معرفی گل

رز بنفش دلربا: تاریخ و معانی و نماد

گل رز بنفش

چه کسی با اولین نگاه رز بنفش عاشق نمی شود؟ بنفش رنگی است که از عظمت و جادو سرچشمه می‌گیرد و به سادگی از کنار گل رز بنفش نمی‌گذرد و به زیبایی وسوسه‌انگیز آن خیره نمی‌شود.

بنفش یکی از رنگ های طبیعی فراوان در بسیاری از گل ها نیست و پرورش دهندگان همیشه به دنبال چالشی برای ایجاد گیاهانی هستند که این دنیا از دست رفته است.

پس از تولید اولیه اولین گل رز بنفش، علاقه مندان به صف ایستادند تا این گل مسحورکننده را در باغ خود نگه دارند یا اتاق خود را با آن پر کنند.

این مقاله به عنوان راهنمایی برای رفع ابهام از گل رز بنفش وسوسه‌انگیز عمل می‌کند و نشان می‌دهد که چه چیزی باعث می‌شود ما این گل را برای اولین بار آن را دوست داشته باشیم.

تاریخچه و خاستگاه گل رز بنفش

نوآوری هایی که پس از صنعتی شدن ادامه یافت در اصلاح نباتات در طول دهه 1800 بسیار مشهود بود. هیبریدیست ها با دانش و فناوری برای بهبود کیفیت تولید گیاهی، تصمیم گرفتند تا گیاهان پرمحصول و همچنین گونه های گیاهی جدیدی را توسعه دهند که تقاضای لوکس برای زیبایی های ارگانیک را برآورده کند.

گل رز ارغوانی محصول تلاقی گل رز اروپایی با انواع معرفی شده از چین بود. وجود رنگدانه‌های طبیعی، آنتوسیانین‌های مسئول رنگ‌های زرد و نارنجی و کاروتنوئیدها برای صورتی و قرمز در گل رز، امکان تولید رنگ بنفش در این گل‌ها را فراهم کرده است. آنها به خوبی مورد استقبال قرار گرفتند که بسیاری از گل های رز دیگر در سایه های آلو، اسطوخودوس و یاس بنفش ایجاد شدند.

تلاش برای ایجاد گل رز آبی گریزان همچنین منجر به سایر گونه های ارغوانی گل رز شد، عمدتاً به این دلیل که گل رز فاقد رنگدانه، دلفینیدین، مسئول رنگ آبی است و هنگامی که در ژن رز قرار می گیرد، با رنگدانه های گرم موجود در گل رز واکنش نشان می دهد. در عوض گل

امروزه بیش از صد نوع گل رز بنفش وجود دارد که در محوطه سازی و همچنین صنایع گل بریده استفاده می شود. کلکسیونرهای مشتاق نیز با پرورش دهندگان همکاری می کنند تا گل رزهای بنفش جدیدی به دست آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گل رز، خواندن راهنمای جامع ما را فراموش نکنید !

انواع مختلف رز بنفش چیست؟

رز اسطوخودوس لاسی

رایمر کوردز این گل رز را در سال 1960 هیبرید کرد. گلهای معطر به رنگ ارغوانی تا صورتی روشن ترکیب می شوند و به صورت خوشه ای رشد می کنند. شکوفه های خودنمایی بر روی ساقه های محکم همراه با برگ های دندانه دار سبز در زیر آفتاب کامل تا شرایط نیمه سایه رشد می کنند.

رز “ژان دو مونتفورت”

ژان دو مونتفورت

گل ژان دو مونتفورت

باغ‌های مضمون شیک معمولاً با این گل رز بی‌نظیر تزئین می‌شوند که گل‌های آزاد را در رنگ‌های یاسی به رنگ سفید به نمایش می‌گذارد. M. Robert این درختچه رز بلند را در سال 1851 پرورش داد و گل های خودنمایی و معطر را ایجاد کرد که در طول بهار و تابستان شکوفا می شوند.

خرید گل رز جاودان بنفش

“گل رز پرنسس آن” (‘Princess Anne’ Rose)

پرنسس آن

رز پرنسس آن

«پرنسس آن» دارای گل‌های منحصربه‌فردی با گلبرگ‌های باریک است که در قسمت زیرین آن زرد و در قسمت بالایی بنفش تیره است. این درختچه توسط دیوید آستین در سال 2010 توسعه یافت و به عنوان پرچین و حاشیه در باغ ها استفاده می شود.

رز “شب جغد”

“جغد شب” به دلیل ساقه های تقریباً بدون خار آن که تا ارتفاع 5 متری بالا می رود، گیاهی است که به راحتی قابل نگهداری است. گل های رز با رایحه میخک در لبه ها به رنگ بنفش تیره هستند و با رسیدن به مرکز روشن‌تر می شوند. این یک گیاه شکوفه دهنده تکراری است که توسط تام کاروت در سال 2005 توسعه یافت.

رزا “رز دو روی” (Rose du Roi)

این گیاه رز مقاوم که «Perpetuelle de Lieur» نیز نامیده می‌شود، دارای گل‌های قرمز گیلاسی تیره با سایه‌های بنفش است. این گیاه که توسط Comte Lelieur de Ville-sur-Arce در سال 1812 هیبرید شد، دارای دسته‌هایی از گل‌هایی است که روی ساقه‌ای بدون خار رشد می‌کنند و مورد علاقه باغبانان و زنبورهای عسل است.

نپتون رز (Neptune Rose)

گل رز نپتون به خاطر جوانه‌های بنفش تیره‌اش که به گل‌های بزرگ بنفش روشن شکوفا می‌شوند و رایحه‌ای شیرین مرکبات منتشر می‌کنند، شناخته شده است. این یک گل رز هیبرید چای است که در سال 2003 توسط تام کاروت معرفی شد.

رز بزرگ بنفش استفن (Stephen’s Big Purple)

این گل رز که با نام “Nuit d’Orient” شناخته می شود، دارای شکوفه های بنفش بسیار بزرگ و چند گلبرگی است. آنها عمدتاً به صورت گل شاخه بریده رشد می کنند و در طول سال به جز زمستان فراوان هستند. گیاه رز توسط پت استفنز در سال 1985 هیبرید شد.

رز “ویلیام شکسپیر 2000”

گل رز شکسپیر

گل رز ویلیام شکسپیر

این گیاه رز به نام «آوسرومئو» نیز شناخته می شود. گل‌های با رایحه‌ی عاشقانه با بلوغ از شکوفه‌های قرمز تیره اولیه به بنفش پررنگ تبدیل می‌شوند. گلهای بزرگ به شکل فنجانی به وفور روی یک درختچه بوته ای رشد می کنند که به راحتی مورد توجه باغبانان و باغبانان است.

این گیاه که توسط دیوید آستین در سال 2000 پرورش داده شد، برنده مدال برنز آزمایشی ملی گل رز استرالیا در سال 2003 و همچنین رز نیوزلند-همیلتون-معطرترین رز در سال 2011 شده است.

خرید باکس گل قلبی رز بنفش

“رز بنفش Basye”

شکوفه های مسطح «رز بنفش Basye» دارای حداکثر هفت گلبرگ آلو تیره تک تا نیمه دوتایی است. آنها نسبتا معطر هستند و در تابستان در شرایط نور کامل آفتاب باز می شوند. این گیاه توسط Robert Basye در سال 1968 پرورش یافت.

رز “Belu Magenta”

رز بنفش خاص

Bleu Magenta Rose

“Bleu Magenta” یک مولتی فلور هیبریدی است که عادت رشد سرسام آور دارد و تا ارتفاع 5 متر بالا می رود. گلهای ملایم معطر به رنگ ارغوانی تا بنفش روشن هستند که به صورت خوشه رشد می کنند. Louis Benoit Van Houtte پرورش دهنده این گل رز جادویی بود که تولید آن در سال 1876 آغاز شد.

همچنین بخوانید راهنمای انتخاب بهترین و مناسبت ترین دسته گل بامعنی مختلف گلها

معنا و نماد گل بنفش

رنگ بنفش به طور جهانی با سلطنت و ثروت مرتبط است. این مفهوم از نادر بودن رنگ در طبیعت ناشی می‌شود و در زمان‌های قدیم، اقلام بنفش رنگ فقط توسط ثروتمندان قابل خرید بود. حتی در زمان سلطنت ملکه الیزابت اول، رنگ بنفش فقط برای خانواده سلطنتی محفوظ بود.

این داستان در عمل پرمعنای گل دادن تاثیر دارد. گفته می شود که دادن گل رز بنفش به یک فرد خاص به این معنی است که فرستنده حاضر است تمام ثروت دنیا را به او بدهد.

رز بنفش در سایه روشن‌تر به دلیل جذابیت جادویی و دلربایی که دارد نماد عشق در نگاه اول و رنگ های تیره‌تر برای احساس عشق عمیق است. سرخپوستان این احساس جادویی را با چاکرای هفتم بنفش مرتبط می‌دانند که نشان دهنده خود روانی و شعله ور شدن این چاکرا در هنگام احساس عشق در نگاه اول یا احساسات شدید است.

گل رز بنفش همچنین نماد کمپین توقف خشونت علیه زنان شد. مانند گل رز بنفش، زنان در تجارت جنسی به طور مصنوعی برای ارضای میل خلق شده اند. اما رزهای بنفش همچنین مظهر قدرت و اراده متفاوت بودن هستند. کمپین گل رز بنفش در سطح بین المللی به عنوان جنبشی شناخته شده است که وضعیت موجود را به چالش می کشد

منبع “The Enchanting Purple Rose: History and Meanings

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *