مراقبت از گیاه

نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاه یشم

گیاه یشم

آیا به این فکر می کنید که یک ساکولنت جدید به مجموعه گیاهان آپارتمانی خود اضافه کنید؟ گیاه یشم به دلایلی به یک گیاه آپارتمانی محبوب برای بسیاری از باغبانان داخلی تبدیل شده است. در این مقاله در سیتی گل، نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاه یشم را به شما آموزش می‌دهیم

ساکولنت ها گیاهان ایده آلی برای رشد داخل خانه نیستند. آنها برای حفظ فرم های هندسی و ساختاری خود به نور مستقیم خورشید زیادی نیاز دارند و به آبیاری بیش از حد حساس هستند – یکی از رایج ترین مشکلات والدین گیاهان آپارتمانی. اما یک استثنا وجود دارد که به یک گیاهان آپارتمانی محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است – گیاهان یشم.

این ساکولنت ها که با نام علمی Crassula ovata شناخته می شوند، در سرتاسر جهان با کمی دردسر در داخل خانه رشد می کنند. آنها یکی از کم نگهداری ترین گیاهان سرپوشیده ای هستند که می توانید پیدا کنید، ایده آل برای مبتدیان تا رشد شاداب یا هدیه دادن. بعلاوه، وقتی عاشق آنها می شوید (همانطور که اکثر آنها انجام می دهند)، سریع منتشر می شوند.

گیاهان یشم به دلیل سهولت مراقبت و ظاهر زیبایشان به یکی از محبوب ترین ساکولنت ها در بسیاری از باغ های سرپوشیده تبدیل شده اند. برای یادگیری بیشتر آماده اید؟ در زیر نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاهان یشم را یاد خواهید گرفت!

گیاه یشم چیست؟

گیاهان یشم از جنس محبوب کراسولا هستند که به Crassula ovata معروف هستند. جنس کراسولا شامل بیش از 200 گونه ساکولنت است و تقریباً هیچ دو گونه ای شبیه هم نیستند. تنوع باورنکردنی در فرم ها و رنگ ها وجود دارد – برخی ظاهری هندسی و ساختاری دارند در حالی که برخی دیگر نرمی ملایمی در برگ ها دارند.

خانواده Crassulaceae که به آن تعلق دارند شامل تعدادی دیگر از گیاهان ساکولنت محبوب است. کالانکوئه تنها یک نمونه و یکی دیگر از گلهای مورد علاقه در داخل خانه با برگهای سبز آبدار و زیبا است. همچنین شامل سایر ساکولنت های معمولی است که بیشتر در مناطق بیرونی استفاده می شوند، مانند Sedums.

کراسولا اواتا با نام‌های رایج بسیاری استفاده می‌شود. گیاهی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد مشخصاً گیاه یشم است، اما به دلیل شکل برگ ها و استفاده در فنگ شویی به عنوان گیاهان پولی و گیاهان خوش شانس نیز شناخته می شوند. اما، از آنجایی که چندین گیاه آپارتمانی با نام گیاه پول وجود دارد، رفتن به جید یا به سادگی کراسولا اواتا بسیار آسان‌تر است.

منطقه بومی

گیاه یشم نگهداری

ساکولنت ها در محیط طبیعی خود در قاره های آفریقا در مکان های گرم و آفتابی رشد می کنند.

مانند بسیاری از ساکولنت ها، گیاهان یشم بومی قاره آفریقا هستند که در اطراف نواحی کوا-زولو ناتال و کیپ شرقی آفریقای جنوبی متمرکز شده اند. آنها در مناطق گرم، آفتابی و خشک بهترین رشد را دارند و در خاک های شنی در مناطق باز صخره ای رشد می کنند.

با پیروی از این زیستگاه بومی، گمان نخواهید کرد که آنها گیاهان آپارتمانی عالی می سازند. اما به لطف انعطاف پذیری و توانایی آنها برای انطباق با طیف گسترده ای از شرایط ، آنها همچنین توانایی رشد خوبی در داخل خانه را دارند. آنها می توانند سایه جزئی، رطوبت بالا را تحمل کنند و برای حفظ برگ های سبز و ساقه های ساختاری خود به آب بسیار کمی نیاز دارند.

در بیشتر نقاط جهان، از آنجایی که آنها نمی توانند دمای پایین را تحمل کنند، بنابراین در داخل خانه رشد می کنند. آنها ممکن است به یک پنجره آفتابی اضافی نیاز داشته باشند و می توانند از جابجایی در خارج از منزل در ماه های گرمتر سود ببرند. اما به غیر از این چند ویژگی عجیب، آنها افزودنی های شگفت انگیزی را به هر مجموعه گیاهان داخلی می دهند.

مشخصات گیاه یشم

مشخصات گیاه یشم

این ساکولنت محبوب برگ های سبز رنگ گرد و پفکی تولید می کند که در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توانند در نوک آن قرمز شوند.

گیاهان یشم به دلیل ارتفاعشان عموماً بوته ای محسوب می شوند. اما شکل انشعابی و برگ های جالب آنها باعث می شود وقتی در گلدان رشد می کنند بیشتر شبیه یک درخت بسیار کوچک به نظر برسند.

این گیاه دارای شاخه های ضخیم است که در بالای آن برگ های سبز و گرد و چاق وجود دارد. در مناطقی که نور خورشید زیاد است، این برگ ها می توانند رنگ قرمزی در انتها به خود بگیرند و کنتراست بسیار خوبی ایجاد کنند. شاخه های جدید سبز و نرم به نظر می رسند، به آرامی سخت می شوند و با بالغ شدن گیاه چوبی تر می شوند.

در آفتاب کامل، ساقه‌های گل قرمز بلند از بالای برگ‌ها بلند می‌شوند و خوشه‌هایی از شکوفه‌های کوچک سفید و ستاره‌ای شکل ایجاد می‌کنند. این گل ها در زمستان ظاهر می شوند و عطر و بوی شیرینی تولید می کنند که زنبورها و سایر گرده افشان ها عاشق آن هستند. متأسفانه، به دلیل سطح نور پایین، بعید است که گلدهی آنها را در داخل خانه ببینید، اما اگر به اندازه کافی آفتاب کامل به آنها بدهید و چراغ های رشد را مکمل کنید، ممکن است خوش شانس باشید.

گیاه یشم استاندارد به خودی خود خیره کننده است، اما چند رقم جالب نیز برای انتخاب وجود دارد. “Gollum” یک نمونه است، با برگ های لوله مانند دراز به جای برگ های گرد. همچنین گزینه های متنوعی مانند «لیمو و لیمو» وجود دارد که حسی کاملاً متفاوت به این گیاه محبوب می دهد.

بهتر است این گیاه را از حیوانات خانگی خود دور نگه دارید زیرا برای گربه ها و سگ ها سمی خفیف است و همچنین می تواند برای انسان نیز سمی باشد. آنها را دور از دسترس در یک قفسه بلند نگه دارید یا از سقف آویزان کنید تا از هر گونه حادثه احتمالی جلوگیری شود.

کاشت گیاه یشم

نحوه کاشت گیاه یشم

گیاهان یشم خاک خشک و شنی، ظرف تراکوتا و زهکشی خوب را ترجیح می دهند.

از آنجایی که جید دارای ویژگی‌های کمی متفاوت از سایر گیاهان آپارتمانی است که ممکن است قبلاً داشته باشید، چند نکته مهم در هنگام کاشت وجود دارد که می‌تواند روند رشد را خراب یا کند.

اولین چیز زهکشی است. این ساکولنت ها به شدت به پوسیدگی ریشه حساس هستند و به رشد در مناطق باز با خاک خشک و شنی عادت دارند. این بدان معناست که ظرف انتخابی شما باید چندین سوراخ زهکشی داشته باشد تا از پوسیدگی احتمالی هنگام آبیاری جلوگیری شود. با گلدان بدون سوراخ خطر نکنید یا از سنگ برای جایگزینی زهکشی استفاده نکنید زیرا احتمالاً در دراز مدت به گیاه آسیب خواهید رساند.

انتخاب مواد با زهکشی خوب برای گلدان ها می تواند به دفع مقداری از آن آب کمک کند. تراکوتا ایده آل است زیرا رطوبت را از خاک دور می کند و به خوبی با ساختار و رنگ گیاه سازگار است. اما هر ماده ظرفی به شرطی که چند سوراخ در ته داشته باشد، کارساز است. اگر هیچ کدام وجود ندارد، فراموش نکنید که قبل از کاشت، حفاری خود را انجام دهید.

ظروف تنها در نظر گرفتن در مورد زهکشی به آن نیاز دارید. انتخاب خاک نیز مهم است. با مخلوط گلدان ساکولنت و کاکتوس با کیفیت بالا شروع کنید که به سرعت تخلیه می شود و حاوی ماسه ای است که رطوبت را در خود نگه نمی دارد. مخلوط استاندارد گلدان گیاهان آپارتمانی معمولاً آب زیادی برای این گیاهان نگه می دارد که منجر به پوسیدگی ریشه می شود.

در حالی که ظرف و مخلوط ساکولنت شما آماده است، به سادگی گلدان را پر کنید و جید را در ظرف جدید پیوند بزنید، مراقب باشید که در این فرآیند به برگ آسیب نرسانید یا کشیده نشود. شاخه ها را در مرکز قرار دهید و با فشار دادن آرام به اطراف پایه، مطمئن شوید که آنها به صورت عمودی محکم شده اند. بلافاصله پس از کاشت آبیاری کنید و صبر کنید تا گلدان تقریباً به طور کامل خشک شود و دوباره آبیاری کنید.

نگهداری از گیاهان یشم بسیار آسان است و این تنها یکی از دلایل محبوبیت آنها در آپارتمان است. نکته اصلی این است که بیش از حد سر آنها سر و صدا نکنید. هنگامی که آنها در محل مناسب قرار می گیرند، می توان آنها را تا حد زیادی به حال خود رها کرد و حدود یک بار در هفته بررسی کرد. این گیاهان بی توجهی را به توجه بیش از حد ترجیح می دهند.

اگر علاقمند به مطالعه مقاله در زمینه گیاه پتوس هستید مقاله”نحوه رشد و مراقبت از پتوس ملکه برفی” مطالعه کنید

سبک گیاه یشم

گیاه یشم فنگ شویی

این ساکولنت گیاهی نور دوست است. رژیم نرم اما روشن آستانه پنجره های شرقی و غربی برای آن ایده آل در نظر گرفته می شود.

نور خورشید بخش مهمی از شاد نگه داشتن گیاه یشم در داخل خانه است. ساکولنت ها و کاکتوس ها و معمولاً عادت به یک روز کامل آفتاب مستقیم روشن و بدون فیلتر در زیستگاه بومی خود و گیاهان یشم ندارند. اما، از آنجایی که سطح نور در داخل خانه بسیار کمتر است، پیدا کردن تعادل عالی برای شاد نگه داشتن گیاه شما می تواند دشوار باشد.

خوشبختانه، گیاه یشم یکی از معدود ساکولنت‌هایی است که می‌تواند سایه‌هایی را در طول روز تحمل کند. برگ‌ها به اندازه‌ای که در فضای باز و در آفتاب کامل رشد می‌کنند فشرده نخواهند بود، اما هر گونه کشش در این گیاهان چندان نامناسب به نظر نمی‌رسد. برخلاف ساکولنت های هندسی که در نور کم شکل خود را کاملاً از دست می دهند، تا حد زیادی یکسان به نظر می رسند، البته با شاخه های لاغرتر و برگ های کوچکتر.

اما، این بدان معنا نیست که آنها می توانند نور کم را نیز تحمل کنند. این گیاهان برای زنده ماندن به حداقل چند ساعت آفتاب مستقیم در خانه شما نیاز دارند. آنها ممکن است به 6 ساعت کاملی که در فضای باز می گذرانند نیاز نداشته باشند، اما برای حفظ رشد به حداقل حدود 3 ساعت نیاز دارند.

جید خود را در مقابل یک پنجره روشن رو به جنوب قرار دهید ، بدون هیچ گونه مانعی. در اینجا، آنها می توانند در زیر اشعه های خورشید غوطه ور شوند و اگر خوش شانس باشید، حتی ممکن است چند گل تولید کنند.

آبیاری گیاه یشم

آبیاری گیاه یشم

از آنجایی که کراسولا ساکولنت است، خشکی را به راحتی تحمل می کند. مهم است که اجازه ندهید رطوبت بیش از حد مجاز باشد.

اگر این گیاه اولین ساکولنت شما است، یک اصل حیاتی وجود دارد که اگر می خواهید آن را زنده نگه دارید نمی توانید فراموش کنید – هرگز بیش از حد آب نزنید. این گیاهان به شدت به پوسیدگی ریشه و ساقه حساس هستند و برای زنده ماندن به آب بسیار کمی نیاز دارند.

به لطف ساقه‌ها و برگ‌های ضخیم‌شان، آنها چندین تن آب را نگه می‌دارند. این به آنها اجازه می دهد تا در ماه های طولانی که بارندگی کم و یا بدون بارندگی است به فتوسنتز ادامه دهند و در زیستگاه های بومی خود زنده بمانند. برگ ها چاق می مانند و به آرامی به آن ذخایر آب دسترسی پیدا می کنند تا زمانی که دوباره رطوبت در خاک وجود داشته باشد.

تقلید از این الگوی آبیاری بهترین راه برای جلوگیری از قاتل شماره یک گیاه یشم، رطوبت بیش از حد است. قبل از اضافه کردن آب می توانید صبر کنید تا گلدان تقریباً کاملاً خشک شود. در زیستگاه های بومی خود، این گیاهان در زمستان تقریباً هیچ بارانی دریافت نمی کنند، به این معنی که در این مدت به آبیاری حتی کمتری نیاز دارید.

زیر آب بردن این گیاهان دشوار است. اما، اگر اغلب در مورد اینکه آیا گیاهان آپارتمانی شما آب کافی دریافت می‌کنند یا خیر، استرس دارید، عادت کنید هفته‌ای یک بار خاک را چک کنید. هنگامی که خاک خشک شد و گلدان هنگام بلند شدن بسیار سبک‌تر شد، می توانید دوباره آبیاری کنید.

وقتی خاک هنوز مرطوب است هرگز آبیاری نکنید. هنگامی که پوسیدگی وارد می شود، تعمیر آن بسیار دشوار است. همچنین هرگز آنها را پس از آبیاری در سینی پر چکه نگذارید زیرا ممکن است منجر به مشکلات مشابه شود.

خاک گیاه یشم

خاک گیاه یشم

ساکولنت ها به خاکی با زهکشی خوب با ماسه رودخانه و پرلیت نیاز دارند.

مهمترین ویژگی خاک گیاه یشم زهکشی است . مخلوط خاک انتخابی باید به سرعت زهکشی کند، به خصوص زمانی که در ظرفی کاشته می شود و در داخل خانه نگهداری می شود که تبخیر کندتر است.

اکثر مخلوط‌های خاک ساکولنت و کاکتوس با کیفیت بالا باید برای گیاهان یشم مناسب باشند. اینها حاوی موادی مانند ماسه یا پرلیت هستند که زهکشی را بهبود می بخشد و فضای بین ذرات خاک را افزایش می دهد. برخی نیز حاوی برخی مواد مغذی اضافه شده برای تقویت بیشتر گیاهان پس از کاشت هستند.

مخلوط گلدان ساکولنت و کاکتوس باید در هر مهد کودک محلی موجود باشد یا می توانید مقداری از آن را به صورت آنلاین خریداری کنید. با این حال، اگر قبلاً مقداری مخلوط استاندارد گلدان دارید و نمی‌خواهید پول نقد اضافی را خرج کنید، می‌توانید مخلوط خاک خود را نیز بسازید.

برای انجام این کار، به سادگی خاک استاندارد گلدان را با ماسه رودخانه و پرلیت اصلاح کنید تا بافت درشت و درشت شود. مخلوط باید خیلی سریع تخلیه شود و روی آب کمی بماند (حتما قبل از کاشت آن را آزمایش کنید).

درجه حرارت

نگهداری گیاه یشم

شرایط دمایی مطلوب برای گل کراسولا بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است.

همانطور که ممکن است قبلا متوجه شده باشید، گیاهان یشم برای ساکولنت ها کاملا سازگار هستند. با این حال، یک چیزی که آنها نمی توانند از عهده آن برآیند سردی است. اگر دما برای مدت طولانی به زیر 5 درجه سانتیگراد کاهش یابد، این گیاهان ممکن است برای محافظت از خود شروع به ریختن برگ های خود کنند و حتی ممکن است با آسیب سلولی مواجه شوند.

برای شاد نگه داشتن جید خود، دمای داخل خانه را در طول سال بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد نگه دارید . این میانگین ها نزدیک ترین تطابق با آنچه که در زیستگاه های بومی خود تجربه می کنند است. در زمستان، آنها به شیب شبانه در حدود 10 تا 13 سانتیگراد استفاده می‌شوند و این تغییر دما حتی می‌تواند گیاه را تشویق کند تا گل‌ها را بیرون بزند.

کود دهی مناسب گیاه یشم

کوددهی خوب گیاه یشم

گیاهان یشم را می توان با استفاده از فرمولاسیون های طراحی شده برای کاکتوس ها بارور کرد.

تغذیه یکی از وظایف نگهداری است که در هنگام پرورش گیاهان یشم واقعاً نیازی به نگرانی در مورد آن ندارید. آنها در خاک های شنی فقیر از مواد مغذی بهتر رشد می کنند و به کود دهی بیش از حد حساس هستند .

اگر رشد گیاه شما به طور ناگهانی متوقف شد یا به نظر نمی رسد مانند قبل عملکرد خوبی داشته باشد، یک بار کود با قدرت نصف دوز استفاده کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر. سعی کنید قبل از کوددهی سایر علل بالقوه مشکلات رشد را از بین ببرید تا خطر سوختن ریشه و برگ را محدود کنید.

نحوه تکثیر گیاه یشم

یکی از بزرگترین مزایای کاشت گیاهان یشم این است که یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای تکثیر هستند. آنها از طریق قلمه های ساقه و حتی تک برگ به خوبی رشد می کنند و به شما این امکان را می دهند که تا آنجایی که می توانید در خانه خود بکارید از این گیاهان بکارید.

تکثیر از قلمه های ساقه یشم

تکثیر گیاه یشم

روش تکثیر گیاه یشم

قلمه های ساقه سریع ترین راه برای تکثیر هستند که سریعتر از تکثیر یک برگ گیاه بالغ را به شما می دهند. همیشه نمی توان از قلمه های ساقه با گیاهان کوچکتر تکثیر کرد، اما اگر می توانید، این بهترین راه است.

با شناسایی یک شاخه سالم و عاری از هرگونه آسیب یا بیماری شروع کنید. همچنین باید به اندازه‌ای طولانی باشد که بدون افتادن در خاک لنگر بیاورد و دسته‌های بالای برگ‌ها را بالای خط خاک نگه دارد.

شاخه را درست زیر یک گره (حلقه های روی ساقه که برگ ها از آن بیرون می آیند) را با یک قیچی تیز و تمیز جدا کنید. برش باید تا حد امکان تمیز باشد تا از آسیب به گره جلوگیری شود. هنگام برش، شکل گیاه را پس از برش در نظر بگیرید و سعی کنید مناطق نامتعادل احتمالی را با شاخه های دیگر پنهان کنید.

اگر برگ‌هایی در انتهای پایین قلمه وجود دارد، آن‌ها را تا نیمه بردارید و چند مجموعه در بالا بگذارید تا رشد را تسهیل کند. قلمه را روی یک تکه روزنامه بگذارید و حدود یک هفته قبل از کاشت آن را کنار بگذارید . این اجازه می دهد تا انتهای آن کمی ببندد و از پوسیدگی احتمالی در ساقه هنگام کاشت جلوگیری شود.

هنگامی که انتهای برش سفید شد، یک گلدان کوچک بردارید و آن را با مخلوط خاک ساکولنت پر کنید. همچنین می توانید با ترکیب قسمت های مساوی نارگیل یا پیت ماس ​​و پرلیت یا ماسه رودخانه ای یک مخلوط تکثیر تخصصی درست کنید . پس از پر شدن گلدان، قبل از کاشت آبیاری کنید تا خاک از قبل مرطوب شود.با انگشت خود سوراخی ایجاد کنید و نیمی از شاخه را دفن کنید و اطراف خاک را فشار دهید تا در جای خود محکم شود . اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از برگ های بالایی روی خط خاک قرار نگرفته اند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. گلدان را در یک نقطه گرم بگذارید، خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که رشد ریشه جدید در حدود یک ماه رشد کند.

سوالات متداول

آیا آنها برای حیوانات خانگی سمی هستند؟

گیاهان یشم برای گربه‌ها، سگ‌ها و اسب‌ها سمی هستند. آنها همچنین می توانند کمی برای انسان سمی باشند و پوست را تحریک کنند. آنها را از حیوانات خود در داخل و خارج خانه دور نگه دارید و اگر پوست حساسی دارید، احتمالاً هنگام دست زدن به آنها دستکش بپوشید.

بومی گیاهان یشم کجاست؟

گیاهان یشم بومی آفریقای جنوبی هستند که در استان های ساحلی گرم کوا-زولو ناتال و کیپ شرقی یافت می شوند. در اینجا آنها در فضای باز در آفتاب کامل رشد می کنند که معمولاً در خاک های شنی در مناطق گرم یافت می شود.

آیا آنها می توانند در فضای باز رشد کنند؟

گیاهان یشم را می‌توان در فضای باز پرورش داد، اما در ماه‌های خنک‌تر نمی‌توانند دمای سرد را تحمل کنند. می توانید گیاهان جید را در فضای باز پرورش دهید. کسانی که در مناطق پایین تر هستند باید رشد داخل خانه را انتخاب کنند. هنگام رشد در ظروف، می توانید آنها را در بهار و تابستان در خارج از منزل نگهداری کنید، آنها را برای پاییز و زمستان به داخل بیاورید تا از شاخ و برگ های حساس در برابر آسیب سرما محافظت کنید.

چرا گیاه من برگ می ریزد؟

علت اصلی ریزش برگ ها آبیاری بیش از حد است. اگر برگها یا پایه ساقه نرم و لطیف باشند، علت این امر را خواهید فهمید. زیر آبیاری همچنین می‌تواند باعث چروکیدگی و ریزش برگ‌ها، همراه با نور کم خورشید شود. به جید خود شرایط و مراقبت مناسب بدهید و مشکل باید خود به خود برطرف شود. در موارد پوسیدگی ریشه، ممکن است نیاز به گلکاری مجدد داشته باشید یا اگر برای نجات دیر شده است، گیاه را دور بریزید.

افکار نهایی
اگر هرگز ساکولنت ها را امتحان نکرده اید، گیاه یشم مطمئناً یک گیاه اولیه عالی است . جید که در داخل یا خارج از خانه رشد می کند بسیار بخشنده است و نباید برای شما دردسر ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که تفاوت های مراقبت از آنها و سایر گیاهان آپارتمانی خانه خود را درک کرده اید و نمی توانید اشتباه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *