تکثیر

نحوه تکثیر گل رز از طریق ریشه

تکثیر گل رز شاخه بریده

اگر به فکر اضافه کردن گل رز به باغ خود هستید، ممکن است بخواهید یک گیاه ریشه لخت را در نظر بگیرید. رزهای ریشه لخت مزایای متعددی از جمله تعداد بیشتر انواع و انتخاب نسبت به گل رزهایی که در حال حاضر در گلدان رشد می کنند دارند. از آنجا که آنها در ابتدای فصل رشد قرار می گیرند، گیاهان ریشه لخت به راحتی با شرایط رشد خاص شما سازگار می شوند. آنها خوابیده اند و هیچ گونه پوشش گیاهی ندارند، بنابراین مانند گل رزهای گلدانی که قبلا چرخه رشد خود را آغاز کرده اند، در برابر سرمازدگی دیررس آسیب پذیر نیستند. در این مقاله در سیتی گل دستورالعمل های گام به گام برای تکثیر گل رز با ریشه لخت آورده شده است.

رزهای ریشه برهنه چیست؟

رزهای ریشه برهنه رزهای خفته ای هستند که بدون خاک در اطراف ریشه فروخته می شوند و این امر باعث می شود تا آنها را در فواصل دورتر و به روشی مقرون به صرفه تر از گل رز در ظروف حمل کنید.

چه زمانی گل رز با ریشه برهنه کاشته شود

زمان کاشت رزهای ریشه لخت بسته به منطقه رشد شما می تواند هر زمانی بین ژانویه تا مه باشد. گل رز در اواخر زمستان در مناطق گرمتر و در اوایل بهار در مناطق سردتر کاشته می شود.

پس از گذشتن از خطر یخبندان و دمای بین 5 تا 15 درجه سانتیگراد بکارید. این به گیاه زمان می دهد تا قبل از شروع گرمای تابستان ته‌نشین شود و ریشه بسازد. پنجره کاشت گل رز نسبتاً گسترده است، اما نباید آنها را در هنگام غرقابی زمین یا در هنگام خشکسالی کاشت.

نگهداری گل رز با ریشه لخت قبل از کاشت

رزهای ریشه لخت را تا حد امکان نزدیک به زمان کاشت بخرید. اگر نیاز به نگهداری گیاهان برای بیش از چند روز دارید، مطمئن شوید که ریشه ها خشک نمی شوند. پوشش پلاستیکی را باز کنید، ریشه ها را روزانه با آب اسپری کنید و دوباره روی آن ها را بپوشانید. می توانید آنها را تا یک هفته در یک مکان خنک و تاریک نگهداری کنید.

برای آشنایی با معانی رنگ رز مقاله”معنی رنگ گل رز که باید بدانید” را مطالعه فرمائید

قبل از شروع

محل کاشت مناسب را انتخاب کنید. گل رز حداقل 4 تا 6 ساعت در روز به آفتاب نیاز دارد. در آب و هوای گرم، مقداری سایه بعد از ظهر می تواند مفید باشد. مکانی را پیدا کنید که گل رز برای نور خورشید، مواد مغذی یا آب با گیاهان دیگر رقابت نکند. رشد بالغ را در نظر بگیرید و به گیاه بالای زمین و سیستم ریشه آن فضای کافی بدهید.

گل رز مستعد ابتلا به آفات و بیماری های متعددی است که می توانند در خاک باقی بمانند، بنابراین گل رز را در همان مکانی که گل رز قبلی مرده است، نکارید.

آنچه شما نیاز دارید
تجهیزات / ابزار : 1. بیل 2. دستکش کار 3. آب پاش

مواد موردنیاز : 1.پودر استخوان 2. گیاه رز ریشه لخت 3.کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است (اختیاری) و 4. مالچ

دستورالعمل ها

تکثیر گل رز

تکثیر گل رز با ریشه

پس از دریافت گل رز ریشه لخت، آن را از بسته بندی خارج کرده و از نزدیک بررسی کنید. هر گونه ریشه یا عصا را که شکسته، آسیب دیده یا نرم است که نشان دهنده پوسیدگی است بردارید.

ریشه ها را خیس کنید

آن را در یک سطل با آب شیر ولرم قرار دهید تا ریشه ها (نه عصاها) در آب بنشینند. ریشه ها را حداقل دو ساعت خیس کنید اما بیش از 24 ساعت نگذارید.

 تکثیر گل رز از طریق ریشه

حفر چاله کاشت

هر گونه علف هرز را از محل کاشت جدا کنید. با استفاده از بیل یا بیل، سوراخی به عمق 30 تا 45 سانتیمتر و عرض 45 تا 60 سانتیمتر بسته به اندازه گیاه ریشه لخت حفر کنید.

تکثیر گل رز از طریق ریشه

ترفند تکثیر گل رز

کود اضافه کنید

خاک را بشکنید و سنگ های بزرگ را در حین حفاری بردارید. آن را به عنوان پرکننده در کناره انباشته کنید. یک مشت پودر استخوان یا سوپر فسفات را در خاک پرکننده مخلوط کنید. اگر خاک فقیر است، بهتر است 1 تا 2 بیل کمپوست یا کود دامی خوب پوسیده را مخلوط کرده و به مقدار مساوی در کف چاله کاشت قرار دهید. در این زمان هیچ کود دیگری اضافه نکنید زیرا باعث سوختن ریشه های تازه تشکیل شده می شود.

اتحادیه پیوند را در موقعیت خود قرار دهید

یک تپه در مرکز سوراخ ایجاد کنید. توصیه ها برای بهترین عمق کاشت رزهای پیوندی متفاوت است. برخی از پرورش دهندگان توصیه می کنند پیوند را در بالای سطح بکارند. توصیه دیگر این است که گیاه را طوری قرار دهید که پیوند 2.5سانتی متری زیر سطح خاک باشد. ریشه ها را به طور مساوی در کناره های تپه پخش کنید. در صورت وجود ریشه های طولانی، می توانید آنها را دوباره هرس کنید.

نکته

تقریباً تمام رزهایی که به صورت تجاری فروخته می شوند پیوندی هستند. پیوند، قسمت متورم شده در پایین عصاها است که در آن واریته رز به گیاه استوک پیوند زده شده است. به راحتی قابل شناسایی است و گاهی اوقات به عنوان تاج نیز شناخته می شود.

ساقه ی بلند پشت را هرس کنید

ساقه ی گل رز تازه کاشته شده نباید بیشتر از 15 تا 20 سانتیمتر باشد. در صورت لزوم، ساقه ها را پس از کاشت برش دهید تا گیاه بتواند به جای حفظ رشد بالا، انرژی را به سمت استقرار ریشه ها هدایت کند.

تکثیر گل رز چگونه است

روش تکثیر گل رز

آب و مالچ

گل رز تازه کاشته شده را عمیقاً آبیاری کنید و 1 تا 2 اینچ مالچ را در اطراف پایه و کل ناحیه ریشه بمالید تا رطوبت خاک حفظ شود و رشد علف های هرز سرکوب شود. اگر باران نبارید، گل رز را به خوبی آبیاری کنید، تا زمانی که رشد جدیدی مشاهده کنید.

خرید باکس گل رز

منبع : How to Plant Bare Root Roses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *