مراقبت از گیاه

انواع گل میخک و نکات رشد و مراقبت از گیاه

انواع گل میخک

برای آشنایی با انواع گل های میخک و نکاتی در مورد رشد و مراقبت از گیاه ، همراه سیتی گل باشید

میخک ها (که با نام علمی Dianthus caryophyllus شناخته می شوند) گیاهان چند ساله علفی هستند که به دلیل گل های چشمگیرشان به طور گسترده ای شناخته شده اند.
آنها در باغ ها، طرح های منظره، و در درجه اول به عنوان گل های بریده برای انواع مختلف گل آرایی استفاده می شود. گل میخک یکی از گل هایی است که در سطح وسیعی از جهان برای تزئین باکس گل یا سبد گل از آن استفاده میشود

اگرچه گل میخک به عنوان گل روز مادر در نظر گرفته می شود ، اما میخک یک هدیه گل محبوب برای بسیاری از مناسبت ها مانند تولدها، سالگردها و موارد دیگر است.

گل میخک قرنفلی

گل میخک قرنفلی

تصویر گل میخک قرنفلی

حقایقی در مورد میخک قرنفلی

میخک (قرنفلی) یک گیاه گلدار از خانواده گیاهی صورتی یا میخک (میخکیان) است. این گیاهان بیش از 2000 سال است که در حال کشت هستند و به طور مداوم در سرتاسر جهان به دلیل عطر و گل‌های خاردارشان شناخته می‌شوند.

گل میخک را صورتی میخک و گرانادین نیز می نامند. گل میخک یک ساله است یا چند ساله؟ اگرچه میخک ها گیاهان چند ساله علفی هستند، اما میخک ها را می توان به صورت یک ساله نیز پرورش داد.

رنگ های گل میخک

گل‌های میخک در طیف وسیعی از رنگ‌ها از قرمز تا سفید، صورتی ، زرد و نارنجی و دو رنگ هستند. میخک های سفید اغلب برای ایجاد شکوفه های مصنوعی رنگ مانند سیاه، سبز و آبی رنگ می شوند

گونه های بلندتر که می توانند تا ارتفاع 3 یا 4 فوت (90 الی 120 سانتیمتر) رشد کنند، بیشتر به عنوان گل های شاخه بریده استفاده می شوند.

گل میخک

گل میخک مینیاتوری

برگ های میخک باریک، خاکستری مایل به آبی و بدون ساقه هستند. اگرچه شاخه ها علفی هستند، اما ساقه های میخک در قاعده چوبی هستند

خرید گل میخک

معنی متفاوت رنگ گل میخک

معنی گل میخک صورتی

معنای میخک بسته به رنگ های مختلف متفاوت است. در اینجا لیستی از آنچه رنگ های مختلف نشان می دهند آورده شده است.

گل نماد روز مادر است.

نماد عشق بی پایان یک مادر است.

این ارتباط با کتاب مقدس به طور خاص به مریم باکره دارد

معنی گل میخک بنفش

 • احساس ضدیت و هوسبازی را برمی انگیزد.
 • غیر قابل اعتماد بودن را نشان می دهد.
 • در فرانسه در مراسم تشییع جنازه استفاده می شود

معنی گل میخک قرمز

 • احساس تحسین و احساسات دنیوی.
 • گل های قرمز روشن نشان دهنده دوستی هستند.
 • گل های قرمز تیره تر نماد عشق است.
 • نماد پاکی است.

معنی گل میخک سفید

 • معرف عشق خالص و آتشین است.
 • یک هدیه خوب برای یک زن.
 • دلالت بر وفاداری دارد.
 • احساس بی گناهی را بر می انگیزد.
 • معنی گل میخک زرد

  • احساس تحقیر و طرد شدن را به وجود می آورد
  • نشان دهنده حالت ناامید کننده ذهن است.
  • نماد افسردگی است.

انواع رایج گل میخک

یخک ها کم و بیش 300 گونه شناخته شده در رنگ ها، شکل های گیاهی، اندازه گل ها و انواع گل های مختلف دارند. از آنجایی که این جنس گسترده است، این گیاهان را می توان بسته به نوع گل آنها طبقه‌بندی کرد.
میخک ها می توانند گل های بزرگ (استاندارد یا سیمز)، کوتوله (میدیس) یا اسپری (مینی یا مینیاتوری) باشند

گل میخک های درشت

گل میخک درشت

میخک های گل درشت که به عنوان گل میخک استاندارد شناخته می شوند، آنهایی هستند که در هر ساقه یک گل بزرگ و تکی دارند آنها از انواع میخک هایی هستند که معمولاً به عنوان گل های شاخه بریده استفاده می شوند. ارتفاع ساقه آنها معمولاً به 45 تا 60 سانتی‌متر می رسد.

تقسیم بندی گل میخک

1) میخک های تک شاخه یا میخکهایی که اصطلاحا تحت نام میخکهای استاندارد معروف هستند. این گیاهان گل های درشت، تک شاخه و دم گل بسیار بلندی دارند.

2) میخک های خوشه ای یا پا کوتاه که اصطلاحا میخک های مینیاتوری می نامند. در این گروه گل های اسپریل از گل های چند شاخه، منشعب و ریز تشکیل شده اند که دمگل های کوتاهی دارند. امروزه رقم جدیدی بنام اسپری که دارای گل آذین خوشه است، برای منظور شاخه بریده کشت و کار می شود.

اگر قصد خرید باکس گل قرنقل کلیک کنید

گل میخک نماد و نشانه چیست؟

این گل، امروزه بیشتر نشانه عشق، افتخار، برتری و جذابیت است. میخک قرمز کم رنگ، نشانگر تحسین و میخک قرمز پر رنگ نشانگر عشق و احساسات بسیار عمیق است. اسانس میخک دارای اوژنول، کاربوفلین، الکل، بنزیلیک، بنزوات دموتیل، فورفوول و اتیلن است اوژونول که ماده اصلی میخک می باشد، آرام کننده و ضد عفونی کننده از آن در دندان پزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده می شود.

کاربرد و مصرف گل میخک

کاربرد و مصرف میخکها بیشتر بستگی به فرهنگ عامه مردم و شناخت مردم دارد. در ایران اصولا مردم گل های شاخه بلند با گل درشت تر می پسندند. اما در نزد اروپاییان گل هایی با دم گل کوتاه تر و در اندازه کوچکتر مطلوب است. به‌طور متوسط هر سال حداقل ۱۰ تا ۱۵ رقم جدید از میخک به دنیا معرفی می شود.

گل میخک نماد چیست

گل میخک صورتی

نحوه رشد و مراقبت از میخک

اگرچه میخک ها می توانند سایه جزئی را تحمل کنند، اما برای عملکرد بهینه به آفتاب کامل یا حداقل 4 تا 6 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند.

نور یک عامل اساسی در رشد گل‌های میخک است زیرا به رشد برگ‌های ساقه و تولید گل کمک می‌کند.
نور ناکافی، کم یا فیلتر شده ممکن است منجر به انشعاب های پراکنده شود
در حالی که قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب شدید ممکن است به گل ها آسیب برساند.

خاک مناسب گل میخک

گرچه میخک در خاک های به نسبت سنگین بهتر از گل های دیگر مقاومت می کند ولی کیفیت و میزان محصول آن دراین شرایط کاهش می یابد. خاک باید دارای زه کشی خوب باشد
بنابراین خاک های شنی لومی که با مواد آلی اصلاح شده اند بسیار مناسب هستند، ترکیب خاک مناسب شامل 10% رس، 40% ماسه و 50% پیت است.

خاک های اسیدی را دوست ندارد و PH خنثی و یا 6 –7 برای آن مطلوب است.
آبیاری:خاک میخک باید همیشه مرطوب باشد. بنابراین بسته به عوامل مختلف مانند بافت خاک، طول روز، دما و رطوبت هوا، تناوب آبیاری متفاوت است.

زمانی که شدت نور کم باشد، با کاهش مقدار آب در دسترس گیاه می توان از ایجاد شاخه های ضعیف جلوگیری کرد.

آبیاری گل میخک

مانند بسیاری از گیاهان، میخک ها از رطوبت بیش از حد در خاک قدردانی نمی کنند. آبیاری سبک دو تا سه بار در هفته به خصوص در مراحل اولیه رشد ایده آل است.

هنگام آبیاری، خاک را در بین برنامه های آبیاری احساس کنید که خشک باشد. مراقب زرد شدن برگ ها یا گل ها باشید که اغلب نشان دهنده آبیاری بیش از حد است.

کوددهی گل میخک

میخک ها از کوددهی سود می برند، اما از استفاده از کودهای غنی از نیتروژن خودداری کنید
زیرا این کار باعث افزایش تولید برگ و عدم گلدهی می شود.
در بهار هر دو هفته یکبار به گیاهان میخک خود با یک کود متعادل و کند رهش تغذیه کنید. پس از تغذیه گیاهان را به طور کامل آبیاری کنید.

نور مناسب

به مکانی با آفتاب کامل یا نیمه سایه نیاز دارد. البته در مناطقی که هوا در طی فصل رشد گرم است کاشت گیاه در مکانی نیمه سایه نیمه افتاب توصیه می شود
به‌خصوص اینکه از ظهر به بعد مکان کاشت سایه باشد تا گیاه به دلیل گرمای هوا و تابش نور آفتاب اسیب نبیند. این مسئله به‌خصوص برای گیاهان کاشته شده در گلدان اهمیت دارد

در غیر اینصورت نوک و حاشیه برگها حالتی خشکیده و قهوه ای را می یابند.
به همین دلیل در مورد گیاهان گلدانی بهترین مکان از نظر قرار دادن گلدان در طی فصل تابستان قسمت شرقی منزل است

اگر علاقمند به مطالعه” آشنایی و معرفی گل لیسیانتوس” به این مقاله مراجعه کنید

منبع : Carnation Flowers: Types and Plant Growing and Caring Tips

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *