آفات و بیماری, مراقبت از گیاه

زرد شدن برگهای پتوس (10 دلیل رایج)

زرد شدن برگهای پتوس

اگر پوتوس گرانبهای شما شروع به زرد شدن برگها کرده است، شما تنها نیستید. زرد شدن برگ ها نه تنها در پوتوس ، بلکه در همه گیاهان آپارتمانی یک مشکل رایج است. این به این دلیل است که دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد، از کمبود ساده آب گرفته تا یک مشکل جدی آفت یا بیماری. به این راهنما نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که پوتوس شما چیست.

دلایل زیادی برای زرد شدن برگ در گیاهان پوتوس وجود دارد. رایج ترین آنها آبیاری بیش از حد است، اما کم آبیاری، درجه حرارت نادرست، آفات و بیماری ها یا به سادگی سن گیاه نیز می تواند تأثیر بگذارد. هنگام بررسی علائم استرس برای جلوگیری از زرد شدن برگها، به پوتوس خود شرایط صحیح و مراقبت بدهید.  

10 دلیل رایج برای زرد شدن برگ های گیاه پوتوس شما

1) کمبود آب

اگرچه گیاهان پوتوس مصرف کننده آب سنگین نیستند ، اما نمی توان آنها را برای مدت طولانی خشک کرد.

اگر خاک کاملاً خشک شود، سلول‌های گیاه از تمام آب خود تخلیه می‌شوند و نمی‌توانند گیاه را برای حفظ شکل خود نگه دارند. از آنجایی که آب وسیله نقلیه مواد مغذی برای حرکت در اطراف گیاه است، آنها نیز دچار کمبود مواد مغذی می شوند و برگ ها را زرد می کنند.

اگر متوجه زرد شدن برگها به دلیل زیر آبی شدید، با آبیاری پوتوس خود از پایین شروع کنید. یک سطل یا سینک را با آب کافی پر کنید تا به نیمه گلدان برسد و حدود 15 تا 30 دقیقه در آب بگذارید تا خاک دیگر آب نکشد.

از آنجایی که پس از آبیاری خاک می تواند متراکم شود، این روش تضمین می کند که خاک در جایی که ریشه ها به آن نیاز دارند کاملاً اشباع شود.

برای جلوگیری از این مشکل در آینده، به محض خشک شدن چند اینچ بالای خاک آبیاری کنید و هرگز نگذارید خاک کاملا خشک شود.

2) آبیاری بیش از حد

در حالی که آبیاری بیش از حد بدون شک یک خطر است، آبیاری بیش از حد بسیار رایج تر است. صاحبان گیاهان آپارتمانی بهترین نیت را دارند و سعی می کنند اطمینان حاصل کنند که گیاهانشان خشک نمی شوند یا مشکلی ندارند. اما این معمولاً بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد.

هنگامی که گیاه بیش از حد آبیاری می شود، ریشه ها به دلیل رطوبت بیش از حد در خاک شروع به پوسیدگی می کنند. ریشه های پوسیده نمی توانند آب یا مواد مغذی را به بقیه قسمت های گیاه جذب کنند و در نتیجه برگ ها پژمرده و زرد می شوند.

در حالی که آبیاری بیش از حد و کم آبی نشانه های یکسانی دارند، نگاهی گذرا به رطوبت خاک و بافت ساقه ها به شما می گوید که کدام مشکل بیشتر محتمل است.

اگر پوتوس شما بیش از حد آبیاری شده است، بگذارید خاک برای چند روز خشک شود. اگر برگها به حالت عادی برنگردند، احتمالاً دچار پوسیدگی ریشه شده اید. این نیاز به گلدان مجدد و کوتاه کردن ریشه های آسیب دیده برای حل مشکل دارد که در صورت عدم درمان کشنده خواهد بود.

برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، صبر کنید تا چند اینچ بالای خاک خشک شود. اگر مستعد آبیاری بیش از حد هستید، یک یا دو روز دیگر از زمان معمول آبیاری خود صبر کنید. رفع آبیاری در درازمدت بسیار ساده‌تر از آبیاری بیش از حد است.

3) کمبود مواد مغذی

زرد شدن پتوس در آب

جلوگیری از زرد شدن پتوس

همه گیاهان، مانند انسان، برای بقا به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. همانطور که با مشاهده هر بسته بندی کود متوجه خواهید شد، مواد مغذی اولیه (به نام درشت مغذی ها) نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) هستند.

همچنین مواد مغذی ثانویه (مانند کلسیم یا منیزیم) و ریز مغذی ها وجود دارند که همگی در مقادیر مختلف مورد نیاز هستند.

کمبود هر یک از این مواد مغذی، به ویژه هر عنصر درشت مغذی، باعث زرد شدن برگ ها می شود. این می تواند به دلیل عدم کود دهی یا ساختار ضعیف خاک باشد که مواد مغذی را نگه نمی دارد.

برای رفع کمبود مواد مغذی، پوتوس خود را با یک کود مایع متعادل یک بار در ماه یا با کود آهسته رهش یک بار در فصل در بهار و تابستان کود دهید. اگر خاک تجزیه شده است (معمولاً اگر گیاه برای چندین سال در یک گلدان بوده است)، دوباره در خاک تازه اصلاح شده با کود قرار دهید.

4) لقاح بیش از حد

مواد مغذی بیش از حد می تواند به همان اندازه مواد مغذی کم خطرناک باشد. برخی از صاحبان گیاهان آپارتمانی اشتباه می‌کنند که کود را خیلی مکرر یا رقیق نکردن کود خود برای تحریک رشد به درستی انجام دهند. متأسفانه این اثر معکوس دارد.

تجمع بیش از حد مواد معدنی و نمک در خاک می تواند باعث سوختگی ریشه ها و برگ ها شود. در نتیجه ممکن است ریشه ها قهوه ای تیره یا سیاه شوند و قادر به جذب آب یا مواد مغذی نباشند. این زردی معمولاً به صورت تکه‌هایی ظاهر می‌شود که با قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها همراه است.

اگر بیش از حد کوددهی کرده اید، با شستشوی خاک با آب مقطر یا تصفیه شده شروع کنید. از آب لوله کشی استفاده نکنید زیرا حاوی نمک های بیشتری است که گیاهان به آن حساس هستند و فقط مشکل را بیشتر می کند. پس از شستشوی خاک، آبیاری را برای چند ماه متوقف کنید.

برای تحریک رشد سالم جدید، تمام برگ های آسیب دیده را کوتاه کنید. این کار انرژی گیاه را به سمت برگ های سالم هدایت می کند تا اینکه برگ های در حال مرگ را نجات دهد.

5) زهکشی ضعیف

زرد شدن پتوس ابلق

علت زرد شدن پتوس چیست

زهکشی برای هر ظروف گیاهان آپارتمانی، به ویژه برای پوتوس ضروری است. این گیاهان را نمی توان برای مدت طولانی در آب قرار داد زیرا مستعد پوسیدگی ریشه هستند.

اگر ظرف شما سوراخ زهکشی نداشته باشد یا گلدان روی سینی پر از آب بماند، همان مشکلات ناشی از آبیاری بیش از حد را ایجاد می کند. مخلوط خاک نادرست که به اندازه کافی زهکشی نمی کند نیز می تواند همین اثر را داشته باشد.

برای حل مشکل، پتوس خود را در یک ظرف جدید قرار دهید. در طول فرآیند گلدان مجدد ، علائم پوسیدگی ریشه را بررسی کنید و ریشه های آسیب دیده را کوتاه کنید تا از گسترش مشکل جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف جدید دارای زهکشی کافی است و مخلوط خاک به اندازه کافی زهکشی می کند تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

6) ریشه زیاد

گیاهان پوتوس رشد سریعی دارند. آنها می توانند ظرف یک سال از ظروف خود رشد کنند و ریشه ها را در ته گلدان بچرخانند. زمانی که گیاه فضای بیشتری برای گسترش نداشته باشد، رشد متوقف می شود.

یک پوتوس ریشه دار شروع به زرد شدن می کند و در تلاش برای حفظ منابع و زنده ماندن، به آرامی برگ ها را رها می کند . همچنین اگر ریشه ها به دور خود بپیچند، برگ ها زرد می شوند و از جذب آب و مواد مغذی ضروری جلوگیری می کنند.

خوشبختانه، تعمیر آسان است. با استفاده از این دستورالعمل ها، به سادگی پتوس خود را در یک گلدان در حدود یک یا دو اندازه بالاتر قرار دهید.

7) پوسیدگی ریشه

همانطور که قبلاً گفتیم، پوسیدگی ریشه به طور باورنکردنی برای گیاهان مضر است. ریشه های پوسیده و لطیف آن مانع از حرکت آب و مواد مغذی از طریق ساقه ها و برگ ها شده و آنها را زرد می کند.

در حالی که پوسیدگی ریشه معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد یا زهکشی ضعیف ایجاد می شود، قارچ هایی که آسیب می رسانند نیز می توانند به خاک گیاه آپارتمانی شما راه پیدا کنند و همین اثر را داشته باشند. آنها در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند که گیاهان پوتوس آن را دوست دارند.

برای رفع پوسیدگی ریشه، پوتوس شما نیاز به گلدان مجدد فوری دارد. خاک را از روی ریشه ها بشویید تا از گسترش قارچ های منتقله از خاک جلوگیری کنید و قسمت های پوسیده را به رشد سالم برگردانید.

پس از یک دوره سازگاری با ریشه های خرد شده و خاک جدید، پوتوس شما باید به حالت عادی بازگردد.

8) دما و رطوبت نامناسب

گیاهان پوتوس بومی جنگل‌های استوایی هستند و از نظر دما و رطوبت بسیار خاص هستند. آنها از آب و هوای گرم و مرطوب لذت می برند ، و آنها را برای رشد در داخل خانه در بیشتر مناطق عالی می کند.

اگر دما خیلی بیشتر یا کمتر از محدوده ایده آل باشد، گیاه ممکن است تحت تنش قرار گیرد. در تلاش برای زنده ماندن، برگها زرد می شوند و از روی گیاه می ریزند تا منابع را ذخیره کنند و قرار گرفتن در معرض دمای شدید را محدود کنند.

برای جلوگیری از هر گونه مشکل در آینده، دما را بین 18 تا 29 درجه سانتیگراد در داخل خانه نگه دارید. آنها می توانند با شرایط کمی فراتر از این محدوده سازگار شوند، اما با استرس شدید زیر 12 درجه سانتیگراد یا بالای 32 درجه سانتیگراد مواجه خواهند شد.

کمبود رطوبت همچنین می تواند باعث زرد شدن برگ ها و کمی قهوه ای شدن در نوک آن شود.

این به این دلیل است که رطوبت کمتر باعث می شود که گیاه برای حفظ رطوبت، تبخیر را متوقف کند. تبخیر کمتر باعث افزایش گرمای داخل گیاه می شود و مجدداً برگ ها به دلیل کمبود رطوبت زرد و قهوه ای می شوند.

حداقل رطوبت را بالای 40 درصد و برای بهترین رشد حدود 60 درصد نگه دارید. تغییرات رطوبت را در فصول سال تماشا کنید و هنگامی که به زیر 40 درصد رسید، سطوح را با یک مرطوب کننده افزایش دهید.

9) شرایط نور ضعیف

زرد شدن پتوس

شرایط نوری برای پتوس

در حالی که گیاهان پوتوس نسبت به برخی دیگر از گیاهان آپارتمانی در شرایط نوری کمتر مقاوم هستند ، گیاهان پوتوس در نور غیرمستقیم روشن خورشید بهترین رشد را دارند. این امر به ویژه در مورد انواع پوتوس های متنوع صادق است زیرا حاوی کلروفیل کمتری در برگ ها هستند.

اگر پوتوس شما برای مدت طولانی در شرایط کم نور باقی بماند ، ممکن است شروع به رشد برگ های زرد کند. قدیمی‌ترین برگ‌ها معمولاً ابتدا زرد می‌شوند و در صورت ادامه مشکل به برگ‌های جدیدتر گسترش می‌یابند.

نور زیاد گاهی اوقات باعث زرد شدن برگ ها می شود، اما لکه های قهوه ای روی برگ ها نشان می دهد که آفتاب سوختگی نشانه شایع تری است.

پوتوس خود را به نقطه ای با نور غیرمستقیم روشن، ترجیحاً در مقابل یک پنجره آفتابی که با یک پرده محفظه محافظت می شود، ببرید و رشد باید به حالت عادی بازگردد.

10) سن گیاه

زرد شدن برگ ها همیشه نشانه یک مشکل قابل پیشگیری یا قابل رفع قابل توجه نیست. در گیاهان مسن تر، برگ ها اغلب زرد می شوند و به عنوان بخشی از چرخه زندگی طبیعی گیاه می ریزند.

برگ هایی که زرد می شوند باید قدیمی ترین برگ ها باشند.

اگر هیچ علامت نگران کننده دیگری در پوتوس شما وجود ندارد، آن را تا سنین پیری بیان کنید و نگران نباشید.

سوالات متداول برگهای زرد شدن پتوس

آیا برگهای زرد پتوس دوباره سبز می شوند؟

اگر زردی خفیف باشد و مشکل به سرعت برطرف شود، ممکن است برگها به حالت عادی برگردند. اگر زردی ناشی از مسائل مواد مغذی باشد و اصلاح شوند، می توانند دوباره سبز شوند. با این حال، در بیشتر موارد، آنها زرد باقی می مانند.

آیا باید برگهای زرد را حذف کنیم؟

حذف برگ های زرد می تواند ظاهر گیاه را جذاب تر کند و ممکن است رشد را در مراحل اولیه بهبود بخشد، اما علت مشکل را برطرف نمی کند. اگر زردی شدید باشد، برگ ها معمولاً به طور مستقل می ریزند.

منبع : petalrepublic

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *