گیاهان آپارتمانی

14 نوع مختلف گل یاس

گل یاس

گل یاس

اگر در این فصل به فکر اضافه کردن یاس به باغ خود افتاده اید، تنها نیستید! بسیاری از باغداران جذب بوی شیرین این گیاه سریع الرشد می شوند. اما آیا می دانستید انواع مختلفی از یاس وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید؟ در این مقاله در سیتی گل ، انواع یاس مورد علاقه خود را بررسی می کنیم تا به شما در انتخاب گیاه مناسب برای باغ خود کمک کنیم.

یاس به گلهای لطیف و رایحه زیبایش معروف است. وقتی به یاس فکر می کنید ممکن است به گل های کوچک سفید و بوی خاص گل فکر کنید. با این حال، برخی از انواع یاس گل های زرد یا صورتی دارند و برخی اصلاً بویی ندارند.

یاس می تواند برگریز یا همیشه سبز باشد و گاهی اوقات می تواند نیمه همیشه سبز باشد. تعداد کمی از گونه های این گیاه در مناطق سرد به خوبی عمل می کنند

اگر در منطقه سردتری زندگی می کنید، می توانید گیاه یاس را در گلدان پرورش دهید و سپس آن را برای زمستان به داخل بیاورید.

این گیاهان معمولاً درختچه هستند. اغلب، یک رقم واحد را می توان برای رشد به هر یک از این راه ها آموزش داد. اگر می خواهید از یاس خود به عنوان تاک گلدار استفاده کنید، از آن حمایت کنید

در ادامه بخوانید تا در مورد انواع مختلف یاس که می توانید برای افزودن یک درختچه گلدار زیبا به باغ خود انتخاب کنید، آشنا شوید.

انواع مختلف یاس

گل یاس بال فرشته

یاس بال فرشته

یاسمین بال فرشته (Angel Wing Jasmine)

شما ممکن است این گل را با نام “یاس درخشان” نیز بشناسید. اغلب به عنوان پوشش زمین یا به عنوان مکمل درختچه ها استفاده می شود. حتی در برخی موارد می توانید این گیاه را به شکل درختچه پرورش دهید. مراقب این گیاه باشید تا از رشد بیش از حد خارج از کنترل آن جلوگیری کنید.
اگر می خواهید گل های سفید بزرگ با رایحه ای مست کننده داشته باشید، این گیاه را انتخاب کنید.
در حالی که رایحه آن مانند سایر گیاهان یاس قوی است، تفاوت های دیگری نیز دارد که آن را متمایز می کند. شکوفه های این گیاه دارای گلبرگ های باریک نازک و مرکز گرد است.

یاس عربی (Arabian Jasmine)

گل یاس عربی

یاس عربی بومی مناطق گرمسیری آسیا است، دارای گلهای دوتایی سفید بزرگ است که می توانند در هر زمانی از سال شکوفا شوند، در پایان گلدهی رنگ مایل به قرمزی به دست می آورند.

در حالی که گل های ظریف و ریز روی گونه های دیگر زرق و برق دار هستند، یاس عربی به خاطر شکوفه های پر گلبرگ و برگ های گرد بزرگش متمایز است.
این گل همچنین گیاه پشت چای یاس است. این شکوفه های سفید معمولاً چندین بار در طول سال ظاهر می شوند. با افزایش سن، گلبرگ ها از سفید خالص به صورتی خفیف تغییر می کنند.

این گیاه در درجه اول یک درختچه است ، واقعیت جالب: یاس عربی گیاه ملی فیلیپین است.

یاس معمولی (Common Jasmine)  

در حالی که این تنوع در واقع رایج است، این بدان معنا نیست که هنوز یک افزودنی عالی برای هر باغی نیست. یاس معمولی به دلیل توانایی خود در پر کردن هر باغی با عطر دلپذیر و اندازه بزرگ خود شناخته شده است. رایحه از خوشه های گل سفید ظریف می آید.

اگر این گیاه را در گلدان پرورش می دهید، ممکن است بخواهید آن را در زمستان به داخل بیاورید و در تابستان بیرون بگذارید.
این به این دلیل است که این گیاه نمی تواند دمای خنک را تحمل کند. با این حال، هنوز هم نسبت به سایر گونه‌هایی که فقط در گرم‌ترین مناطق می‌توانند به خوبی عمل کنند، مقاوم‌تر است.

در حالی که این گیاه بسیار سخت است، می توان آن را به راحتی بدون آسیب رساندن به گیاه هرس کرد. اگر بخواهید این گیاه پخش می شود و هر منطقه ای را که نیاز دارید پر می کند.

یاس داونی(Downey Jasmine)

Jasmine pubescens

داونی یاسمن درختچه ای همیشه سبز است که ساقه ها و برگ های آن با بلوغ کرکی پوشیده شده است.

اگر درختچه بخواهید می توانید این گیاه را بر این اساس تربیت کنید. داونی یاسمین زمانی که به درستی آموزش داده شود می تواند بسیار بالا برود. این گیاهان سریع رشد می کنند.
بنابراین، اگر می خواهید از هرس اجتناب کنید، باید این را در نظر داشته باشید.

این گیاه نام خود را از گلهای پوشاننده آن گرفته است. این گل ها کوچک هستند و از گلبرگ های نازک و مخروطی تشکیل شده اند. زمانی که این گیاه به طور کامل شکوفا می شود بسیار زیبا می شود.
با این حال باید بدانید که این گیاه رایحه چندانی تولید نمی کند.

یاس کوتوله (Dwarf Jasmine)

گل یاس کوتوله

یاس کوتوله – به طور سنتی به عنوان یک گیاه گلدانی استفاده می شود، به خوبی در باغ، نزدیک ساختمان ها و سایر موارد مقیاس کار می کند.

یاس کوتوله با نام های یاس هیمالیا و یاس پارکر نیز شناخته می شود.
این گیاه گلهای کوچک و زرد رنگی نزدیک به زمین تولید می کند. در حالی که این گیاه زیاد رشد نمی کند، می تواند چند فوت گسترش یابد. حتی با آن گسترش، این تنوع نسبتا محدود باقی می ماند.

اگرچه گل ها فقط در بهار شکوفا می شوند، اما برگ های همیشه سبز شاخ و برگ های زیبایی را در تمام طول سال فراهم می کنند. گل های زرد به شکل شیپور هستند.
با وجود اینکه شکوفه ها رایحه قوی ندارند، مردم همچنان از این گیاهان آپارتمانی برای استفاده در گل آرایی لذت می برند. برگها بسیار ریز هستند.

یاس جنگلی (Forest Jasmine)

گل یاس جنگلی

در حالی که برخی از گونه های یاس دارای انگورهای کوچک و ظریف هستند، این گیاه دارای تنه ضخیم تری است. این درختان می توانند بسیار پربار باشند و همیشه به سمت خورشید رشد می کنند. همچنین دارای برگ های تیره ضخیم و براق و گل های سفید رنگ با کمی صورتی است.

یاس جنگلی در مورد میزان آفتابی که می‌گیرد خیلی سخت نیست. همچنین می تواند انواع مختلفی از خاک را تحمل کند. این درختچه را چه لومی و چه پر از خاک رس در خاک بکارید. این گیاهان به سرعت رشد می کنند

یاس ایتالیایی (Italian Jasmine)

به جای شکوفه های سفید که توسط سایر گیاهان یاس نشان داده شده است، یاس ایتالیایی دارای گل های زرد روشن است. این گل ها جای خود را به شاه توت می دهند.
داشتن یک گیاه یاس ایتالیایی یک راه عالی برای جذب گرده افشان ها در باغ شما است.

اگر گیاهی می خواهید که نگهداری از آن آسان باشد، این درختچه را انتخاب کنید. می توان از آن به عنوان درختچه استفاده کرد و می تواند در چندین موقعیت از جمله محیط های سردتر به خوبی عمل کند.
با این حال، رشد این گیاه در محیطی گرم تا حد امکان بسیار ایده آل تر است.

یاس معطر لیمو (Lemon-Scented Jasmine)

یاس معطر لیمو

یاس معطر لیمو یک گیاه کوهنوردی زیبا است که می توان آن را در باغچه های کوچک و یا حتی در گلدان پرورش داد.

این گیاهان به لطف رایحه شیرین و لیمویی که دارند به نام خود عمل می کنند. این شکوفه ها تقریباً شبیه دو گل هستند که روی هم چیده شده اند. گلبرگ ها بلند و مخروطی هستند.
باید انتظار داشته باشید که این گل ها را به صورت دسته های کوچک در اطراف گیاه ببینید.

برای گرفتن بهترین نتیجه، این درختچه را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. در حالی که می تواند در سایه جزئی عملکرد خوبی داشته باشد، زمانی که در آفتاب کامل کاشته شود بهترین عملکرد را دارد.
این گونه به هوای سرد کاملاً حساس است. همچنین در زیستگاه بومی خود به شدت در معرض خطر است.

یاس صورتی (Pink Jasmine)

گل یاس صورتی

یاس صورتی در فصل بهار با گل های معطر فراوان شکوفا می شود و عطر آنها نسبت به سایر گونه ها قوی تر است.

این بدان معنا نیست که گلهای این گیاه صورتی پررنگ یا پررنگ هستند. در عوض، این شکوفه ها ظریف، صورتی بسیار روشن هستند،
در حالی که فقط جوانه های گیاه صورتی روشن هستند. این درختچه را می توان بر روی پرده یا به عنوان پوشش زمین کاشت. شما حتی می توانید آن را به عنوان یک گیاه ظرفی پرورش دهید.

برخی افراد اگر در یکی از مناطقی که این گیاه می تواند یک شبه زنده بماند، آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می دهند. با این حال، اگر این گیاه را تکثیر و پرورش می‌دهید، مطمئن شوید که چیزی برای بالارفتن آن در اختیار آن قرار می‌دهید، مانند نردبان. این گیاه یکی از گونه هایی است که عطری پررنگ تولید می کند.

گل یاس پامچال (Primrose Jasmine)

به لطف گل های زرد بزرگ این گیاه، شاید فکر نکنید که این گیاه یاسمن است. با این حال، این در واقع یک گیاه یاس با تمام سهولت مراقبت و ظاهر و بوی زیبایی است که گونه های دیگر ارائه می دهند.

این درختچه برای باغبانانی که نمی توانند زمان زیادی را با گیاهان خود بگذرانند عالی است. به خشکی مقاوم است و در بسیاری از محیط ها به راحتی رشد می کند.

سرمای شدید را به خوبی تحمل نمی کند. اگر این درختچه را در محیط مورد نظر بکارید، تنها چیزی که باید به آن توجه کنید میزان هرس مورد نیاز است. پامچال رشد سریع و شکوفه دهنده ای است.

یاس رویال (Royal Jasmine)

گل یاس رویال

رویال یاس دارای برگ های بیضی شکل دراز، گل های بزرگ – به قطر تا 7 سانتی متر است، در زمستان شکوفا می شود، گل ها بو نمی دهند.

اگر می خواهید چیزی را انتخاب کنید که به سرعت رشد کند و هر کجا آن را بکارید بپوشاند. رشد بسیار سریعی دارد و روی نرده ها و تاپیاری ها به خوبی رشد می کند.
این گیاه به داشتن بزرگترین شکوفه های گیاه یاس معروف است. این یکی دیگر از انواعی است که به خاطر رایحه زیبایش شناخته شده است. با این حال، این گل ها به شدت بوی گونه های دیگر را ندارند.

عطری که وجود دارد را می توان برای مدت طولانی لذت برد زیرا این گیاه تقریباً به طور مداوم در طول سال شکوفا می شود. این شکوفه با سایر گونه های یاس که در سرما شکوفا نمی شوند متفاوت است.

یاس سفت  (Stiff Jasmine)

گل یاس سفید

گل یاس خوشه ای سفید

این تاک بزرگ یکی دیگر از انواعی است که می توان آن را به عنوان درختچه یا تاک در نظر گرفت. گل ها مطابق انتظاری هستند که بیشتر مردم از یاس دارند.
شکوفه های سفید بزرگتر از شکوفه های سایر گونه ها هستند. یک گیاه منفرد ممکن است گلهایی با طیف وسیعی از گلبرگها تولید کند. پس از ظاهر شدن گل ها، توت سیاه کوچک تولید می شود.

در زیستگاه بومی استرالیا، این گیاه معمولاً در لبه های جنگل های بارانی یا داخل جنگل های بارانی خشک می روید. این گیاهان اگر آب زیادی دریافت نکنند خوب هستند.

یاس وحشی (Wild Jasmine)

گل یاس رونده

یاس وحشی دارای گل های زرد رنگی است که در اواخر بهار و تابستان شکوفا می شوند.

یاس وحشی بسیار بیشتر از گونه های دیگر شبیه درختچه است. می توانید آن را به این صورت پرورش دهید یا می توانید از آن به عنوان پوشش زمین استفاده کنید. همچنین در پرچین ها و گیاهان آویزان به خوبی عمل می کند.

زمانی که در معرض نور کامل خورشید قرار می گیرد بهترین عملکرد را دارد و به خشکی مقاوم است.
با این حال، اگر می توانید، همچنان باید سعی کنید به طور منظم آن را آبیاری کنید. در حالی که این گیاه می تواند کمی سرما را در مقایسه با گونه های دیگر تحمل کند، هنوز باید از کاشت آن در مناطق سردسیر خودداری کنید.

اگر می خواهید برگ های ظریف و ضخیم و گل های ساده و زرد رنگی داشته باشید، این گیاه را انتخاب کنید.
اگر یک گیاه معطر می خواهید، ممکن است بخواهید با انواع متفاوتی بروید. شکوفه های این گیاه در مقایسه با بسیاری از گیاهان دیگر یاس بوی قابل توجهی تولید نمی کند.

یاس زمستانی (Winter Jasmine)  

این گیاه گلهایی به شکل سایر گونه های یاس تولید می کند. این گل ها به رنگ زرد روشن در بسیاری از گیاهان یاس دیده می شوند.

نام این گیاه از یک منبع تا حدودی واضح گرفته شده است. این گیاه بر خلاف گونه های دیگر، اغلب در اواخر سال شکوفا می شود.

این مدت طولانی پس از آن است که گیاهان دیگر در طول سال به خواب رفته اند. به طور کلی این گیاه نسبت به سایر گونه ها در محیط های سردتر بسیار تحمل می کند.

به عنوان مثال، می توان از آن برای پوشش زمین استفاده کرد.

اگر علاقمند به مطالعه درمودر گیاه پتوس مقاله “نحوه تکثیر گیاه پوتوس در 6 مرحله آسان” کلیک کنید

معنا، نماد و اهمیت فرهنگی گل یاس

در بسیاری از نقاط جهان که یاس می روید، این گل زیبا معنای نمادین دارد. به عنوان مثال، در بخش‌هایی از هند، گل‌های یاس با صمیمیت همراه است و در عروسی‌ها به‌طور برجسته نشان داده می‌شود. عروسی های جاوه ای همچنین شامل شکوفه های خوش عطر است.

در تایلند، یاس به معنای مادری، عشق و احترام است. گل ها همچنین نماد احترام در فیلیپین هستند. در اینجا، آنها با قدرت و شانس خوب همراه هستند و به رهبران هدیه داده می شوند.

گل سفید نیز ممکن است با خلوص مرتبط باشد.

در قرن چهاردهم ایتالیا، یاس با مریم باکره مرتبط بود ، پیوندی که در نقاشی‌هایی مانند « مدونای رز بوور » نشان داده شده است. هنر اروپای قرون وسطی اغلب زنانی را به تصویر می‌کشید که در زیر یک تخته یاس بالا نشسته بودند.

یاس گل ملی اندونزی ، پاکستان، فیلیپین، تونس و شهر دمشق است.

مناسبت های مناسب برای هدیه دادن گل یاس

گل یاس سفید

گل یاسمن سفید

رایحه قابل توجه یاس (اغلب به عنوان “سرشکن” توصیف می شود) و نماد عشق آن را به یک گل ایده آل برای هدیه دادن به مناسبت های عاشقانه تبدیل می کند. سالگردها ، عروسی‌ها یا شب‌های ملاقات خاص همگی مناسبت‌های مناسبی برای یاس هستند.

از آنجایی که این گل معطر با احترام نیز همراه است، ممکن است یاس را به کسی بدهید که هم به او نگاه می کنید و هم به او اهمیت می دهید. انگور یاس را به دسته گل ها یا گلدان ها اضافه کنید تا عطری قوی و رنگ ملایم به آن اضافه کنید.

منبع : Jasmine Varieties: 14 Different Types of Jasmine

گل یاس از نظر روحی به چه معناست؟

در سنت های مختلف فرهنگی، هدیه گل یاس نماد عشق، عاشقانه، و احساسات است. شکوفه های یاس سفید به طور خاص دارای معنای نمادین پاکی و مادری و همچنین احترام و احترام است.

چند مدل گل یاس داریم؟

گل یاس در انواع اقسام زیادی موجود است که در این مقاله به 14 مدل آن پرداخته ایم

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *