تکثیر

آموزش بهترین روش تکثیر و قلمه زدن گل رز در باغچه

قلمه زدن گل رز

علاقه مندان به کشاورزی خانگی و پرورش گل و گیاه که قصد دارند در منزل شخصی و به‌صورت خانگی گل و گیاه های خانگی را برای خودشان کشت کنند بیشتر به دنبال روش اصولی برای قلمه زدن گل رز طبیعی در باغچه های کوچک خانگی هستند که البته میتوانند از این کار در صورتی که درست و اصولی انجام شود کسب درامد خوبی هم داشته باشند.

در ادامه این مطلب از مقالات سیتی گل قصد داریم روشی اصولی برای قلمه زدن گل رز و تکثیر این گیاه زیبا را به شما آموزش دهیم

بهترین روش برای قلمه زدن گل رز

قلمه زنی رز روش های متنوع و زیادی دارد که البته برخی از این روش ها مخصوص و مربوط به دما و ریوبت های خاصی هستند که نمیتوان در هر مکانی از آنها استفاده کرد. اما بهترین روشی که برای اکثر مناطق جغرافیایی کاربرد داشته ونتیجه خوبی دارد را در این بخش به شما معرفی و آموزش داده ایم

البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که فصلی که قصد تکثیر رز را دارید هم در انتخاب روش تاثیر گذار است که ما در این روش فصل بهار را به شما توصیه میکنیم که بازدهی بالا تری داشته باشید. اکثر اشخاصی که علاقه به خرید گل رز دارند میتوانند از همین روش و فرایند برای پرورش گلخانه کوچک و شخصی خود استفاده کنند.

شناسایی و قطع کردن بهترین شاخه رز

قلمه زدن از گل های رز باید بهترین شاخه انتخاب و استفاده شود که اصطلاحا به آنها شاخه های مادر گفته میشود که معمولا بین یک الی دو سال سن دارند. ضخامت مورد نیاز که شاخه مورد نظر باید داشته باشد به اندازه یک مداد معمولی یا یک سانتی‌متر باشد و البته اگر بزرگتر هم باشد خیلی بهتر و تاثیر گذارتر خواهد بود.

ساقه مناسب برای قلمه زدن گل رز

انتهای ساقه معمولا خوب رشد نکرده پس نباید به سراغ انتهای ساقه ها برای قطع کردن بروید و خیلی هم بالا نروید که جایی برای قلمه زدن نداشته باشد. از اواسط شاخه بخشی که دارای برگ های اصطلاحا پنج برگچه ای هستند و با شمارش مسخص میشوند را انتخاب و از آن محل قطع را انجام دهید. توجه کنید که تیغ یا قیچی که استفاده میکنید مواد شیمیایی یا مضر نداشته باشد.

انتخاب محل مناسب برای ایجاد قلمه

محیطی روشن پیدا کنید که نور مستقیم زیاد نور خورشید نداشته باشد. اگر توانستید اتاقی با دمای 20 درجه پیدا کنید بهترین محل برای ایجاد قلمه را پیدا کرده اید. محیط قلمه و تکثیر رز نباید خشک باشد و لازم است تا حدی دارای رطوبت باشد. میتوانید بر روی گیاه مورد نظر یک قطعه پلاستیک مثل بطری آب یا نوشابه بکشید تا از خارج شدن و هدر رفتن رطوبت هم جلوگیری کند.

توجه کنید که قلمه ها حدودا به 7 الی 8 هفته زمان نیاز دارند که ریشه خوب و قابل کاشتی بدهند پس در این بازه زمانی همین شرایط مکانی و محل را برای گیاه حفظ کنید.

مناسب ترین خاک برای قلمه زنی رز

پید کردن خاک مناسب اگر شرایط عملی را مد نظر قرار دهد باید طبق یک الگو و فرمول خاص پیش برود که در ادامه فرمول خاص را توضیح خواهیم داد. اما خاکی برای قلمه زنی رز ها مناسب است که دارای شرایط زه کشی و رطوبتی خوبی باشد. خاکی که انتخاب میکنید باید دو ساعت قبل از فرایند اصلی قلمه زنی آبیاری به میزان یک لیوان چای خوری انجام شود و خاک فرصت دارد تا در این بازه زمانی میزان آب اضافی را از خود دفع نماید.

خاک مناسب برای تکثیر رز

حجم های مساوی از خاک برگ + پرلایت

دو حجم خاک برگ + یک حجم شن
دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن

این همان فرمولی بود که بالاتر گفتیم و اگر خاک شما از یکی از این سه فرمول پیروی کند بهترین خاک برای قلمه زدن و تکثیر گل رز خواهد بود.

فرایند قلمه زد گل های رز

قلمه ای که بریده اید را داخل یک کیشه قرار دهید و مقدار کمی آب داخل کیسه بریزید و تکان دهید. این کار باید به آرامی انجام شود و دلیل هم این است که مدت زمانی که دور از خاک است خشک نشود.

قلمه را تا حد اکثر 5 سانت داخل خاک قرار دهید و عملیات کاشت را روی ساقه انجام دهید. بعلاوه باید محیط را در دمای 22 درجه ای آماده‌سازی و نگه دارید. اگر نمیتوانید از دستگاه های مه پاش استفاده کنید هر از گاهی لازم است با آب پاش های دستی با ارتفاع چند سانتی روی قلمه هایتان آب را اسپری کنید.

پس از سه الی چهار ماه که معادل همان 8 هفته ای که از ابتدا گفتیم میتوانید گل رز خود را به گلدان منتقل کنید و مطمئن باشید که ریشه قوی و مقاوم شده است.

البته این را بدانید هر گل رزی را نمیتوان با این روش کاشت و نکثیر کرد مثل گل رز جاودان که روش های خیلی خاص و پیچیده ای دارد که نمیتوان در باغچه های خانگی معمولی بدون امکانات انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *