مراقبت از گیاه

راهنمای مراقبت از پرنده بهشتی

مراقبت از پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی نامی خارق العاده به نظر می رسد. و هست! این گونه که از نظر گیاه شناسی با نام Strelitzia reginae شناخته می شود ، به دلیل گلی که ظاهری شبیه به یک پرنده گرمسیری دارد، قابل توجه است.

این یک گیاه محبوب برای بیرون از منزل است، اما گیاهی است که می توانید در داخل خانه نیز با موفقیت رشد کنید. به طور کلی مراقبت از آن نیز آسان است.

نام علمی Strelitzia reginae
نام متداول ، پرنده بهشتی
سبک مستقیم خورشید به نور کم و غیر مستقیم
آبیاری هر 1-2 هفته
درجه حرارت 55 تا 60 درجه فارنهایت (10 تا 16 درجه سانتیگراد) در شب و 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) یا
گرمتر در طول روز
رطوبت حداقل 50 درصد یا بیشتر
نوع خاک مخلوط گلدانی کمی اسیدی تا خنثی
pH خاک بین PH 5.5 تا 7.0
کود دهی کود متعادل که دارای مقادیر مساوی از NPK است
گلدان مجدد بهار یا تابستان زمان ایده آل برای گلدان مجدد است
هرس هرس جدی باید تا اوایل بهار صبر کند
تکثیر تقسیم ریشه ساده ترین راه برای تکثیر یک
پرنده غول پیکر بهشتی است
سمیت برای انسان، گربه و سگ سمی است.
اندازه بالغ قد 150سانتی متر تا 2 متر
زمان شکوفایی اواخر زمستان تا اوایل بهار

چه چیزی در مورد گیاه پرنده بهشتی منحصر به فرد است؟

آنچه در مورد گیاهان پرنده بهشتی شگفت انگیز است، گل های منحصر به فرد آنها است. چنین ترکیبی از گلبرگ های رنگی نارنجی و آبی روشن به علاوه شباهت نزدیک آن به ساختار یک پرنده، این گیاه را غیرعادی می کند. این نماد نهایی بهشت، آزادی و شادی است.

منشأ این گونه از آفریقای جنوبی است . گل پرنده بهشتی ​​علاوه بر اینکه یک قطعه زینتی زیبا است، عنصری پرطرفدار در انواع گل آرایی نیز می باشد. این گل در صنعت گلکاری گل شاخه بریده به حساب می آید. از طرف دیگر، برگ های بزرگ آن به عنوان یک تصفیه کننده عمل می کند که می تواند سموم را از هوای اطراف پاک کند.

مراقبت از پرنده بهشتی

مراقبت از گیاه پرنده بهشتی آسان و بی نیاز به حساب می آید. این گیاه برای شما دردسر جدی ایجاد نمی کند، زیرا کاملا بخشنده است و در برابر برخی شرایط شدید تحمل می کند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که الزامات خاصی نیز دارد که باید رعایت شود. از این رو، به نکات زیر در مورد مراقبت از گیاهان بهشت ​​دقت کنید.

سبک

آفتاب کامل بهترین شرایط برای برآوردن نیازهای نور گیاه پرنده بهشتی ​​است. این به گیاه انرژی کافی برای رشد و تولید گل های زیبا می دهد. اگرچه ترجیح می دهد به نور روشن و غیرمستقیم دسترسی داشته باشد، اما می تواند در شرایط نور متوسط ​​نیز رشد کند. با این حال، رشد ممکن است در مقایسه با زمانی که نور مستقیم زیادی وجود دارد، سرسبز نباشد.

حدود 6 تا 8 ساعت نور خورشید کافی است اگر این گیاه را در داخل خانه قرار می دهید، مطمئن شوید که دسترسی کافی به شرایط نوری مناسب دارد. از چراغ های رشد به عنوان منبع مکمل استفاده کنید.

آبیاری 

در مورد نیاز آبیاری، به خاطر داشته باشید که این گیاه دوست ندارد در خاک خیس بماند. بنابراین، قبل از آبیاری مجدد، باید صبر کنید تا بستر کاملاً خشک شود. این می تواند به این معنی باشد که شما باید هفته ای یک بار از فصل بهار تا پاییز به گیاه پرنده بهشتی آبیاری کنید. اما زمانی که زمستان فرا می رسد، این کار باید کمتر انجام شود.

در مورد آبیاری گیاه پرنده بهشتی احتیاط کنید، به خصوص اگر در داخل خانه کاشته شود. احتمال زیادی وجود دارد که گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید زیرا آنها در گلدانی با خاک محدود قرار دارند. همیشه به یاد داشته باشید که آب اضافی را تخلیه کنید.

درجه حرارت

به طور کلی، دمای مطلوب برای گیاه پرنده بهشتی چیزی است که گرم است. حدود 21 درجه سانتیگراد یا گرمتر در طول روز ترجیح داده می شود. در طول شب، می تواند بین محدوده 10 تا 16 درجه سانتیگراد کاهش داشته باشد تا آنجا که ممکن است، برای جلوگیری از آسیب احتمالی، به محدوده دمای ایده آل گیاه پرنده بهشتی ​​نزدیک شوید.

تحمل دما در این گیاه تنها می تواند تا 10 درجه سانتیگراد کاهش یابد. فراتر از آن، پرنده بهشتی شما نشانه‌هایی از استرس را نشان می‌دهد و احتمالاً آسیب‌های جبران‌ناپذیری خواهد داشت

رطوبت

حفظ رطوبت ایده آل برای گیاه پرنده بهشتی بسیار مهم است. این به رشد و توسعه بهتر کمک می کند. از سطح رطوبت موجود در منطقه ای که منزل شما در حال حاضر در آن قرار دارد آگاه باشید. بهتر است این رطوبت حداقل 50 درصد یا بیشتر باشد. شما می توانید با استفاده از رطوبت سنج دیجیتالی آن را کنترل کنید.

اگر رطوبت معمولی کاهش یابد، به این معنی است که محیط کمی خشک تر می شود. شما باید تلاش بیشتری برای اضافه کردن رطوبت انجام دهید. شما می توانید این کار را با مه پاش کردن آب در اطراف گیاه خود انجام دهید. این یک راه ساده برای برآوردن نیازهای رطوبت گیاه پرنده بهشتی است.

خاک

هنگام تهیه خاک برای گیاه پرنده بهشتی ​​باید دو نکته مهم را به خاطر بسپارید. ابتدا باید ساختاری با زهکشی خوب داشته باشد. دوم اینکه باید سرشار از اجزای ارگانیک باشد. مخلوط خاک با زهکشی خوب باعث از بین رفتن رطوبت اضافی می شود و از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند. مواد آلی مانند کمپوست خاک گیاه پرنده بهشت ​​را حاصلخیز می کند.

همچنین حفظ سطح pH صحیح برای گیاه پرنده بهشتی که بین PH 5.5 تا 7.0 است (کمی اسیدی تا خنثی) مهم است. این اجازه می دهد تا مواد مغذی ضروری به راحتی در دسترس گیاه شما قرار گیرد تا از آنها استفاده کند. خاک ضعیف همیشه به سلامت گیاه منجر می شود.

کود

کود گیاه پرنده بهشتی ​​را باید به طور مرتب اضافه کنید زیرا این گیاه تغذیه کننده سنگینی است. یک کود محلول در آب با NPK متعادل هر دو هفته یک بار در مرحله فعال استفاده کنید. این نسبت کود به تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه شما کمک می کند. اما مطمئن شوید که محلول را رقیق کنید تا منجر به سوختگی کود نشود.

در فصل زمستان از افزودن کود برای گیاه بهشت ​​خودداری کنید. این زمانی است که گیاه فعالیت بسیار کمی دارد (خواب). از این رو، گیاه بهشتی ​​شما به مقدار زیادی از این مواد مغذی نیاز نخواهد داشت. ایجاد تعادل در هنگام استفاده از کود بسیار مهم است.

گلدان و گلدان مجدد

بسته به رشد فعلی گیاه پرنده بهشتی خود، اندازه گلدان مناسب را انتخاب کنید. اگر ارتفاع آن حدود 90 تا 120 سانتی متر است، می توانید یک گلدان 25 سانتی متری را انتخاب کنید. اگر ارتفاع آن حدود 150 تا 180 سانتی متر باشد، یک گلدان 30 سانتی متری این کار را انجام می دهد. شما باید هر یا دو سال یکبار در فصل بهار گلدان مجدد گیاه پرنده بهشتی ​​را انجام دهید.

با رسیدن به اندازه بالغ، می توانید گلدان مجدد گیاه پرنده بهشتی را متوقف کنید. این به گیاه اجازه می دهد تا سخاوتمندانه شکوفه دهد. با این حال، هنگامی که ریشه ها شروع به بیرون ریختن از ظرف می کنند، می توانید دوباره گلدان را برای جایگزینی خاک تخلیه شده و فضای تنفس کافی برای ریشه ها انجام دهید.

هرس

هر چند وقت یکبار هرس گیاه پرنده بهشتی را انجام دهید تا گیاه سالم بماند. این نیز نوعی تمیز کردن گیاه شما از رشد بیش از حد و همچنین قسمت های آسیب دیده یا بیمار است. شما همچنین می توانید کل گیاه را تا پایه خود برش دهید تا به طور کلی جوان شود. همچنین می توانید برخی از شاخه های در حال رشد را کوتاه کنید.

قبل از برش گیاه پارادایس، همیشه مطمئن شوید که قیچی خود را ابتدا ضد عفونی کنید. برش های تمیز و اریب ایجاد کنید تا زخم های ایجاد شده توسط بیماری عفونی نشوند. اگر قسمت هرس شده بیمار است، آن را به درستی دور بریزید تا سایر گیاهان آلوده نشوند.

تکثیر

این گیاه به دلیل وجود ریزوم های زیرزمینی عادت کلوخه ای دارد. از این رو، بهتر است گیاه بهشت ​​را با تقسیم این ریزوم ها تکثیر کنید. اما باید کل گیاه را از گلدانش بیرون بیاورید تا بتوانید آن را به چند قسمت تقسیم کنید. مطمئن شوید که هر بخش دارای یک فن از برگ ها و ریشه های سالم است.

هر قسمت تقسیم شده را در یک گلدان بکارید و آن را کاملاً آبیاری کنید. شما می دانید که تکثیر گیاه پرنده بهشتی زمانی موفقیت آمیز است که رشد برگ های جدید را مشاهده کنید. شرایط رشد ایده آل را تا زمانی که گیاهان تازه تکثیر شده بالغ شوند فراهم کنید.

مشکلات رایج گیاه پرنده بهشتی 

اکثر مشکلات گیاه پرنده بهشتی که با آن مواجه خواهید شد، علائم و نشانه هایی را روی برگ ها بیان می کند. ممکن است شاهد شکافتن شاخ و برگ، قهوه ای شدن لبه ها یا زرد شدن کل سطح باشید. اینها نشانه های واضحی از مشکلات اساسی گیاه بهشت ​​است. از این رو، زمان آن رسیده است که تحقیقات بیشتری برای دانستن دلایل پشت هر کدام انجام دهیم.

آفات 

به غیر از حشرات، آفات دیگری که به طور بالقوه می توانند برای گیاه بهشتی شما مشکل ایجاد کنند، حلزون ها، کرم ها، ملخ ها، شته ها و فلس هستند. اینها در بین گیاهان زینتی بسیار رایج هستند. احتمالاً با اکثر آنها روبرو شده اید.

مقابله با آفات گیاهی پرنده بهشتی می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر به آنها اجازه انتشار داده باشید. از این رو، همیشه عاقلانه است که با انجام معاینات منظم از هجوم آنها به گیاه خود جلوگیری کنید. گیاهان خود را بررسی کنید و پس از مشاهده این آفات را از بین ببرید. برای آفات کوچک، می توانید از پنبه آغشته به الکل برای پاک کردن آنها استفاده کنید. اسپری کردن با محلول حاوی صابون حشره کش و روغن چریش نیز کمک خواهد کرد.

بیماری ها

چهار بیماری گیاهی برجسته پرنده بهشتی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. شایع ترین آن پوسیدگی ریشه است که توسط قارچی ایجاد می شود که با خیس شدن خاک برای مدت طولانی فعال می شود. مورد بعدی پژمردگی باکتریایی جنوبی است که توسط یک باکتری منتقل شده از خاک ایجاد می شود. علائم تقریباً مشابه پوسیدگی ریشه است.

کپک خاکستری که توسط قارچ دیگری ایجاد می شود نیز می تواند روی گیاه بهشت ​​شما تأثیر بگذارد. اگر سطح رطوبت محیط اطراف بالا باشد، این امر برجسته تر است. آنها می توانند منجر به تغییر رنگ برگ ها و گل ها شوند. آخرین مورد یک لکه برگی قارچی است که توسط قارچ ایجاد می شود که باعث ایجاد لکه های زرد، قهوه ای یا سیاه در برگ ها می شود.

برای پیشگیری از این بیماری ها همیشه از مخلوط گلدانی استریل و همچنین ابزار تمیز استفاده کنید.

مشکلات رو به رشد

راه های زیادی برای تعیین اینکه آیا پرنده بهشتی شما یک گیاه بیمار است یا خیر وجود دارد. اگرچه این گونه به طور معمول سخت است، اما مشکلات رو به رشدی وجود دارد که ممکن است در طول فرآیند رشد و نمو با آن مواجه شود. ممکن است شامل مشکلات برگها، سنگینی بالا، پوسیدگی ریشه و عدم تولید شکوفه باشد.

سمی بودن گیاه پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی بدون شک افزودنی خوبی برای باغچه های بیرونی یا داخلی شماست. با این حال، به یاد داشته باشید که برای انسان (بزرگسالان و کودکان به طور یکسان) و همچنین حیوانات خانگی سمی است. اگرچه میزان سمیت خفیف است، اما همچنان می تواند منجر به خطرات جدی برای سلامتی شود، به خصوص اگر مقدار مصرف شده زیاد باشد. از این رو، رسیدگی دقیق همچنان ضروری است.

برای انسان ها

انسان ها، چه بزرگسال و چه کودک، هر دو مستعد سمیت خفیف ناشی از گیاه پرنده بهشتی هستند. این ممکن است از طریق بلع ساقه، برگ یا گل اتفاق بیفتد. سمی ترین قسمت آن میوه ای است که مانند حبوبات ظاهری غلاف دارد. مشکلات گوارشی مانند استفراغ و اسهال می تواند همراه با سرگیجه رخ دهد.

اگر بلع تصادفی اتفاق افتاد و چنین علائمی ظاهر شد، برای جلوگیری از خطرات بیشتر سلامتی، حتماً به دنبال کمک پزشکی باشید. برای پیشگیری، آن را دور از دسترس کودکان خود نگهداری کنید. به یاد داشته باشید که آنها در برابر سمیت آسیب پذیرتر هستند زیرا همیشه کنجکاو هستند.

برای حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید، باید همین احتیاط را در هنگام دست زدن به گیاه پرنده بهشتی خود انجام دهید. درست مانند انسان، مسمومیت خفیفی دارد که می تواند به گربه یا سگ شما آسیب برساند. پس از مصرف، ممکن است مشکلاتی مانند اسهال، استفراغ و بی نظمی برای نوزادان شما ایجاد شود.

نکته خوب این است که حیوانات خانگی شما شانس بالایی برای زنده ماندن از این مصیبت دارند. اما مطمئن شوید که همچنان برای مشاوره پزشکی مناسب با دامپزشک خود مشورت کنید. و به عنوان یک راه پیشگیری، بهتر است گیاه را از بچه های پشمالوی خود دور نگه دارید تا آسیب نبینند و بالعکس.

ظاهر گیاه پرنده بهشتی

ظاهر گیاه پرنده بهشتی ، ترکیبی از رنگ نارنجی و آبی شبیه به شکل پرنده، به راحتی قابل تشخیص است. اگر گل در دسترس نباشد، با نگاه کردن به برگ های سبز راست و چرمی آن که شکلی مستطیل دارند، این گیاه را می شناسید.

شاخ و برگ

شاخ و برگ گیاه پرنده بهشتی شباهت زیادی به موز دارد. شکلی مستطیل با نوار میانی مشخص و در هنگام لمس حالت چرمی دارد. با این حال، اندازه آن کوچکتر از یک برگ موز معمولی است.

هر برگ حال و هوای گرمسیری ایجاد می کند و همچنین یک نمایشگر است. از این رو حتی بدون گل، گیاه پرنده بهشتی به عنوان یک گیاه شاخ و برگ برجسته خواهد بود. برای اینکه سرسبز و سبز بماند نیاز به قرار گرفتن کامل در معرض نور شدید خورشید دارد. شما می توانید آن برگ ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار به دام افتاده در هنگام نگهداری در داخل خانه پاک شود.

گلدهی

به دلیل برخی محدودیت ها در شرایط رشد، به ندرت شاهد گلدهی یک گیاه پرنده بهشتی در داخل خانه خواهید بود. اما در خارج از منزل، آنها به خوبی شکوفا می شوند، به خصوص اگر در معرض آفتاب کامل قرار بگیرند. حدود چهار سال طول می کشد تا گیاه بالغ شود و برای شکوفه دادن آماده شود. گیاهان جوان گل تولید نمی کنند، بنابراین باید منتظر بمانید.

هر گل مستقیماً از ریزوم با ساقه ای به ارتفاع حدود 1 تا 1.5 متر رشد می کند. در بالای آن گلی است که رنگ نارنجی و آبی روشن دارد. می توانید ساقه را ببرید و گل ها را در گلدان قرار دهید. آنها عنصر خوبی برای گل آرایی هستند.

اندازه و رشد

بسته به شرایط حاکم، گیاه پرنده بهشتی ممکن است سرعت رشد آهسته تا متوسطی داشته باشد. چهار سال اول مرحله جوانی خود را در بر می گیرد که در آن گیاه هنوز به طور فعال در حال رشد و توسعه است تا به بلوغ برسد. در این مدت است که شما دائماً گیاه خود را مجدداً جابجا می کنید تا به آن فضایی برای رشد بدهید.

اندازه معمولی گیاه پرنده بهشتی بین 1متر تا 2 متر ارتفاع دارد. اما، آنها همیشه می توانند در طبیعت بالاتر رشد کنند. گیاهان گلدانی به دلیل فضای محدود نسبتاً کوچکتر می شوند. اگر در زمین کاشته شوند، تمایل به رشد توده ای دارند.

عطر گیاهی پرنده بهشتی

در مورد عطر گیاهی پرنده بهشتی، بسیاری از باغبانان می گویند که رایحه گیاهی یا علف را دارد. مطمئناً بوی تازه و تمیزی در اطراف خانه شما ایجاد می کند. این برگ های بزرگ برای پاکسازی هوا از سموم نیز مفید هستند. به علاوه، رایحه آن چندان قوی نیست، که اگر بوی حساسی داشته باشید خوب است.

در خارج از منزل، تشخیص عطر و بوی خود دشوار است، به خصوص هنگامی که با گیاهان دیگر در یک باغ ترکیب می شود. اما گل های جذاب در نهایت توجه بسیاری از گرده افشان ها مانند زنبورها، پروانه ها و سایر حشرات را به خود جلب می کنند.

کاربردهای پیشنهادی گیاه پرنده بهشتی

شما می توانید یک پرنده بهشتی را در داخل خانه به عنوان یک گیاه شاخ و برگ بکارید. ظاهر بلند و برگی آن برای دستیابی به ظاهری استوایی عالی خواهد بود. در مناطقی با نور روشن درست مانند نزدیک یک پنجره شیشه ای به خوبی عمل می کند. برای تصفیه هوا نیز مفید است.

شما همچنین می توانید از پرنده بهشتی به عنوان یک گیاه در فضای باز استفاده کنید. می توانید از آن به عنوان یک لهجه در یک منظره یا پرچین استفاده کنید زیرا به راحتی می تواند به صورت توده پخش شود. آنها سخت و مقاوم هستند بنابراین به عنوان یک گیاه در فضای باز به خوبی عمل می کنند. می توانید گل ها را برداشت کنید، در گلدان بگذارید و از آنها به عنوان تزئین استفاده کنید.

سوالات متداول

گیاه پرنده بهشتی چیست؟

پرنده بهشتی ( Strelitzia reginae ) گیاهی همیشه سبز است که بومی استان های کیپ آفریقای جنوبی است. به دلیل گل های منحصر به فردش که شبیه پرنده های جنگلی هستند، به طور گسترده ای شناخته شده است.

چگونه از گیاه پرنده بهشتی مراقبت کنیم؟

هنگام پرورش گیاه پرنده بهشتی، نور، آب و رطوبت زیادی برای این گیاه فراهم کنید. همچنین مطمئن شوید که از خاک با زهکشی خوب مانند مخلوط گلدانی با پایه لومی استفاده می کنید.

چگونه گیاه پرنده بهشتی را در فضای باز پرورش دهیم؟

اگر این گیاه در زیر آفتاب کامل کاشته شود در فضای باز خوب عمل می کند. با آبیاری منظم خاک را مرطوب نگه دارید. و مطمئن شوید که مکان دارای رطوبت بالا نیز می باشد.

منبع : gardenpals
امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *