گیاهان آپارتمانی

ارکیده گلدانی را بشناسید!

ارکیده گلدانی را بشناسید!

معرفی ارکیده

چه نوع ارکیده ای دارید؟ ارکیده هر گونه گیاه گلدار است که قسمت‌های زایشی نر و ماده را در یک ساختار واحد به نام ستون در هم آمیخته است. گلها متقارن و دارای سه گلبرگ و سه کاسبرگ هستند. ارکیده ها بزرگترین خانواده گیاهان گلدار در جهان هستند که بیش از 25000 گونه در زیستگاه های متنوعی مانند باتلاق ها، جنگل های معتدل، جنگل های بارانی استوایی و غیره رشد می کنند. فروشگاه آنلاین سیتی گل در این مقاله شما را با شرایط تگهداری ارکیده به‌طور کامل آشنا می کند.

داستان ارکیده و ریشه ها

نام ارکیده از کلمه یونانی “orkhis” گرفته شده است. این گل عجیب و غریب توسط یک گیاه‌شناس یونانی باستان به نام تئوفراستوس نامگذاری شد که فکر می کرد غده های گوشتی زیرزمینی شبیه آناتومی نر هستند.

انواع مختلفی از ارکیده ها با بیش از 20000 گونه در جهان وجود دارد. یکی از محبوب ترین ارکیده ها، ارکیده پروانه است که نام خود را از این واقعیت گرفته است که گل های آنها برای اولین بار توسط طبیعت شناس سوئدی، پیتر اوزبک، به عنوان پروانه اشتباه گرفته شدند.

گل سال 2023

معانی ارکیده

ارکیده ها به دلیل همنامی که دارند با باروری، مردانگی و جنسیت مرتبط هستند. این تداعی ها، همراه با ظاهر عجیب و غریب آنها، به آنها سابقه طولانی در ارتباط با عشق، باروری و ظرافت در فرهنگ ها و دوره های زمانی مختلف داده است.

یکی از جنس‌های اصلی ارکیده‌ها Paphiopedilum است. این نام از کلمه “پافوس” گرفته شده است که نام معبدی است که در آن الهه یونانی عشق، آفرودیت، پرستش می شد.
در یونان باستان اعتقاد بر این بود که والدین می توانند با خوردن غده های ارکیده جنسیت فرزند خود را انتخاب کنند. اگر پدر غده های ضخیم و گوشتی تر می خورد، معلوم می شد که بچه مذکر است. اگر مادر غده‌های کوچک‌تر و نازک‌تر می‌خورد، معلوم می‌شد که بچه ماده است.

آزتک‌ها معمولاً وانیل، نوعی ارکیده را با شکلات مخلوط می‌کردند تا اکسیری ایجاد کنند که قدرت و قوت می‌آورد.
در دوران ویکتوریا، ارکیده ها فقط در مناطق استوایی یافت می شدند و بسیار نادر بودند. بنابراین، ویکتوریایی ها ارکیده های عجیب و غریب را به عنوان نشانه ای از تجمل و طعم تصفیه شده جمع‌آوری می کردند. هنگامی که به عنوان هدیه داده می شود، هر چه ارکیده کمیاب‌تر باشد، عشق و علاقه شما به گیرنده عمیق‌تر است.
در چین، ارکیده ها به عنوان نمادی از صداقت، ظرافت و دوستی در نظر گرفته می شوند.

نماد و رنگ ارکیده

دسته گل ارکیده عروس

دسته گل ارکیده برای عروس

اگرچه ارکیده ها به عنوان نمادهای باروری و ظرافت شهرت دارند، ارکیده های رنگی مختلف دارای طیف متنوعی از نمادها هستند.

ارکیده سفید نماد بی گناهی و خلوص و همچنین ظرافت و احترام است.

  • ارکیده صورتی نماد زنانگی، لطف و شادی است.
  • گل ارکیده زرد نماد دوستی و شروع جدید است. آنها هدایای بزرگی را برای یک دوست برای جشن گرفتن یک دستاورد درست می کنند.
  • ارکیده بنفش نماد سلطنت و تحسین است و به طور سنتی به عنوان نشانه احترام داده می شود.
  • ارکیده نارنجی نماد غرور، اشتیاق و جسارت است.

جهت مطالعه بیشتر “چرا ارکیده من در حال مرگ است؟

حقایق ارکیده

ارکیده صورتی گل سنتی 14 و 25 سالگرد ازدواج یک زوج است.
ارکیده‌ها برای زنده ماندن به روابط همزیستی با قارچ‌ها متکی هستند، که باعث می‌شود آن‌ها با طیف گسترده‌ای از اکوسیستم‌ها سازگاری بالایی داشته باشند.
ارکیده ها در همه قاره ها به استثنای قطب جنوب ریشه دارند.
کوچکترین ارکیده جهان تنها 2 میلی متر عرض دارد و گلهای آن فقط یک سلول تک سلولی ضخامت دارند.
ارکیده دمپایی روش منحصر به فردی برای گرده افشانی دارد. گرده افشان، یک حشره را به داخل کیسه لغزنده خود می کشاند. تنها راه فرار قربانی این است که از شکاف بسیار باریکی در داخل گیاه بخزد و آن را وادار به مالیدن روی گرده های متصل به آن کند. هنگامی که حشره قربانی ارکیده دمپایی دیگری می شود، گرده افشانی متقاطع از طریق همین فرآیند اتفاق می افتد.

آیا زنده نگه داشتن ارکیده سخت است؟

زنده نگه داشتن ارکیده ها ممکن است دشوار باشد، اما نیازی به زنده ماندن ندارند. تا زمانی که برای برنامه ریزی و تنظیم فضایی برای ارکیده خود وقت بگذارید، احتمالاً به خوبی انجام می شود. اگر به طور طبیعی فردی دقیق هستید، مراقبت از ارکیده آسان تر است. اگر متوجه می شوید که اغلب مراقبت از گیاهان خود را فراموش می کنید، ممکن است با چیزی مانند گیاه مار بهتر عمل کنید. با این حال، اگر دلتان به یک گل ارکیده دل بسته است، مراقبت از آنها غیرممکن نیست.

گل ارکیده سفید

گل ارکیده هلویی

برای مطالعه بیشتر : عمر گل ارکیده 

مواد گلدان ارکیده

گلدان های ارکیده از پلاستیک گرفته تا مش و سرامیک و تراکوتا از انواع مواد ساخته شده اند. در انتخاب غرق نشوید. تا زمانی که گلدان دارای سوراخ های زهکشی زیادی باشد، احتمالا گلدان خوبی برای پرورش ارکیده است. برای انواع مختلف مواد مزایایی وجود دارد. در اینجا خلاصه ای از برخی از محبوب ترین ها آورده شده است.

آیا ارکیده ها در داخل خانه عملکرد خوبی دارند؟

ارکیده ها می توانند در داخل خانه به خوبی عمل کنند، به شرطی که شرایط نیازهای آنها را برآورده کند. در بسیاری از مکان ها، ارکیده ها در داخل خانه بهتر از بیرون عمل می کنند. این امر به ویژه در آب و هوای سردتر و مکان هایی با خاک های ضخیم‌تر که آب را در خود نگه می دارند صادق است. ارکیده ها از تعادل بسیار خاصی برخوردار هستند که گاهی اوقات به سختی می توان آن را در خارج در مکان هایی غیر از زیستگاه بومی خود ملاقات کرد.

هرس کردن ارکیده

ارکیده ها روی ساقه های بلندی که از پایه گیاه رشد می کنند شکوفا می شوند. هنگامی که گل ها محو می شوند، ساقه ممکن است قهوه ای شود و دوباره بمیرد. اگر چنین است، ادامه دهید و ساقه را در جایی که رشد می کند از گیاه اصلی جدا کنید. اگر سبز بماند، این احتمال وجود دارد که دو یا سه ماه دیگر یک دور دیگر شکوفه دهد. در این مورد، می‌توانید آن را به حال خود رها کنید یا قسمت بالایی را دقیقاً بالای اولین گره برش دهید (ناحیه متورم روی ساقه گل که شبیه جوانه در زیر سطح متورم شده است).

تعویض گلدان ارکیده

بسیاری از ارکیده ها ترجیح می دهند در گلدان باقی بمانند، بنابراین وقتی ریشه های هوایی بالای لبه گلدان ظاهر می شوند، جای نگرانی نیست. از شرایط مخلوط گلدانی مبتنی بر پوست به عنوان نشانه ای استفاده کنید که زمان گلدهی مجدد فرا رسیده است. وقتی ترکیب فرسوده، شکسته و تبدیل به گرد و غبار شد (معمولاً هر یک تا سه سال)، زمان آن فرا رسیده است.

اپی‌فیت‌ها مخلوط گلدان ارکیده بسیار درشت یا پوست کلفت ارکیده را ترجیح می‌دهند، زیرا مقداری رطوبت و مواد مغذی را حفظ می‌کند اما آب اضافی را آزادانه تخلیه می‌کند. زمینی ها مخلوط گلدان ارکیده با بافت خوب را با محتوای ارگانیک بالا و زهکشی عالی ترجیح می دهند.

گیاه را آبیاری کن. آن را از ظرف خارج کنید و به آرامی بقایای مخلوط قدیمی ارکیده را بردارید. ریشه های خشکیده و مرده را هرس کنید. دوباره با مخلوط ارکیده مرطوب شده جدید بکارید تا برگهای پایینی بالای پوست و سطح پوست ½ اینچ زیر لبه گلدان باشد.

گیاه ارکیده

تکثیر گیاه ارکیده

چرا گلدان های ارکیده سوراخ دارند؟

گلدان های ارکیده در درجه اول برای زهکشی عالی طراحی شده اند. هنگامی که گیاهان آبیاری می شوند، رطوبت اضافی باید بتواند آزادانه از مخلوط گلدان ارکیده در یک ظرف خوب خارج شود. ممکن است به نظر برسد که آب خیلی سریع از ظرف خارج می شود، سریعتر از آن که ریشه ها بتوانند آن را جذب کنند. این یک فعالیت طبیعی برای یک ظرف بزرگ ارکیده است. ارکیده ها و گیاهان آپارتمانی اغلب با آبیاری بیش از حد از بین می روند. یک ظرف با زهکشی سریع کمک می کند تا صاحبان ارکیده خوش نیت نتوانند ارکیده خود را با مهربانی بکشند.

به دنبال یک ظرف ارکیده باشید که دارای سوراخ های زهکشی کوچک زیادی در پایین باشد. یک گلدان ارکیده عالی حتی ممکن است سوراخ هایی در دو طرف ظرف داشته باشد. این سوراخ های کناری باعث زهکشی آب می شود و حرکت هوا را در اطراف سیستم ریشه گیاه تشویق می کند. حرکت هوا در اطراف سیستم ریشه گیاه گلدانی شبیه باد و نسیمی است که دائماً در اطراف سیستم ریشه ارکیده در طبیعت جریان دارد. سوراخ های زهکشی در کنار ظرف ضروری نیستند، اما افزودنی عالی برای گلدان ارکیده هستند.

قصد خرید ارکیده را دارید؟

شما همراهان عزیز میتوانید با کلیک بر روی خرید گل ارکیده به صفحه این محصول در سایت مراجعه و ثبت سفارش خود را تکمیل کنید تیم سیتی گل در تلاش است در کمترین زمان ممکن سفارش شمارا تکمیل و ارسال کند

موارد استفاده از ارکیده

ارکیده ها به خاطر عطرشان شناخته شده اند و به طور گسترده در عطرها و رایحه درمانی استفاده می شوند. عصاره وانیل، یک تقویت کننده طعم رایج در شیرینی ها و محصولات پخته شده، در واقع از گیاه ارکیده وانیلی مشتق شده است.

ارکیده کاربردهای دارویی نیز دارد. در چین، ارکیده هزاران سال است که کشت می‌شود و به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، بیماری‌های کلیه، ریه، معده و چشم استفاده می‌شود.

همچنین اعتقاد بر این است که ارکیده ها داروهای تقویت کننده قوای جنسی قوی هستند و بسیاری از فرهنگ ها از جمله یونان و چین این پیازها را برای این منظور می خورند.

جمع‌بندی

ارکیده ها به دلیل سخت بودن و سخت بودن نگهداری از آنها بدنام شده اند، اما با شرایط مناسب هر کسی می تواند این گل های زیبا را پرورش دهد. اکنون که این نکات آسان برای مراقبت از ارکیده خود را می‌دانید، می توانید بیرون بروید و خانه معمولی خود را به گلخانه تبدیل کنید!

سوالات متداول

نماد ارکیده سفید چیست؟

ارکیده سفید نماد بی گناهی و خلوص و همچنین ظرافت و احترام است.

نماد ارکیده بنفش چیست؟

ارکیده بنفش نماد سلطنت و تحسین است و به طور سنتی به عنوان نشانه احترام داده می شود.

منبع : Everything You Need to Know About Orchid Pots و Orchid Meaning and Symbolism

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *