مراقبت از گیاه

مراقبت از گل های رز در فصل زمستان

مراقبت از گل رز در زمستان

نگهداری و مراقبت از گل رز در زمستان این امکان را به دوستداران آن میدهد تا این گیاه زیبا را در محیط زندگی خود داشته باشند اما در فصل های زمستان و سرما که با کاهش دمای شدیدی مواجه میشویم پرورش و نگهداری این گیاه نیازمند رعایت مواردی است تا از بوته های رز در فصل زمستان به خوبی نگهداری شود.

در این مقاله میخواهیم به روش های نگهداری گل های رز در فصل زمستان و سرما بپردازیم تا باعث شود بوته های رز شما در فصل بهار سلامتی خود را داشته باشند.

نگهداری گل رز در زمستان

اصول نگهداری گل های رز در زمستان

در اصول نگهداری از گل های رز در زمستان باید بدانید که گل های رز بسیار قوی هستند و در فصل سرما میتوانند از خودشان مراقبت کننند اما باید بدانید که سرمای این فصل برای این گیاه بسیار مضر است پس بهتر است گیاه را با قرار دادن در شرایطی محیطی مناسب برای شروع این فصل آماده کنید این اصول میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • در اواخر شهریور ماه هرس گل های رزتان را متوقف کنید.
  • بعد از گذشت اولین سرما خاک اطراف گیاه به را به خوبی آبیاری کنید.
  • زدن مالچ در فصل بهار را فراموش نکنید.
  • برای پیشگیری از حمله ی حشرات و بروز بیماری ها در طول این فصل تمامی برگ هایی را که ریزش کرده اند را جدا کنید.

هرس به موقع گل های رز روشی برای نگهداری گل های رز در سرما

شش هفته قبل از کاهش دما میزان آبیاری و مصرف کود های مورد نیاز گیاه را کاهش دهید زیرا با این کار گیاه برای فصل سرما آماده شده و دیواره های سلولی خود را ضخیم تر میکند. از هرس گیاه در فصل پاییز خودداری کنید تا شاخه های گیاه قوی شده و بتواند ماندگاری بیشتری در سرما داشته باشند.

بعد از طی کردن مراحلی که به آن ها اشاره کردیم باید اجازه دهید تا برگ های گل رز کاملا بریزد و دقیقا در زمانی که 4 روز به طور متداول دمای هوا به 7 الی 10 درجه سانتی گراد رسید زمان مناسب برای هرس گل رز در فصل زمستان آغاز میشود که برای انجام این کار میتوانید از قیچی استفاده کنید زیرا استفاده از آن خطر هجوم بیماری هایی را که گل های رز به آن دچار میشوند را کاهش میدهد. قیچی باید استریل باشد و هرس باید در زاویه 45 درجه انجام شود.

هرس همچنین باعث میشود تا جریان باد به خوبی عبور کند که این مسئله برای گیاه بسیار مفید است بعلاوه میتوانید تمام ساقه ها و شاخه های آسیب دیده یا از بین رفته ی گیاه را هرس کنید تا محافظت بهتری از گیاه انجام شود.

بوته ی این گیاه را میتوان در فاصله ی 20 الی 30 سانتی متری زمین برش داد که این کار کاملا اختیاری است.

هیلینگ گل رز روشی برا یخ نزدن گل رز

یکی از تکنیک هایی که باعث میشود تا گل رز یخ نزند و از وزش باد محافظت شود تکنیک هیلینگ است که برای نگهداری گل رز در زمستان استفاده میشود. برای این کار باید خاکی مناسب برای گیاه تهیه کنید که قدرت زهکشی بالایی داشته باشد زیرا شکاف هایی که میان ذرات خاک وجود دارد باعث میشود تا جریان آب و هوا به راحتی عبور کند (اگر در زمستان محل زندگی شما بیش از اندازه سرد است میتوانید از مقداری مالچ نیز به همراه خاک استفاده کنید).

پس از خریدن خاک مناسب، خاک خریداری شده را توسط بیل در اطراف بوته ی گیاه پر کنید که این پوشش باید در اطراف گیاه در طول و عرض 30 سانتی متری باشد. برای پخش نشدن خاک گیاه به اطراف آن میتوانید با استفاده از روزنامه و توری از پخش شدن آن جلوگیری کنید پس از تمام شدن فصل زمستان و شروع بهار میتوانید خاک اطراف گیاه را بردارید تا گیاه به زندگی خود ادامه دهد.

بسته بندی بوته ها برای مراقبت رز در زمستان

بسته بندی گل های رز باید توسط یک طناب انجام شود که شاخه های گل های رز را به هم ببندیم تا آنها را در مقابل باد محافظت کند به این نکته نیز توجه کنید که بستن شاخه های آن باید به گونه ای باشد که فضای خالی بین گیاه وجود داشته باشد تا گیاه شما احساس خفگی نکند سپس پارچه ای نرم را دور تا دور شاخه های آن ببندید که ارتفاع آن 30 سانتی متر بالای سطح زمین باشد.

پس از طی این مراحل مانند مرحله ی قبلی 30 سانتی متر اولیه گیاه را از خاک مناسب پر کنید تا لایه های زیرین نیز از سرما در امان باشند با شروع فصل بهار پارچه و خاکی که به گیاه اضافه کردید را بردارید.

همین نوع بسته بندی باعث میشود شما وقتی قصد خرید گل رز بصورت باکس و دسته گل را داشته باشید میتوانید با اطمینان بهتری از ماندگاری بیشتر و تاخیر بالا در پژمردگی این رز ها را خریداری کنید.

گل رز در سرما

محافظت از باد های فصل سرما برای گل های رز کوچک

رز های کوچک در مقایسه با رز های بزرگ در معرض باد کمتری قرار میگیرند و آسیب وارد شده به آن ها کمتر میباشد ولی برای محافظت از آن ها میتوانیم پایه اطراف گیاه را با برگ های خشک بپوشانیم سپس با چهار پایه ای محکم در اطراف گیاه پارچه ای را نصب میکنیم و با طناب دور تا دور آن را میبندیم. با تمام شدن فصل زمستان این پوشش را برمیداریم تا گیاه رز به رشد طبیعی خودش ادامه دهد.

اطمینان حاصل کنید برگ هایی که بر روی اطراف گیاه قرار میگیرند همگی خشک باشند زیرا وجود رطوبت در برگ ها ممکن است بیماری های قارچی و باکتریایی برای گل رز ایجاد کند و آسیب جدی ای به بوته وارد کند.

چه شرایطی را برای مراقبت از گیاهان در زمستان در نظر بگیریم؟

تمامی گیاهان برای آنکه ماندگاری و عمر طولانی ای داشته باشند باید در شرایط مناسبی قرار بگیرند یکی از این شرایط نور و دمای کافی است به همین خاطر این گیاه باید در محیطی آفتاب گیر و در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. گزینه بعدی آبیاری منظم این گیاه است که بهتر است این آبیاری اول صبح انجام شود به گونه ای که خاک گیاه از آب سیراب باشد.

برای ماندگاری بیشتر گل های رزتان میتوانید از خاک های دارای زهکشی مناسب استفاده کنید تا گیاهانتان خاکی مغذی برای خود داشته باشند.

سخن آخر

گل های رز دارای گونه های بسیاری اند که امروزه با پیشرفت باغبانی به صورت گل رز جاودان و رز هایی که در گلدان اند پروش می یابند که نگهداری و مراقبت از گل های رز در فصل سرما و زمستان باید با رعایت مواردی انجام شود تا باعث آسیب به آن نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *