مراقبت از گیاه, گیاهان آپارتمانی

نحوه رشد و مراقبت از گیاه سانسوریا

نحوه رشد و مراقبت از گیاه سانسوریا

نحوه رشد و مراقبت سانسوریا

در این مقاله قصد داریم نحوه رشد و مراقبت از گیاه محبوب و دوست داشتی سانسوریا را به شما همراهان همیشگی سیتی گل ارائه دهیم همراه ما باشید

دراسنا تریفاسیاتا که معمولاً به عنوان گیاه سانسوریا شناخته می شود، یکی از محبوب ترین و مقاوم ترین گونه های گیاهان آپارتمانی است. تا سال 2017، از نظر گیاه شناسی به عنوان سانسوریا تریفاسیاتا طبقه بندی می شد ، اما اشتراکات آن با گونه دراسنا بسیار زیاد بود که نمی توان نادیده گرفت. این گیاه دارای برگ های سفت و شمشیر مانند است و می تواند بین شش اینچ تا هشت فوت ارتفاع داشته باشد. گیاهان سانسوریا می توانند رنگ متفاوتی داشته باشند، اگرچه بسیاری از آنها دارای برگ های نوار سبز هستند و معمولاً دارای حاشیه زرد هستند. این گیاهان به راحتی رشد می کنند و در بسیاری از موارد تقریباً تخریب ناپذیر هستند. آنها در نور بسیار روشن یا گوشه های تقریبا تاریک خانه رشد می کنند. گیاهان سانسوریا  به طور کلی در نور داخلی به آرامی رشد می کند، اما اگر چند ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، افزایش قرار گرفتن در معرض نور باعث افزایش رشد می شود. کاشت و گلکاری مجدد بهتر است در بهار انجام شود.

ما در این پست آیا گیاه سانسوریا به نور مستقیم خورشید نیاز دارد؟ مفصل در مورد نور مورد نیاز گیاه سانسوریا پرداخته ایم

هشدار : این گیاه برای گربه ها و سگ ها سمی است.

مراقبت از گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا یک انتخاب ایده آل برای باغبانان مبتدی است زیرا کشتن آن دشوار است. در یک ظرف عالی است و روی زمین یا روی صفحه نمایش های رومیزی به خوبی رشد می کند. گیاه سانسوریا در هوای گرم رشد می کند و در شرایط سرد مبارزه می کند. این گیاه به خشکی مقاوم است اما مستعد آبیاری بیش از حد است که منجر به پوسیدگی ریشه می شود. 2 فقط در صورتی به گیاه آبیاری کنید که خاک خشک شود. این گیاهان در ماه های زمستان می توانند دو ماه بین آبیاری ها فاصله داشته باشند. در ماه های گرم تر، هر دو هفته یکبار آبیاری نکنید.
سبک
گیاهان سانسوریا نور غیر مستقیم اما ثابت را با مقداری آفتاب مستقیم ترجیح می دهند. آنها می توانند خود را با شرایط آفتاب کامل وفق دهند و همچنین در شرایط کم نور زنده می مانند.

خاک :
گیاهان سانسوریا مخلوط گلدانی شل و با زهکشی خوب را ترجیح می دهند. این گیاه در خاک های شنی تر عملکرد خوبی دارد. از یک محیط گلدانی با محتوای ذغال سنگ نارس کم استفاده کنید. ذغال سنگ نارس در بسیاری از موقعیت ها خوب عمل می کند، اما می تواند بسته بندی محکمی داشته باشد و گاهی اوقات مشکلاتی در آبرسانی یا تخلیه دارد. خاک گلدان همه منظوره کاکتوس انتخاب خوبی است.

آبیاری :
بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. در طول زمستان، آبیاری را به یک ماه یا هر زمان که خاک خشک است کاهش دهید. در مورد کم آبیاری اشتباه کنید. آب بیش از حد می تواند به گیاه آسیب برساند.

دما و رطوبت :
گیاهان سانسوریا شرایط گرم را ترجیح می دهند و اگر در معرض دمای کمتر از 50 درجه فارنهایت قرار بگیرند آسیب خواهند دید. گیاه را در مکانی قرار دهید که از پیش نویس ها محافظت شود. محدوده دمایی بین 70 تا 90 درجه فارنهایت بهترین است. سرمازدگی این گیاه را از بین می برد.

کوددهی :
در طول فصل رشد با کود ملایم کاکتوس یا کود مایع متعادل آهسته رهش 10-10-10 یا کود 20-20-20 رقیق شده تا نصف قدرت تغذیه کنید. در زمستان کود ندهید.

هرس :
با استفاده از قیچی هرس استریل، قیچی، یا چاقوی تیز، برگ های خط خاک را جدا کنید یا برگ های آسیب دیده یا بالغ را ببرید تا رشد جدید را تشویق کنید. بهترین زمان برای هرس در فصل رشد است – معمولاً بهار یا تابستان. شما می توانید در فصل خارج از فصل هرس کنید، اما از آنجایی که هرس می تواند گیاه را تحت فشار قرار دهد، بهتر است زمانی که گیاه در دوره رشد است این کار را انجام دهید. برای کنترل ارتفاع گیاه سانسوریا خود، بلندترین برگ ها را بردارید. همچنین، برگ های پوسیده را جدا کنید. حذف برگها باعث رشد برگهای جدید می شود.

تکثیر گیاه سانسوریا

سانسوریا روش تکثیر

سانسوریا آبیاری

بهتر است در فصل رشد در بهار یا تابستان تکثیر شود. اگر گیاه حداقل چهار اینچ ارتفاع داشته باشد، گیاهان دراسنا را می توان به راحتی در طول گلدان مجدد تقسیم کرد. از طرف دیگر، شاخه های جدید ممکن است از خاک بیرون بیایند و می توان آنها را به طور مستقل در گلدان قرار داد. همچنین می توانید گیاهان سانسوریا

را از طریق قلمه تکثیر کنید. این دستورالعمل ها را برای هر دو روش دنبال کنید.

از طریق تقسیم ریشه تکثیر کنید :

یک چاقوی تیز، یک گلدان تمیز و خاک گلدان کاکتوس جمع کنید.
توپ ریشه را از گلدان قدیمی بیرون بیاورید و گیاه را روی یک سطح صاف قرار دهید. با استفاده از دست خود، به آرامی خاک را از ساختار ریشه یا ریزوم پاک کنید.
با استفاده از چاقوی تیز، گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید و مطمئن شوید که ریشه های هر قسمت دست نخورده باقی بماند. بریدن گیاه باعث از بین رفتن گیاه نمی شود.
بخش های جدید گیاه سانسوریا را دوباره در یک گلدان تمیز با خاک گلدان کاکتوس بکارید.
آن را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.
تکثیر شاخه های جدید:

اگر متوجه توله‌ها یا شاخه‌های تازه‌ای شدید که گیاه ایجاد کرده است، می‌توانید آن‌ها را جداگانه بکارید.
همانند تقسیم ریشه، به یک چاقوی تیز، یک گلدان تمیز و خاک گلدان کاکتوس نیاز دارید.
توپ ریشه را از گلدان بیرون بیاورید، ریشه شاخه را پیدا کنید، توله را ببرید و انتهای ریشه بریده شده را در خاک گلدان کاکتوس بکارید.
آن را آبیاری کنید و در مکانی با نور غیر مستقیم روشن قرار دهید.
تکثیر برگ بریدن:

با استفاده از قیچی استریل شده، یک چاقوی تیز یا قیچی هرس، یک برگ بلند و سالم از گیاه سانسوریا خود را برش دهید.
برش برگ را با قرار دادن آن در یک شیشه تمیز از آب و غوطه ور کردن انتهای بریده شده در آب ریشه کن کنید. آن را در یک نقطه نیمه آفتابی قرار دهید و به دنبال رشد ریشه باشید.
هر چند روز یکبار، آب را بالا نگه دارید. هر دو هفته یکبار، آب قدیمی را تخلیه کنید و دوباره با آب تمیز پر کنید تا از رشد باکتری ها یا جلبک ها جلوگیری کنید.
هنگامی که ریشه ها حداقل یک اینچ رشد کردند، انتهای ریشه را در یک مخلوط گلدان کاکتوس با زهکشی خوب بکارید.
آن را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.
در صورت تمایل، می توانید از روش ریشه زایی در آب صرف نظر کنید. پس از بریدن یک برگ سالم از گیاه خود، اجازه دهید انتهای بریده شده به مدت 24 ساعت پینه بسته شود و سپس آن را با انتهای بریده شده در مخلوط گلدان کاکتوس قرار دهید. این گیاه کند رشد است، بنابراین ممکن است دو ماه طول بکشد تا متوجه رشد جدید شوید.

سانسوریا تعویض گلدان

سانسوریا چرا زرد میشه

معانی رنگ گل رز روز ولنتاین

نحوه رشد گیاه سانسوریا از بذر :

گیاهان سانسوریا را می‌توان از دانه‌ها پرورش داد، اما تکثیر آن با روش‌های دیگر آسان‌تر، سریع‌تر و مطمئن‌تر است. دانه های گیاه سانسوریا تمایل به جوانه زنی پایینی دارند. ممکن است بین سه تا شش هفته طول بکشد تا شما یک نهال را ببینید.

برای رشد از بذر، یک گلدان سه اینچی را با مخلوط گلدان کاکتوس با زهکشی خوب یا مخلوط شروع بذر پر کنید. دانه ها را روی مخلوط اولیه بپاشید. گلدان را در مکانی گرم و آفتابی قرار دهید. روی گلدان را با پوشش پلاستیکی یا یک گنبد پلاستیکی شفاف بپوشانید تا گرما و رطوبت حفظ شود. هنگامی که متوجه رشد نهال شدید، پوشش پلاستیکی را بردارید. در طول فرآیند جوانه زنی، خاک را کمی مرطوب اما نه خیلی خیس یا مرطوب نگه دارید. نهال زمانی که سه تا چهار اینچ بلند شد آماده گلدهی مجدد خواهد بود.

گلدان و گلدان مجدد گیاه سانسوریا
هنگام کاشت گلدان، مواد گلدان محکمی را انتخاب کنید زیرا ریشه های قوی می توانند به راحتی شکافته و گلدان های ضعیف را بشکنند. دراسنا معمولاً کند رشد می کند که به ندرت نیاز به گلدان مجدد دارد، اما اگر آفتاب کافی داشته باشد، ممکن است به سرعت رشد کند و نیاز به گلدان مجدد یا تقسیم شود. بهترین زمان برای کاشت مجدد این گیاهان در فصل بهار است. هنگام گلکاری مجدد، همیشه از خاک گلدان تازه ، مخلوط گلدان کاکتوس یا مخلوطی از هر دو استفاده کنید.

زمستان گذرانی
این گیاه یک گیاه استوایی است که می تواند در دماهای کمتر از 50 درجه فارنهایت یا اگر تحت تأثیر یخبندان زمستانی قرار گیرد می میرد. قبل از اینکه دما به این میزان کم شود ، گیاه را به داخل خانه ببرید . گیاه سانسوریا را در یک اتاق گرم و از بادهای سرد محافظت کنید و خاک را در سمت خشک تر نگه دارید. در طول زمستان، گیاهان وارد خواب می شوند و رشدشان متوقف می شود. در زمستان فقط هر شش هفته یا بیشتر به آبیاری گیاه نیاز دارید.

مشکلات و آفات رایج
گیاهان سانسوریا نسبت به بسیاری از آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند فلس ، پشه ، کنه عنکبوتی ، شته، شپشک آردآلود و مگس سفید حساس هستند . 3 اگر گیاه خود را سالم نگه دارید می توانید از حمله حشرات جلوگیری کنید. حشرات معمولاً زمانی به گیاه حمله می کنند که از مسائل زیست محیطی مانند سطح نامناسب آب، رطوبت و گردش هوا رنج می برد. اگر متوجه حشرات روی گیاه خود شدید، حشرات را با چیدن آنها، با استفاده از اسپری ملایم آب یا روغن چریش ارگانیک برای دور نگه داشتن حشرات جدا کنید.

گیاهان سانسوریا یکی از ساده‌ترین گیاهانی هستند که می‌توان آنها را برای سال‌ها نگهداری، تکثیر و نگهداری کرد، چه انگشت شست سبز داشته باشید یا نه. بزرگترین مشکلات سلامت گیاه در اطراف آبیاری متمرکز است. آبیاری بیش از حد باعث بیماری های گیاهی مانند عفونت های قارچی و پوسیدگی ریشه می شود. 2

خاک بد بو
اگر متوجه شدید که خاک بوی پوسیده شدن می دهد، احتمالاً پوسیدگی ریشه دارد. 4 مقداری از خاک را بردارید و آن را تا بینی خود قرار دهید. پوسیدگی ریشه بوی بد می دهد. می توانید سعی کنید گیاه را نجات دهید، اما باید ریشه ها را بررسی کنید تا مشخص شود آیا سیستم ریشه را به موقع ذخیره کرده اید یا خیر. توپ ریشه را از ظرف بیرون بیاورید. هر گونه ریشه یا برگ قهوه‌ای رنگی را جدا کنید. بخشی از ریزوم ریشه سالم را در مخلوط گلدان تازه کاکتوس یا مخلوط گلدانی با زهکشی خوب قرار دهید. اگر نمی توانید ریزوم ها را ذخیره کنید، آنها را دور بریزید. یک گیاه جدید را از قلمه های برگ تکثیر کنید.

برگ های زرد یا قهوه ای
برگ های گیاه سالم سبز با رگه های نقره ای یا زرد است. برگ‌های زرد یا قهوه‌ای می‌توانند شرایط مختلفی از جمله آبیاری بیش از حد، آفات و پوسیدگی ریشه را نشان دهند. اگر سطح آب گیاه را به درستی مدیریت کنید، می توانید هر یک از این شرایط را برطرف کنید. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می شود و گیاه را تحت فشار قرار می دهد و آن را بیشتر در برابر آفات مستعد می کند.

پیچاندن برگها
تریپس یک آفت شایع است که می تواند باعث پیچ خوردن برگ ها شود. 5 از یک ذره بین برای بررسی دقیق برگ های گیاه خود استفاده کنید. مقابله با این حشرات ریز سیاه رنگ آسان است. برگ های به شدت پیچ خورده را جدا کنید و روی گیاه را با روغن چریش یا صابون گیاهی اسپری کنید تا از آفات جلوگیری کنید. برگ های جدید در نهایت رشد خواهند کرد.

افتادن برگ ها
برگ‌های گیاه سانسوریا سالم به سمت بالا رشد می‌کنند و به حالت ایستاده می‌ایستند، اما آب زیاد، نور ناکافی یا مواد ضعیف گلدان می‌تواند باعث افتادگی یا ریزش برگ‌های گیاه شود. اگر از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب استفاده نکنید، خاک خیس شده و روی شاخ و برگ تأثیر می گذارد. گیاه را به مکان روشن تری منتقل کنید، دفعات آبیاری را کاهش دهید و در صورت لزوم خاک را به خاکی تغییر دهید که زهکشی بهتری داشته باشد

کاملترین روش تکثیر آنتوریوم در آب

چگونه گیاه سانسوریا را شکوفا کنیم :

سانسوریا چقدر نور میخواد

سانسوریا چه فصلی پاجوش میزنه

گیاهان سانسوریا گل‌هایی به رنگ سفید مایل به کرم و لوله‌ای شکل می‌دهند که شبیه نیلوفرها هستند. زمانی گل می دهد که نیازهای آب، آفتاب و رطوبت آن ایده آل باشد. با این حال، هنگامی که این گیاهان در تمام طول سال در داخل خانه رشد می کنند، به ندرت گل می دهند. تغییر فصول، یعنی آمدن بهار، گیاه را از خواب خارج می کند و رشد آن را تحریک می کند. گلهای آن معطر است و مانند دیگر گونه های دراسنا شب ها شکوفا می شود. نیازی به سرکشی این گلها نیست. آنها خود به خود رها می کنند.

این 4 نکته برای مراقبت از گیاه مار باعث رشد گیاه شما می شود

1. مطمئن شوید که گلدان دارای زهکشی مناسب است

گیاهان مار در مورد خاک خود خیلی حساس نیستند: ترکیب کلی گلدان های داخلی باید خوب باشد. اما وقتی صحبت از وضعیت گلدان می شود، داشتن سوراخ زهکشی بسیار مهم است. اگر به دلیل آبیاری بیش از حد یا حوضچه آب در ته گلدان خیلی خیس شوند، می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

گر با قوطی آبی‌تان آب ریزش سنگینی دارید، توصیه می‌کنم یک گلدان با سوراخ زهکشی و نعلبکی انتخاب کنید. “اگر می خواهید یک گلدان بدون سوراخ زهکشی انتخاب کنید شاید چیزی در خانه دارید می توانید کف کاشت را با یک لایه سخاوتمندانه از سنگ های گدازه ای بپوشانید تا محلی برای جمع شدن آب اضافی در آن، به دور از شما ایجاد کنید. ریشه گیاه.”

2. وضعیت روشنایی بهینه را پیدا کنید

مطمئناً، گیاهان مار در شرایط کم نور خوب هستند. اما آیا آنها آن را دوست دارند ؟ خوب، این یک داستان متفاوت است. اگر می خواهید گیاه مار شما دیوانه وار رشد کند، بهترین کار این است که کمی بیشتر به آن نور آفتاب بدهید.

گیاهان مار که اغلب به عنوان یک “گیاه کم نور” قرار می گیرند، در واقع نور غیر مستقیم متوسط ​​تا روشن را ترجیح می دهند. دلیلی وجود دارد که گیاهان مار را در بسیاری از فضاهای مختلف، از رستوران ها گرفته تا مطب پزشکان می بینید: آنها مقاوم هستند و می توانند طیف وسیعی از شرایط را تحمل کنند. اگر بتوانید به گیاه مار خود نور غیرمستقیم متوسط ​​یا روشن بدهید، بسیار عالی است. اگر به طور خاص به دنبال گیاهی برای مکان های کم نور هستید، این نیز خوب است. گیاه مار شما ممکن است در آنجا رشد نکند، اما به احتمال زیاد زنده می ماند به خصوص در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی معمولی.

3. گیاه مار خود را بیش از حد آبیاری نکنید

گیاهان مار ساکولنت هستند، و این بدان معنی است که شما نیازی به آبیاری آنها در نزدیکی سایر گیاهان خانگی خود ندارید.

دقیقاً چند بار به گیاه مار خود آبیاری می‌کنید تا حد زیادی به میزان نور دریافتی آن و همچنین زمانی از سال بستگی دارد. “به طور کلی، نور خورشید بیشتر و بهار/تابستان به معنای آبیاری بیشتر است، در حالی که نور خورشید کمتر و پاییز/زمستان به معنی آبیاری کمتر است. گیاهان مار من نور غیرمستقیم متوسط ​​تا کم دریافت می‌کنند و تقریباً هر سه تا چهار هفته یک بار باید آبیاری شوند. معمولاً قبل از آبیاری به دنبال نشانه‌های تشنگی می‌گردید و برای گیاهان مار این نشانه‌ها به‌طور مشهود چروک شدن و/یا پیچ‌خوردن برگ‌ها است.

4. از آفات احتمالی آگاه باشید

سریع‌ترین راه برای خراب کردن روز مادر گیاه، این است که متوجه شوید کودک شما تحت تأثیر آفتی قرار گرفته است که می‌تواند به سلامت او آسیب جدی وارد کند. با گیاهان مار، باید مراقب آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه قبل از آفات باشید. با این حال، آنها ممکن است فلس و شپشک آرد آلود شوند به خصوص اگر گیاه دیگری در خانه آنها را داشته باشد.

یکی دیگر از آفت های رایج؟ کنه‌های عنکبوتی که تارها را می‌چرخانند و روی برگ‌ها و مفاصل برگ‌های گیاه می‌خزند. هنگامی که هجوم وجود داشته باشد، طولی نمی کشد که به دلیل مکیدن شیره برگ ها به گیاه آپارتمانی شما آسیب می زند یا از بین می رود. مهم نیست که کدام آفت را شناسایی می کنید، گیاه آسیب دیده را در اسرع وقت درمان کنید. همچنین مطمئن شوید که آنها را قرنطینه کنید تا آفات به گیاهان دیگر سرایت نکنند.

نماد گل آستر چیست

بخش سوالات متداول

آیا نگهداری از گیاهان سانسوریا آسان است؟

گیاهان سانسوریا از آن دسته گیاهانی هستند که به محض یافتن مکان مناسب برای آنها نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند. نگهداری آنها آسان است و کشتن آنها از بسیاری از گیاهان آپارتمانی سخت تر است.

علت رشد نکردن سانسوریا

به طور کلی، گیاه سانسوریا رشد کندی دارد. با این حال، اگر آن را در تابستان در فضای باز قرار دهید، ممکن است رشد آن را افزایش دهد.

گیاه سانسوریا چقدر عمر می کند؟

طول عمر متوسط ​​یک گیاه سانسوریا پنج تا ده سال است. با این حال، آنها می توانند تا 25 سال یا بیشتر زندگی کنند.

تفاوت بین سانسوریا های ناساویا و دراسنا تریفاسیاتا چیست؟

اگرچه سانسوریا ناساویا و دراسنا تریفاسیاتا هر دو گیاه سانسوریا نامیده می شوند، اما این دو کاملاً بی ربط هستند. ناساویا سرپنس یک درختچه چند ساله از خانواده ستاره‌ها و بومی جزایر فالکلند است. این دو هیچ شباهتی به هم ندارند

ویکی پدیای فارسی (سانسوریا)

راهنمای تولید سانسوریا

4.3/5 - (6 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *