مراقبت از گیاه

3 روش ساده برای تمیز کردن یک گلدان شیشه ای

تمیز کردن گلدان شیشه ای

اگر تا به حال اجازه داده اید که آب در آرایش گل کمی طولانی شود ، می‌دانید تیرگی که ساقه ها و برگ های اضافی می توانند در عرض چند روز ایجاد کنند. رسوبات کلسیم از آب سخت نیز می تواند باعث ایجاد مه شود. حتی بعد از اینکه آب کثیف را دور ریختید، بقایای باقی مانده داخل یک گلدان شیشه ای به سختی تمیز می شود.

اما تمیز کردن یک شیشه کدر فقط برای زیبایی منزل شماست. به همان اندازه که یک گلدان کثیف در یک اتاق مرتب می تواند شما را هول کند، در واقع ممکن است گل های شما بیشتر از یک گلدان با لایه ای از کثیف اذیت شوند. گل های شاخه بریده نسبت به محیط خود بسیار حساس هستند و شروع گل در یک گلدان تازه و تمیز به همان اندازه که برای حفظ استانداردهای شما مهم است برای طول عمر آنها نیز مهم است.

خوشبختانه چند راه برای اطمینان از شفافیت گلدان های شیشه ای شما وجود دارد. سه روش مورد علاقه ما برای خلاص شدن از شر باقیمانده ها و کدر شدن را در سیتی گل به راحتی بخوانید.

تميز كردن گلدان شيشه اي

گلدان شیشه ای گل لاله

شکوفه هایی با گلبرگ های تنگ انتخاب کنید. شکوفه های گلبرگ باز عمر کوتاه تری خواهند داشت. پایین ساقه ها را به اندازه ½ اینچ کوتاه کنید و در زیر آب آنها را به صورت مورب برش دهید. یک گلدان را با آب ولرم پر کنید و با یک بسته نگهدارنده گل مخلوط کنید. آب را هر زمان که کدر به نظر می رسد یا هر سه تا چهار روز یکبار خاموش کنید. لاله‌ها به سمت نور متمایل می‌شوند، بنابراین گلدان خود را هر روز بچرخانید تا از افتادگی گل‌ها جلوگیری کنید.

هر چند وقت یکبار یک گلدان شیشه ای را تمیز کنید

هر بار که آب را تازه می کنید و قبل از قرار دادن آن در انبار گلدان خود را تمیز کنید. این کار بیشتر باکتری ها را از بین می برد و به گل های شما اجازه می دهد مدت بیشتری تازه بمانند. از آنجایی که گل ها به هر گونه مواد شیمیایی موجود در آب بسیار حساس هستند، قبل از اینکه گل های خود را دوباره به گلدان اضافه کنید، اطمینان حاصل کنید که نمک ها و مواد تمیز کننده را کاملاً بشویید.

ملاحظات قبل از شروع

اگر به نظر می رسد تمیز کردن روی گلدان شما تأثیر کمی دارد یا اصلاً تأثیری ندارد، کدر بودن می تواند نتیجه حکاکی باشد، خراب شدن شیشه که معمولاً در ماشین ظرفشویی رخ می دهد. گلدان های کریستالی به ویژه در خانه هایی که آب نرم دارند در برابر حرارت و مواد شوینده آسیب پذیر هستند. متأسفانه، هیچ مقدار تمیز کردن، تیرگی ناشی از خراش ها و گودال های کوچک را از بین نمی برد. بهترین راه برای جلوگیری از حکاکی این است که گلدان های خود را با دست تمیز کنید.

آنچه شما نیاز دارید

 • سرکه سفید مقطر
 • اسفنج، برس بطری یا مسواک قدیمی
 • آب گرم
 • پارچه میکروفیبر
 • نمک، جوش شیرین یا قرص های دندان مصنوعی

چگونه یک گلدان شیشه ای را با سرکه و نمک تمیز کنیم؟

1 قاشق غذاخوری نمک را با سرکه در یک کاسه کوچک با هم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.
2 با استفاده از اسفنج، برس بطری یا مسواک قدیمی، خمیر را به داخل گلدان بمالید.
3 اجازه دهید 10 دقیقه بماند و خمیر را با آب گرم بشویید.
4 برای خشک کردن از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید.

چگونه یک گلدان شیشه ای را با جوش شیرین و سرکه تمیز کنیم؟

 1. گلدان خود را با آب گرم پر کنید، مطمئن شوید که باقیمانده آن در آب فرو رفته است.
 2. بسته به اندازه گلدان، 1 یا 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید. شروع به ریختن در سرکه کنید تا زمانی که مخلوط خوب پف کند. بگذارید بماند تا وزش قطع شود.
 3. گلدان را خالی کنید و از یک اسفنج، برس بطری یا مسواک قدیمی استفاده کنید تا هرگونه کثیفی که باقی مانده است را از بین ببرید.
 4. با آب گرم بشویید.
 5. برای خشک کردن از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید.

چگونه یک گلدان شیشه ای را با قرص های دندان مصنوعی تمیز کنیم

 1. گلدان خود را با آب گرم پر کنید تا جایی که باقیمانده آن در آب فرو برود.
 2. یک یا دو قرص دندان مصنوعی را در گلدان بریزید و بگذارید بماند تا وز کردن متوقف شود.
 3. گلدان را خالی کنید و از یک اسفنج، برس بطری یا مسواک قدیمی استفاده کنید تا هرگونه کثیفی که باقی مانده است را از بین ببرید.
 4. با آب گرم بشویید.
 5. برای خشک کردن از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید.
تمیز کردن گلدان

تمیز کردن گلدان شیشه ای

نحوه تمیز کردن بیرون گلدان های شیشه ای 

اکنون که می دانید چگونه داخل یک گلدان شیشه ای را تمیز کنید ، فضای بیرونی آن خیلی راحت تر است. اگر گلدان خود را خیس کرده اید ، قسمت بیرونی آن نیز باید تمیز باشد. اما در اینجا چند نکته خاص برای درخشش بیرون گلدان شما آورده شده است.

شیشه پاک کن

این سریع ترین و آسان ترین روش برای تمیز کردن گلدان ها است. فقط اسپری کنید و پاک کنید: همین!

سرکه

سرکه یک حلال بسیار موثر است و استفاده از آن برای تمیز کردن ، گلدان ها و ظروف شیشه ای شما را براق می کند. قسمت بیرونی گلدان خود را با محلول سرکه و آب گرم اسپری کنید و قبل از خشک شدن آن را تمیز نمایید.

لیمو

اسید موجود در آب لیمو باعث از بین رفتن رسوبات می شود. یک لیمو برش دهید و آن را روی قسمت خارجی گلدان خود بمالید. یا آب لیمو و نمک را مخلوط کنید و یک خمیر درست کنید و آن را به قسمت خارج گلدان خود بمالید. کاملاً با آب داغ بشویید. آب لیمو باقیمانده چسبناک بوده و گرد و غبار را به خود جلب می کند.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن گلدان خود

باقیمانده‌های ذخایر معدنی و باکتری‌ها به مرور زمان جمع می‌شوند و پاک کردن مه را بسیار سخت‌تر می‌کنند. شستن گلدان های شیشه ای در ماشین ظرفشویی نیز می تواند باعث کدر شدن شیشه در اثر حکاکی شود. با هر بار استفاده گلدان خود را با دست تمیز کنید تا درخشان بماند.

نگهداری گلدان های شیشه ای شفاف

1. به طور منظم تمیز، تمیز کردن لکه ها بر روی دیواره بیرون گلدان و آب و شن و ماسه بر روی دیوار داخلی. از استفاده از اجسام سخت مانند سیم فولادی برای خراش دادن سطح گلدان اجتناب کنید.

2. تغییر آب به طور منظم برای جلوگیری از خیس شدن فاضلاب طولانی مدت و رنگ آمیزی دیواره داخلی گلدان، و آب در گلدان برای بیش از حد طولانی خواهد شد بسیاری از موجودات کوچک پرورش، که ممکن است گلدان خوردگی.

۳- گلدان شکننده است. از برخورد و فرو ریختن با اجسام سخت اجتناب کنید.

4. دور نگه داشتن از درجه حرارت بالا برای جلوگیری از ترک خوردگی گلدان زمانی که درجه حرارت بیش از حد بالا است

منبع : 3 Simple Ways to Clean a Cloudy Glass Vase

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *