آفات و بیماری, گیاهان آپارتمانی

هر آنچه که باید در مورد خاک های قلیایی و اسیدی بدانید

چگونه ph خاک را تنظیم کنیم

برای هر کسی که اهل شیمی نیست، اصطلاح “PH خاک” می تواند ترسناک باشد. و در حالی که یادگیری تا آنجا که ممکن است در مورد پیچیدگی های باغبانی مفید است، تبدیل شدن به یک متخصص علوم خاک در واقع ضروری نیست. در واقع، یکی از ساده‌ترین کارهایی که هر باغبانی می‌تواند برای بهبود بازده باغ خود انجام دهد، درک مبانی علم خاک است که همه با pH خاک شروع می‌شوند. بنابراین دقیقاً pH خاک چیست و چگونه بر گیاهان داخلی و خارجی تأثیر می گذارد؟ همراه سیتی گل باشید تا برایتان کامل و جامع توضیحاتی ارائه دهیم

pH خاک چیست؟

در ابتدایی‌ترین حالت، pH خاک (که مخفف« پتانسیل هیدروژن» است) میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک شما را با استفاده از مقیاس 0 تا 14 اندازه گیری می کند. با اسیدی بودن (pH پایین) یا قلیایی (PH بالا) یک خاک ارتباط دارد.

بیشتر اندازه‌گیری‌های خاک در وسط محدوده 0 تا 14 قرار می‌گیرند، PH 4 تا 6.5 اسیدی و بین 7.5 تا 9 قلیایی در نظر گرفته می‌شود. PH 7 خنثی در نظر گرفته می شود و نشان دهنده PH متعادل خاک است.

شما می توانید با انجام آزمایش خاک از اندازه گیری خاک خود مطلع شوید. این کار را می توان در خانه با استفاده از سرکه و جوش شیرین انجام داد

چرا pH خاک مهم است

مانند همه عناصر باغ، pH خاک راکد نیست. بسته به شرایط جغرافیایی، شیمی آب یا آنچه که صاحب قبلی خانه شما در خاک قرار داده است، می تواند به راحتی توسط شما تغییر کند یا حتی به طور طبیعی تغییر کند.

pH خاک مهم است زیرا نشان دهنده انواع مواد مغذی است که در دسترس گیاهان در حال رشد در خاک شما هستند. این هم برای گیاهان آپارتمانی گلدانی و هم برای گیاهانی که در باغ شما رشد می کنند صدق می کند. و همانطور که ممکن است حدس بزنید، برخی از گیاهان در انواع خاصی از خاک بهتر از بقیه رشد می کنند. به عنوان مثال، ادریسیا بسته به PH خاک ، حتی رنگ های مختلفی به خود می گیرد. اما بسته به نوع گیاهانی که می خواهید در باغ خود پرورش دهید، فاکتورهای دیگری از pH خاک وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چگونه pH خاک بر باغ شما تأثیر می گذارد

چگونه pH خاک بر باغ شما تأثیر می گذارد

چگونه pH خاک تاثیر میگذارد

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، pH خاک تعیین می کند که مواد مغذی خاصی در دسترس گیاهان شما چقدر است. این بدان معناست که حتی اگر خاک شما دارای مقدار زیادی مواد مغذی مناسب باشد، بسته به اسیدیته یا قلیایی بودن خاک، ممکن است محلول (و در دسترس گیاهان شما) باشد یا نباشد. به همین دلیل است که نه تنها اندازه گیری خاک بلکه نیازهای خاص گیاهان خود را نیز درک کنید.

بیشتر گیاهان باغی به یکی از دو دسته تقسیم می شوند. آنها یا خاکی را ترجیح می دهند که بین کمی اسیدی و خنثی باشد (4.5 تا 6.5)، یا خاکی را ترجیح می دهند که بین خنثی و کمی قلیایی باشد (7.5 تا 9).

علاوه بر عدم دسترسی به مواد معدنی و ویتامین های ضروری، خاکی که با گیاهان ناسازگار است نیز می تواند برای آنها سمی باشد. به عنوان مثال، خاک های اسیدی در محدوده 5-4 می توانند دارای مقادیر زیادی آلومینیوم، آهن و منگنز باشند که برای بسیاری از گیاهان خانواده حبوبات (Fabiaceae) سمی است. از سوی دیگر، گیاهانی مانند آزالیا، رودودندرون و مخروطیان در خاک اسیدی رشد می کنند.

3 روش ساده برای تمیز کردن یک گلدان شیشه ای

چگونه pH خاک بر گیاهان آپارتمانی شما تأثیر می گذارد

همانطور که PH خاک می تواند بر پتانسیل باغ شما تأثیر بگذارد، می تواند بر سلامت گیاهان آپارتمانی شما نیز تأثیر بگذارد. به طور کلی، بیشتر گیاهان آپارتمانی در خاک‌های خنثی و کمی اسیدی (با اندازه‌گیری pH بین ۶ تا ۷) رشد می‌کنند. این اندازه گیری pH اجازه می دهد تا بیشترین مواد معدنی و مواد مغذی به راحتی حل شوند و در دسترس گیاهان شما قرار گیرند. به همین دلیل، توصیه می شود تا جایی که ممکن است گیاهان آپارتمانی خود را در pH بین ۶ تا ۷ نگه دارید.

ph خاک چیست

چگونه pH خاک بر گیاهان آپارتمانی شما تأثیر می گذارد

بیشتر خاک گلدانی که از فروشگاه می‌خرید در این محدوده کمی اسیدی تا خنثی قرار می‌گیرد، اما اگر متوجه شدید که خاک شما خیلی اسیدی است (یا به اندازه کافی اسیدی نیست)، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تغییر آن انجام دهید. در مرحله بعد، به جزئیات عواملی که باعث pH پایین و بالای خاک می شود و همچنین نحوه رفع آن می پردازیم.

بسیاری از چیزها می توانند باعث ایجاد pH پایین (اسیدی) خاک در باغ شما شوند، از جمله استفاده از کودهای نیتروژن بالا. در حالی که کودها می‌توانند ترکیب خاک را نسبتاً سریع تغییر دهند، علل طبیعی‌تر (مانند بارندگی شدید که مواد مغذی را از خاک خارج می‌کند یا پوسیدگی بیش از حد مواد آلی) معمولاً سال‌ها طول می‌کشد تا بر pH خاک تأثیر بگذارد، اما می‌تواند به اسیدی شدن خاک نیز کمک کند.

در گیاهان آپارتمانی

از آنجایی که بیشتر گیاهان آپارتمانی در یک خاک گلدان متعادل رشد می کنند، pH پایین معمولاً بلافاصله مشکلی ایجاد نمی کند. همانطور که گفته شد، بسیاری از خاک‌های گلدانی برای خنثی کردن اسیدیته، سنگ آهک اضافه می‌کنند و اگر مقدار کمی به آن اضافه شود، خاک بسیار اسیدی ممکن می‌شود.

نحوه رفع PH پایین خاک 

در باغ

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای رفع PH پایین خاک در باغتان اضافه کردن نوعی آهک است. می توانید از آهک کشاورزی، آهک دولومیت یا حتی سنگ آهک پودر شده استفاده کنید. همه اینها حاوی مواد معدنی مانند منیزیم و کربنات کلسیم هستند که می توانند به خنثی کردن خاک اسیدی کمک کنند.

ph خاک چیست

چگونه ph خاک را تنظیم کنیم

در گیاهان آپارتمانی

برای تصحیح خاک اسیدی در گلدان خود، ابتدا باید PH خاک گلدان خود را اندازه گیری کنید. شما می توانید این کار را با خرید یک کیت آزمایش خاک اولیه ، یا ارسال نمونه ای از خاک خود به یک آزمایشگاه آزمایشی در نزدیکی انجام دهید. هنگامی که متوجه شدید خاک شما واقعاً چقدر اسیدی است، می توانید عدم تعادل را با افزودن آهک کشاورزی اصلاح کنید. این کار باید با احتیاط انجام شود، زیرا آهک بیش از حد می تواند منجر به ایجاد خاکی شود که برای گیاهان شما بیش از حد قلیایی است.

چه چیزی باعث افزایش PH خاک می شود

در باغ

علاوه بر خاک های قلیایی طبیعی، خاک باغ می تواند از آهک زدن بیش از حد (معمولاً به عنوان تلاش باغبان برای اصلاح خاک اسیدی)، آبیاری با آب قلیایی “سخت” یا استفاده زیاد از کودهای کمپوست شده، قلیایی شود. همانطور که در بالا ذکر شد، باغ هایی با خاک قلیایی معمولاً در آب و هوای خشک‌تر و بدون درخت یافت می شوند.

در گیاهان آپارتمانی

مانند باغچه بیرونی شما، گیاهان آپارتمانی می توانند PH بالایی را در اثر آهک زدن بیش از حد یا آبیاری با آب قلیایی سخت ایجاد کنند. مشکل اصلی خاک های قلیایی بالا در گیاهان آپارتمانی این است که دسترسی به مواد مغذی مانند آهن، روی، مس و منگنز را کاهش می دهد. این می تواند منجر به مواردی مانند کلروز آهن شود، که یک کمبود آهن است که به صورت زرد شدن برگ ها با رگه هایی که سبز باقی می مانند ظاهر می شود.

نحوه رفع PH بالای خاک 

در باغ

ساده‌ترین راه برای رفع خاک قلیایی اصلاح خاک با مواد آلی بیشتر است. افزودن مالچ، سوزن کاج، پیت ماس ​​و حتی تفاله قهوه می تواند به کاهش pH خاک باغ شما در طول زمان کمک کند. اگر این اصلاحات در دسترس شما نیست، می توانید از کودهای اسیدی مانند سولفات آلومینیوم یا سولفات آمونیوم نیز استفاده کنید، اگرچه این کودها باید با احتیاط استفاده شوند و برای جلوگیری از تماس مستقیم با آنها باید از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

در گیاهان آپارتمانی

روند تثبیت گیاهان آپارتمانی با pH بالا شبیه کاری است که برای باغ انجام می دهید. با این حال، در این مورد، ممکن است به فکر گلدان مجدد گیاه خود باشید زیرا اصلاح خاک برای گیاهان گلدانی می تواند بسیار آشفته‌تر و پیچیده تر باشد.

بیشتر خاک گلدانی که در فروشگاه خریداری می شود کمی اسیدی تا خنثی است و برای گیاهان آپارتمانی شما عالی است.

سوالات متداول pH خاک:

منظور از pH خاک چیست

pH خاک به اندازه گیری اسیدیته (pH پایین) یا قلیایی (PH بالا) خاک شما اشاره دارد. بیشتر گیاهان خاک کمی اسیدی را به خاک خنثی ترجیح می دهند (که با درجه بندی 6 تا 7 در مقیاس pH مطابقت دارد)، به جای خاک بیش از حد قلیایی (7.5 و بالاتر).

pH طبیعی خاک چقدر است؟

در حالی که چیزی به نام «PH نرمال خاک» وجود ندارد، اکثر گیاهان دارای pH ایده آلی در خاک هستند که حدود 6 تا 7 pH است که نشان دهنده خاک کمی اسیدی تا خنثی است. خاکی که در این مقیاس کمتر یا بالاتر است باغبانی را سخت‌تر می‌کند. خبر خوب این است که تغییر pH خاک نسبتاً ساده است.

pH طبیعی خاک گلدان چقدر باید باشد؟

خاک گلدان در حالت ایده آل باید PH بین 6 تا 7 داشته باشد که نشان دهنده خاکی کمی اسیدی تا خنثی است. این رتبه بندی pH برای بسیاری از گیاهان باغی و همچنین انواع گیاهان داخل گلدان مناسب است.

کلام نهایی

گرفتن pH خاک می تواند برای هر باغبانی کار دشواری باشد، اما سرمایه گذاری زمانی ارزشمندی است. با درک بهتر PH خاک باغچه خود (و گیاهان آپارتمانی) می توانید تغییراتی در خدمت رشد و موفقیت گیاهان خود ایجاد کنید.

بهترین قسمت؟ معمولاً برای مشاهده بهبودها و بهره‌مندی از مزایای گیاهان شادتر و سالم‌تر، بیش از آزمایش خاک و مقداری کمپوست جدید یا اصلاح خاک هزینه ندارد.

منبع : What’s Soil pH & How Is It Affecting My Garden & Houseplants

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *