آفات و بیماری, مراقبت از گیاه

چگونه از گیاه یوکا مراقبت کنیم؟

نگهداری یوکا

مقدمه

یوکا ها گیاهان داخلی و خارجی هستندکه به‌طور کامل در فروشگاه آنلاین سیتی گل با آنها آشنا خواهید شد. در واقع زمانی که بسیاری از مردم کلمه یوکا را می شنوند به یکی از گونه های باغی فکر می کنند که در تابستان دارای خوشه های دراماتیکی از زنگ های سفید مانند گل هستند. با این حال این یک گیاه آپارتمانی مدرن نیز هست.

برگ‌ها اگرچه خیلی تیز نیستند، اما انتهایی نوک تیز دارند، بنابراین باید مراقب باشید. برگ های پهن شمشیری شکل نیز بسیار سخت هستند، به عنوان مثال نمی توانید آنها را با انگشتان خود لمس کنید و در حالی که چنین سبزه های مقاومی ممکن است صاحبان گربه را خوشحال کند، آنها ممکن است از استفاده از “تنه” برهنه به عنوان یک پست خراش لذت ببرند.

یوکا که از یک “تنه” یا ساقه مخصوص رشد کرده است معمول است، پس از کاشت در گلدان، رشد سبز جدید از بالای این ساقه بیرون می آید و ریشه ها از پایین و داخل خاک رشد می کنند. این می تواند بسیار شبیه یک درخت نخل مینیاتوری یا در برخی مواردیک  دراسنا باشد.

انواع یوکا

برگ‌های چرمی مانند کمان می‌شوند و در نهایت زرد می‌شوند و می‌ریزند و با رویش جدید رویش جایگزین می‌شوند و این به تدریج ارتفاع گیاه را افزایش می‌دهد. تنه در معرض دید قطعا به خودی خود جذاب است، اما یک گیاه بلند می تواند جذابیت خود را از دست بدهد، و به همین دلیل است که پیدا کردن چندین یوکا در یک گلدان با اندازه های مختلف برای نفی این اثر “پهلو” در آینده، طبیعی است.

یک یوکای بالغ جسور و چشمگیر با لبه های زاویه ای مستقیم است، در خانه های مینیمالیستی مدرن به عنوان یک گیاه نمونه مستقل بسیار مناسب به نظر می رسد.

یوکاهای کوچکتر و جوانتر (که برای اکثریت سبک خانه ها مناسب است) نسبتاً ارزان هستند و به راحتی پیدا می شوند. با این حال، گلدان‌های شاخه‌دار بلندتر یا گلدان‌های حاوی چندین گیاه در ارتفاع‌های مختلف، به‌طور قابل‌توجهی قیمت بالاتری دارند و به‌طور قابل‌توجهی دستیابی به آن‌ها سخت‌تر است.

ما کمی در مورد این گیاه یاد گرفته‌ایم، بنابراین اجازه می‌دهیم دستورالعمل‌های مراقبت را بررسی کنیم، که اگر از آن پیروی کنید، یوکای شما در شرایط و سلامت عالی حفظ می‌شود

جهت مطالعه بیشتر “14 نوع مختلف گل یاس

روش نگهداری گل یوکا در منزل

گیاه یوکا یک گیاه باغی و آپارتمانی است که تا آنجا که می توانید به آن آفتاب بدهید، کاملاً خوشحال خواهد شد. در داخل خانه یک پنجره رو به جنوب اولین انتخاب خواهد بود. در هر شرایطی که نور دارید سعی کنید تا حد امکان فراهم کنید.

شرایط روشن کمتر رشد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد (که ممکن است یک مزیت باشد) اما برای حفظ ظاهری سالم باید از لکه های بسیار سایه دار و تیره اجتناب کرد.

رطوبت

رطوبت متوسط مفید خواهد بود، با این حال مه آلود شدن برگها مورد نیاز نیست.

تغذیه

یک بار در ماه یا بیشتر در طول فصول رشد قدردانی می شود.

درجه حرارت

یوکا شما طیف وسیعی از دماها را تحمل می کند، اما دمای متوسط خانه بهترین است. در صورت امکان در زمستان خنک کنید، اما نه کمتر از 7 درجه سانتیگراد (45 درجه فارنهایت)

گلدان مجدد

این ضروری نیست، اما یک قانون خوب این است که هر دو سال یک بار در بهار گلکاری کنید. گیاهان معمولاً سنگین تر می شوند زیرا بیشتر وزن در بالای یوکا متمرکز است، کاشت در یک ظرف سنگین عمیق به جلوگیری از واژگونی گیاه کمک می کند.

تکثیر یوکا

روش پیچیده تری برای برداشتن قلمه های نیشکر ریشه یوکا وجود دارد، اما چون خودمان این کار را انجام نداده ایم، نمی توانیم با حسن نیت آن را توصیه کنیم. روش ساده‌تر این است که افست‌هایی را که از تنه تولید می‌شوند، بردارید و آن‌ها را در گلدان قرار دهید.

اگر از هورمون ریشه زایی استفاده کنید، احتمال رشد جبران افزایش می یابد. هنگامی که برای اولین بار در گلدان قرار می گیرید، به خوبی آبیاری کنید، و سپس دوباره زمانی که سطح خاک خشک شد، شرایط مرطوب دائما باعث پوسیدگی می شود. افست ها نباید تغذیه شوند و تا زمانی که ثابت شوند باید دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند.

ارتفاع / گسترش

به طور کلی این گیاه باریکی است که فقط تا حدود 50 سانتی‌متر / 20 اینچ گسترش می‌یابد، اما می‌تواند پس از سال‌ها به ارتفاع حیرت‌انگیز تا 4.5 متر / 15 فوت برسد.

گل دهی یوکا

یک یوکا ممکن است گاهی اوقات گل تولید کند، اگرچه در داخل خانه نادر است. این گیاه به دلیل برگها و ارتفاع ساختاری آن بیشتر از گلها رشد می کند. با این حال، اگر شرایط خوب باشد، پس از چند سال، ممکن است گل‌های زنگوله‌ای با بوی شیرین مشابهی که در یوکای بیرون از خانه می‌بینید ظاهر شوند.

آیا گیاه یوکا سمی است؟

یوکا برای گربه ها، سگ ها و مردم سمی است. در حالی که به طور معمول می تواند از طریق لبه های تیز برگ ها و پوست محافظ سخت روی تنه خود از خود محافظت کند، اما اگر حیوانات خانگی یا کودکان به اندازه کافی به گیاه آسیب بزنند، با عناصر سمی داخل آن مواجه می شوند.

گیاه یوکا چیست

گیاه یوکا تنه دار

خلاصه مراقبت از گیاهان یوکا

نور مناسب یوکا

نور زیاد فیلتر شده نزدیک پنجره جنوبی ، یا آفتاب مستقیم شرقی یا غربی. در فصل بهار و تابستان میتوانید یوکا را در سایه در فضای باز نگه دارید (دمایی بین 10 تا 27درجه) نور مستقیم خیلی زیاد و طولانی مدت ، سبب رنگ پردگی برگهای گیاه می شود کمبود نور سبب زرد شدن برگها از قسمت پایینی می شود
تغذیه : 12-12-36 NPK به همراه آهن اکسل و کود میکرو – ماهیانه + 10-52-10 ماهیانه یک ماه در میان با 12-12-36 + سه ماه یکبار هیومیک اسید. استفاده از کود 12-12-36 به خاطر کلده بودن گیاه نیست بلکه استفاده از کپتاسیم بالاتر در برنامه غذایی یوکا ، کمک مواد مغذی خصوصا پتاسیم، سبب لوله شدن برگها میشود

طریقه آبیاری یوکا

پس از خشک شدن 3/4 الی 100 درصد خاک گلدان (آبیاری) نزدیک به هم مهمترین عامل قارچی شدن و بیماری گیاه است) زرد شدن گیاه از قسمتهای مختلف ، به دلیل آبیاری های نزدیک به هم و پوسیدگی ریشه اتفاق می افتد اسپری آب روی برگها سبب قارچی شدن گیاه و حتی از بین رفتن گیاهچه میشود خشکی کشیدن گیاه و آبیاری های دیر به دیر سبب لوله شدن برگهای یوکا میشود. آبیاری های خیلی نزدیک و خیلی با فاصله سبب افتادگی و خم شدگی گیاهچه های متصل به تنه میشود

جهت مطالعه بیشتر “نحوه رشد و مراقبت از گیاه سانسوریا

مشکلات یوکا

لکه های برگ / تغییر شکل برگ

این می تواند در اثر لکه برگ ایجاد شود، برگ های آسیب دیده را جدا کنید و با قارچ کش اسپری کنید. همچنین می تواند ناشی از کیفیت پایین هوا باشد، به خصوص اگر رطوبت بسیار بالا باشد، یا اگر در معرض دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد / 45 درجه فارنهایت قرار گیرد، این مشکلات تقریباً فقط در ماه های زمستان رخ می دهد.

لایه سفید روی برگ ها

این مشکل همچنان در نظرات زیر و همچنین در ایمیل های مستقیم ظاهر می شود. عکس زیر نمونه خوبی را نشان می دهد.

تقریباً در همه موارد این امر به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود.

عفونت های قارچی مانند کپک پودری می توانند گیاهان داخل خانه را تحت تاثیر قرار دهند. اما این کمترین محتمل ترین توضیح است زیرا بعید است که هاگ قارچ در خانه ها وجود داشته باشد، بنابراین مگر اینکه گیاهان خود را در طول تابستان بیرون نگه دارید.

آفاتی مانند فلس و شته ها مواد زائد چسبنده ای ترشح می کنند که در نهایت باکتری ها را جذب می کنند و این می تواند به عنوان یک لایه سفید ظاهر شود. با این حال آفات باید وجود داشته باشند. اگر تنها یک لایه سفید است – احتمالاً آفات علت آن نیستند.

در نهایت علائم سفید می تواند رشد طبیعی باشد. اگر با دقت به برگ‌های گیاهان داخلی و خارجی نگاه کنید، اغلب روی بسیاری از برگ‌ها، به‌ویژه برگ‌های جدید، پودر سفید ریز و گاهی تقریباً نامرئی وجود دارد. می توانید به راحتی فیلم را با انگشت مالش دهید و اگر انگشت و شست خود را به هم بمالید به جای چسبندگی احساس گچی می کند. به‌علاوه، علامت‌ها همیشه به‌صورت رگه‌های طولانی و نه لکه‌ها یا لکه‌های مجزا وجود خواهند داشت.

پس مشکل گیاه در عکس بالا چیست؟ مالک چندین عکس را به اشتراک گذاشت، برخی به وضوح علائم سفید طبیعی را نشان می دادند، بنابراین قسمت هایی از گیاه خوب بود و نیازی به درمان نداشت.

با این حال، اگر به دقت نگاه کنید، می توانید ببینید که لایه سفید در لکه ها و لکه های جداگانه است. همچنین نقاط سیاه و قهوه ای در چین برگ ها در محل برخورد آنها با ساقه وجود دارد که طبیعی نیست. بنابراین در این مورد یوکا دارای یک آفت است که باید بر اساس آن درمان شود.

علت شل شدن برگ های یوکا / پژمرده شدن

این یکی از سخت ترین مشکلات برای شناسایی و حل است، زیرا ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود. اولاً برخی از یوکاها به طور طبیعی این ویژگی را خواهند داشت (عکس‌های گالری را ببینید)، اگر به طور ناگهانی رخ دهد، ممکن است به دلیل این باشد. تکنیک های آبیاری ضعیف (بیش از حد یا کم آبیاری). شوک ، پس از جابجایی یا گلدان مجدد گیاه. کود زیاد . بر این اساس تنظیم کنید.

حتی اگر شرایط را به حالت قبلی بازگردانید، ممکن است کافی نباشد. هنگامی که یوکاها شروع به سرازیر شدن می کنند، اغلب به سختی می توان سلامتی خود را به دست آورد، بنابراین اگر تسلیم شود، ممکن است احساس بهتری در شما ایجاد کند که بدانید در جمع خوبی هستید.

علت زرد یا قهوه ای شدن یوکا

اگر با گیاهان آپارتمانی خیلی خوب هستید، این اتفاق نادر خواهد بود، اما این علائم معمولاً در اثر آبیاری زیر ایجاد می شوند..

یوکاها دارای برگهای نسبتاً بلند و ضخیم هستند، بنابراین اگر هر یک از برگها مرده، قهوه ای یا کثیف به نظر می رسند، می تواند یک چشم درد واقعی ایجاد کند و همچنین به نظر می رسد که در صورت عدم وجود مشکلی وجود دارد..

برگ ها ضخیم و سخت هستند و حتی وقتی می میرند به خوبی از روی گیاه نمی ریزند، در عوض مانند گیاه در عکس اینجا آویزان می شوند. برای بازگرداندن اشیا به ظاهر جذاب رسمی آن، باید وارد آن شوید و به آرامی اما محکم برگ های مرده را به سمت پایین به سمت زمین بکشید. آنها باید تنه / ساقه را بدون آسیب قابل مشاهده “شکاف” کنند. این بسیار ساده است اما واقعا موثر است و ظاهر گیاه شما را تغییر می دهد..

اگر در برداشتن هر یک از برگ ها مشکل دارید، به سادگی آن ها را تا جایی که ممکن است نزدیک به تنه و ساقه ببرید.

نوک قهوه ای با حلقه ها یا هاله های زرد

معمولاً نشانه آبیاری بیش از حد مداوم است. قبل از آبیاری از خشک شدن خاک اطمینان حاصل کنید و بعد از نیم ساعت مایع اضافی باقی مانده در گلدان را تخلیه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.