معرفی گل

روش های نگهداری گل بنت قنسول

نگهداری گیاه بنت قنسول

بنت قسنول که به Hن گیاه کریسمس نیز می گویند یکی از گیاهان آپارتمانی است که با برگ های سبز و قرمز خود در میان افراد طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از این گیاه زیبا میتوان برای دکوراسیون محل کار و منزل استفاده کرد تا در فصل زمستان بتوانید اوج شکوفایی آن را ببینید

در این مقاله از سیتی گل با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری و بیماری های رایج بنت قنسول آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

گل بنت قنسول را بیشتر بشناسیم

در بین بسیاری از گیاهانی که برای تزئینات جشن های کریسمس از آن ها استفاده می شود یکی از محبوب ترین گیاهان بنت قنسول است که بومی مکزیک می باشد و در طیف رنگ های صورتی، قرمز، زرد، سفید و نارنجی وجود دارد.

این گیاه در واقع یک درختچه است که دارای گل هایی کوچک وخوشه ای است که برگ هایی قرمز آن را احاطه کرده اند.

بنت قنسول ها یکی از گزینه های مناسب برای هدیه دادن در فصل های پاییز و زمستان محسوب می شوند.

شرایط  نگهداری گیاه بنت قنسول

نور مناسب

برای تامین نور مناسب برای گیاه بنت قنسول بهتر است تا گیاه را در نزدیکی یک پنجره قرار دهید تا نور کافی را دریافت کند و بهتر است این پنجره، پنجره ای شرقی بوده تا با طلوع افتاب نور مورد نیاز خود را دریافت کرده و در سایه بعد از ظهر نیز استراحت کند.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گیاه با شیشه پنجره در تماس نباشد زیرا میتواند موجب آسیب به گیاه شما شود.

آبیاری

در آبیاری بنت قنسول هر گاه حس کردید که سطح خاک گیاه خشک شده است و یا برگ های آن دچار پژمردگی شده اند باید بدانید که زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است.

آبیاری را باید به گونه ای انجام دهید تا آب از زیر گلدان خارج شود. حتما توجه کنید که زیر گلدان سوراخ باشد و آب اضافی از آن خارج شود زیرا اگر آب از زیر گلدان خارج نشود و اب اضافی باقی بماند گیاه دچار پوسیدگی در ریشه می شود.

برای آنکه گیاه شما همیشه سرحال باشد هر چند روز یک بار خاک آن را با انگشتان خود بررسی کنید و اگر رطوبت آن رو به خشکی رفته است برای آبیاری آن اقدام کنید برای این کار کافی است تا انگشت خود ر در خاک فرو کنید و میزان رطوبت خاک را بررسی کنید.

گل بنت قنسول

دما و رطوبت

اگر میخواهید بنت قسنول شما مدت زمان بیشتری گل دهی داشته باشد باید آن را در دمای محیط بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد قرار دهید. کاهش دما های جزئی در شب نمیتواند به گیاه آسیب برساند اما اگر در معرض هوای سردی که از پنجره ها وارد می شود قرار گیرد میتواند مشکلاتی برای آن ایجاد کند.

کمبود رطوبت نیز یکی از مشکلاتی است که بسیاری از گیاهان آپارتمانی به آن دچار می شوند به ویژه در فصل های سرد که رطوبت به کمترین میزان خود میرسد و میتواند این مشکل را تشدید کند.

گیاه بنت قسنول نیز از گیاهانی است که میتواند در این شرایط با کمبود رطوبت مواجه شود برای حل این مشکل می توانید یک دستگاه طوبت ساز کوچک خریداری کنید و آن را در نزدیکی گیاه قرار دهید تا رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهد.

کود دهی

بهترین زمان برای کوددهی به گیاه بنت قنسول آغاز بهار است و باید بدانید که هرگز نباید در زمان گلدهی برای کوددهی آن اقدام کنید برای این کار می توانید یک کود چند منظوره برای گیاهان آپارتمانی خرداری کنید و هر 2 الی 3 هفته یک بار آن را با توجه به غلظت توصیه شده به گیاه خود دهید همچنین اگر در آب و هوایی گرم زندگی می کنید در فصل تابستان خاک گیاه را مرطوب نگه دارید و به اندازه کافی به گیاه خود کود برسانید تا شاهد برگ های جذاب و تماشایی بر روی این گیاه باشید.

هرس کردن

بنت قنسول ها گیاهانی هستند که باید در طول سال 2 بار هرس شوند که اولین هرس آن ها در بهار و دومین هرس در اخر تابستان می باشد. برای اولین هرس باید تمامی برگ های گیاه را جدا کنید و شاخه های آن را به گونه ای کوتاه کنید که 10 الی 22 سانتی متر از آن باقی بماند.

شاید این کار برای عده بسیاری از افراد کار نگران کننده ای باشد اما باید بدانید که در طول نگهداری بنت قنسول هرس کردن میتواند یکی از بهترین کارها برای آن باشد همچنین اگر می خواهید گلدان آن را تعویض کنید این زمان بهترین موقع برای این کار است و هنگامی که گیاه شروع به رشد و جوانه زنی کرد موقعی است که با کود آن را تقویت کنید.

پس از گذر بهار و در اواخر تابستان همه ساقه های آن را هرس کنید به گونه ای که فقط 3 الی 4 برگ بر روی آن باقی بماند این عمل میتواند گیاه را برای شکوفه زدن آماده کند.

نکته: این گیاه دارای شیره ای سمی است که میتواند در تماس با پوست در برخی افراد التهاب ایجاد کند بنابراین در هنگام هرس کرن برای جلوگیری از التهابات حتما از دستکش استفاده کنید.

مشکلات رایج بنت قنسول ها

زرد شدن برگ ها

اگر از بنت قنسول خود به خوبی نگهداری نکنید برگ های آن رو به زردی می روند و این مسئله میتواند به دلایل زیر رخ دهد که عبارت اند از:

  • آبیاری های نامنظم و بیش از اندازه که حتی میتواند پوسیدگی ریشه را نیز موجب شود
  • دریافت نکردن کافی منیزیم
  • خاک گیاه بیش از اندازه اسیدی است
  • کود دهی های بیش از حد گیاه
  • گیاه نور کافی را دریافت نمی کند
  • محیطی که در آن گیاه نگهداری می شود دمای پایینی دارد

قهوه ای شدن ساقه ها و برگ ها

ایجاد لکه های قهوه ای بر روی قسمت های گوناگون گیاه بنت قنسول میتواند نشان از بیماری زغالک در این گیاه باشد که جدا کردن قسمت های اسیب دیده آن میتواند به درمان آن کمک کند.

در این شرایط باید با استفاده از ابزاری تمیز قسمت های آسیب دیده را جدا کنید و برای تعویض گلدان با خاکی جدید اقدام کنید همچنین ممکن است علت پوسیدگی ریشه بیماری های قارچی باشند که برای پیشگیری از بروز مجدد آن میتوانید از قارچ کش ها نیز استفاده کنید.

ریزش برگ ها

زمانی که بنت قنسول دچار ریزش برگ می شود نشان از ان است که خبری بد در راه است و مرگ گیاه نزدیک است که دلایلی مانند پوسیدگی ریشه، کمبود آب، کوددهی بیش از حد و برخی بیماری ها میتوانند از علل آن باشند که این شرایط وخیم را برای گیاه شما ایجاد کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *