خواص درمانی

10 گل خوشبو در جهان

معرفی 10 گل خوشبو

زیبایی بصری یک گل می تواند برای جلب توجه ما کافی باشد، اما این بوی منحصر به فرد و جذاب یک گل است که واقعا ما را اغوا می کند و دلیل خوبی هم دارد. از بین حواس پنجگانه، بویایی از نظر علمی ثابت شده است که قوی‌ترین و مستقیم‌ترین حس مرتبط با خاطرات ما است: رایحه‌های آشنا می‌توانند بلافاصله خاطره‌ها را به همراه احساسات دقیق مرتبط با آن‌ها تداعی کنند. حتی رایحه‌هایی که هرگز با آن‌ها برخورد نکرده‌ایم، می‌توانند به سرعت و بی‌صدا بر احساسات ما تأثیر بگذارند، به دلیل واکنش‌های شیمیایی طبیعی در بدن انسان که وقتی حواس دیگر ما

درگیر هستند، رخ نمی‌دهند.

در نهایت، این پدیده چیزی است که صنعت عطر را به حرکت در می آورد به ویژه جنبش عطر کاملاً طبیعی. یکی از چهره‌های برجسته در این زمینه، آنیا مک کوی ، بنیان‌گذار و سرپرست مؤسسه عطرسازی طبیعی است که دهه‌ها را صرف مطالعه گیاه‌شناسی و ساخت عطرهایی کرده است که صرفاً از اسانس‌های طبیعی استخراج شده از گل‌ها ساخته شده‌اند.

1.گل سرخ

گل سرخ

عطر گل سرخ

رزهای کلاسیک، نمادین و مسحورکننده، نزدیک به 35 میلیون سال است که در طبیعت شکوفا شده اند و برای همه چیز از دارو گرفته تا غذا و گیاهان حمام استفاده شده است. مک کوی می گوید که رایحه آنها به همان اندازه متنوع است. «تنوع رایحه‌های مختلف که در رزهای مختلف وجود دارد شگفت‌انگیز است: گل سرخ [البته]، مشک، مرکبات، مر، میوه و غیره.» این تغییرات رایحه در طیفی از بیش از 150 گونه گل رز و هزاران هیبرید پخش شده است که هر کدام در سه دسته قرار می گیرند: گونه های رز (به دلیل رنگ شناخته شده)، رزهای مدرن (مشهور به دلیل شکل هایشان) و رزهای قدیمی باغی ( خوشبوترین طبقه) برای یک روش طولانی‌مدت برای لذت بردن از گل رز، “اغلب جوانه‌های خشک شده گل رز را در کیسه‌هایی قرار می‌دهم و شب‌ها آنها را در کشوهای دفتر یا کنار بالش می‌گذارم.”

2.زنبق

شکوفه‌های ریز و زنگ‌شکل زنبق که توسط اسطوره مد فرانسوی کریستین دیور و عطرساز استادش ادموند رودنیتسکا (Edmond Roudnitska) عطرساز استادش ارزش دارند (رایحه معمایی Diorissimo در سال 1956 بر اساس این گل ساخته شده بود)، شکوفه‌های ریز و زنگ‌شکل زنبق بویی غیرقابل انکار، شیرین و فضیلت‌انگیز منتشر می‌کنند. مک کوی می‌گوید: «نیلوفرهای Stargazer مورد علاقه من هستند. عطر تند آنها می تواند یک اتاق را با عطری شیرین و بهاری پر کند. زنبق با رایحه مجلل، کمی تند و ذاتاً حسی، رویایی واقعی است – اگرچه گرده آن، نه چندان. مک کوی می‌گوید: «من همیشه قبل از گذاشتن گل‌ها در گلدان یا استخراج عطر آن‌ها، پرچم‌های پر از گرده را جدا می‌کنم. دلیل آن دو چیز است: گرده گل زنبق می تواند همه چیز را نارنجی رنگ کند و برای گربه ها سمی است.

3.یاسمن

گل یاسمن

گل یاسمن سفید

یاس که در سراسر جهان در بیش از 200 گونه وجود دارد، دارای رایحه ای غنی و جذاب است که به طور فعال توسط گلفروشان و عطرسازان، به ویژه در فرانسه، هند، مصر و آمریکا استخراج می شود. در حالی که گل یاس گل سفید استاندارد شیرینی گلی دلپذیر و فریبنده ای را ارائه می دهد، مک کوی خاطرنشان می کند که این تنها یکی از بسیاری است. «همه من را «ملکه یاس» صدا می‌زنند، زیرا من هفت گونه در باغ خود می‌کارم. هر کدام رایحه‌ای متفاوت دارند: شیرین، مشک‌دار، میوه‌ای، تند یا شبیه وانیل، که هر کدام به‌نوعی مست کننده هستند. دانشمندی از هند، زمانی که سال‌ها پیش روغن‌های یاس من را بویید، یک ضرب المثل رایج از آن کشور به اشتراک گذاشت: “وقتی یاس می‌پوشی، همه به سمت تو می‌آیند. جهت مطالعه بیشتر “14نوع مختلف گل یاس

4.فریزیا

فریزیا ، یک گل زنگوله‌ای شکل که پشت سر هم در امتداد یک ساقه شکوفا می‌شود، یک خوراکی تازه و درخشان به‌شکل توت‌فرنگی است که نوع مزه و گزگز مربوط به اولین جرعه چای مقوی را ارائه می‌دهد. شکوفه فریزیا در سایه های سفید، زرد طلایی، قرمز، نارنجی، صورتی و ارغوانی، و همچنین انواع رنگارنگ، که شاید وسیع ترین طیف رنگی از بهترین گل های دنیا را ارائه دهد. تکرار رایحه واقعی فریزیا طبیعی حتی برای عطرسازان برتر به یک مانع نهایی تبدیل شده است، و در نتیجه، به ندرت به تنهایی می ایستد، در عوض به عنوان یک شریک در کمال برای زنبق دره یا ماگنولیا در لوسیون ها ظاهر می شود. عطرها و شامپوها

5.پیچ امین الدوله

بسیاری از عطرسازان رایحه پیچ امین الدوله گیاهی که همیشه قبل از دیده شدن بو داده می شد – را با عطر کلی باغ تابستانی در هنگام غروب همسو می کنند: ترکیبی شهدآلود و وانیل-عسل، با رایحه هایی از یاس و لیمو. اگرچه بیش از 100 گونه از این گل وجود دارد – معطرترین گونه های وحشی که شامل پیچ امین الدوله انگلیسی (Lonicera caprifolium) و پیچ امین الدوله ژاپنی (Lonicera japonica) می شود – حتی ساده ترین گونه هایی که در سراسر آمریکا یافت می شوند طعم و مزه دارند. یک سرگرمی تابستانی همیشگی کودکان و نوجوانان شامل انتخاب شکوفه کامل پیچ امین الدوله، نیشگون گرفتن آن از شاخه و مکیدن شهد عسلی از پایه شکوفه است.

6.اسطوخودوس

اسطوخودوس چیست

اسطوخودوس

اسطوخودوس با ارائه رایحه ای ملایم و در عین حال متمایز، شیرین و تسکین دهنده گلی، یکی از با ارزش ترین رایحه ها در تمام روش های اسانس است. مک‌کوی می‌گوید: «من همه انواع اسطوخودوس را دوست دارم، از گونه‌های شیرین آنگوستیفولیا که در عطر استفاده می‌کنم تا سنبله کافوری که یک ضداحتقان عالی است. هر یک از آن ها را می توان در رایحه درمانی استفاده کرد – یکی برای آرام کردن و تسکین، دیگری برای از بین بردن احتقان بینی. از بین 39 گونه اسطوخودوس، اسطوخودوس لاواندین، یک هیبرید طبیعی ارغوانی تیره و گیاهی، شاید قوی ترین معطر، و مطمئناً پربارترین باشد: می تواند تا 10 برابر بیشتر از هر عضو دیگری از جنس خود اسانس تولید کند.

7.شکوفه پرتقال

علیرغم سادگی که از نامش پیداست، شکوفه پرتقال رایحه‌ای ظریف ارائه می‌دهد که ترکیبی از نت‌های درخشان مرکبات با هوای صابونی، همراه با بوی علف ساقه‌ها و سبزه‌ها، برای نتیجه‌ای گل‌بخش که برخی با رایحه دوران نوزادی همسو می‌شوند (حداقل زمان بین تعویض پوشک). مک کوی، دانشمند دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، یکی از برترین مراکز تحقیقاتی مرکبات در جهان، خاطرنشان می کند که این مدرسه “بیش از 1200 گونه درخت مرکبات در حال رشد دارد و من هیچ درخت دیگری را نمی شناسم که در هنگام شکوفه دادن، آن را پوشش دهد. کل منطقه، بلافاصله جو را به یک ابر شفابخش آروماتراپی تبدیل می کند. چه کسی می تواند هنگام استشمام شکوفه های پرتقال متشنج یا عصبانی بماند؟»

8.سنبل

گل سنبل

گل سنبل نماد چیست

در نیمکره شمالی، رایحه تند و تند قوی و شکل معماری روشن و درخشان سنبل ، نشانه ی مطمئنی از ظهور بهار است. انواع سنبل با رایحه های انرژی زا که کاملاً با فصلی که تجسم می کنند مطابقت دارد، طیف رنگی را در بر می گیرد و هر کدام کمی منحصر به فرد رایحه مرکزی توت فرنگی- پیچ امین الدوله را ارائه می دهند. برای کسانی که به دنبال حفظ و استفاده از بوی سنبل هستند، مک کوی موارد زیر را پیشنهاد می‌کند: «گل‌های جداگانه را بردارید و آن‌ها را در الکل مقاوم قرار دهید. اجازه دهید یک روز دم بکشد، صاف کنید و هر چند بار که لازم است با گل‌های تازه تکرار کنید تا به عطری که می‌خواهید برسید. سپس می توان از آن مایع به عنوان اسپری اتاق یا کتانی استفاده کرد.

جهت مطالعه بیشتر”معرفی گل لیسیانتوس

9.بنفشه

ملایم و پاستلی هم از نظر دید و هم از نظر بو، رایحه بادام خامه‌ای یاس بنفش با شکوفه‌های درشت ، یکی از عناصر مورد علاقه محصولات آرایشی در جهان است. یاس بنفش که نمادی رایج در میان فرهنگ‌های جوانی، خلوص و معصومیت است، در سایه‌های طبیعی بنفش سرد و صورتی ملایم است که کاملاً رنگ‌های ملایم و خوشبوی آن‌ها را منعکس می‌کند. یاس بنفش، همانطور که برخی به طور سنتی تصور می کنند، گل نیستند، بلکه شکوفه های درختچه های برگریز هستند که در واقع بخشی از خانواده زیتون هستند. آنها اغلب در کنار یکدیگر در امتداد طولانی کاشته می شوند و هرس می شوند تا مرزهای دارایی را در حیاط هایی که به خوبی کشت شده و بوی خوشی دارند، هرس کنند.

10.هلیوتروپ

شکوفه های ریز، سفید یا بنفش قرمز هلیوتروپ ، رایحه ای متمایز از وانیل-گیلاس ارائه می دهد که نام مستعار “گیاه پای گیلاس” را برای آن به ارمغان آورده است. با این حال، این گل پیچیدگی بیشتری نسبت به شیرینی با پر کردن میوه دارد. رایحه‌های نرم و پودری مارزیپان با ضربه شیرین بیان پس از چند بار استنشاق اول ظاهر می‌شود، ترکیبی از رایحه جذاب که می‌تواند پروانه‌ها و انسان‌ها را به طور یکسان هیپنوتیزم کند. عنوان این گل یک نام یونانی است که به دلیل توانایی قابل توجه آن در چرخش و رویارویی با خورشید در هنگام عبور از آسمان است (از این رو اصطلاح یونانی “helios” به معنای خورشید است).

منبع : 10Best Smelling Flowers in the World

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *