جوانه های خود هستند، به این معنی که آنها مشتاقانه ریشه های جدیدی از گره های خود در هنگام غوطه ور شدن در آب تولید می کنند.
با این حال، غوطه ور کردن انتهای آن در یک هورمون ریشه زایی می تواند این فرآیند را تسریع کند و با گره هایی که باید در سلول های ریشه تخصص پیدا کنند، “ارتباط” می کند.

اگرچه لازم نیست، این هورمون می تواند از پوسیدگی آنها در زیر سطح جلوگیری کند. استفاده از ژل ریشه زایی آسان است و باعث استقرار قوی ریشه می شود.

1 تا 3 گره پایینی هر قلمه را در خاک قرار دهید و ساقه های خود را در جای خود نگه دارید تا هنگام پر کردن، آنها را صاف نگه دارید.
برگ های بالایی را بالاتر از سطح نگه دارید و مطمئن شوید که هیچ شاخ و برگ در خاک دفن نشده است.

قلمه ها را کاملا آبیاری کنید تا آب از سوراخ زهکشی خارج شود. خاک باید به طور یکنواخت مرطوب بماند، اما هرگز خیس نباشد .

در نور غیر مستقیم خورشید روشن قرار دهید

نور مستقیم پوتوس

نور غیر مستقیم و روشن خورشید برای رشد گیاهان و قلمه های پوتوس ضروری است.

قلمه های پوتوس ترجیح می دهند در شرایطی مشابه گیاهان مادر خود رشد کنند. نور غیر مستقیم خورشید روشن کلید است! به یاد داشته باشید که این به معنای نور خورشید فیلتر شده است.

اگر نور خیلی تند باشد، شاخ و برگ ممکن است بسوزد یا خشک شود. با این حال، نور بسیار کم خورشید باعث رشد ضعیف یا ناتوانی در ایجاد ریشه های قوی می شود.

مکان ایده آل برای قلمه های پوتوس چند فوت عقب تر از پنجره ای است که رو به جنوب یا غرب است . مرکز یک اتاق یا یک قفسه با چندین پنجره اطراف به قلمه ها اجازه می دهد در حالی که نور فیلتر شده ای را که می خواهند دریافت می کنند محافظت شوند.

همچنین می‌توانید قلمه‌ها را در طاقچه پنجره‌ای رو به شمال ریشه کنید.

هر ساختمان متفاوت است، بنابراین کمی وقت بگذارید و به نحوه برخورد نور در طول روز توجه کنید.

این نه تنها یک تمرین ذهن آگاهی عالی است، بلکه به رشد گیاهان آپارتمانی شادتر کمک می کند.

اگر نور طبیعی زیادی در خانه یا محل کار خود ندارید، می توانید از نور مصنوعی برای ریشه یابی قلمه ها نیز استفاده کنید. چراغ های LED و فلورسنت معلق 2 تا 4 فوتی بالای قلمه ها انتخاب های خوبی هستند.

3 تا 8 هفته صبر کنید و آب را عوض کنید

گیاه پتوس

حتماً هر هفته به مدت 3 تا 8 هفته با رشد ریشه ها آب را تعویض کنید.

قلمه‌های پوتوس می‌توانند خیلی سریع ریشه‌های خود را شروع کنند، اما معمولاً ۳ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا ریشه‌هایی رشد کنند که به اندازه کافی قوی برای پیوند باشند.
این بستگی به گرما، نور، رطوبت و اینکه آیا ریشه در آب یا خاک را انتخاب می‌کنید (قله‌های پرورش یافته در آب سریع‌ترین ریشه‌دار شدن را دارند) بستگی دارد.

در این مدت، مهم است که هر هفته یا بیشتر آب را تعویض کنید تا اکسیژن آن حفظ شود. اگر در خاک رشد می کنید، محیط را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید،

اما مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید، در غیر این صورت ممکن است به طور ناخواسته قلمه های خود را در پایه پوسیده کنید.

پیوند به گلدان

گلدان پتوس

پیوند گلدان پتوس

هنگامی که ریشه های قلمه به 5 الی 10 سانتیمتر رسید، زمان پیوند است! در حالی که از نظر فنی می توانید پوتوس را در آب به طور نامحدود رشد دهید، توانایی آن برای تکثیر محدود خواهد بود. اگر می خواهید زندگی گیاهی سرسبزتری در خانه شما جاری شود، پیوند به خاک بسیار مهم است.

یک سبد یا گلدان آویزان با سوراخ های زهکشی فراوان انتخاب کنید . آن را با یک مخلوط خاک مناسب برای گیاهان آپارتمانی خریداری کنید یا خودتان با یکی از این دستور العمل های DIY درست کنید:

1 قسمت پرلیت، 1 قسمت کمپوست، 1 قسمت مخلوط گلدانی
2 قسمت پیت ماس، 1 قسمت پرلیت، 1 قسمت پوست درخت کاج ریز
1 قسمت مخلوط کاکتوس/ گلدان ساکولنت، 1 قسمت کمپوست

ترفند برای پیوندهای شاد، زمان بندی است . اگر قلمه های خود را در آب ریشه کنید و سپس آنها را برای چند ماه رها کنید، زمان بسیار سخت تری برای سازگاری با خاک خواهند داشت.

این به این دلیل است که ریشه‌های پوتوس که در آب رشد می‌کنند ظریف‌تر و ظریف‌تر از ریشه‌های موجود در خاک هستند. آنها مدتی طول می کشد تا سازگار شوند و ممکن است پس از رشد در آب برای تمام عمر خود توسط خاک شوکه شوند.

اگر می‌خواهید شوک پیوند را کاهش دهید، ابتدا قلمه‌های خود را در خاک ریشه‌دار کنید یا به آرامی قلمه‌های ریشه‌دار در آب را با اضافه کردن مقداری پیت ماس ​​یا کوکو به آب هر روز تا زمانی که لیوان پر از خاک شود، عادت دهید.

افکار نهایی

پوتوس یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای تکثیر است. مشتاق راضی کردن است و دوست دارد خودش را تکرار کند! کمی آزمایش در مورد اندازه برش، فصلی بودن و قرار دادن در خانه به شما کمک می کند

تا تعیین کنید کدام روش برای شما بهترین است. در صورت شک، مقداری هرس بردارید، گره ها را شناسایی کنید و آنها را در آب قرار دهید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که قلمه های پوتوس همه شرایط را مانند گیاهان کامل ترجیح می دهند، از جمله:

هوادهی و اکسیژن رسانی فراوان در ناحیه ریشه.
زهکشی عالی
نور روشن و غیر مستقیم
گرمای دمای اتاق.
رطوبت متوسط.
اگر می خواهید یک جنگل سرپوشیده از این گیاهان آپارتمانی لذت بخش پرورش دهید، انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد و حتی می توانید دو گونه مختلف پتوس را در یک گلدان پرورش دهید !

منبع : How to Propagate Pothos Plants in 6 Easy Steps

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *