مراقبت از گیاه

نگهداری و مراقبت از گرینوویا

مراقبت از گرینوویا

گیاه گرینوویا که با نام گراتوپتالوم نیز شناخته می شود بومی جزایر قناری است و گیاهی از دسته ی ساکولنت هاست که با برگ های گوشتی و متراکم خود در رنگ های متنوعی از سبز روشن تا قهوه ای و بنفش خود نمایی می کند.

این گیاه با توجه به زیبایی منحصر به فردی که دارد و نیاز های مراقبتی آسان به گزینه ای محبوب در میان بسیاری از افراد تبدیل شده است.

در این مقاله از سیتی گل میخواهیم به شراط نگهداری گیاه گرینوویا و هر آنچه که این گیاه برای رشد مناسب به آن نیاز دارد بپردازیم پس با ما همراه باشید.

آبیاری ایده آل برای گیاه گرینوویا

آبیاری نقش مهمی را در حفظ سلامت و زیبایی گیاه دارد. گرینوویا ها جز دسته ساکولنت ها هستند بنابراین آب را در برگ های گوشتی خود ذخیره می کنند پس در مقایسه با گیاهان دیگر به رطوبت کمتری نیاز دارند.

در آبیاری این گیاه اصل مهمی که باید در نظر داشته باشید آن است که باید خاک بین هر دوره آبیاری خشک شود بدین معنی که در فصل های سرد سال که گیاه در رکود زمستانی است باید ان را 2 هفته یک بار آبیاری کنید اما در فصل های گرم سال ممکن است گیاه هفته ای یک بار نیاز به آبیاری داشته باشد.

نگهداری از گرینوویا

یکی از مهمترین نکاتی که باید در هنگام آبیاری به خاطر داشته باشید آن است که آب را باید مستقیما بر روی خاک ها و برگ های گیاه بریزید تا از ایجاد بیماری در گیاه جلوگیری شود همچنین آبیاری گیاه باید با آب ولرمی که نه چندان سرد است انجام شود تا شوک دمایی به گیاه وارد نشود.

دمای مناسب برای نگهداری گل گراتوپتالوم

دما یکی از عوامل مهم و حیاتی در نگهداری گیاه گراتوپتالوم است. این گیاه به دمای متعادل و پایداری بین 15 تا 23 درجه سانتی گراد نیاز دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن رشد کند. در شرایط ایده آل نیز باید از نوسانات شدید دمایی برای مراقبت گیاه جلوگیری شود تا به ریشه ها و بخش های حساس گیاه استرس وارد نشود.

در فصل های سرد سال نیز باید از یخ زدگی گیاه محافظت شود زیرا سرمای بسیار میتواند به گیاه آسیب های جدی وارد کرده و در برخی موارد موجب مرگ او شود بنابراین لازم است تا در زمستان از گیاه در مکان هایی که از حرارت مناسبی برخوردار است نگهداری کنید بعلاوه باید گیاه را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار ندهید زیرا میتواند موجب سوختگی برگ های آن شود.

بارعایت موارد بالا و نگهداری گراتوپتالوم در شرایط مناسب دمایی میتوانید آن را در محیط منزل به خوبی نگهداری کنید و باعث شوید تا به خوبی رشد کند و به یک گیاه شاد و شکوفا تبدیل شود.

خاک مناسب گیاه گرینوویا

در نگهداری گرینوویا باید از خاک مناسبی که برای ساکولنت هاست استفاده کنید این خاک باید خاکی با زهکشی سریع باشد تا ریشه ها برای طولانی مدت مرطوب نمانند در غیر این صورت میتواند موجب پوسیدگی ریشه برای گیاه شما شود.

برای گیاه گرینوویا میتوانید از ترکیب خاک ساکولنت و کاکتوس های استاندار استفاده کنید و از ریختن هر گونه مواد آلی مانند کوکوپیت و پیت ماس خودداری کنید زیرا استفاده از آن ها میتواند آب را حفظ کند و خاک را برای زمان بیشتری مرطوب نگه دارد.

نور برای گرینوویا ها

گزینوویا ها کمی مستعد آفتاب سوختگی هستند بنابراین ترجیح می دهند تا نور جزئی را تحمل کنند تا آفتابی کامل را. بنابراین باید در فصل های گرم مانند تابستان مراقب باشیم که گیاه نور شدید و مستقیم را دریافت نکند.

تکثیر گیاه گراتوپتالوم

فرآیند تکثیر گیاه گرینوویا باید با دقت، صبر و حوصله انجام شود تا موجب شود گیاهان خود را افزایش دهید.

گراتوپتالوم به راحتی از طریق تکه های برگ و ساقه ها قابل تکثیر است. برای این کار می توانید یک برگ کامل و سالم را از گیاه اصلی جدا کنید و آن را در محیطی خشک قرار دهید تا سطح بریدگی آن خشک شده و قسمتی از آن ترمیم یابد (این عمل به پیشگیری از عفونت و فاسد شدن ریشه کمک بسیاری می کند) سپس برگ ها بر روی خاک مخصوص ساکولنت ها که خاکی با زهکشی مناسب است قرار دهید و آن را کمی مرطوب کنید.

گیاه را پس از طی مراحل بالا در مکانی قرار دهید تا نور مستفیم خورشید به آن نتابد تا فرآیند ریشه زایی ایجاد شده و به تدریج گیاه شروع به شکل گیری کند. تکثیر با روش ساقه نیز در گیاه گراتوپتالوم امکان پذیر است و فقط باید تکه ای از ساقه را جدا کنید و سپس مراحل قبلی را دنبال کنید تا بتوانید بدون نیاز به خریدن این گیاه زیبا را پرورش دهید.

سخن آخر

مراقبت از گرنوویا با وجود ظرافت های ظاهری که دارد کاری سختی نیست با رعایت نکاتی که در بالا به آن پرداختیم میتوانید شاهد شکوفایی و رشد این گیاه زیبا در منزل خود باشید. شما میتوانید با صبر و حوصله و توجه بسیار به علائم گیاه از آن مراقبت کنید و از حضور آن در منزل خود نهایت لذت را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *