آفات و بیماری, مراقبت از گیاه

10 علت زرد شدن برگهای بونسای جنسینگ

زرد شدن برگهای بونسای جنسینگ

گیاهان فیکوس جینسنگ (Ficus microcarpa) به لطف برگ‌های بیضی شکل فوق‌العاده مومی شکل و تنه‌های شکم‌دارشان، درختان بونسای جذابی را می‌سازند که از نظر معنا و نماد غنی هستند. با این حال، برگ های فیکوس جینسینگ به دلایل مختلفی ممکن است شروع به زرد شدن کنند. در این مقاله با ده دلیل رایج زردی برگ در گیاهان فیکوس جینسینگ آشنا خواهیم شد.

برگ های زرد روی گیاهان جینسینگ فیکوس – ملزومات

برگ های فیکوس جینسینگ معمولاً به دلیل آبیاری زیاد یا کم آبی زرد می شوند. علل دیگر عبارتند از نور زیاد یا خیلی کم خورشید، تغییرات ناگهانی دما، رطوبت نادرست و بیماری ها یا آفات. متأسفانه، برگ‌های جینسینگ فیکوس پس از شروع زرد شدن، بهبود نمی‌یابند، بنابراین بهتر است آن‌ها را برای مراقبت بهینه از گیاه حذف کنید.

10 علت رایج زردی برگ در گیاهان فیکوس جینسینگ

1. آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد شایع ترین علت زردی برگ برای گیاهان فیکوس جینسینگ است. زرد شدن و افتادگی برگ ها از علائم پوسیدگی ریشه است. این به دلیل خاک غرقابی است که به اندازه کافی زهکشی نمی کند تا از شر آب اضافی خلاص شود.

خاک را با انگشت خود آزمایش کنید تا ببینید آیا غرقاب است یا خیر. اگر چنین است، سعی کنید ریشه های فیکوس جینسینگ خود را بررسی کنید. هر گونه ریشه های قهوه ای، گلدار یا بدبو را بردارید. احتمالاً باید گیاه را در خاکی که زهکشی آن آزادتر است، دوباره بکارید.

گیاهان فیکوس جینسینگ را هر زمان که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید تا خاک دائماً مرطوب باشد. از خاک های سست و دارای زهکشی خوب مانند مخلوط بونسای از پیش ساخته شده استفاده کنید.

2. زیر آب رفتن

زیر آبیاری همچنین می تواند باعث زرد شدن برگ های فیکوس جینسینگ شود. همچنین ممکن است برگها شروع به پیچ خوردن یا پژمرده شدن کنند. سایر علائم زیر آبیاری شامل خاک خشک و ترک خورده است که از لبه گلدان جدا می شود.

اگر سعی می کنید از آبیاری بیش از حد گیاه خود جلوگیری کنید، آبیاری به راحتی ممکن است رخ دهد. برای جلوگیری از آبیاری، سعی کنید جینسینگ فیکوس خود را هر زمان که 1 یا 2 اینچ بالای خاک احساس کردید خشک می شود آبیاری کنید.

گیاهان فیکوس جینسنگ در معرض خطر بیشتری از آبیاری در دمای گرم و خشک تابستان هستند. نور مستقیم بیش از حد خورشید نیز می تواند گیاه شما را سریعتر خشک کند.

بونسای جنسینگ نماد چیست

مشکلات بونسای جنسینگ

3. نور خورشید بیش از حد

گیاهان فیکوس جینسینگ برای رشد در داخل خانه به نور خورشید روشن، غیر مستقیم یا فیلتر شده زیادی نیاز دارند. با این حال، نور مستقیم بیش از حد خورشید می تواند برگ ها را بسوزاند. شاخ و برگ ها همچنین می توانند با از بین رفتن رنگ زرد شوند.

جینسینگ فیکوس خود را تقریباً 3 فوت دورتر از یک پنجره رو به شرق قرار دهید تا بهترین شرایط نوری را فراهم کنید. پنجره های رو به جنوب یا غرب نیز به خوبی کار می کنند، اگرچه ممکن است لازم باشد گیاه خود را دورتر از پنجره نگه دارید. این از جینسینگ فیکوس شما در برابر آفتاب شدید بعد از ظهر محافظت می کند.

4. سایه خیلی زیاد

گیاهان فیکوس جینسنگ همچنین می توانند در صورتی که نور خورشید کافی دریافت نکنند، برگ های زردی ایجاد می کنند. این درختان سرپوشیده به خوبی به مناطق سایه پاسخ نمی دهند و برای رشد مناسب تلاش می کنند. گیاهان فیکوس جینسینگ در بیشتر روز نیاز به نور روشن و غیر مستقیم دارند تا بهترین رشد خود را داشته باشند.

اگر جینسینگ فیکوس شما نور کافی دریافت نمی کند، ممکن است برگ ها زرد شوند. این گیاه همچنین ممکن است به طور قابل توجهی رشد ضعیف یا توقف تولید کند. جینسینگ فیکوس خود را به یک منطقه روشن‌تر از خانه خود منتقل کنید و هر برگ زرد را حذف کنید.

5. تغییرات دما

درختان فیکوس جینسینگ می توانند به تغییرات دمایی ناگهانی در خانه شما حساس باشند. اگر دمای هوا به طور ناگهانی کاهش یابد، گیاه شما ممکن است دچار استرس شود و شروع به رشد برگ های زرد یا حتی ریزش برگ کند. درختان فیکوس جینسنگ به دمای گرم و ثابتی بین 60 تا 75 درجه فارنهایت (15.5 تا 24 درجه سانتیگراد) نیاز دارند.

برای جلوگیری از تغییرات سریع دما، جینسینگ فیکوس خود را از بادهای سرد محافظت کنید. دریچه های هوا، پنجره های باز و واحدهای تهویه مطبوع همگی می توانند باعث ایجاد بادهای سرد شوند. از دماسنج استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که جینسینگ فیکوس شما سطوح دمایی صحیح را دریافت می کند.

گیاه بونسای جنسینگ

درختچه بونسای جنسینگ

6. سطوح رطوبت نادرست

درختان فیکوس جینسنگ نیز به رطوبت متوسط ​​بالای 50 درصد نیاز دارند. اگر هوای اطراف جینسینگ فیکوس شما خیلی خشک باشد، ممکن است برگها زرد شوند. سایر علائم سطح نادرست رطوبت شامل پیچش برگ ها و افزایش نیاز به آب است.

از مرطوب‌کننده ها یا سینی های سنگریزه برای افزایش رطوبت اطراف جینسینگ فیکوس استفاده کنید. علاوه بر این، آن را مرتباً غبارآلود کنید تا رطوبت موقت را افزایش دهید. بادهای ناشی از رادیاتورها یا بخاری ها می توانند رطوبت اطراف جینسینگ فیکوس را کاهش دهند، بنابراین گیاه را از بادکش های خشک دور نگه دارید.

7. کود دهی بیش از حد

اگرچه گیاهان فیکوس جینسینگ می توانند از کودها سود ببرند، کود بیش از حد می تواند مضر باشد. کودها از مواد شیمیایی و نمک قوی تشکیل شده اند که باید رقیق شوند تا برای گیاه شما بی خطر باشند. مصرف بیش از حد جینسینگ فیکوس با مواد مغذی بیش از حد می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود.

گیاهان فیکوس جینسینگ را ماهی یک بار از بهار تا پاییز کود دهید. همیشه از کود مایع رقیق شده استفاده کنید، ترجیحا محصولی که برای درختان بونسای طراحی شده است. در طول زمستان، جینسینگ فیکوس شما خاموش می شود و نیازی به کود نخواهد داشت.

8. نداشتن مواد مغذی کافی

گیاهان جینسینگ فیکوس نیز در صورتی که مواد مغذی کافی دریافت نکنند، می توانند برگ های زرد خود را ایجاد کنند. درختان فیکوس جینسنگ مانند بسیاری از گیاهان به مواد مغذی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای رشد خود نیاز دارند. اگر جینسینگ فیکوس شما فاقد مواد مغذی باشد، ممکن است رشد ضعیف یا توقفی را نیز نشان دهد.

یک برنامه منظم کوددهی را در طول فصل رشد فعال که از بهار تا پاییز ادامه دارد، حفظ کنید. فیکوس جینسینگ خود را یک بار در ماه با استفاده از کود مایع رقیق شده تغذیه کنید. مطمئن شوید که گیاه نور غیرمستقیم زیادی دریافت می کند.

9. کیفیت پایین آب

درختان فیکوس جینسینگ مانند بسیاری از گیاهان به مواد شیمیایی و نمک موجود در آب لوله کشی بسیار حساس هستند. مواد شیمیایی مانند کلر و فلوراید اگر در خاک رسوب کنند می توانند برای گیاهان سمی باشند. این مواد شیمیایی به صورت لکه های سفید روی سطح خاک ظاهر می شوند.

کیفیت پایین آب می تواند باعث ایجاد برگ های زرد با نوک قهوه ای در گیاهان شود. با شستشوی کامل خاک با آب مقطر یا تصفیه شده، تجمع نمک ها و مواد شیمیایی را از بین ببرید. همیشه هنگام آبیاری فیکوس جینسینگ خود از آب مقطر یا فیلتر شده استفاده کنید.

10. بیماری ها یا آفات

گیاهان فیکوس جینسینگ در برابر بیماری ها و آفات مختلفی آسیب پذیر هستند که می توانند باعث زرد شدن برگ ها شوند. برخی از این آفات عبارتند از شته ها، شپشک های آردآلود و حشرات فلس دار. بیماری هایی که می توانند باعث زرد شدن برگ ها شوند عبارتند از بیماری های لکه برگی و پوسیدگی ریشه.

اگر آفات را روی فیکوس جینسینگ خود مشاهده کردید، آنها را با استفاده از روغن های باغبانی یا صابون های حشره کش از بین ببرید. با ایجاد شرایط مناسب رشد می توان از بیماری ها پیشگیری کرد. با این حال، اگر عفونت ایجاد شد، از روغن چریش یا قارچ‌کش‌های ارگانیک برای درمان آن استفاده کنید. از قارچ کش ها یا آفت کش های مصنوعی با احتیاط و کم استفاده کنید.

چگونه برگ های زرد را روی جینسینگ فیکوس ثابت کنیم

هنگامی که فیکوس جینسنگ شما برگ های زردی پیدا کرد، شاخ و برگ های آسیب دیده دیگر سبز نمی شوند. حتی اگر علت زردی برگ ها را برطرف کنید، باز هم باید برگ های آسیب دیده را حذف کنید. آنها را با استفاده از قیچی تیز و استریل شده یا قیچی جدا کنید.

اگر گیاه شما برگ های زرد دارد، شرایط رشد گیاه را ارزیابی کنید تا علت آن مشخص شود. ابتدا خاک را بررسی کنید تا ببینید گیاه از آبیاری زیاد یا کم آبیاری رنج می برد. سطح دما و رطوبت اطراف گیاه را اندازه بگیرید و علائم بیماری یا آفات را بررسی کنید. پس از شناسایی علت، اقدام مناسب برای حل مشکل انجام دهید.

جمع‌بندی :

برگ های فیکوس جینسینگ ممکن است به دلیل آبیاری بیش از حد، کم آبی یا نور زیاد یا کم خورشید زرد شوند. بیماری ها و آفات نیز می توانند باعث زرد شدن برگ ها شوند. برای شناسایی و حل مشکل، شرایط اطراف گیاه خود را بررسی کنید. سپس، برگ های زرد را جدا کنید، زیرا دوباره سبز نمی شوند.

منبع : petalrepublic

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *