گیاهان آپارتمانی

مشخصات گل رز شارون

گل رز شارون

گل رز شارون یا کتریای سوریه یکی از گیاهان گلدار بسیار جذاب از خانواده ی Malvaceae هاست که بومی چین و هند است و میتواند به دلیل سازگاری بسیار در هر جای دنیا به آسانی کاشت و پرورش داده شود. این گل شکوفه های بسیاری را ایجاد میکند و گل های جذاب آن دلیل اصلی فروش است و مانند سایر گل های سرخ دارای برجستگی و زیبایی بسیاری است.

در این مقاله میخواهیم به گل رز شارون که توسط گیاه شناسان در دسته درختچه ها قرار می گیرد و موارد نگهداری و پرورش آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

رز شارون را چگونه پرورش دهیم؟

در پرورش گل رز شارون دما، رطوبت و خاک مقاوم میتواند عوامل تاثیر گذاری بر روی رشد آن باشد که اگر این شرایط به خوبی رعایت شود میتواند در بسیاری از مناطق به رشد خود ادامه دهد ولی در صورتی که نظارت کاملی برروی رشد آن با این شرایط نداشته باشید میتوانید باعث آسیب به آن شوید.

نور گیاه شارون

این گیاه آفتاب کامل را ترجیح بسیاری میدهد و بهتر است روزانه در مناطق پر نور حدودا 8 ساعت قرار گیرد. اگر این بوته در مناطق سایه داری که رطوبت در آن بسیار است به رشد خود ادامه دهد ممکن است باعث ایجاد آسیب های قارچی شود.

رطوبت و دما

این گیاه عاشق گرماست و میان پرورش دهندگان گل و گیاهان جنوب شرقی ایالات متحده که به دنبال گیاهانی اند که در برابر گرمای تابستان مقاومت بسیاری از خود نشان دهند جایگاه ویژه ای دارد و میتواند در شرایط گوناگونی از رطوبت بماند و دمای مناسب برای رشد آن میتواند بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد باشد.

کود مناسب

در هنگام استفاده از کود ها توصیه می شود که در اواخر زمستان و اوایل بهار از کود ها به طور آهسته برای گیاهان خود استفاده کنید و این کار برای بوته هایی که به تازگی ایجاد شده اند اجباری نیست اما اگر میخواهید گیاهاتان به صورت ارگانیک رشد کند کمپوست( بهترین تقویت کننده‌های طبیعی خاک و کود های گیاهی می‌باشد) را در خاک اطراف ریشه به آرامی قرار دهید و سپس آبیاری کنید.

آب دهی

بوته گل رز شارون میتواند بسیار مقاوم در برابر خشکی و کم آبی باشد اما اگر گل رز شما دارای برگ هایی زرد باشد یکی از نشانه هایی است که میگوید گیاه شما به کمبود آب بیش از اندازه ای دچار است. هنگامی که پای گل خشک است بهتر است سریعا اقدام به آبیاری آن کنید.

خاک مورد نیاز

گل رز شارون در خاک های زهکشی به رشد خود ادامه میدهد و بسیاری از خاک ها شامل رس، ماسه، گچ و شن و ماسه را تحمل کند این گیاه در pH بین 5.5 تا 7.5 میتواند به رشد خود ادامه دهد و خاک هایی را که دارای مواد مغذی باشند را ترجیح میدهد ولی در خاک های فقیر نیز میتواند زنده بماند.

آفات

یکی از آفات رایج برای این گیاه میتواند آلودگی های ناشی از سوسک ژاپنی باشد که از بین بردن آن ها در برابر سایر آفات بسیار آسان تر است و میتوانید با روش ساده مانند تکاندن گل و برداشتن، آن ها را درون ظرفی پر از آب و صابون بیاندازید تا از بین بروند زیرا این حشره از طریق پوست نفس می کشد و پوششی از صابون روی بدون میتواند خفه اش کند.

نحوه کاشت بذر درختچه شارون چگونه است؟

بهترین زمان برای کاشت بذر درختچه ی رز شارون در اواخر زمستان و اویل بهار است (البته در شرایط مناسب میتوانید در هر فصلی اقدام به کاشت آن کنید) سپس یک سینی پهن یا یک گلدان مستطیلی را از خاک مناسب پر کنید و سپس باید در سطح خاک شیار هایی ایجاد کنید تا بذر ها درون آن ها قرار گیرند.

درختچه رز شارون

بذر ها را در عمق 1 الی 2 سانتی متری درونی خاک قرار دهید و با لایه ای نازک از خاک سطح آن را بپوشانید بعلاوه نباید سطح خاک خشک باشد در این حین و باید مرطوب بوده تا جوانه زنی گیاه به درستی انجام شود. هنگامی که بذر ها را کاشتید گلدان زیرنور مستقیم خورشید قرار دهید و بعد از 10 الی 20 خواهید دید که گلدان شما جوانه زده است. بعد از جوانه زدن و رشد گل در ارتفاع های بالاتر گلدان را در باغچه و گلدان های بزرگتر برای رشد قرار دهید.

هرس گل رز شارون

درختچه ی گل رز به صورت طبیعی یک درختچه چند ساقه است ولی میتوان آن را هرس کرد تا از این طریق به آن فرم داد و گیاه شما فقط یک تنه اصلی داشته باشد این کار را در اوایل بهار و در اواخر زمستان انجام دهید زیرا در این فصل گل های آن شکوفا میشوند. ساده ترین شکل دادن آن نیز هرس دادنی متناسب در طی دو فصل است.

در اوایل تابستان که برگی از آن خارج نشده است فکر نکنید گیاه شارونتان مرده است باید صبر کنید این درختچه نه تنها دیر شکوفه میدهد بلکه دیر برگ هم می دهد ولی هنگامی که جوانه های گیاهاتان باز نمی شود باید فکر دیگری برای آن کنید و این مسئله دیگری می باشد.

نکاتی درباره گل رز شارون

  • انواع گل های رز شارون بذر هایشان را میریزند و ممکن است در جاهایی که شما نمیخواهید جوانه بزنند
  • این گیاه را میتوانید در اطراف استخر های و مناطقی که سرد هستند بکارید زیرا فقط در تابستان ها فقط در آن مکان شنا میکنید
  • این درختچه میتواند کاندید اصلی برای پرچین های شما باشد زیرا شکوفه های فراوانی را میتواند در خود نگه دارد
  • این بوته دارای برگ های پهنی است که میتواند برای محافظت از حریم خصوصی تان موثر باشد
  • شکوفه های آن در فصل تابستان میتوانند زنبور های زیادی را به خود جذب کنند

سخن اخر

گل رز شارون یکی از گیاهان برگریزی است که بین 8 الی 12 فوت طول دارد و میتواند در مناطقی با آفتاب کامل و کمی سایه به رشد خود ادامه دهد و این بوته عادت های خوبی دارد که میتوانید آن را در گلدان قرار داده و در بالکن و تراس میتواند به نگهداری آن بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *