معرفی گل

معرفی انواع گل رز

گل رز ها که از محبوب ترین گل ها هستند و جز خانواده ای بزرگ از گیاهان اند که بسیاری از گل هایی که به آن علاقمندید در آن قرار دارد انواع گل رز ها در سرتاسر جهان در طی قرن های مختلف با بیش از هزاران گونه وجود دارد که نمیتوان تمامی آنها را در یک در مقاله آورد.

اما با توجه به تقسیم بندی ای که توسط انجمن رز آمریکا انجام شده است به بررسی انواع گل های رز و توضیح برخی از آنها میپردازیم.

1. رز های هیبرید چای گونه ای با عنوان ملکه ی گل های رز

رز هیبرید چای

یکی از محبوب ترین انواع گل های رز در جهان، رز های هیبردی چای (Hybrid tea roses) هستند که با نام رز های درشت نیز شناخته میشوند که از تلاقی رزهای اروپایی و چینی بدست می آیند و دارای شکوفه هایی بزرگ با 30 الی 50 گلبرگ هستند که از ساقه های بلندشان جوانه میزنند.

این رزها در گرمای فصل تابستان شکوفه نمیدهند و در مناطقی که گرمسیری هستند پرورش آن توصیه نمیشود از این گونه ی گل هزاران نوع وجود دارد و امروز نیز انواع جدیدی از آن تولید میشود که جایگزین گونه های قبلی می شود.

2. گل رز جاودان

گل های رز جاودان که چند سالی است در بین علاقه مندان به گل و گیاه رواج پیدا کرده و بیشتر جنله زینتی دارد تا استفاده بعنوان یک گیاه باغچه ای. خرید رز جاودان بهترین گزینه برای هدیه دادن در مناسبت های مختلف مثل سالگرد ازدواج و دوستی یا کادوی تولد و تبریک موارد دیگر میباشد. البته که ماندگاری بالای آن بخشی از نکته قابل توجه بوده و هست.

خاصیت اصلی این گل های رز همان جاودانگی آنهاست که باعث شده افرادی که حوصله یا توان نگهداری و مراقبت کردن از گل ها و گیاهان آپارتمانی را ندارند علاقه خاصی به آن نشان دهند.

3. رز گراندیفلورا نوعی خیر کننده از گل ها

این نوع رز از دسته گراندیفلورا (grandiflora) را میتوان یک دسته برای رز های هیبرید چای دانست که با ترکیب چند گونه از رز ها ایجاد شده است. این نوع از رز معمولا دارای قد بلندی میباشد و گل های آن به جای آنکه هر کدام بر روی یک ساقه قرار گرفته باشند به صورت خوشه ای رشد دارند که هر خوشه ی آن شامل سه تا پنج شکوفه است.

رز گراندیفلورا

این نکته را نیز میتوان در نظر داشت که درختچه ی این گیاه بلند تر و بزرگتر از رز های هیبریدی است و مقاومت بسیار بالایی دارد.

4. رز فلوریبوندا گل محبوب در جهان

رز فلوریبوندا (Floribunda roses) یکی از رز های محبوب پس از گراندیفلورا و هیبرید چای است که این گیاه همانند گراندیفلورا گل هایی به صورت خوشه ای میدهد و تنها تفاوتی که با گونه های بالا دارد این است که به صورت مداوم و در هر چهار فصل شکوفه میدهد بعلاوه در زمان اوج گلدهی بوته آن با گل های بسیاری پوشانده میشود و برای نگهداری در گلدان بسیار مناسب است.

نگهداری این گل در مقایسه با هیبرید چای و گراندیفلورا بسیار آسان تر است یکی از ویژگی های اصلی این گل با دوام بودن و ماندگاری آن میباشد. اندازه این گل متویط بوده و قطری بین 5 تا 11 سانتی متر دارد.

رز فلوریبوندا

5. رز های مینیاتوری از گونه های گل رز های کوچک

گل رز های مینیاتوری (Miniature rose) یکی از زیباترین و پر طرفدارترین گونه های رز میباشند که جز نسخه های کوچکتری از رز های هیبریدی میباشند ولی شکوفه های بیشتری دارد. انواع گل های مینیاتوری اغلب بیش از 38 تا 76 سانتی متر رشد ندارند و برای خانه هایی که فضای بسیاری را ندارد انتخاب بسیار مناسبی به شمار میروند پس میتوانید برای خرید رز مینیارتوری به سیتی گل مراجعه کنید.

گل رز مینیاتوری

این رز ها مقاومت بسیار بالایی دارند و نگهداری از آنها اغلب دشوار نیست بعلاوه تنوع بسیاری در رنگبندی شامل رنگ هایی چون نارنجی، سفید، قرمز و… دارند.

6. رز های پولیانتا یکی از رزهای مدرن

رز های پولیانتا شباهت بسیاری به گل های فلوریبوندا دارند ولی اندازه و گل های کوچکتری در مقایسه با آن دارد این گیاه اگر در شرایط مناسبی و سالمی قرارداشته باشد میتواند از بهار تا پاییز پر از گل باشد و در طیف های رنگی صورتی، سفید و قرمز موجود است.

از این رز ها اغلب به عنوان حصار برای باغ ها و لبه های مکانی که برای تزئین است استفاده میشود ولی در گلدان نیز میتوان آن ها را پرورش و نگهداری کرد و با مقاومتی که در برابر آفات دارند مراقبت از آن ها به حداقل رسیده است.

7. رز چینی نوعی گل رز با گل های کوچک

رز چینی که از قرن های پیش و از شرق آمده است از سری گل های رز های درختچه ای میباشد که به شدت زیباست و در بین گونه های رز دیگر عطر کمتری دارد و گل های آن کوچتر از رز های دیگر است بعلاوه در چهار فصل سال میروید.

محبوبیت این رز به این خاطر است که بر خلاف هم نوع های خود در طول زمان تیره تر و پر رنگ تر میشود.

8. گل محمدی با نام رز دمشقی

گل محمدی (Rosa damascena) که در سال های 1254 تا 1276 میلادی از دمشق به اروپا سفر کرده است با نام رز دمشقی نیز شناخته میشود که دارای عطری قوی و شامه نوازی است که در طول سال میتواند 1 الی 2 بار گل دهد.

در گذشته فقط همین یک نوع از رز را گل مینامیدند و به آب گرفته شده از آن گلاب میگفتند امروزه نیز از این گل در صنعت عطر سازی در کشور هایی مانند ترکیه و بلغارستان استفاده می ط÷شود.

 9. رز های بالا رونده یا رامبلر

گل های رز بالارونده با نام دیگر رامبلر یکی از متنوع ترین گل های رز در باغچه است که کاشت آن معمولا بین فصل بهار تا پاییز امکان پذیر است این گل ها در حیاط و اطراف منزل منظره بسیار زیبا و دیدنی ای را ایجاد میکنند. نمیتوان این گل را در یک دسته خاصی در نظر گرفت در واقع هر گل رزی که بتواند به سمت بالا رشد کند میتواند جز رز های بالارونده قرار بگیرند.

گل رز بالارونده

این نکته را نیز در نظر بگیرید که این گل ها به خودی خود نیمتواند از یک جایی بالا رود و برای رشد به سمت بالا به کمک نیاز دارد تا برای پوشش نرده و دیوار استفاده شود.

10. رز هلندی نوعی گل با عطر و ظاهر زیبا

یکی از زیبا ترین و پرطرفدارترین انواع گل که میتوان در بسیاری از گل فروشی ها یافت گل رز هلندی است که حتی با نگاه به این گل اوج زیبایی آن را میبینیم و یکی از دلایل پرطرفداری آن عطر بسیاری قوی است که داراست و دارای بوی دل انگیز و شیرینی می باشد.

گل رزهلندی

این نوع گل از خانواده گل های دورگه چای ها میباشد که گلبرگ ها و شکوفه های بسیار بزرگی را داراست و گل دهی آن به صورت تکرار بر شاخه است همچنین این گل دارای تنوع رنگی بالایی نسبت به انواع رز ها میباشد که برای نگهداری در باغچه ها و مکان های کوچک بسیار گزینه مناسبی است. ارتفاع و عرض آن بین 60 تا 91 سانتی متر می باشد.

11. گل رز بوته ای یا درختچه ای

این نوع از گل های رز که با نام بوته ای یا درختچه ای(Shrub roses) نامیده میشوند به علت ظاهر نامنظم و پراکنده ای که دارند به آسانی قابل تشخیص هستند و میتوانند بین 1.5 الی 4.5 متر از هر جهتی رشد کنند این رز ها به دلیل آنکه در مقابل سرما بسیار مقاوم هستند و خوشه های فراوانی دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

12. رز بونیکا

رز بونیکا(Bonica) یکی از رز های بوته ای است که دارای گل هایی به رنگ صورتی است و معمولا از بهار تا پاییز به طور مرتب شکوفه هایی معطر بین 5 الی 7 سانتی متری میدهد و در آب و هوای خنک رشد بسیار خوبی دارد به گونه ای که هر چه محیط خنک تر باشد شکوفه های آن نیز بزرگتر خواهد بود.

این گیاه داری منطقه بومی مشخصی نیست و جز دسته گیاهان ترکیبی میباشد و نیاز به نور کامل آفتاب دارد.

حرف آخر

یکی از انواع گل های محبوب در در جهان رز است که مردم جایگاه ویژه ای برای آن قائل هستند و کمر فردی را میتوان پیدا کرد که یکی از انواع گل های رز مورد پسند او واقع نشود. این گل با توجه به رنگ و انواع نژادی که دارد دارای شرایط خاص و ویژگی های منحصر به فردی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *