گیاهان آپارتمانی, مراقبت از گیاه

شرایط نگهداری بونسای جنسینگ!

شرایط نگهداری بونسای جنسینگ

فیکوس جینسنگ درختان کوچکی هستند که در تاریخ غوطه ور هستند و به مجموعه گیاهان آپارتمانی شما افزوده می شوند. اگر به هنر ژاپنی باستانی بونسای علاقه مند هستید، این گیاه آغازگر عالی است. در مقایسه با سایر بونسای ها به حداقل مراقبت نیاز دارد و آن را به گزینه ای عالی برای سطح ورودی تبدیل می کند. شما می توانید شروع به یادگیری هنر بونسای کنید و باغ ذن خود را در کمترین زمان ایجاد کنید.

معرفی بونسای جنسینگ

اصولاً فیکوس نام علمی درختان خانواده انجیر است که در سرتاسر جهان یافت می‌شوند و می‌توانند در زیستگاه‌های طبیعی خود رشد کنند. انجیر برگ کمانچه محبوب (ficus lyrata) مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی رایج یکی از آنهاست.

همانطور که احتمالا تا حدودی آگاه هستید، پرورش بونسای یک هنر باستانی است که شامل هدایت رشد درختان می شود تا در نهایت مانند نسخه های مینیاتوری گونه های خود به نظر برسند.

تقریباً همه گونه‌های فیکوس وقتی به‌عنوان بونسای رشد می‌کنند می‌توانند به خوبی کار کنند، اما تعداد کمی وجود دارند که به‌خصوص رایج هستند.

متأسفانه، بونسای های معمولی فیکوس کمی از نظر طبقه بندی نامرتب هستند.

فیکوس میکروکارپا وجود دارد که اغلب با یکی از عموزاده های مشابه خود، فیکوس رتوسا، اشتباه گرفته می شود. به نظر می رسد فیکوس “جنسینگ” به عنوان یک نام رایج برای تقریباً همه چیز استفاده می شود. خوشبختانه برای ما، خیلی مهم نیست که به طور خاص با کدام گیاه سر و کار داریم، مگر اینکه بخواهیم از نظر علمی دقیق باشیم. در نهایت مراقبت آنها تقریباً یکسان است.

بونسای فیکوس به عنوان گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب شده است. شما معمولاً فیکوس میکروکارپا و رتوسا را ​​پیدا خواهید کرد.

خوبی این بونسای ها این است که در واقع لازم نیست برای پرورش آنها یک استاد ذن ژاپنی باشید: آنها گزینه ای عالی برای مبتدیان هستند. و همچنین خوب به نظر می رسند، به خصوص در یک گلدان و نعلبکی بونسای که با دقت انتخاب شده است.

ویژگی های بونسای جنسینگ

فیکوس یکی از بهترین گونه های درختان بونسای برای داخل خانه است. مراقبت از گیاه بسیار آسان است و نیاز به توجه کمی دارند. گونه های فیکوس “جینسنگ” دارای تنه های چاق، با ریشه های آشکار و قابل توجهی هستند که به درخت احساس بسیار عجیب و غریب و گرمسیری می دهد. درختان فیکوس پیوندی جنسینگ با شاخه‌های پیوندی که خوشه‌های کاملی از شاخ و برگ‌های فشرده و برگ‌های براق و بیضی شکل را نشان می‌دهند، قدرت خودرا نشان می‌دهند.

شرایط نگهداری بونسای جنسینگ

تقویت بونسای جنسینگ

شرایط نگهداری بونسای جنسینگ

 زرد شدن برگهای بونسای جنسینگ

نگهداری از فیکوس جنسینگ

وقتی نوبت به هر درخت بونسای می رسد، نگهداری از آن بسیار مهم است. برای ایجاد ظاهر کامل بونسای، باید گیاه خود را هرس کنید. اگر می خواهید تنه تان ضخیم شود، یک یا دو سال از هرس خودداری کنید. این باعث می شود که شاخه های جدید از چوب قدیمی رشد کنند. هنگامی که آماده هرس مجدد گیاه هستید، اکثر مردم می گویند پس از رشد شش تا هشت برگ دو برگ را هرس کنید. فقط مطمئن شوید که از ابزارهای تیز استفاده می کنید که تمیز شده اند تا مطمئن شوید گیاه شما به بیماری مبتلا نمی شود.

وقتی صحبت از گلدان مجدد می شود، همیشه باید ابتدا ریشه ها را بررسی کنید. بعلاوه، با فیکوس جینسنگ، واقعاً نیازی نیست که هر سال آن را دوباره گلکاری کنید، زیرا رشد کندی دارد. اگر زمان کاشت مجدد گیاه فرا رسیده است، باید ریشه های گیاه را کوتاه کنید. فقط کمی از قسمت پایینی ریشه ها بردارید. این به آن کمک می کند تا در گلدان جدید خود که با مخلوط خاک بونسای پر کرده اید، مستقر شود.

دما

بونسای های فیکوس از پیش نویس ها خوششان نمی آید و این مهم است که از قرار دادن بونسای خود در نزدیکی هواکش یا دریچه ای که شاخ و برگ را خشک می کند اجتناب کنید. درختان فیکوس پیوندی جنسینگ گیاهی دوستدار آب و هوای گرم هستند و زمانی که دما به 50 درجه پایین می‌آید باید داخل شوند.

نور

درختان فیکوس در نور کم رشد می کنند اما در نور زیاد رشد می کنند. مطمئن شوید که فیکوس خود را در تابستان در معرض آفتاب مستقیم بعد از ظهر قرار ندهید. درختان فیکوس در داخل عالی هستند، اما از اینکه در تابستان به بیرون برده می شوند، قدردانی می کنیم. مانند هر بونسای دیگری که فیکوس حداکثر نور را می دهد به سالم و قوی نگه داشتن آنها کمک می کند. رشد در نور کم منجر به رشد گیاهان ساق پا، ضعیف، کم رنگ و مستعد بیماری می شود. هنگامی که فیکوس در داخل خانه رشد می کند به آنها بیشترین نور ممکن را بدهید یا با نور مصنوعی به مدت 18 ساعت در روز تقویت کنید.

آبیاری

مطمئن شوید که گیاه خود را به طور کامل آبیاری می کنید، اما فقط زمانی که خاک کمی خشک شود. شما نمی خواهید گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید، بنابراین می چکد زیرا می تواند از این طریق مشکلات قارچی ایجاد کند. بهتر است خاک را در تابستان کمی مرطوب نگه دارید و در ماه های زمستان کمتر آبیاری کنید، زیرا اکثر این گیاهان در ماه های سردتر به خواب می روند. اطمینان حاصل کنید که ریشه گیاه شما در آب قرار ندارد. یک راه عالی برای جلوگیری از این اتفاق این است که درخت را روی سینی پر از سنگریزه قرار دهید. این به تنظیم رطوبت نیز کمک می کند.

کود دهی

فیکوس بونسای خود را هر دو هفته یکبار در طول فصل رشد کود دهید و در زمستان کاهش دهید. درختان فیکوس تقریباً بلافاصله به کوددهی با رشد جدید زیبا پاسخ می دهند.

چگونه بونسای جنسینگ را هرس کنیم؟

برای کاهش اندازه برگ می توان از هرس برگ استفاده کرد. پس از رشد 6 تا 10 برگ، 2 تا 4 برگ را هرس کنید. مراقب باشید، یک فیکوس وقتی لاتکس شیری رنگ را هرس می‌کند، به شدت خونریزی می‌کند (آنها از خانواده درختان لاستیکی هستند). ممکن است کثیف باشد اما وقتی لاتکس خشک می شود، مهر طبیعی خود را تشکیل می دهد. شکل با ظاهر کلی که می خواهید به آن برسید تعیین می شود. با درخت بونسای خود در سطح چشم بنشینید و از قیچی اصلاح بونسای استفاده کنید. به شاخه ها اجازه دهید تا 3 یا 4 گره را گسترش دهند سپس در صورت لزوم به 1 یا 2 برگ برگردید. برش های شما باید صاف یا کمی مقعر باشد تا زخم به سرعت بهبود یابد. اگر سطح برش قهوه ای است، رنگ هرس را به سطح اضافه کنید. هرس را می توان در هر زمان انجام داد، اما هرس اواخر تابستان و پاییز باعث کاهش زخم می شو.  این ویژگی اغلب با یک ظاهر طراحی شده فیکوس در هوای دراماتیک و سبک خیره کننده که در قرن هجدهم و نوزدهم رایج شد، به نمایش گذاشته می شود. چسب سنگ شبیه به ریشه در معرض طراحی شده است، اما به یک پایه سنگی نیاز دارد تا ریشه ها به دور و زیر بپیچند. یک بونسای چسبیده به سنگ در یک گلدان کم عمق نماد کاملی از یین و یانگ است که کیفیت ابدی جهان را به تصویر می کشد.

چگونه بونسای جنسینگ خود را تکثیر کنیم؟

یک قلمه چهار اینچی با عرض انگشت کوچک خود از یک شاخه انعطاف‌پذیر روی یک گیاه مادر سالم بردارید و قلمه را در یک پودر ریشه زا با کیفیت خوب فرو کنید. آن را در شن و ماسه تیز رودخانه ای در گلدانی به ارتفاع 4 اینچ بکارید. پس از یک ماه، قلمه را با دقت از گلدان خارج کنید. شما باید رشد ریشه را ببینید. در این مرحله، تمام برگ ها به جز نوک بالای قلمه را ببرید. با استفاده از همان شن و ماسه تیز رودخانه در همان گلدان بکارید و به مدت دو هفته در سایه نگه دارید. پس از دو هفته، شروع به تغذیه با کود مایع جلبک دریایی کنید و دو هفته پس از آن شروع به تغذیه یک کود مناسب برای هیدروپونیک برای سه ماه آینده کنید. پس از سه ماه، حذف قلمه از ماسه باید نشان دهنده رشد سالم ریشه های فیبری آماده کاشت باشد.

آفات و حشرات

برگ ها را عاری از گرد و غبار نگه دارید و به طور مرتب از نظر آفات یا قارچ ها بررسی کنید. مراقبت خوب از بهداشت بونسای شما کمک زیادی به پیشگیری از حشرات و بیماری ها می کند. آفات فیکوس عمدتاً فلس، کنه و حشرات آرد آلود هستند. برگ‌های زرد، برگ‌های چسبنده، برگ‌های بی رنگ و/یا تار عنکبوت نشان‌دهنده مشکلات حشرات است. بیشتر انواع هجوم حشرات را می توان با محلول بی ضرر 1 قاشق چایخوری صابون ظرفشویی به 1 لیتر آب ولرم کنترل کرد. کل گیاه را با مخلوط اسپری کنید تا روان آب ایجاد شود، در صورت نیاز تکرار کنید.

تعویض گلدان

هر 2 تا 3 سال یکبار در ابتدای بهار قبل از شروع فصل رشد، گل کاری کنید. مراقب باشید که ریشه های بونسای خود را بیش از حد هرس نکنید و بیش از 10 درصد رشد ریشه را از بین نبرید.

مشکلات فیکوس بونسای

اگرچه اگر درختان بونسای را دوست دارید، گونه های فیکوس از بهترین گونه ها برای شروع هستند، اما همیشه این احتمال وجود دارد که با مشکل مواجه شوید. فیکوس ها به دلیل اینکه اگر از وضعیت خود ناراضی باشند به راحتی برگ های خود را می ریزند. دلایل ریزش برگ عبارتند از:

کمبود نور
کاهش دما بسیار پایین است
کم آبیاری: ریشه ها از بین می روند (ترد، قهوه ای) و برگ ها به دلیل عدم ورود آب چروک می شوند.
آبیاری بیش از حد: ریشه ها پوسیده می شوند (سیاه، بدبو و لطیف) و بنابراین نمی توانند آب را جذب کنند و همچنین باعث چروکیدگی برگ ها می شود. در موارد شدید، تنه ممکن است نرم و سیاه شود، که نشان می دهد متأسفانه همه چیز احتمالاً بیش از حد پیشرفت کرده است.
مشکلات کوددهی: ممکن است نیاز به استفاده از کود بیشتر یا کمتر داشته باشید .
تغییرات محیطی: اگر بونسای فیکوس خود را به تازگی خریداری کرده اید، قطعاً می تواند در پاسخ به جابجایی برخی از برگ های آن بیفتد. همین امر پس از هرس ریشه یا گلدان مجدد صدق می کند، اگرچه گیاه باید در عرض چند هفته بازگردد.

جمع‌بندی

تمامی شرایط نگهداری بونسای جنسینگ برای شما عزیزان بیان شد در صورت سؤال درباره نحوه نگهداری این گیاه با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه سیتی گل در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید. شما میتوانید برای خرید بونسای جنسینگ کلیک نمائید.

منبع : Ficus Ginseng, aka the Bonsai Tree

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “شرایط نگهداری بونسای جنسینگ!

  1. سارا گفت:

    توضیحات کاملی د اشتید خیلی از سوالات تو ذهنم جوابشو نوشتید مرسی از سیتی گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *