گیاهان آپارتمانی, مراقبت از گیاه

5 علت زرد شدن برگ زاموفیلیا و راه های درمان آن را بشناسیم

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا یکی از گیاهان زیبا و مقاوم برای آپارتمان نشینی است و اگر این گیاه سرسخت را در شرایط مساعدی قرار ندهید ممکن است با زرد شدن برگ زاموفیلیا در گلدانتان روبرو شوید اما این گیاه با تشخیص و درمان به موقع میتواند خیلی سریع بهبود یابد ولی اگر به برگ های زرد آن بی توجهی کنید باید بدانید که ممکن است باعث مرگ این گیاه شوید.

شایع ترین دلیل زرد شدن برگ زاموفیلیا

در این مقاله میخواهیم به علت هایی که باعث زرد شدن برگ زاموفیلیا میشوند و با چه راهکار هایی میتوانیم این گیاه را به زندگی برگردانیم بپردازیم پس با ما همراه باشید.

علت های اصلی زرد شدن برگ زاموفیلیا

خرید زاموفیلیا یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب بین گیاهان خانگی است که گل محبوبی برای افرادی است که زمان بسیاری برای اختصاص  دادن به این گیاه ندارند اما افراد نباید فکر کنند چون این گیاه مقاوم است پس نباید به نیازهای آن توجه شود در ابتدا شما باید علت های اصلی زرد شدن برگ های زاموفیلیا را بدانید و سپس به دنبال راهکار هایی برای درمان آن بروید این دلایل عبارت اند از:

آبیاری کم، عاملی در زرد شدن برگ های زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به آب بسیاری نیاز ندارد و برخی افراد آبیاری آن را فراموش میکنند اما اگر برنامه ی شما برای آبیاری دقیق نباشد میتواند به گیاه آسیب بسیاری وارد کند.

اگر آبیاری کم باعث زرد شدن برگ های زاموفیلیا شما شود میتواند منجر به پژمردگی، چروک و حتی ریزش برگ های آن نیز شود که این مسئله میتواند برای علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی بسیار ناراحت کننده باشد اما شما میتوانید با یک برنامه ریزی منظم در آبیاری سریعا طراوت گیاه را به آن برگردانید و آن را درمان کنید.

در ابتدا شما باید خاک گیاه را چک کنید و اگر خاک بسیار خشک باشد باید به آرامی شروع به آبیاری آن کنید اما نباید خاک را بیش از اندازه خیس کنید که آبیاری بسیار باعث صدمه دوباره به گیاهتان شود.

نور مناسب برای زاموفیلیا

این گیاه میتواند طیف بسیاری و متفاوتی از نور را تحمل کند. زاموفیلیا برای موقعیت هایی با نور کم و متوسط  و گوشه های بدون نور خانه یک گزینه بسیار مناسب است نور این گیاه باید به طور غیر مستقیم باشد و اگر در طول روز بیش از 4 ساعت به صورت مداوم در معرض مستقیم پرتوهای خورشید باشد باعث زرد شدن برگ هایش و حتی بروز لکه های قهوه ای بر روی برگ ها و آفتاب سوختگی گیاه می شود.

گیاه زاموفیلیا در طول روز باید میانگین بین 5 الی 6 ساعت نور فیلتر شده (نوری که از پشت پرده نازک یا شیشه مات بر گیاه بتابد) ببیند تا بتواند رشد خوبی داشته باشد اگر زرد شدن برگ های زاموفیلیا به دلیل نور زیاد باشد باید آن را به محلی روشن با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

چرا برگ زاموفیلیا زرد میشه

آبیاری بیش از حد

این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است و آبیاری بسیار آن باعث بروز مشکلاتی میشود وقتی ریشه ی گیاه در معرض آب بسیاری قرار بگیرد منجر به پوسیدگی ریشه گیاه میشود که در این مواقع سیستم ریشه نمیتواند به خوبی عمل کند و باعث ریزش برگ های گیاه زاموفیلیا و نرسیدن تغذیه مناسب به مناطق ضروری گیاه میشود.

اگر آبیاری بسیار را در مر احل اولیه انجام دهید باعث پوسیدگی ریشه نمیشود بهتر است در تابستان ها هر 7 روز یک بار و در زمستان ها هر 10 الی 14 روز یک بار گلدانتان را آبیاری کنید.

شما برای بررسی بیشتر پوسیدگی ریشه میتوانید به آرامی گیاه را از خاک خارج کنید در صورتی که ریشه ها نرم و قهوه ای شده بودند میتوانید قسمت هایی که را که این گونه اند هرس کنید و گیاه در گلدانی با خاک تازه و با سوراخ هایی با زهکش کافی قرار دهید برای جلوگیری نیز میتوانید زمان هایی اقدام به آبیاری کنید که خاک کامل خشک شده باشد .

تاثیر ازدیاد و کمبود مواد مغذی بر گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به کوددهی بسیاری نیازندارد ولی در برخی موارد ممکن است کمبود یا ازدیاد مواد مغذی و کود های گیاهی باعث زرد شدن برگ های آن شود این گیاه فقط باید ماهانه با کود محلول در آب تغذیه کند. برای جلوگیری از سوختن گیاه میتوانید از نصف مقداری که در بسته بندی است آن را تعذیه دهید.

اگر از کود هایی با محلول هایی بسیاری قوی استفاده کردید میتوانید گلدان را با آب بسیار آبیاری کنید تا مواد مغذی ای که افزایش یافته از بین برود همچنین میتوانید گیاه تان را در یک خاک جدید بکارید. بهترین زمان برای تامین مواد مغذی مورد نیاز این گیاه در فصل بهار و تابستان است و میتوانید آنرا ماهی یک بار کوددهی کنید تا باعث افزایش و کمبود این مواد نشود در فصل های پاییز و زمستان نیز کوددهی زاموفیلیا را انجام ندهید.

اثر آفات بر گیاه زاموفیلیا

ممکن است زرد شدن برگ های زاموفیلیا به دلیل اثرات آفات مکنده (حشرات کوچکی که به گیاه حمله میکنند و از شیره گیاه تغدیه میکنند) باشند که باعث ضعف گیاه میشود آفاتی نظیر شته، تار عنکبوت و کنه از این دسته اند.

اگر بر روی گیاه خود مواد چسبناکی مشاهده کردید بدانید که گیاه شما به این بیماری دچار شده و باید در کمترین زمان اقدام به پاکسازی برگ ها کنید برای این کار میتوانید به برگ ها محلول آب و صابون اسپری کنید تا آفت ها از بین برود بعلاوه از سموم آفت کش مناسب نیز میتوانید استفاده کنید.

جلوگیری از زرد شدن برگ های زاموفیلیا

برای جلوگیری از زرد شدن برگ های زاموفیلیا میتوانید آبیاری مناسبی را در حد متعادل برای این گیاه انجام دهید و آن را در تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید تا باعث بروز لکه های قهوه ای بر روی این گیاه شود و در مکانی با دمای بین 18 تا 22 درجه قرار دهید همچنین میتوانید ریشه های گیاه را بررسی کنید اگر ریشه هایی قهوای رنگ با پوسیدگی دیدید این قسمت ها را جدا کنید و در یک گلدان جدید قرار دهید بهتر است این کار با وسایل ضدعفونی انجام دهید تا باعث بروز بیماری دیگری در این گیاه نشوید.

نتیجه گیری

علت های زرد شدن برگ های زاموفیلیا میتواند با آبیاری نامناسب، تابش مستفیم نور خورشید و کاهش و افزایش مواد مغذی رابطه مستقیمی داشته باشد اگر در مراحل اولیه علت زرد شدن را مشخص کنید درمان این گیاه راحت تر است بعلاوه اگر تعداد برگ هایی که زرد شده اند کم است میتوانید با جدا کردن آن ها گیاهتان را نجات دهید.

همچنین میتوانید جهت شناخت بهتر تمامی موارد و اطلاعات کامل درباره گیاه زاموفیلیا از کاشت تا نگهداری آن وارد محتوای مشخص شده در متن شده و مقاله مفصلی کاملا علمی و تجربی درباره این گیاه زیبا مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *