معرفی گیاه

نگهداری و پرورش گیاه چمن عروس

پرورش گیاه چمن عروس

چمن عروس که با نام دیگر اشک نوزاد نیز شناخته می شود گیاهی گرمسیری و چند ساله است که دارای برگ های بسیاری است از این گیاه معمولا برای تزئین سطوح استفاده می کنند که به راحتی میتوان آن را در داخل آپارتمان نیز نگهداری کرد.

در این مقاله از سیتی گل میخواهیم به معرفی بیشتر چمن عروس و روش های نگهداری آن بپردازیم پس با ما همراه باشید

معرفی چمن عروس

چمن عروس گیاهی با بافت های ریز، سریع الرشد و فشرده است که میتواند گزینه بسیار مناسبی برای راهرو ها باشد. این گیاه بومی مناطق شمالی ناحیه مدیترانه و شمال کشور ایتالیاست که گیاهی همیشه سبز بوده و اگر در شرایط مناسب رشد قرار بگیرد میتواند تا 15 سانتی متر نیز رشد کند.

اگر به دنبال گیاهی رونده هستید تا برگ هایی زیاد و شاداب داشته باشد و نگهداری از آن برای تمامی افراد مناسب باشد این گیاه میتواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

آبیاری چمن عروس

چمن عروس گیاهی است که در بسیاری از موارد نیاز به آب دارد و نمی تواند خشکی را تحمل کند و در نبود آب خیلی زود پژمرده شده و از بین میرود حتی آبیاری های نا منظم نیز میتواند موجب کاهش رشد آن و قهوه ای شدن حاشیه برگ های آن شود.

برای تعیین زمان آبیاری میتوانید سطح خاک گیاه را بررسی کنید و اگر از رطوبت گیاه کاسته شده بود باید برای آبیاری آن اقدام کنید.

نور چمن عروس

گیاه چمن عروس مکان های تقریبا روشن را می پسندد به گونه ای که نور مستقیم خورشید به آن نتابد در غیر این صورت برگ های آن خشک و چروکیده می شوند و نواحی سوخته ای بر روی آن شکل می گیرد.

این گیاه همچنین میتواند برای مدت کوتاهی نور شدید را تحمل کند اما اگر نور زیاد و فیلتر شده باشد میتواند رشد بهتری داشته باشد. چمن عروس میتواند در زیر نور مصنوعی نیز در فضای منزل به رشد خود ادامه دهد و در فضای بیرونی نیز باید گیاه را در سایه بکارید.

خاک مورد نیاز چمن عروس

خاک حاوی کمپوست، گیاخاک و کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی برای چمن عروس بسیار مناسب است این خاک به گیاه کمک می کند تا رطوبت لازم گیاه برای مدت زمان طولانی حفظ کند همچنین استفاده از خاک های مناسب برای گلدان ها که در بسته بندی های گوناگون وجود دارد میتواند گزینه بسیار مناسبی برای آن باشند.

دما و رطوبت

چمن عروس اگر در فضای آب و هوایی 10 تا 20 درجه سانتی گراد قرار بگیرد میتواند به خوبی رشد کند و هر چه دمای هوا بالاتر رود باید به شدت نور و رطوب گیاه نیز توجه بیشتری شود. دمای نزدیک به صفر میتواند باعث خرابی گیاه شود و در صورت آسیب ملایم گیاه پس از انتقال به محیط گرم تر میتواند به حالت اولیه خود باز گردد.

چمن عروس به رطوبت بسیار علاقه دارد یعنی رطوبتی برابر با 75 درصد به همین دلیل فضاهایی که در بسیاری از موارد بخار گرفته است میتواند گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری این گیاه باشد.

چمن عروس رنگی

تکثیر و قلمه زدن چمن عروس

چمن عروس را به راحتی میتواند با روش قلمه ساقه آن تکثیر کنید برای این کار باید تعداد بسیاری از قلمه را درون یک گلدان قرار دهید تا گلدان شما پر شود و باید آن را در هفته ی اول در فضایی قرار دهید با سایه پوشیده باشد و بر روی آن نایلونی قرار گیرد همچنین میتوایند قلمه ها را در آب نیز قرار دهید تا ریشه دار شوند در این روش باید آب گلدان را تا زمان ریشه زدن ساقه ها چند روز یک بار عوض کنید تا موجب پوسیدگی ریشه ها نشوید.

خواباندن گیاه نیز میتواند یکی دیگر از روش های تکثیر باشد در این روش باید به آرامی گیاه را به سمت خاک بستر متمایل کنید و تا زمانی که ساقه گیاه روی خاک خوابیده است صبر کنید و سپس بر روی آن خاک بریزید تا پس از مدتی گیاه شما ریشه دار شود و پس از این مراحل میتوانید همان بخش گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید.

هرس کردن چمن عروس

چمن عروس دارای انواع گوناگونی است که نوع برگ سبز آن از سایر گونه های آن رایج تر است. این نوع چمن دارای رشد سریعی است به خصوص اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد به همین منظور باید مرتب این گیاه را هرس کنید تا بتوانید گیاه را در فضایی که برای آن در نظر گرفته اید قرار دهید البته باید این نکته را نیز بدانید که هرس کردن چمن عروس ضروری نیست اما میتواند به ظاهر زیبا تر آن کمک بیشتری کند و رشد برگ های دیگر را تحریک کند.

اگر این گیاه را در کنار گیاهان دیگری می کارید مراقب باشید تا گیاه در محدوده ای که برای آن معین کرده اید باقی بماند همچنین اگر آن را در تراریوم های کوچک می کارید مراقب باشد تا رشد بیش از حد آن موجب از بین رفتن گیاهان دیگر داخل تراریوم نشود.

تعویض گلدان

آب و هوای مناسب مناطق استوایی ممکن است رشد تهاجمی برای رشد این گیاه داشته باشد به همین دلیل اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید میتوانید از این گیاه در گلدان نگهداری کنید و مراقب باشید تا فضای زیادی را نگیرد.

یکی از بهترین شرایط برای نگهداری چمن عروس میتواند تراریوم باشد زیرا فضای گرم و مناسبی برای رشد دارد و به دیواره های ظرف می چسبد و میتوانید سطح خاک آن را بپوشانید همچنین میتوانید این گیاه را در فضای باز نیز نگهداری کنید اما به دلیل آنکه خیلی زود رشد می کند باید مرتب گلدان آن را عوض کنید برای انتقال آن به گلدان بزرگ تر نیز، چون این گیاه ساقه ها و برگ های حساسی دارد باید برای انتقال آن ابتدا گلدان را برعکس کنید و به پشت آن ضربه بزنید و هنگامی که گل از گلدان جدا شد آن را در گلدانی جدید بکارید و به خوبی آبیاری کنید.

مشکلات رایج چمن عروس

  • پژمرده شدن گیاه
  • قهوه ای شدن برگ ها
  • بد بود شدن خاک و سیاه شدن برگ های آن
  • مملو بودن برگ ها از حشرات سفید
  • برگ هایی چروک و آویزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *