آفات و بیماری, مراقبت از گیاه

علت زرد شدن برگ ارکیده (10 دلیل رایج)

زرد شدن برگهای ارکیده

زرد شدن برگ های ارکیده غیر معمول نیست، اما ممکن است نشانه ای باشد که گیاه شما به کمک کمی نیاز دارد. در حالی که زرد شدن و ریزش برگ‌های قدیمی طبیعی و طبیعی است، اما مهم است که مراقب زرد شدن برگ‌های جوان‌تر و جدیدتر به‌عنوان علامت هشداردهنده مشکل باشیم. برخی از دلایل زردی برگ ها می تواند زندگی گیاه را تهدید کند، اما اگر به موقع تشخیص داده شود، همه آنها برگشت پذیر هستند. در اینجا 10 مورد از رایج‌ترین دلایل زرد شدن برگ‌های ارکیده را به اشتراک می‌گذاریم و نکاتی در مورد چگونگی درمان هر کدام را به شما می‌گوییم.

علت زرد شدن برگ ارکیده

شایع ترین علت زرد شدن برگ های ارکیده آبیاری بیش از حد و به دنبال آن قرار گرفتن در معرض نور زیاد است. تنظیم روال آبیاری، قرار گرفتن در معرض نور و دمای اطراف گیاه همگی می توانند برگ های زرد را درمان کنند. حفظ شرایط خوب از همان ابتدا به جلوگیری از زردی کمک می کند و از ریزش اجتناب ناپذیر برگ تا افزایش سن جلوگیری می کند.

10 دلیل رایج زرد شدن برگ های ارکیده

در اینجا ده دلیل اصلی زرد شدن برگ ارکیده به همراه نکاتی در مورد تشخیص مشکل قبل از اینکه بر سلامت برگ تأثیر بگذارد، آورده شده است.

دمای بالا یا پایین

ارکیده ها حتی نسبت به اکثر گیاهان و گل های خانه گرمسیری به دمای هوا حساس تر هستند. حتی چند ساعت دمای خیلی زیاد یا خیلی پایین می تواند منجر به زرد شدن برگ ها شود. مگر اینکه ارکیده‌هایی را پرورش دهید که در خارج از منزل یا با مقاومت مشخصی رشد می‌کنند، ارکیده‌های داخل خانه باید همیشه بالای 16 درجه سانتیگراد بمانند.

زرد شدن برگ ارکیده

زرد شدن برگهای ارکیده

سطوح رطوبت

ارکیده ها مقداری رطوبت را دوست دارند، اما در صورت وجود رطوبت بیش از حد در هوا، مستعد رشد باکتری ها و کپک زدن روی برگ هایشان هستند. رطوبت بالا را با درجه حرارت بالا ترکیب کنید، و خواهید دید که ارکیده به سرعت زرد شده و برگ ها را از دست می دهد.

مشکل این است که سطوح رطوبت داخل خانه روزانه متفاوت است و می تواند به سرعت تغییر کند. ممکن است صبح یک روز خشک یک مرطوب کننده راه اندازی کنید و تا غروب ارکیده های خود را خیلی مرطوب ببینید.

سنسورهایی که سطح رطوبت محیط را ردیابی می‌کنند و رطوبت‌سازها یا روش‌های غیرفعال مانند سینی‌های آب را تنظیم می‌کنند، اغلب بهتر از مرطوب‌سازی ثابت عمل می‌کنند. اکثر ارکیده ها به رطوبت 40 تا 70 درصد نیاز دارند، اما این میزان بر اساس گونه متفاوت است.

آبیاری بیش از حد

به عنوان اپی فیت، بیشتر گونه های ارکیده در تنه و ریشه درختان لانه می کنند تا ریشه های خود را نسبتاً خشک نگه دارند. اضافه کردن مقدار کمی آب به گلدان ارکیده می تواند ریشه ها را خفه کند و باعث زرد شدن فوری برگ ها در عرض چند ساعت تا چند روز شود (و همچنین ممکن است منجر به آفات، حشرات و بیماری های رایج گیاه ارکیده شود ).

ممکن است ابتدا متوجه رشد آهسته برگ شده و متوقف شود، یا رنگ زرد ممکن است اولین علامت مشکل باشد. با برداشتن محیط رشد و کوتاه کردن ریشه های سیاه و نرم شده، ارکیده های بیش از حد آبیاری شده را نجات دهید. استفاده از یک گلدان سریع زهکشی با بستر خاکی شل ساخته شده برای ارکیده ها و کاکتوس ها برای جلوگیری از این علت رایج زردی ضروری است.

کم آبیاری

دلیل زرد شدن برگ ارکیده

زرد شدن غنچه ارکیده

اگر از آبیاری ارکیده خود در صورت لزوم می ترسید، متوجه نرم شدن و زرد شدن برگ ها خواهید شد (به طور کلی توصیه می کنیم گل ارکیده را با تکه های یخ آبیاری نکنید ). آنها چروک می شوند، خشک می شوند و کل ساقه ممکن است پژمرده یا نرم شود. ارکیده ها بلافاصله پس از آبیاری بهبود نمی یابند، بنابراین اگر گیاه بیشتر یا تمام برگ های خود را قبل از بهبودی از دست داد، تسلیم نشوید. اطمینان حاصل کنید که سطح رطوبت در مرحله آبیاری مجدد ثابت و بالا می ماند تا مطمئن شوید که گیاه بیشتر آب خود را در هوا از دست نمی دهد.

بهترین روش تکثیر ارکیده

تغییرات فصلی

از آنجایی که ده ها دلیل رایج برای زرد شدن ارکیده وجود دارد، تغییرات فصلی برای گیاهان سخت است. تغییر در فصول به طور طبیعی نوسانات دما، رطوبت، نور و غیره را به همراه دارد. اگر بتوانید شرایط صحیح را بازیابی کنید، زردی جزئی ناشی از تغییر نباید مدت زیادی طول بکشد.

نور خیلی زیاد یا خیلی کم

زرد شدن در پاسخ به سطوح نور دشوار است زیرا هم به دلیل قرار گرفتن در معرض زیاد و هم کم نور ایجاد می شود. ارکیده ها گیاهان نور دوست نیستند زیرا به طور طبیعی در سایه درختان رشد می کنند. برخی از ظریف‌ترین ارکیده‌ها به نور خورشید کاملاً غیرمستقیم نیاز دارند، در غیر این صورت به سرعت می‌سوزند و زرد می‌شوند.

با این حال، بیشتر ارکیده ها هنوز برای رشد به نور خورشید غیرمستقیم کافی نیاز دارند. بیشتر پرورش دهندگان پارچه های سایه دار و صفحه نمایش را برای تامین نوری که به اندازه کافی مستقیم برای سوختن نیست، ترجیح می دهند.

کمبود مواد مغذی

ارکیده ها تغذیه کننده سنگینی نیستند، اما اگر برای مدت طولانی بدون تغذیه باقی بمانند، در نهایت زرد می شوند. ابتدا شاهد عدم گلدهی و کندی رشد برگها خواهید بود. از کود مخصوص ارکیده استفاده کنید و در ابتدا فقط ½ دوز توصیه شده را اعمال کنید.

هنگامی که نیتروژن و منیزیم بیش از حد اضافه می کنید، ارکیده ها اغلب در جذب آهن دچار مشکل می شوند. این باعث زرد شدن از وسط برگ به سمت بیرون می شود. در این مورد، شما با کود بیش از حد به جای کم مواجه هستید.

سن گیاه و برگ

با بالا رفتن سن گیاه و پایان عمر هر برگ، زرد شدن آن اجتناب ناپذیر است. تمام برگ های ارکیده که زرد می شوند در نهایت می میرند. زرد شدن برگ و خشک شدن آن هیچ ضرری برای گیاه ندارد.

همیشه می توانید وقتی شروع به تغییر رنگ کردند آن ها را کوتاه کنید تا ارکیده تازه به نظر برسد. جدیدترین برگها را بررسی کنید. آیا آنها سبز تیره، خوش فرم و به سرعت در حال رشد هستند؟ سپس زرد شدن احتمالا فقط یک محصول جانبی از روند طبیعی پیری است. هنگامی که هیچ برگ جدیدی تشکیل نمی شود و برگ های فعلی رنگ خود را از دست می دهند، احتمالاً علت در جای دیگری است.

عفونت های قارچی و باکتریایی

تغییرات درجه حرارت و رطوبت باعث می شود که ارکیده در معرض حمله قارچ ها و باکتری ها قرار گیرد. دماهای بالا و سطوح رطوبت بالا به ویژه زمانی که هاگ های قارچی وجود دارند آسیب می زند. برگ هایی که توسط قارچ ها و باکتری ها مورد حمله قرار می گیرند، در کل سطح یا از نوک آن تمایل به زرد شدن دارند.

اگر قارچ در خاک باشد ممکن است نبینید و ریشه ها را از بین ببرد. سعی کنید اجازه دهید گیاه در اثر آبیاری بیش از حد خشک شود و به یک محیط کاشت استریل جدید بروید. درمان عفونت‌های سطحی باعث حفظ زردی برگ‌ها نمی‌شود، اما از گسترش آن جلوگیری می‌کند. | خرید ارکیده

استرس گلدان

گلدان ارکیده خود را بیش از حد لازم عوض نکنید . ارکیده ها دوست دارند تا حدودی در محیط اطراف خود تنگ باشند. اگر ریشه های سبز و سالمی را می بینید که محکم بسته شده اند، هنوز به گلدان بزرگتر نیاز ندارید. زمانی که زمان کاشت مجدد باشد، ریشه های خشک سفید یا خاکستری می شوند.

گلدان غیر ضروری اغلب منجر به زردی و مردگی برگ ها می شود. البته، انتظار طولانی مدت برای گلدان مجدد نیز به ارکیده استرس وارد می کند. سعی کنید چرخه گلدان مجدد را بر اساس رشد آن زمان بندی کنید، بنابراین شلوغ است اما فضایی برای رشد دارد. سعی کنید حداقل هر دو سال یکبار گلکاری کنید تا محیط رشد شکسته را تازه کنید.

نکات، درمان ها و راه حل ها

با مراقبت مناسب، ارکیده ها می توانند سال ها زندگی کنند و با خوشحالی در شرایط رشد مطلوب دوباره شکوفا می شوند . اگر متوجه زرد شدن برگ های ارکیده شدید، ابتدا ریشه ها را بررسی کنید. گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و به ریشه و ساقه آن نگاه کنید. اگر ریشه ها سفید، خاکستری یا سیاه هستند، برنامه آبیاری خود را بر این اساس تنظیم کنید.

ریشه های سالم نشان می دهد که زردی ناشی از مواد مغذی، دما یا رطوبت است. شرایط اطراف گیاه را تنظیم کنید و چند هفته به آن فرصت دهید تا بهبود یابد. ممکن است بخواهید یک محفظه بازیابی بسازید که به راحتی در دما و رطوبت عالی نگهداری شود. این می تواند به شما کمک کند از یک ارکیده بیمار پس از خشک شدن یا خیس شدن بیش از حد آن، پرستاری کنید.

مهمتر از همه، اگر زردی دیدید وحشت نکنید. تلاش بیش از حد بسیاری از اصلاحات در یک زمان، بیشتر از اینکه به ارکیده کمک کند، به آن استرس وارد می کند. قبل از تنظیم هر چیزی وقت خود را صرف تعیین علت کنید.

سوالات متداول زرد شدن برگ های ارکیده:

آیا باید برگهای زرد گیاه ارکیده را قطع کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است اجازه دهید برگ های زرد روی گیاهان ارکیده به طور طبیعی بریزند. با این حال، اگر شواهد واضحی از بیماری یا عفونت های باکتریایی وجود دارد که گیاه شما را ایجاد کرده است، عاقلانه است که مناطق آسیب دیده را حذف کنید.

چرا برگهای ارکیده من زرد می شود؟

آبیاری بیش از حد شایع ترین علت زرد شدن برگ های ارکیده است. علاوه بر این، دمای نامناسب محیط و قرار گرفتن در معرض منابع نور روشن و مستقیم نیز به زرد شدن برگ های ارکیده کمک می کند.

علائم ارکیده بیش از حد آبیاری شد چیست؟

شایع ترین علائم آبیاری بیش از حد گیاهان ارکیده شامل رشد آهسته یا حداقل برگ جدید، افتادگی عمومی گیاه و شواهد زرد شدن برگ ها است.

ارکیده بی آب چه شکلی است؟

رایج ترین نشانه های گیاه ارکیده کم آبی شامل نرم شدن برگ ها و زرد شدن آهسته آن است. آنها همچنین چروک می شوند، خشک می شوند و کل ساقه ممکن است پژمرده یا نرم شود. ارکیده ها بلافاصله پس از کم آبی بهبود نمی یابند، بنابراین اگر گیاه بیشتر یا تمام برگ های خود را قبل از بهبودی از دست داد، تسلیم نشوید. اطمینان حاصل کنید که سطح رطوبت در مرحله آبیاری مجدد ثابت و بالا می ماند تا مطمئن شوید که گیاه بیشتر آب خود را در هوا از دست نمی دهد.

منبع : petalrepublic

دیدگاهی در مورد “علت زرد شدن برگ ارکیده (10 دلیل رایج)

  1. ashkan گفت:

    چند وقت طول میکشه که گل ارکیده مون دوباره گل بده؟

    1. citygol-admin2 گفت:

      سلام دوست عزیز با توجه به نوعی که گل ارکیده شما دارد ممکن است هر 8 الی 12 ماه این گیاه گل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *