معرفی گیاه

معرفی گیاه بنجامین و شرایط نگهداری آن

گیاه بنجامین و شرایط نگهداری آن

فیکوس بنجامین یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی است که با حضور آن در خانه متیوانید زیبایی دکوراسیونتان را چند برابر کنید این گیاه علاوه بر زیبایی که دارد موجب تصفیه هوای اتاق و آوردن حس طبیعت به منزل شما می شود.

نگهداری از این گیاه به مراقبت های خاصی احتیاج دارد ولی اگر مراقبت های لازم را انجام دهید سالیان سال برای شما سبز می ماند و به رشد خود ادامه میدهد.

با ما همراه باشید تا با گیاه بنجامین و شرایط نگهداری آن بیشتر آشنا شویم.

معرفی گیاه بنجامین

گیاه بنجامین که برخی اوقات با نام فیکوس بنجامین Ficus benjamina  نیز شناخته می شود بومی مناطق گرمسیری مانند استرالیا و هند است که به راحتی میتوان از آن به عنوان درختچه ی آپارتمانی در فضاهای بسته استفاده کرد.

این گیاه در دسته فیکوس ها قرار دارد و به علت زیبایی ظاهری در برگ ها که به رنگ سبز چرمی هستند میتواند گزینه مناسبی بری فنگ شویی و زیبایی دکوراسیون باشد.

یکی دیگر از خصوصیات این گیاه آن است که میتواند در تولید اکسیژن موثر باشد و ناسا آن را به عنوان یکی از گیاهان تصفیه کننده معرفی کرده است که میتواند سال ها برایتان عمر کند.

این نکته را نیز در نظر بگیرید اگر گیاه بنجامین را در محیط های باز قرار دهید میتواند تا ارتفاع 5 متر نیز به رشد خود ادامه دهد اما در آپارتمان ها در ارتفاع های کمتری رشد میکند.

شرایط نگهداری گیاه بنجامین

شرایط نگهداری گیاه بنجامین کمی حساس است اما اگر این شرایط به خوبی رعایت گردند میتواند سال ها عمر کند. افراد مبتدی و نا آشنا در زمینه نگهداری گیاهان باید دقت و حساسیت بیشتری را برای این گیاه در نظر بگیرند.

نور مناسب گیاه

بهترین مکان برای نگهداری گیاه بنجامین میتواند کنار پنجره های نور گیر باشد زیرا این گیاه برای رشد به نور فراوان ولی غیر مستقیم احتیاج دارد و اگر در محیطی با نور مستقیم قرار بگیرد باعث ریزش و سوختگی برگ های آن می شود.

این گیاه به جابه جایی و تغییر در مکان نیز بسیار حساس است بنابراین آن را زیاد جابه جا نکنید تا به گیاه تنش وارد نشود همانگونه که گفته شد این گیاه بومی مناطق گرمسیری و مرطوب است و میتوانید آن را در مناطق نیمه سایه نیز نگهداری کنید.

دمای بنجامین

درختچه ی زیبای بنجامین نسبت به تغییرات ناگهانی در دما حساس است اما حساسیت آن نسبت به سرما به مراتب بیشتر است این گیاه در دمای بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد میتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

بهتر است از قرار دادن این گیاه در نزدیکی پنجره هایی با درز باز و وسایل سرمایشی خودداری کنید. تغییرات ناگهانی در دما میتواند موجب ریزش برگ های آن شود.

آبیاری

خاک این گیاه باید به طور پیوسته مرطوب باشد ولی نه در حدی که آب در آن غوطه ور شود. آبیاری بسیار این گیاه موجب می شود تا برگ های آن زرد شده، ریزش پیدا کنند و در نهایت موجب پوسیدگی ریشه نیز شود.

آب جوشیده و بدون املاح میتواند بهترین آب برای آن باشد (میتوانید آب را یک شبانه روز نگهدارید تا کلر آن از بین رود و سپس از آن استفاده کنید)

آبیاری را هنگامی انجام دهید که سطح رویی خاک خشک شده باشد و سپس برای آبیاری گیاه اقدام کنید. از آب ولرم برای آبیاری گیاه استفاده کنید و در فصل های گرم میزان آن را افزایش داده و در فصل های سرد آب دادن به گیاه را کاهش دهید.

آب سرد برای این گیاه مضر است از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

کوددهی گیاه بنجامین

کوددهی میتواند یکی از نکات مهم در نگهداری این گیاه باشد ولی با این تفاوت که نیاز به کوددهی های خاص و بسیار ندارد. بهتر است این گیاه را در فصل رشد یعنی از اوایل بهار تا اویل پاییز کوددهی کنید و آن را در فصل های سرد قطع کنید.

بهترین کود استفاده از کود های ارگانیک و کود های مخصوص به بنجامین است.

بنجامین گیاه آپارتمانی

رطوبت

بنجامین گیاه بومی مناطق مرطوب و گرمسیری است بنابراین به رطوبت بسیار علاقه دارد و اگر در مناطق خشک قرار بگیرد منجر به ریزش برگ ها، شکنندگی و بی حالی ساقه های آن می شوید.

برای تامین طوبت میتوانید یک کاسه از آب را در کنار این گیاه قرار دهید تا آب آن تبخیر شود بعلاوه میتوانید برای آن جزیره بسازید برای کار باید در زیر گلدان چند لایه سنگریزه قرار دهید و بر روی آن آب بریزید به گونه ای زیر گلدان بنجامین خشک باشد.

میتوانید هر دو هفته یکبار بر روی برگ های آن نیز آب اسپری کنید به گونه ای ک آب به صورت شبنم بر روی برگ ها بنشیند. (اگر بر روی برگ ها لکه های قهوه ای مشاهده کردید غبار پاشی قطع کنید)

خاک

خاک مناسب این گیاه خاکی با زهکشی بالاست تا آب اضافی را از خود عبور دهد. بهترین خاک میتواند خاک ترکیبی از بنجامین ها باشد که ترکیبی از کود آماده ، خاک و کمپوست است.

تعویض گلدان

این گیاه به عوض کردن سالانه گلدان ها احتیاج ندارد ولی میتوانید گلدان را متناسب با رشد گیاه در فصل های فروردین و اردیبهشت تعویض کنید.

تمیز کردن برگ ها

برگ های خوش رنگ گیاه یکی از زیبایی های گیاهان است علاوه بر زیبایی، گیاهان از طریق روزنه هایی که درون برگ ها وجود دارند نفس میکشند و اگر بر روی آن ها غبار باشد تنفس گیاه به مشکل بر میخورد.

برگ های گیاهان را هر چند وقت یکبار با دستمالی مرطوب و به آرامی تمیز کنید بهترین روش برای تمیزی برگ ها استفاده از محلول چند قطره شیر در یک لیتر آب است.

به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی برای تمیزی برگ ها استفاده نکنید زیرا موجب ریزش برگ های آن می شود.

سخن آخر

بنجامین یکی از گیاهان زینتی برای استفاده در آپارتمان هاست و نگهداری از آن موجب تصفیه هوای خانه می شود و زیبایی منزل را دو برابر میکند. در این مقاله به شرایط نگهداری از این گیاه پرداختیم که دقت بسیاری را میطلبد مشاوران ما در سیتی گل میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند تا نیاز های گیاه خود را بهتر بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *