گیاهان آپارتمانی, تکثیر

نحوه تکثیر گیاه یشم از قلمه های ساقه یا برگ

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ

تکثیر گیاهان یشم می تواند بسیار مفید باشد. اما همیشه بهتر است قبل از اینکه بخواهید به تنهایی آن را انجام دهید، گام های درست را در نظر بگیرید. در این مقاله در سیتی گل، متخصص ما به شما نحوه تکثیر گیاه یشم را با ذکر جزئیات هر مرحله که باید بردارید، توضیح می‌دهند.

برای کسانی که به دنبال گیاهی مبتدی و با مراقبت آسان هستند که هیچ مشکلی برای شما ایجاد نکند، بهتر است به گیاه جید نگاه کنید. این ساکولنت ها به دلیل تطبیق پذیری و توانایی سازگاری با تقریباً هر شرایطی برای رشد در داخل خانه عالی هستند.

این ساکولنت‌هایی که به راحتی رشد می‌کنند، به دلیل سهولت نگهداری و تحمل بالا در برابر بی‌توجهی ، در سرتاسر جهان در داخل خانه رشد می‌کنند. آنها با خوشحالی تقریباً در هر اتاقی از خانه رشد می کنند، حتی اگر محیط عالی نباشد.

برای اضافه کردن به لیست مزایای آنها، تکثیر آنها از قلمه های ساقه یا برگ نیز بسیار آسان است. تنها چند مرحله ساده وجود دارد که باید دنبال کنید و قبل از اینکه متوجه شوید، در هر اتاق از خانه خود گیاهان یشم را خواهید داشت. بنابراین بیایید راهنمای گام به گام خود را برای تکثیر گیاهان یشم بررسی کنیم.

درباره گیاهان یشم

گیاه یشم نماد چیست

گیاهان یشم که به عنوان درختان پول نیز شناخته می شوند، به عنوان گیاهان آپارتمانی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

گیاهان یشم بخشی از جنس آبدار Crassula هستند که به Crassula ovata معروف هستند. همچنین ممکن است به دلیل برگ های سکه ای شکل آنها را درخت پول یا گیاه پولی ببینید. آنها بخشی از خانواده Stonecrop یا Crassulaceae هستند که بومی آفریقای جنوبی و موزامبیک هستند و در اطراف مناطق گرمسیری متمرکز هستند.

این زیستگاه های بومی و همچنین نیازهای محدود آنها، آنها را به گیاهان آپارتمانی بسیار کم نگهداری تبدیل کرده است. ساکولنت‌ها معمولاً به دلیل نیاز به نور کامل خورشید، گیاهان داخلی خوبی نمی‌سازند، اما توانایی جید برای زنده ماندن در نور غیرمستقیم کم‌تر به آنها اجازه می‌دهد تا در داخل خانه به خوبی رشد کنند.

گیاهان بالغ به صورت بوته‌های کوچک با شاخه‌های ضخیم و برگ‌های چاق و سبز پر بسته رشد می‌کنند. هنگامی که به مقدار مناسب نور داده می شود، گل های سفید ستاره ای شکلی تولید می کنند که زنبورها کاملاً دوست دارند.

هنگامی که در آفتاب کامل رشد می کند، برگ ها همچنین می توانند یک لبه قرمز ایجاد کنند که کنتراست عالی را ایجاد می کند. به دلیل شکل آنها، اغلب آنها را به شکل گیاهان کوچک درخت مانند در بونسای هرس می کنند.

تکثیر گیاهان یشم

وقتی صحبت از تکثیر به میان می‌آید، چند راه مختلف وجود دارد که می‌توانی د با آن مقابله کنید. رایج ترین دو روش تکثیر، قلمه ساقه و قلمه برگ است. هر دو نسبتاً ساده هستند. بیایید نگاهی به هر دو روش بیندازیم تا بدانید از هر کدام چه انتظاری دارید.

برش ساقه در مقابل برش برگ

طرز تکثیر گیاه یشم

یک گیاه کاملاً جدید می تواند از یک برگ یا ساقه رشد کند.

دو راه آسان برای تکثیر گیاهان یشم وجود دارد: قلمه ساقه و قلمه برگ. اما کدام یک بهتر است؟ این بستگی به گیاهی دارد که با آن شروع می کنید و همچنین به میزان صبر شما.

قلمه های ساقه معمولاً ترجیح داده می شوند زیرا کاشت آسان تر است و سریعتر به گیاهان کامل تبدیل می شوند. بسته به قلمه‌ای که می‌گیرید، از همان ابتدا بیشتر شبیه گیاهان یشم بالغ به نظر می‌رسند و به شما امکان می‌دهند تا زمانی که ریشه‌هایشان رشد می‌کنند، آنها را مانند هر گیاه دیگری قرار دهید.

اما قلمه های ساقه را فقط از گیاهان مستقر و بالغ می توان گرفت. برای گیاهان جدیدتر بدون شاخه های زیاد، قلمه ساقه همیشه بدون اینکه گیاه مادر کج یا نامرتب به نظر برسد امکان‌پذیر نیست. حذف بیش از حد در یک زمان نیز می تواند گیاه را در شوک قرار دهد و سلامت گیاه مادر را به خطر بیندازد.

در این مورد، تکثیر از تک برگ انتخاب بهتری است. هنگامی که یک برگ یشم به درستی برداشته شود، گیاهچه ای در پایه خود ایجاد می کند و در نهایت به یک گیاه کامل تبدیل می شود. اگرچه رشد آنها به زمان بیشتری نیاز دارد، بنابراین صبر لازم است.

یکی دیگر از مزایای تکثیر تک برگ این است که می توانید تعداد بیشتری را در یک زمان تکثیر کنید. ممکن است فقط بتوانید چند قلمه ساقه بردارید، اما برگ های بسیار بیشتری برای تکثیر وجود دارد. این امر شانس موفقیت شما را در هنگام تکثیر افزایش می دهد و سهام کلی شما را در دراز مدت افزایش می دهد.

در نهایت، هر دو روش به راحتی قابل اجرا هستند و شانس موفقیت بالایی دارند. هر کدام را که برای شما مناسب است را امتحان کنید یا هر دو را امتحان کنید.

اگر علاقمند به تکثیر آنتوریوم در آب هستید مقاله”کاملترین روش تکثیر آنتوریوم در آب” را مطالعه فرمائید

قبل از اینکه شروع کنید

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ

داشتن خاک مناسب در تکثیر گیاهان یشم ضروری است.

قبل از اینکه مستقیماً وارد فرآیند تکثیر شوید، چند کار وجود دارد که برای آماده شدن باید انجام دهید.

اولین مورد این است که هر ابزاری را که قصد استفاده از آن را دارید تمیز کنید. برای تکثیر برگ ها می توانید به سادگی با انگشتان خود برگ ها را جدا کنید، اما برای قلمه های ساقه به یک جفت قیچی هرس نیاز دارید. از آنجایی که ساقه ها کاملاً ضخیم هستند، قیچی شما باید تیز باشد تا حد امکان برش تمیزی داشته باشد.

اگر بعد از آخرین استفاده آنها را تمیز نکردید، اکنون آنها را با آب و صابون تمیز کنید یا با محلول سفید کننده 5 درصد ضدعفونی کنید. ضد عفونی کردن ابزارها به جلوگیری از گسترش پاتوژن ها یا باکتری های مضر کمک می کند.

مورد بعدی که باید آماده کنید مخلوط تکثیر خاک شماست. از آنجایی که این گیاهان ساکولنت هستند، مخلوط تکثیر شده باید سبک و دارای زهکشی مناسب باشد تا از پوسیدگی ساقه یا برگ جلوگیری کند. این سبکی کمترین مقاومت را در برابر رشد ریشه جدید نیز ایجاد می کند. اما برای تقویت رشد و نمو ریشه نیز نیاز به حفظ رطوبت دارد.

اگر مقداری در دسترس دارید، می توانید از مخلوط گلدان ساکولنت و کاکتوس استاندارد استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید خودتان را با ترکیب نارگیل یا پیت ماس ​​و پرلیت یا ماسه رودخانه مخلوط کنید. یک گلدان کوچک را با این مخلوط پر کنید و وقتی آماده کاشت شدید، از قبل آب اضافه کنید تا خاک از قبل مرطوب شود.

اگر گلدان های خود را بازیافت می کنید، قبل از شروع، مطمئن شوید که خاک های قدیمی را بشویید. این اطمینان حاصل می کند که آنها 100٪ تمیز و عاری از هرگونه آفت یا بیماری است که می تواند بر رشد قلمه های جدید شما تأثیر بگذارد.

مراحل تکثیر برش ساقه

تکثیر گیاه یشم در اب

از ساقه ای که از گیاه جید گرفته شده است می توان برای تکثیر گیاه جدید استفاده کرد.

وقتی صحبت از تکثیر ساقه می شود، چهار مرحله ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید. تکثیر ساقه معمولاً گیاهانی را تولید می کند که بلافاصله پس از کاشت کمی آماده به نظر می رسند. آن را به خاطر بسپار. اگر گیاه آپارتمانی می خواهید که فوراً برای مهمانان شما قابل مشاهده باشد، انتخاب روش برش ساقه معمولاً بهترین است و سریع ترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

مرحله 1: یک ساقه سالم انتخاب کنید

نگهداری گیاه یشم

یک ساقه زیبا پیدا کنید که بتوان از آن برای تکثیر گیاه جید خود استفاده کرد.

اولین قدم برای تکثیر، انتخاب ساقه سالم است. طول آن باید حدود 10 سانتیمتر باشد و چندین برگ سبز در بالای آن باشد. مطمئن شوید که عاری از هر گونه بیماری یا آسیب است تا به قلمه بیشترین شانس رشد ریشه را بدهد.

مرحله 2: ساقه را جدا کنید

 

تکثیر گیاه یشم از طریق ساقه

برای جدا کردن ساقه سالمی که در مرحله 1 انتخاب کرده اید، از قیچی باغچه ضدعفونی شده استفاده کنید.

قلمه را درست در زیر نقطه ای که برگ ها به صورت حلقه ای از ساقه بیرون می آیند بردارید. در صورت وجود برگ در نیمه پایینی قلمه، به سادگی آنها را از ساقه جدا کنید. خوشبختانه، شما می توانید از آنها برای انتشار نیز استفاده کنید.

مرحله 3: اجازه دهید ساقه خشک شود
تصویر گیاه یشم

قبل از اینکه به مرحله بعدی بروید، بگذارید چند روز ساقه خشک شود.

بخش بعدی فرآیند معمولاً برای گیاهان آبدار مانند جید اختصاص دارد. شما باید برش را برای چند روز روی یک تکه روزنامه بگذارید تا در محل برش پینه شود. در حالی که می توانید این مرحله را نادیده بگیرید، از هرگونه پوسیدگی احتمالی در ساقه جلوگیری می کند و به شما شانس موفقیت بیشتری می دهد.

مرحله 4: ساقه را در خاک بکارید
نگهداری گیاه یشم در خانه

ساقه خشک شده را در خاک آماده شده که مرطوب و دارای زهکشی خوب است قرار دهید.

پس از حدود یک هفته، قلمه باید برای کاشت آماده شود. انگشت خود را در خاک فرو کنید و قلمه را بکارید تا نیمه پایینی آن کاملاً دفن شود. اطراف پایه را فشار دهید تا برش را در جای خود محکم کنید و هر حباب بزرگ هوا را بردارید. از آنجایی که خاک از قبل مرطوب است، دیگر نیازی به آبیاری نیست.

اگر علاقمند به تکثیر گیاه ارکیده هستید مقاله “چگونه ارکیده خود را تکثیر کنیم؟” را مطالعه فرمائید

مراحل تکثیر گیاه یشم از قلمه برگ

مراحل تکثیر گیاه یشم از قلمه برگ

استفاده از قلمه برگ برای تکثیر گیاهان یشم کمتر تهاجمی به گیاه دارد.

تکثیر برش برگ به آسانی تکثیر برش ساقه است. تفاوت های جزئی در روند وجود دارد و نتیجه نهایی یکسان است. با این حال، کمی بیشتر طول می کشد تا یک گیاه یشم تمام عیار جدید را که صرفاً از قلمه های برگ رشد می کند، مشاهده کنید. بیایید نگاهی عمیق‌تر به چهار مرحله ساده‌ای که دنبال می‌کنید بیاندازیم.

مرحله 1: یک برگ را انتخاب کنید
برگ گیاه یشم

هر چه برگ سالم تر باشد، گیاه جدید شما سالم تر خواهد بود.

هنگام تکثیر از یک قلمه تک برگ، روند بسیار مشابه است. باز هم، با یک برگ سبز سالم شروع کنید – هر چه پرتر باشد بهتر. بهترین بخش تکثیر از برگ ها این است که می توانید چندین بار را در یک زمان بدون آسیب رساندن به گیاه یا نامتعادل نشان دادن آن مصرف کنید.

مرحله 2: برگ انتخاب شده را بردارید
تکثیر گیاه یشم با برگ

از انگشتان خود برای جدا کردن برگ سالم استفاده کنید، مطمئن شوید که گره را در پایه قرار داده اید.

در مرحله بعد، باید برگ های انتخابی خود را با دقت بردارید و بخشی از گره را با آن ببرید. به آرامی برگ را جدا کنید تا به طور تمیز از ساقه جدا شود. اگر به درستی انجام شود، انتهای آن باید یک انحنای جزئی در جایی که برگ قبلاً با ساقه ملاقات می کرد داشته باشد.

مرحله 3: بگذارید برگها خشک شوند
طریقه تکثیر گیاه یشم

خشک کردن برگ ها مرحله مهمی در تکثیر گیاهان یشم است.

یک تکه روزنامه بردارید و همه برگها را پایین بگذارید تا کمی خشک شوند. آنها سریعتر از قلمه های ساقه پینه می شوند و ظرف چند روز آماده کاشت می شوند.

مرحله 4: برگ را در خاک فشار دهید
تکثیر گیاه یشم با برگ

خاک مرطوب و با زهکشی خوب برای تکثیر گیاهان یشم از برگها بهترین است.

وقتی آماده شدید، پایه را به آرامی داخل خاک فشار دهید. برگ باید به سمت بالا زاویه داشته باشد تا با خاک مرطوب تماس نداشته باشد و از پوسیدگی جلوگیری شود. همچنین می‌توانید انتهای آن را با خلال دندان نگه دارید، اگر همچنان به زمین افتاد.

اگر علاقمند به تکثیر زاموفیلیا هستید مقاله “چگونه زاموفیلیا را تکثیر کنیم؟” را مطالعه فرمائید

پس از کاشت

نحوه تکثیر گیاه یشم

پس از چند هفته در یک محیط گرم و مرطوب، باید شروع به رشد از ریشه و برگ کنید.

پس از کاشت، قلمه را به یک منطقه گرم و مرطوب منتقل کنید تا رشد ریشه جدید را تشویق کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی، خاک را مرطوب نگه دارید اما هرگز غرقاب نکنید. همچنین باید نور خورشید به اندازه کافی برای رشد جدید وجود داشته باشد، اما نه آنقدر شدید که خاک را خشک کرده و خیلی سریع ترک کند.

چند هفته طول می کشد تا قلمه های ساقه ریشه کنند و برای تک برگ ها کمی بیشتر طول می کشد. برای آزمایش اینکه آیا ریشه ها رشد کرده اند یا خیر، به سادگی قلمه را به آرامی بکشید. اگر مقاومتی وجود داشته باشد، ریشه ها رشد کرده اند. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه از این پس می توانید آبیاری را تا خشک شدن کامل خاک متوقف کنید.

برای تک برگ ها، صبر کنید تا گیاهچه کوچکی در پایه برگ رشد کند. این ممکن است 2-3 ماه طول بکشد ، بسته به شرایط. می تواند چندین ماه در یک گلدان بماند تا به اندازه ای بزرگ شود که از برگ ها جدا شده و پیوند زده شود.

هنگامی که آماده پیوند هستید، به سادگی قلمه را به یک گلدان بزرگتر پر از مخلوط گلدانی آبدار منتقل کنید. به آنها آفتاب کامل بدهید و آبیاری را متوقف کنید و مانند سایر گیاهان یشم با آنها رفتار کنید.

همچنین میتوانید مقاله”نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاهان یشم” را مطالعه بفرمائید

افکار نهایی
گیاهان یشم کاربردها و فواید شگفت انگیز زیادی دارند، سخت است که بیشتر از آنها نخواهید. این گیاه آپارتمانی معمولی به دلیلی محبوب است! آنها نه تنها به راحتی رشد می کنند، بلکه تکثیر آنها نیز بسیار آسان است و گیاهان کوچک یشم را ایجاد می کنند که می توانید در سراسر خانه خود قرار دهید. اگر مراحل بالا را دنبال کرده باشید، افزودن یک جید دیگر به مجموعه خود کار ساده ای خواهد بود! کاشت نو مبارک

منبع : How to Propagate Jade Plants From Stem or Leaf Cuttings

4.6/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “نحوه تکثیر گیاه یشم از قلمه های ساقه یا برگ

 1. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید .توضیحات کامل و عالی

  1. اجلالی گفت:

   سلام زنده باشید

 2. لیلا جوکار گفت:

  سلام کاش در مورد خاکش هم می گفتین.
  کودبرگ خوبه برای قلمه زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *