آفات و بیماری, گیاهان آپارتمانی, مراقبت از گیاه

شرایط نگهداری گیاه باباآدم

شرایط نگهداری گیاه باباآدم

شرایط نگهداری گیاه باباآدم

خاک:

خاک مورد نیاز گیاه بابا آدم باید حاوی مقادیر بالایی از کودهای آلی و گیاهی یاحیوانی باشد. بهترین خاک برای رشد و پرورش این گیاه، مخلوطی از از خاک پوسیده، خاک لومی، کود دامی وماسه به نسبت مساوی می باشد.

خاک سبک و مغذی همراه با موادآلی کافی برای رشد گیاه توصیه میشود شما میتوانید از مخلوط پیت ماس و پرلیت استفاده کنید توجه داشته باشید زهکشی برای تخلیه آب مناسب باشه تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشه

نور:

گیاه به نور متوسط احتیاج دارد. از قرار دادن گل بابا آدم در نور مستقیم بپرهیزید. به عنوان مثال میتونید گیاه را در فاصله 5/1متری پنجره قرار دهید که هم نور خوبی دارد وهم از نور مستقیم در امان است.

آبیاری:

نیاز آب گیاه بالا بوده، همچنین مه پاشی به موقع و روزانه گیاه، در درشت شدن برگ ها موثر بوده باعث زیبا تر شدن گیاه میشود.(گلخانه های مرطوب و گرم بهترین گلخانه ها برای گیاه بابا آدم است)

دما:

بهترین دما برای نگهداری گل بابا آدم دمای 18تا 24درجه سانتی گراد است. لازم به ذکر است گیاه به سرما حساس بوده و باعث پژمرده شدن برگ ها میشود.

تعویض گلدان

گیاه باباآدم رو نهایتا در هر دو سال یکبار به گلدانی بزرگتر انتقال دهید هرزمان که ریشه ها از گلدان بیرون زدند میتوانید گلدان را با گلدان دیگری تعویض کنید

نگهداری بابا آدم

بابا آدم برگ پهن

آفات وبیماری ها:

مهترین آفت این گیاه کنه تار عنکبوتی است. همچنین پوسیدگی ریشه در اثر قارچ، که در اثر آبیاری بیش از حد و زهکش نامناسب گلدان به وجود می آید، از دیگر بیمارهای گیاه شته، شپشک آرد آلود، سپرداران وکپک خاکستری است.

این گیاه رو حمله کنه تارعنکبوتی تهدید میکنه، ضمن رعایت شرایط صحیح نگهداری و ایجاد تهویه اگه علائم کنه مشاهده شد و زیر برگها دونه های ریز دیدین و یا نزدیک اتصال برگ به ساقه آثار تار عنکبوت دیدین بسرعت از کنه کش آبامکتین سه مرحله به فاصله سه روز استفاده کنید در غیر اینصورت گیاه بسیار ضعیف و برگها زرد میشن و از دست میرن.

یکی از شایع ترین مشکلات نگهداری باباآدم شل شدن و زرد شدن برگ گیاه از ساقه ست که 90 درصد مواقع به دلیل حمله ی کنه تارعنکبوتیه و برگ حالت زرد رنگ میشه و در اثر تغذیه ی کنه روی برگ و پشت برگ گیاه اگر تعداد کنه ها کم باشند پشت برگها و زمانی که تعداد کنه ها زیادترند روی برگها فعالیت میکنند

کنه ی بالغ بصورت قرمز رنگ و دونه های سفید اطرافش که تخم های کنه ست و تارهای خیلی ریز به سختی قابل مشاهده هستن برگیکه از بین میره از انتهای ساقه جدا کنید و محل برش رو حتما قارچ کش بزنید برگهای سبز و سرحال گیاهو بررسی کنید متوجه حضور کنه ها  تارهای خیلی ریز خواهید شد

اما علت زرد شدن و جمع شدن حاشیه ی برگها چیه؟

در اثر تغذیه ی کنه بافت گیاه از بین میره و برگ زرد میشه برای درمان سم حشره کش در 3 نوبت و با فاصله ی 3 روز پشت سرهم و روی برگها اسپری کنید و زمانی که گیاه درگیرکنه نشده ماهی یک نوبت گیاهو سمپاشی کنید

باباآدم معمولا برگهای جدیدی که میزنه ریز هست

از کود جلبک دریایی هفته ای یک نوبت روی برگها اسپری کنید همچنین رطوبت محیطی بالا باعث پهن و شاداب شدن برگها میشود

بهتر است هر 40 یا 50 روز از کود آهن استفاده کنید

۵.تغذیه از مهمترین اصول برای این گیاه هست حتما 10روز  یکبار از اکسیر استفاده کنید تا برگهای بزرگی داشته باشید و از کلسیم برای تقویت و استحکام ساقه استفاده کنید تا ساقه ها به اطراف خم نشن

بیماری های باباآدم :

بابا آدم چه خواصی دارد

بابا آدم چه شکلی است

شرایط نگهداری بونسای جنسینگ!
قهوه ای شدن نوک برگ ها:

قهوه ای شدن نوک برگ های آلوکازیا ناشی از تشنه ماندن گیاه است. آبیاری منظم و به موقع می تواند از این عارضه پیشگیری کند.

نازک شدن برگ ها:

در این حالت یا مواد مغذی گیاه کم است و یا رطوبت آن کافی نیست. برای تامین رطوبت غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید. یک راه دیگر تامین رطوبت ساخت جزیره بر ای گیاه است. به این صورت که زیرگلدانی را با سنگریزه پر کنید و روی آن تا نیمه آب بریزید. در نهایت گلدان را روی زیرگلدانی قرار دهید.

علت زرد شدن بابا آدم و ریزش برگ ها:

یکی دیگر از مشکلات گیاه بابا ادم زرد شدن برگ ها و ریزش آن هاست. زرد شدن برگ گل بابا آدم از آبیاری بیش از حد ناشی می شود. ممکن است خاک گیاه باتلاقی شده باشد. باید زهکشی خاک را بررسی کنید و از باز بودن سوراخ زهکش مطمئن شوید. فواصل آبیاری را ببیشتر کنید تا گیاه در اثر پوسیدگی از بین نرود. پس برای جلوگیری از زرد شدن آلوکازیا حتما باید تعادل آبیاری را رعایت کنید.

ریزش برگ های سالم:

مشاهده ریزش برگ ها به شما نشان می دهد که نور گیاه کم است. برای متوقف کردن ریزش برگ ها گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید.

علت کوچک شدن برگ بابا آدم:

کوچک بودن برگ های جدید دو دلیل عمده دارد. یا مواد مغذی گیاه کم است و یا گلدان آن برایش بزرگ است. حتما باید اندازه گلدان با گیاه متناسب باشد تا رشد گیاه متوقف نشود. همچنین برای تقویت بابا آدم می توانید در فصول رشد از کودهای مخصوص طبق دستورالعمل استفاده کنید.

مشاهده لکه های سوخته روی برگ ها:

لکه های سوخته روی برگ ها ناشی از غبارپاشی زیر نور مستقیم است. درست است که آلوکازیا به رطوبت نیاز دارد و باید غبارپاشی شود، اما بهتر است غبارپاشی در سایه انجام شود تا گیاه آسیب نبیند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *