مراقبت از گیاه

چگونه پتوس خود را شاداب نگه داریم؟

گیاه پتوس

معرفی گل پتوس

پوتوس یا پتوس گیاهی چند ساله و رونده از خانواده شیپوریان، بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام است. جزء گیاهان بسیار مقاوم آسان و راحت در بین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه با برگ های روشن و براق به شکل قلب می تواند  با رشد شاخه هایش زیبایی و جلوه خاصی به محیط منزل و محل کار شما بدهد.  معمولا به رنگهای سفید زرد ، سبز تیره و همچنین سبز روشن یافت میشود.

این گیاه زیبا سرشاز از انرژی و اکسیژن است. که به اندازه ده ها درخت گردو به شما اکسیژن تحویل میدهد. این گیاه به کسانی که دچار بیماری های روانی و کسانی که ذهنی آشفته و پریشان دارند به شدت توصیه می شود.

اگر کسی در منزل سیگار میکشد این گیاه به مرور زمان با انرژی مثبت و اکسیژنی که ایجاد می کند باعث ترک سیگار و بیزاری فرد نسبت به سیگار کشیدن میشود.

پوتوس با اکسیژن رسانی بالایی که دارد باعث میشود شما شب ها خواب راحتی داشته باشید و به راحتی از خواب بیدار شوید.

دستگاه های اکسیژن ساز در مقابل اکسیژن سازی این گیاه قابل قیاس نیستند درحالی که یک دستگاه اکسیژن ساز هزینه بالایی برای ما دارد اما شما می‌توانید این گیاه را با هزینه بسیار کمی تهیه و از اکسیژن آن به راحتی استفاده کنید.

نگهداری از این گیاه بسیار آسان و راحت است حتی راحت تر از نوش جان کردن یک لیوان آب! در زیر شرایط نگهداری پتوس به‌طور کامل برای شما بیان می شود.

گل پتوس

گل پتوس قلبی

برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه پتوس مقاله “آیا می توانم دو پتوس را در یک گلدان پرورش دهم؟” را مطالعه کنید

انواع پتوس و نگهداری آنها

پوتوس ها در دو نوع ساده و ابلق (سفید) وجود دارند، نوع سبز و ساده آن به نور کم و نوع ابلق سفید آن، به نور بیشتری برای حفظ کردن رنگ برگهایش نیازمند است.

نور مناسب:

یکی از شرایط نگهداری پتوس توجه به نور مناسب است. اگر منزل شما نور کم و نامناسبی دارد نوع سبز این گیاه میتواند بهترین گزینه برای نگهداری این گیاه باشد.

در واقع این گیاه با هر شرایط نوری محیطی به راحتی خودش را وقف میدهد و رشد میکند.  بیشترین علت محبوبیتش همین دلیل نگهداری راحت و مقاومتش به نور کم است.

دما:

این گیاه دمای متوسط بین 12 تا 30 درجه سانتی گراد را می تواند به راحتی تحمل کند. دمای 20 الی 28 درجه ایده آل ترین دما برای نگهداری آن می باشد.

میزان آبیاری و رطوبت:

این گیاه در فصل بهار و تابستان هفته ای 2 بار و در فصل پائیز و زمستان هفته ای یک بار به آبیاری نیاز دارد.

برای تامین رطوبت مورد نیازش بهتر است روزانه یکبار و از فاصله نیم متری روی گیاه توسط افشانه آب اسپری شود. یا میتوان با استفاده از جزیره رطوبت مورد نیازش را تامین کنیم در محیط های مرطوب با غبار پاشی منظم برگ های این گیاه پهن و درشت و شاداب خواهند شد.

نکته مهم” این گیاه بی آبی را به غرق آب بودن و یا تلاقی بودن خاک خود ترجیح میدهد”.

خاک مناسب:

مورد دیگر برای شرایط نگهداری پتوس توجه به خاک مناسب است.  پتوس ها به خاک سبک با زهکشی بالا نیاز دارند خاک سبک با ترکیب خاک بزرگ خاک باغچه و ماسه شسته شده به نسبت مساوی نیاز دارد.

طریقه تکثیر پوتوس

برای تکثیر این گیاه شما میتواند قلمه هایی به طول 8 تا 10 سانت از شاخه مادری تهیه کنید و آن را در داخل آب یا خاک ریشه دار کنید.

هر قلمه باید دارای حداقل یک گره و برگ باشد و نیم سانت زیر گره (محل اتصال برگ به ساقه بریده شود) زمان ریشه زایی برگ حدودا بین یک هفته الی دو هفته طول میکشد.

آفات و بیماری ها پتوس

پوسیدگی ریشه

در شرایط نگهداری پتوس پوسیدگی ریشه عمده ترین مشکل در نگهداری این گیاه است و علت اصلی آن آبیاری نا منظم و بیش از حد آن است.

زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگها عمدتا به علت آبیاری زیاد یا کمبود ریز مغذی های موجود در خاک اتفاق می افتد. با آبیاری منظم و تغذیه درست میتوان جلوی این اتفاقا را گرفت.

تغذیه

برای تغذیه یه پتوس در فصل بهار و تابستان ماهانه 2 بار و در فصل پائیز و زمستان ماهانه یکبار با کود های کامل NPK-20-20-20 گیاه را تغذیه میکنیم در نوع سفید آن کود دهی به وسیله هیومیک اسیدی انجام میشود این کود کمک به سفید ماندن رنگ‌دانه های آن خواهد شد.

نکاتی در مورد نگهداری پوتوس ملکه مرمر

همانطور که در بالا توضیح دادیم پوتوس یک گیاه استوایی است و منشا آن جزایر سلیمان است. این گیاه در فضاهای مرطوب رشد می کند. برای ایجاد محیطی مرطوب برای این گیاه، در حالی که دوش آب گرم می گیرید، گیاه را روی پیشخوان حمام خود قرار دهید. از شما تشکر خواهد کرد.

من این کار را یک یا دو بار در هفته انجام می دهم، شاید بیشتر در ماه های زمستان. اگر به این کار علاقه ندارید، روی یک مرطوب کننده جامد برای نگهداری در اطراف گیاهان خود سرمایه گذاری کنید، به خصوص اگر مانند من در آب و هوای سرد زمستانی و خشک زندگی می کنید.

گفته می‌شود که این گیاه در محیط‌های کم نور خوب عمل می‌کند و این ممکن است درست باشد، اما اگر واقعاً می‌خواهید گیاه شما رشد کند، آن را در یک اتاق روشن و با نور مناسب قرار دهید. در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید اگر این گیاه را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید، در معرض خطر سوختن برگها قرار خواهید گرفت. به من اعتماد کنید، می دانم که با قرار دادن برگ های گیاهم در زیر نور مستقیم خورشید، آن را سوزاندم.

گیاهان پوتوس به آب بسیار حساس هستند و آبیاری بیش از حد را تحمل نمی کنند. برای مراقبت از پتوس ملکه مرمر ضروری است که بیش از حد آبیاری نشود. تاکتیک من این است که بگذارم خاک کاملا خشک شود یا تا زمانی که ببینم برگها کمی شروع به ریزش کنند. هنگامی که آویزان را می بینم می دانم که گیاهان برای مقداری آب آماده هستند.

 این نکته در طول 3 سال مالکیت گیاهان پوتوس من را ناکام نکرده است! اما اگر برگها شروع به چروک شدن کردند، شما مدت زیادی صبر کرده اید و ممکن است نتوانید گیاه را به طور کامل احیا کنید، اجازه ندهید برگها چروک شوند. بنابراین، این در مورد یک افتادگی جزئی در برگها است.

گیاه پوتوس به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد و دوست ندارد در آب بنشیند. می توانید مقداری پرلیت به مخلوط خاک گیاه خود اضافه کنید. برای تهیه مخلوط گلدانی با زهکشی خوب عالی است. یک نکته اضافی اضافه کردن کودی مانند ریخته گری کرم گاهی اوقات است. 

ریخته گری کرم روشی عالی برای افزودن مجدد مواد آلی به خاک است. در آخر از گلدان با سوراخ زهکش استفاده کنید!! نشستن آب می تواند به گیاه آسیب برساند و باعث پوسیدگی ریشه شود.

چرا گل پتوس رشد نمی کند؟

علت رشد نکردن و توقف گیاه در موارد زیادی مربوط به ریز مغزی های موجود در خاک و به عبارتی فقیر بودن خاک آن است. با کمک کودهای تقویتی موجود در بازار که به کود کامل مشهور است میتوان این نیاز خاک و گیاه را برطرف نمود.

علت بعدی میتواند کوچک بودن گلدان آن نیز باشد این گیاه به علت رشد بالایی که دارد ریشه هایش به سرعت در حال رشد میباشد و زمانی که ریشه هایش به اندازه کافی رشد کند و گلدان کنونی اش برایش  کوچک شود رشد این گیاه متوقف میشود برای تعویض خاک و گلدان این گیاه بهترین زمان فصل بهار می باشد.

آفت زدگی دلیل دیگری در توقف رشد گیاه پتوس می باشد ، آفت ها با آسیب زدن به ریشه، ساقه و برگ این گیاه میتواند باعث رشد نکردن آن شود چرا که اگر ریشه این گیاه آسیب جدی ببیند نمیتواند مواد مورد نیاز گیاه را از طریق ریشه های خود به گیاه برساند. در صورتی که آفتی درون خاک یا روی گیاه مشاهده کردید به کمک آفت کش ها اقدام به ضد عفونی کردن خاک یا درمان آفت کنید.

علت ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای در وسط برگ ها

به دلیل تابش مستقیم خورشید بر روی برگ ها است، که اصطلاحا آفتاب سوختگی گفته میشود. متأسفانه هیچوقت قابل احیا نمی باشد و بهتر است  برگهای سوخته و لکه دار از گیاه جدا شود تا انرژی گیاه صرف این برگ ها نشود.

علت بی حالی برگها و شل شدن ساقه

این عارضه مربوط به تشنگی این گیاه می باشد و با آبیاری آن و انتقال دادن به محیط خنک تر مشکل بر طرف می شود.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تمامی موضوعات پیرامون گل فوق‌العاده زیبای پتوس یا پوتوس را برای شما عزیزان بیان کنیم. در صورت رعایت کردن نکات فوق می توانید شاهد گیاهی شاداب و با کیفیت باشید. چنانچه در مورد شرایط نگهداری پتوس سوالی مد نطرتان است می توانید با کارشناسان سیتی گل در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما عزیزان را خواهند داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *