مراقبت از گیاه

روش های نگهداری و مراقبت از شامادورا

نگهداری نخل شامادورا

نخل شامادورا یکی از گیاهانی است که با فراهم کردن حداقل شرایط نگهداری میتواند به زندگی خود ادامه دهد اگر میخواهید این گیاه زندگی شادابی داشته باشد لازم است تا همیشه مراقب آن باشید و از آن نگهداری کنید.

در این مقاله از سیتی گل میخواهیم به معرفی نخل شامادورا و نحوه نگهداری آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی نخل شامادورا

نخل شامادورا گیاهی از خانواده اریکاسه هاست که بومی مکزیک و آمریکای مرکزی بوده است که دارای ظاهری باریک و برگ هایی کشیده به رنگ سبز است که بر روی ساقه هایی به رنگ روشن رشد میکنند و اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد در فصل بهار گل های زرد رنگی میدهد.

این گل قدرت بالایی در تصفیه هوای اتاق دارد و نسبت به شرایطی مانند نور کم و دمای های پایین مقاوم است. شامادورا برای افرادی که در خانه از حیوانات خانگی نیز نگهداری میکنند میتواند گزینه مناسبی باشد زیرا خوردن برگ های آن مشکلی برای آنان ایجاد نمی کند.

اگر این گیاه در شرایط مناسبی در خانه قرار بیگرد میتواند تا 1 متر رشد کند و اگر در بیرون از خانه کاشته شود میتواند تا بیش از 2 متر نیز رشد داشته باشد.

شرایط نگهداری نخل شامادورا

به طور کلی شرایط نگهداری شامادورا در صورتی که تمامی نکاتی که به آن میپردازیم را رعایت کنید آسان است اما با کوچک ترین تغییرات جزئی باید به دنبال رفع آن باشید. این شرایط عبارت اند از :

خاک مناسب گیاه شامادورا

یکی از بهترین عملکرد ها برای نخل شامادورا میتواند کاشتن آن در یک خاک غنی که به خوبی زهکشی شده باشد و گلدانی متوسط است زیرا اگر خاک گیاه بیش از حد سنگین باشد و یا آب بسیاری را در خود نگه دارد ریشه های گیاه دچار مشکل شده و موجب نابودی گیاه می شود.

گیاه شامادورا

در بسیاری از موارد خاک های آماده سنگین هستند در این موارد بهتر است تا خاک را بررسی کنید و ببینید زهکشی آن چگونه است اگر خاک آب را به سختی تخلیه می کند بهتر است از زهکشی خاک را با شن، ماسه و پوکه بهبود ببخشید همچنین در صورت خرید خاک های آماده از کوددهی گیاه خودداری کنید زیرا این خاک ها شامل مواد مغذی است و در صورت کوددهی احتمال سوختگی ریشه ها و نابودی گیاه شما بالا می رود.

نور مناسب

امکان شادابی در نور کم یا نور مصنوعی یکی از خصوصیات شامادوراست قابلیتی که بسیاری از گیاهان خانگی از آن بی نصیب هستند. این مسئله بدین معنی نیست بهترین شرایط نوری برای نگهداری شامادورا نور کم است بلکه قرار دادن گیاه در شرایطی پر نور اما نور غیر مستقیم میتواند یکی از بهترین شرایط ها برای نگهداری باشد.

اگر میخواهید این نخل را در کنار پنچره ها نگهداری کنید میتوانید از پنجره های غربی یا شرقی که آفتاب عصر و صبح به آن میرسد گیاه را قرار دهید همچنین میتوانید شامادورا را به بیرون از خانه نیز منتقل کنید اما باید آن را در جایی قرار دهید نور غیر مستقیم به آن برسد زیرا نور مستقیم میتواند باعث سوختن برگ های آن شود. (بیرون بردن از منزل باید در فصل های گرم سال باشد و پیش از شروع باد های سرد پاییز و زمستان باید گیاه را به داخل خانه برگردانید)

در طول نگهداری اگر دیدید شاخه های گیاه بیش از حد معمول شان بزرگ شده اند و دارای موج های کوچکی هستند بدین معنی است محل قرار گیری گیاه تاریک است و باید آن را در محیطی پر نور قرار دهید.

آبیاری

شامادورا گیاه مهربانی است که میتواند فراموش کردن شما در آبیاری را ببخشد و اگر در آبیاری آن زیاده روی کرده باشید نیز موجب آسیب به آن می شوید زیرا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی می شوند و میتواند مرگ گیاه را فراهم آورد.

آبیاری به موقع شامادورا در زمانی است که چند سانتی متر بالای خاک خشک شده باشد که برای تشخیص این کار میتوانید یک سیخ چوبی و یا انگشت خود را در چوب فرو کنید و اگر متوجه شدید چند سانتی متر بالایی خشک است زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است و باید در این مواقع آبیاری را تا جایی ادامه دهید که آب از زیر گلدان خارج شود (باقی ماندن آب در زیر گلدان میتواند موجب آسیب به ریشه های گیاه شود بنابراین پس از آبیاری آب جمع شده را دور بریزید)

گل گیاه شامادورا

آب مناسب برای شامادورا آبی است که متعادل باشد بعنی نه بیش از حد گرم باشد و نه سرد همچنین آب باید حاوی رسوب نباشد و اگر فکر می کنید آب استفاده شده دارای رسوب و مواد شیمیایی است بهتر است آن را مدتی در جایی قرار دهید تا استراحت کند و یا اینکه آن را بجوشانید تا آب هم دمای محیط شده و سپس آبیاری را انجام دهید.

رطوبت

برای مرطوب نگه داشتن نخل شامادورا میتوانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • از دستگاه بخور استفاده کنید و آن را در نزدیکی گیاه قرار دهید
  • بر روی سینی زیر گلدان سنگ ریزه بریزید تا باعث شود که آب از زیر گدان خارج شود و به مرور بخار شده و رطوبت گیاه را تامین کند
  • اگر حمام و سرویس بهداشتی شما به اندازه کافی نور گیر و بزرگ است میتوانید گیاه را در آن جا نگهداری کنید
  • استفاده از آبپاش برای اسپری کردن آب بر روی گیاه به طور هر روز

در فصل های زمستان که از وسایل گرمایشی استفاده می کنید بهتر است شامادورا را در کنار این وسایل قرار ندهید زیرا در کنار این وسایل هوای خشک در جریان است و رطوبت گیاه به خوبی تامین نمی شود و اگر میزان رطوبت کم شود میتواند موجب قهوه ای شدن لبه های برگ های گیاه شود.

دما

شامادورا گیاهی گرمسیری است که بهترین دما میتواند برای آن بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد باشد(این گیاه میتواند در دمای پایین تر از این بازه نیز قرار بگیرد اما توجه کنید نباید دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد را تجربه کند)

توقف یا کاهش رشد شامادورا میتواند نشانه سرد بودن بیش از حد هوا برای آن باشد بنابراین اگر در منطقه سردی زندگی می کنید بهتر است گیاه را در کنار پنجره یا در قرار ندهید تا معرض باد سرد قرار بگیرد و موجب آسیب به گیاه شوید.

کوددهی

فصل رشد شامادورا تنها در بهار تا تابستان است که نیاز به کوددهی دارد در فصل پاییز و زمستان که گیاه به خواب میرود گیاه نیازی به کود دادن ندارد اما اگر در فصل های رشد از خاک های حاوی کود استفاده کردید تا 3 ماه از کود دادن به گیاه خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *