مراقبت از گیاه, آفات و بیماری

چگونه از گیاه یوکا مراقبت کنیم؟

مراقبت از گیاه یوکا

مراقبت از گیاه یوکا

یوکا ها گیاهان داخلی و خارجی هستندکه به‌طور کامل در فروشگاه آنلاین سیتی گل با آنها آشنا خواهید شد. در واقع زمانی که بسیاری از مردم کلمه یوکا را می شنوند به یکی از گونه های باغی فکر می کنند که در تابستان دارای خوشه های دراماتیکی از زنگ های سفید مانند گل هستند. با این حال این یک گیاه آپارتمانی مدرن نیز هست.

برگ‌ها اگرچه خیلی تیز نیستند، اما انتهایی نوک تیز دارند، بنابراین باید مراقب باشید. برگ های پهن شمشیری شکل نیز بسیار سخت هستند، به عنوان مثال نمی توانید آنها را با انگشتان خود لمس کنید و در حالی که چنین سبزه های مقاومی ممکن است صاحبان گربه را خوشحال کند، آنها ممکن است از استفاده از “تنه” برهنه به عنوان یک پست خراش لذت ببرند.

یوکا که از یک “تنه” یا ساقه مخصوص رشد کرده است معمول است، پس از کاشت در گلدان، رشد سبز جدید از بالای این ساقه بیرون می آید و ریشه ها از پایین و داخل خاک رشد می کنند. این می تواند بسیار شبیه یک درخت نخل مینیاتوری یا در برخی مواردیک  دراسنا باشد.

انواع یوکا

برگ‌های چرمی مانند کمان می‌شوند و در نهایت زرد می‌شوند و می‌ریزند و با رویش جدید رویش جایگزین می‌شوند و این به تدریج ارتفاع گیاه را افزایش می‌دهد. تنه در معرض دید قطعا به خودی خود جذاب است، اما یک گیاه بلند می تواند جذابیت خود را از دست بدهد، و به همین دلیل است که پیدا کردن چندین یوکا در یک گلدان با اندازه های مختلف برای نفی این اثر “پهلو” در آینده، طبیعی است.

یک یوکای بالغ جسور و چشمگیر با لبه های زاویه ای مستقیم است، در خانه های مینیمالیستی مدرن به عنوان یک گیاه نمونه مستقل بسیار مناسب به نظر می رسد.

یوکاهای کوچکتر و جوانتر (که برای اکثریت سبک خانه ها مناسب است) نسبتاً ارزان هستند و به راحتی پیدا می شوند. با این حال، گلدان‌های شاخه‌دار بلندتر یا گلدان‌های حاوی چندین گیاه در ارتفاع‌های مختلف، به‌طور قابل‌توجهی قیمت بالاتری دارند و به‌طور قابل‌توجهی دستیابی به آن‌ها سخت‌تر است.

ما کمی در مورد این گیاه یاد گرفته‌ایم، بنابراین اجازه می‌دهیم دستورالعمل‌های مراقبت را بررسی کنیم، که اگر از آن پیروی کنید، یوکای شما در شرایط و سلامت عالی حفظ می‌شود

جهت مطالعه بیشتر “14 نوع مختلف گل یاس

گیاه یوکا

نگهداری گیاه یوکا

علت شل شدن برگ های یوکا / پژمرده شدن

این یکی از سخت ترین مشکلات برای شناسایی و حل است، زیرا ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود. اولاً برخی از یوکاها به طور طبیعی این ویژگی را خواهند داشت (عکس‌های گالری را ببینید)، اگر به طور ناگهانی رخ دهد، ممکن است به دلیل این باشد. تکنیک های آبیاری ضعیف (بیش از حد یا کم آبیاری). شوک ، پس از جابجایی یا گلدان مجدد گیاه. کود زیاد . بر این اساس تنظیم کنید.

حتی اگر شرایط را به حالت قبلی بازگردانید، ممکن است کافی نباشد. هنگامی که یوکاها شروع به سرازیر شدن می کنند، اغلب به سختی می توان سلامتی خود را به دست آورد، بنابراین اگر تسلیم شود، ممکن است احساس بهتری در شما ایجاد کند که بدانید در جمع خوبی هستید.

شل شدن برگهای یوکا در اثر یخ زدگی

یوکا (Yucca) گیاهی است که گرما و خشکی را ترجیح می دهد. علت خم شدن برگ های یوکا به این دلیل است که اگر این گیاه را حتی برای چند ساعت هم در دمایی سردتر از محیط طبیعی خودش قرار دهیم برگ هایش شروع به تغییر رنگ و خم شدن می کنند؛ و پس از چند روز در معرض سرما قرار گرفتن، برگ های آن ترک خورده و به شکل غیر طبیعی شل می شوند که در نهایت، برگ هایی که تغییر رنگ داده اند و قهوه ای شده اند، استحکام خود را از دست داده و از روی گیاه یوکا می ریزند.

آسیب انجماد در گیاه یوکا باعث جلوگیری از فرآیند تکثیر این گیاه می شود. با آوردن گیاه یوکا به داخل خانه، در تمام طول سال این گیاه سر سبز و سر زنده خواهد بود، و زیبایی خانه های آپارتمانی را تضمین می کند.

نام متداول گیاه یوکا
نام گیاه شناسی Yucca spp.
خانواده آگاوه
نوع گیاه علفی، چند ساله
اندازه بالغ 1-30 فوت ارتفاع، 3-15 فوت عرض
قرارگیری در معرض نور خورشید جزئي
نوع خاک شنی، زهکشی خوب
pH خاک خنثی، اسیدی
زمان شکوفایی تابستان، پاییز
رنگ گل سفید، صورتی
منطقه بومی آمریکای شمالی، کارائیب
سمیت سمی برای حیوانات خانگی 

مراقبت از گیاه یوکا در محیط داخلی

در شرایط مناسب، رشد گیاهان یوکا دشوار نیست. آنها تمایل دارند به جای توجه بیش از حد، با کمی غفلت رشد کنند. آنها به راحتی می توانند بیش از حد آب شوند. ساقه های خیس نشان دهنده آب زیاد است. در شرایط مناسب، آنها حدود پنج سال به عنوان گیاهان آپارتمانی و تا 20 تا 50 سال اگر در فضای باز رشد کنند، زندگی می کنند.

یک گوشه روشن با رطوبت نسبتا کم بهترین شرایط داخلی برای گیاه یوکا است. علاوه بر این، گیاهان یوکا مستعد ابتلا به بسیاری از آفات نیستند، اگرچه حشرات فلس گاهی اوقات می توانند مشکل ساز شوند. با گذشت زمان، گیاهان یوکا معمولاً برگ‌های پایینی خود را از دست می‌دهند (در طبیعت، آویزان می‌شوند و یک دامن در اطراف تنه ایجاد می‌کنند)، و ظاهری «درخت مانند» دلپذیر به گیاه می‌دهند.

گلدهی یوکا

یک یوکا ممکن است گاهی اوقات گل تولید کند، اگرچه در داخل خانه نادر است. این گیاه به دلیل برگها و ارتفاع ساختاری آن بیشتر از گلها رشد می کند. با این حال، اگر شرایط خوب باشد، پس از چند سال، ممکن است گل‌های زنگوله‌ای با بوی شیرین مشابهی که در یوکای بیرون از خانه می‌بینید ظاهر شوند.

آیا گیاه یوکا سمی است؟

یوکا برای گربه ها، سگ ها و مردم سمی است. در حالی که به طور معمول می تواند از طریق لبه های تیز برگ ها و پوست محافظ سخت روی تنه خود از خود محافظت کند، اما اگر حیوانات خانگی یا کودکان به اندازه کافی به گیاه آسیب بزنند، با عناصر سمی داخل آن مواجه می شوند.

آیا گیاهان یوکا خطرناک هستند؟

نوک تیز یوکا مطمئناً می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و در صورت خراشیدگی یا خراشیدگی باعث ایجاد انواع ناراحتی شود، اما به ندرت آنقدر عمیق هستند که مشکلی ایجاد کنند. اگر اتفاقی افتاد که خون می گیرد، به سادگی با آب و صابون تمیز کنید و تمیز نگه دارید. هنگام کار با آنها، همیشه از آستین بلند و دستکش برای محافظت استفاده کنید.

با این حال، اگر سگ یا گربه گیاه را بجود یا هر یک از آن را بخورد، به احتمال زیاد توسط ساپونین های استروئیدی مسموم می شود که باعث تحریک روده و مشکلات سیستم عصبی مرکزی در دوزهای کافی می شود. آب دهان، استفراغ، ضعف، تشنج و گشاد شدن مردمک چشم از نشانه های مسمومیت است. اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما یوکا مصرف کرده است، تشخیص زودهنگام برای بهبودی کامل بهترین است و باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید.

خلاصه مراقبت از گیاه یوکا

نگهداری یوکا در حیاط

نگهداری یوکا در آپارتمان

نور مناسب یوکا

نور زیاد فیلتر شده نزدیک پنجره جنوبی ، یا آفتاب مستقیم شرقی یا غربی. در فصل بهار و تابستان میتوانید یوکا را در سایه در فضای باز نگه دارید (دمایی بین 10 تا 27درجه) نور مستقیم خیلی زیاد و طولانی مدت ، سبب رنگ پردگی برگهای گیاه می شود کمبود نور سبب زرد شدن برگها از قسمت پایینی می شود
تغذیه : 12-12-36 NPK به همراه آهن اکسل و کود میکرو – ماهیانه + 10-52-10 ماهیانه یک ماه در میان با 12-12-36 + سه ماه یکبار هیومیک اسید. استفاده از کود 12-12-36 به خاطر کلده بودن گیاه نیست بلکه استفاده از کپتاسیم بالاتر در برنامه غذایی یوکا ، کمک مواد مغذی خصوصا پتاسیم، سبب لوله شدن برگها میشود

هر چند وقت یکبار به گیاه یوکا آبیاری کنیم

این گیاهان بومی فضاهای خشک و غیرقابل بخشش در نیمکره غربی هستند. این بدان معناست که والدین گیاهان می توانند آبیاری را کمتر از دفعات بیشتر انتخاب کنند. قانون کلی در مورد گیاه یوکا این است که آبیاری بیش از حد احتمالا تنها راه برای از بین بردن آن است.

به جای تکیه بر یک برنامه آبیاری ثابت، بالای خاک را لمس کنید تا ببینید چقدر خشک است. اگر خاک به انگشتان شما بچسبد، هنوز مرطوب است و نیازی به آبیاری ندارد. اگر انگشتانتان خشک شد، به گیاه خود آبیاری کنید.

مراقب سوراخ زهکشی در پایین باشید تا بدانید چه زمانی باید متوقف شود. هنگامی که جریان آب را از پایین مشاهده کردید، گیاه شما به اندازه کافی آبیاری می شود.

محل کاشت و نگهداری یوکا

تقریباً همه گونه ها دارای برگ های نوک تیز هستند. اینها بسیار تیز هستند و می توانند به راحتی پوست را سوراخ کنند. هنگامی که آنها را می کارید، باید مراقب باشید که آنها را دور از گذرگاه ها و مناطق پر فعالیت قرار دهید تا از هر گونه حادثه ای جلوگیری شود.

هرس گیاه یوکا

در داخل خانه، گیاهان یوکا گاهی اوقات نیاز به هرس دارند، زمانی که برای فضای شما بلند می شوند. با این حال، انجام این کار کمی غیر متعارف است، به خصوص اگر به هرس گیاهان سنتی سنتی عادت دارید. در اوایل بهار کاهش دهید.

برای هرس گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و با استفاده از یک اره یا یک جفت قیچی تیز تنه را از وسط نصف کنید. انتهای ریشه‌دار تنه را دوباره جابجا کنید و آن را به خوبی آبیاری کنید، همانطور که به طور سنتی از گیاه مراقبت می‌کنید. فقط در عرض چند هفته، گیاه باید شروع به تولید برگ های جدید کند، در نهایت مانند قبل ظاهر می شود، فقط کوتاه تر. همچنین می توانید قسمت بالایی یوکا را بکارید تا گیاه دوم را تکثیر کنید.

مراقبت از یوکای شما

یوکا یکی از معدود گونه هایی است که می توانید بکارید و کم و بیش از آن دور شوید. بیش از هر چیز باید به خاک در کاشت اولیه توجه کنید تا اطمینان حاصل شود که آب به راحتی می تواند تخلیه شود. تنها تهدید واقعی برای گیاه پوسیدگی ریشه به دلیل نشستن آب در ریشه است و ممکن است بخواهید قبل از کاشت خاک خود را با ماسه در منطقه ای معادل 2 تا 3 برابر اندازه گلوله های ریشه مخلوط کنید.

مراقبت از گیاه بالغ

نحوه مراقبت از یوکا

مراقبت های یوکا

پس از کاشت و استقرار یوکاها واقعاً به مراقبت زیادی نیاز ندارند، اما باید تا حد امکان آن را تمیز نگه دارید. هر گونه برگ مرده یا در حال مرگ را که با رشد و بازسازی گیاه از پایین ظاهر می شود را بردارید. همچنین پس از گلدهی، ساقه را جدا کنید، مگر اینکه بخواهید گیاه خودش را بذرپاشی کند. دانه ها در جاهایی که انتظارش را ندارید پراکنده می شوند و بالا می آیند.

اگر نمی خواهید گیاهان خود تکثیر شوند، حتماً زمانی که غلاف های بذر هنوز جوان هستند، ساقه ها را جدا کنید. همچنین هر گونه گیاه جوان را از ریشه بیرون بیاورید و در محل ریشه نمک بریزید تا از جوانه زدن آن جلوگیری شود. این گیاهان نسبتاً آهسته رشد می کنند که بالغ شدن 2 تا 3 سال یا بیشتر طول می کشد، بنابراین به راحتی می توان آن را در بالای کنترل گیاه نگه داشت.

چه چیزی به گیاهان یوکا تغذیه کنم؟

یوکاها در طبیعت توسط چیزی جز طبیعت تغذیه نمی شوند، اما وقتی آنها را در باغ یا خانه خود می کارید، ممکن است بخواهید سالی یک یا دو بار به آنها غذا بدهید. به طور کلی از کودهای محلول مایع متعادل در بهار و در صورت تمایل دوباره در تابستان استفاده کنید.

مشکلات یوکا

لکه های برگ / تغییر شکل برگ

این می تواند در اثر لکه برگ ایجاد شود، برگ های آسیب دیده را جدا کنید و با قارچ کش اسپری کنید. همچنین می تواند ناشی از کیفیت پایین هوا باشد، به خصوص اگر رطوبت بسیار بالا باشد، یا اگر در معرض دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد / 45 درجه فارنهایت قرار گیرد، این مشکلات تقریباً فقط در ماه های زمستان رخ می دهد.

لایه سفید روی برگ ها

این مشکل همچنان در نظرات زیر و همچنین در ایمیل های مستقیم ظاهر می شود. عکس زیر نمونه خوبی را نشان می دهد.

تقریباً در همه موارد این امر به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود.

عفونت های قارچی مانند کپک پودری می توانند گیاهان داخل خانه را تحت تاثیر قرار دهند. اما این کمترین محتمل ترین توضیح است زیرا بعید است که هاگ قارچ در خانه ها وجود داشته باشد، بنابراین مگر اینکه گیاهان خود را در طول تابستان بیرون نگه دارید.

آفاتی مانند فلس و شته ها مواد زائد چسبنده ای ترشح می کنند که در نهایت باکتری ها را جذب می کنند و این می تواند به عنوان یک لایه سفید ظاهر شود. با این حال آفات باید وجود داشته باشند. اگر تنها یک لایه سفید است – احتمالاً آفات علت آن نیستند.

در نهایت علائم سفید می تواند رشد طبیعی باشد. اگر با دقت به برگ‌های گیاهان داخلی و خارجی نگاه کنید، اغلب روی بسیاری از برگ‌ها، به‌ویژه برگ‌های جدید، پودر سفید ریز و گاهی تقریباً نامرئی وجود دارد. می توانید به راحتی فیلم را با انگشت مالش دهید و اگر انگشت و شست خود را به هم بمالید به جای چسبندگی احساس گچی می کند. به‌علاوه، علامت‌ها همیشه به‌صورت رگه‌های طولانی و نه لکه‌ها یا لکه‌های مجزا وجود خواهند داشت.

پس مشکل گیاه در عکس بالا چیست؟ مالک چندین عکس را به اشتراک گذاشت، برخی به وضوح علائم سفید طبیعی را نشان می دادند، بنابراین قسمت هایی از گیاه خوب بود و نیازی به درمان نداشت.

با این حال، اگر به دقت نگاه کنید، می توانید ببینید که لایه سفید در لکه ها و لکه های جداگانه است. همچنین نقاط سیاه و قهوه ای در چین برگ ها در محل برخورد آنها با ساقه وجود دارد که طبیعی نیست. بنابراین در این مورد یوکا دارای یک آفت است که باید بر اساس آن درمان شود.

علت زرد یا قهوه ای شدن یوکا

اگر با گیاهان آپارتمانی خیلی خوب هستید، این اتفاق نادر خواهد بود، اما این علائم معمولاً در اثر آبیاری زیر ایجاد می شوند..

یوکاها دارای برگهای نسبتاً بلند و ضخیم هستند، بنابراین اگر هر یک از برگها مرده، قهوه ای یا کثیف به نظر می رسند، می تواند یک چشم درد واقعی ایجاد کند و همچنین به نظر می رسد که در صورت عدم وجود مشکلی وجود دارد..

برگ ها ضخیم و سخت هستند و حتی وقتی می میرند به خوبی از روی گیاه نمی ریزند، در عوض مانند گیاه در عکس اینجا آویزان می شوند. برای بازگرداندن اشیا به ظاهر جذاب رسمی آن، باید وارد آن شوید و به آرامی اما محکم برگ های مرده را به سمت پایین به سمت زمین بکشید. آنها باید تنه / ساقه را بدون آسیب قابل مشاهده “شکاف” کنند. این بسیار ساده است اما واقعا موثر است و ظاهر گیاه شما را تغییر می دهد..

اگر در برداشتن هر یک از برگ ها مشکل دارید، به سادگی آن ها را تا جایی که ممکن است نزدیک به تنه و ساقه ببرید.

نوک قهوه ای با حلقه ها یا هاله های زرد

معمولاً نشانه آبیاری بیش از حد مداوم است. قبل از آبیاری از خشک شدن خاک اطمینان حاصل کنید و بعد از نیم ساعت مایع اضافی باقی مانده در گلدان را تخلیه کنید.

یوکا به چه بیماری ها و حشرات مبتلا می شود؟

خوشبختانه، یوکاها حشرات زیادی را جذب نمی‌کنند و به بیماری بسیار حساس نیستند. با این حال، در صورت مشاهده موارد زیر باید به چند نکته توجه کنید:

  • لکه های قهوه ای به قطر 2 تا 3 سانتی متر که توسط قارچ ایجاد می شود. به سادگی برگ هایی که روی آنها ظاهر می شوند را بردارید و با قارچ کش روی گیاه اسپری کنید.
  • ضایعات برگ خاکستری ممکن است در برگ های مسن تر ظاهر شوند. باز هم به سادگی آنها را بردارید و با قارچ کش اسپری کنید.
  • پوسیدگی ساقه که با سیاه شدن یا پوسیدگی به سمت پایین گیاه مشخص می شود. این به طور کلی به دلیل آب زیاد است که شروع به پوسیدگی گیاه و وارد کردن باکتری می کند. هنگامی که گیاه این را نشان می دهد، ممکن است برای نجات خیلی دیر باشد.
  • انواع حشراتی که ممکن است با آنها مشکل داشته باشید همه حشرات مکنده مانند شته ها، حشرات گیاه آگاو، شپشک آرد آلود، فلس و کنه هستند. اگر متوجه شدید که گیاه رشد نمی کند یا هر یک از این حشرات روی آنها وجود دارد، به سادگی با روغن چریش برای کنترل آن اسپری کنید.

1 نظر در “چگونه از گیاه یوکا مراقبت کنیم؟

  1. مریم گفت:

    واقعا متاسفم فقط ترنسلیت!!!! یه بار میخوندید بعد کپی paste میکردید!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *