مراقبت از گیاه

نکاتی ساده برای نگهداری گل های طبیعی در منزل

نکاتی ساده برای نگهداری گل های طبیعی در منزل

برای نگهداری گل های طبیعی در منزل و ماندگاری طولانی مدت آن ها روش ها و تکنیک های گوناگونی وجود دارد که از گذشته تا به امروز هر کدام از این روش ها معمول تر و رایج تر شده اند زیرا حفظ شادابی و تازگی گل های یکی از دغدغه های افراد تا به امروز بوده است.

اگر شما نیز آز ان دسته افرادی هستید تا علاقه دارید گل هایتان برای چند روزی نو و تازه بمانند میتوانید از روش های زیر که از مواد موجود در خانه است استفاده کنید پس با ما همراه باشید.

تازه نگه داشتن گل ها با نوشابه

شما میتوانید برای تازه نگه داشتن گلدان هایتان از نوشابه استفاده کنید میتوانید حدود 1/4 فنجان از گلدانتان را از نوشابه پر کنید و در آب گلدانتان بریزید. شکر هایی که در نوشابه موجود هستند میتواند باعث تازه نگه داشتن و ماندگاری بیشتر گل هایتان شوند.

اگر از گلدان های شیشه ای استفاده میکنید و میخواهید آب آن روشن باقی بماند میتوانید از نوشابه های روشن مانند اسپرایت و7 آپ استفاده کنید.

استفاده از نوشابه برای ماندگاری گل ها

طروات و تازگی گل ها با اسپری مو

همانگونه که اسپری های مو میتوانند مدل های مو های شما را در زمان بسیار حفظ کنند استفاده از آن ها بر روی گل ها نیز باعث می شود تا گل ها تازه تر باقی بمانند.

برای این کار کمی از گل هایتان فاصله بگیرید و سپس اسپری را بر روی برگ ها و گلبرگ های آن اسپری کنید.

استفاده از سرکه سیب روشی برای تازه ماندن گل ها

یکی از راه هایی که میتوانید گل هایتان را خوب و تازه نگه دارید استفاده از مخلوط یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و 2 قاشق غذا خوری شکر است که آن را در آب حل کنید و سپس گل ها را درون این محلول قرار دهید.

برای افزایش عمر گل ها حتما آب را هر چند روز یکبار با سرکه و شکر بیشتر تعویض کنید.

وایتکس ها مایعاتی جادویی برای ماندگاری گل ها

اگر گل هایی که به تازگی خریداری کرده اید را در هر لیتر آب گلدان 1/4 قاشق چای خوری وایتکس (سفید کننده) اضافه کنید موجب افزایش عمر بیشتر گل هایتان خواهد شد.

از دیگر راه هایی که باعث می شود تا آب گلدانتان کدر نشود و از رشد باکتری های آن جلوگیری شود اضافه کردن 3 قطره سفید کننده و 1 قاشق غذا خوری در 1 لیتر آب است. (این مواد را باهم مخلوط کرده و گل ها را درون آن بگذارید)

خنک نگه داشتن گل

در این روش میتوانید گل هایتان را به دور از نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد قرار دهید زیرا موجب پژمردگی و خراب شدن گل های شما می شود حتی این روند را سریع تر نیز میکند. اگر گل هایتان را در فضایی خنک و به دور از حرارت و گرما قرار دهید باعث تازه نگه داشتن گل ها و حفظ شادابی آنها میشوید.

تازه نگه داشتن گل ها با قراردادن آن ها در یخچال

یکی از روش های مهم در نگهداری گل ها که به مراقبت بسیاری احتیاج دارد نگهداری گل های طبیعی در یخچال است برای این کار باید گل هایتان را با پارچه و دستمال کاغذی بپوشانید و سپس آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید که هوای آن را به طور کامل تخلیه کرده باشید و سپس آن را برای چند ساعت درون یخچال قرار دهید.

استفاده از این روش فقط در بازه های چند ساعتی است و برای طولانی مدت اصلا پیشنهاد نمی شود.

استفاده از سکه فلزی روشی برای تازگی گل

اگر یک تکه قند و چند سکه فلزی به درون آب گلدانتان بیاندازید باعث عمر طولانی تر آن می شوید زیرا سکه مانند یک اسیدفیر عمل میکند و از رشد باکتری های درون آن جلوگیری میکند.

استفاده از قرص آسپرین

یکی از روش های صحیح و سنتی برای نگهداری از انواع گل استفاده از چندین آسپرین خرد شده در آب گلدان است و سپس گل ها را درون آن قرار دهید.

استفاده از آسپرین برای طراوت گل ها

در این روش و تمامی روش های بالا باید هر چند روز یکبار آب گلدان ها را تعویض کنید.

روش های ساده برای نگهداری گل ها

خرید های فصلی

یکی از بهترین کار ها برای طراوت داشتن گل های شما در زمان طولانی تر خرید گل های فصلی در آن زمان است زیرا این گل ها از کشور های دیگر نمی آیند به همین سبب شادابی بیشتری دارند به طور مثال گل های داودی، نیلوفر و گل های رز گل هایی اند که در تمامی فصول سال در دسترس اند.

شاخ و برگ های اضافی را بردارید

برداشتن تمامی برگ ها و شاخه هایی که زیر سطح گلدان قرار دارند باعث می شود که پژمردگی گیاه در زمان های آینده برای شما اتفاق بیافتد زیرا در این شرایط احتمال رشد باکتری به حداقل میرسد.

هوا و تهویه مناسب

یکی از نکات مهم برای تازه نگه داشتن گل ها قرار دادن آن ها در فضایی با هوای مناسب است زیرا تهویه مناسب میتواند در تازه تر ماندن و ماندگاری گل های طبیعی بسیار موثر باشد.

گلدان هایتان را تمیز کنید

سعی کنید گلدان هایتان را همیشه تمیز نگه دارید و تمامی آثاری که بر روی آن از گل های گذشته بوده است را پاک کنید.

یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن لکه ها میتواند خیساندن گلدانتان در مواد سفید کننده در طول شب باشد که در روز بعد آن را به طور کامل تمیز کنید.

تعویض آب گلدان

گلدان هایتان را در فاصله های زمانی 2 روز یکبار برای جلوگیری از رشد باکتری ها تمیز کنید و هر بار که این کار را انجام میدهید ساقه های گل ها را مجددا ببرید و نگران کوتاهی گل ها نباشید زیرا با پیر شدن گل ها کوتاهی ساقه باعث می شود آب مسافت کمتری را برای رسیدن به ساقه طی کند.

چک کردن سطح آب

همیشه این اطمینان را در گل های خود داشته باشید که گلدانتان با دو سوم آب شیرین و یا بالا تر از آن پر شده باشد زیرا این مسئله باعث می شود تا تمامی ساقه های گل هایتان به حد کافی خیس بخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *