مراقبت از گیاه

زمان مناسب برای عوض کردن گلدان

زمان مناسب تعویض گلدان

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به گل و گیاه ها علاقه مندید باید زمان تعویض گلدان هایتان را بدانید زیرا گیاهان نیز مانند ما انسان ها رشد میکنند و این مسئله میتواند باعث شود تا گل های ما در جای خود احساس راحتی نداشته باشند و گیاهان اغلب با بی حالی به ما میگویند که زمان عوض کردن گلدان شده است اما باید بدانید که در این امر زمان فاکتور بسیار مهمی در عوض کردن است.

از کجا بفهمیم باید گلدان را عوض کنیم

در این مقاله میخواهیم به بهترین زمان برای تعویض گلدان بپردازیم که به اشتباه باعث آسیب به گیاه و از بین رفتن آن نشویم پس با ما همراه باشید.

از کجا بفهمیم که زمان تعویض گلدان شده؟

هنگام خرید گیاهان آپارتمانی باید به این نکته توجه کنید که هر گیاهی با توجه به رشد و اندازه ای که دارد نیاز به تعویض گلدان دارد و افراد نباید زمانی که گیاه به این کار نیاز ندارد ندانسته آن را انجام دهند علائم و نشانه های بسیاری وجود دارد که نشان میدهد چه زمانی باید گلدان خود را عوض کنیم این موارد عبارت اند از:

کند شدن در رشد ریشه گیاه

زمانی که رشد ریشه ی گیاه تان متوقف میشود و شما رسیدگی های لازم را برای گیاه انجام داده اید و میدانید که به دلیل خواب زمستانی گیاه رشد نمیکند باید بدانید زمان آن است که باید گلدان خود را تعویض کنید این امر نشان میدهد که ریشه به اندازه کافی رشد کرده و دیگر جایی برای رشد کردن ندارد.

تناسب نداشتن گیاه و گلدان

هنگامی که قسمت های بالایی گیاه از قسمت انتهایی آن سنگین تر باشد ریشه ها نمیتوانند گیاه را پایدار نگه دارند و خطر خم شدن و سقوط آن وجود دارد و باید در اسرع وقت اقدام به تعویض گلدان کنید زیرا این روند میتواند باعث از بین رفتن شاخه های گیاه شود.

بزرگی گلدان دلیلی برای تعویض گلدان

اگر شما برای گیاه خود از گلدان های بزرگی استفاده کنید و گیاه را در آن قرار دهید ممکن است باعث کند شدن رشد ریشه ی گیاه خود شوید و حتی رشد آن متوقف نیز شود زیرا تمام انرژی گیاه صرف رشد ریشه می شود.

برای رفع این مشکل میتوانید از گلدان های کوچکتری استفاده کنید و یا چند سانت از خاک رویی گلدان را با خاک جدیدی تعویض کنید.

خارج شدن ریشه ها از ته گلدان

گیاهان سالمی که در خاک هستند از قسمت ریشه رشد میکنند و اگر جای کافی برای رشد آنها وجود نداشته باشد سوراخ های زهکشی گلدان تنها گزینه برای آنهاست و این مسئله نشان میدهد که گیاه شما به خوبی رشد کرده و گلدان برای آن کوچک است. بهتر است هر چند وقت یکبار گیاه را بررسی کنید تا ببینید ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شده است یا خیر.

نشانه های کمبود مواد مغذی گیاه

در برخی موارد خاک گیاه میتواند بسیار بدمنظر باشد و یا بر روی آن دلمه هایی مانند کپک، قارچ یا نمک قرار گرفته باشد با ایجاد این مشکل نمیتوان با روش هایی مانند اضافه کردن مواد مغذی و تعویض خاک، گیاه را تقویت کرد بنابراین باید در این مورد علاوه بر گلدان خاک گیاه را نیز تعویض کنید.

خشک شدن سریع گلدان

هنگامی که گیاه خود را آبیاری میکنید ممکن است ببینید که خاک گیاه نسبت به روز های قبل سریعتر خشک شود و حتی میبینید که آب بر روی برگ ها و گلدان های آن قرار گرفته است در این مواقع گیاه به تعویض گلدان نیاز دارد.

تعویض گلدان راهی برای درمان پژمردگی

درمان پژمردگی یکی دیگر از عواملی است که میتواند صاحب گلدان را مجبور به تعویض گلدان نماید تا شاید این مشکل به دلیل نا مناسب بودن گلدان بوده باشد و با این کار این مشکل برطرف شود.

ممکن است برگ های گیاه پس از مدتی درخشندگی اولیه خود را نداشته باشند و بر روی آنها کدری (بی رنگی و زردی برگ ها) ایجاد شده باشد که این مسئله باعث رطوبت کمتر خاک گلدان شده و حتی باعث ظهور برگ های جدید با اندازه ی کوچک شوند در این موارد بهترین کار تعویض گلدان است.

عوض کردن گلدان

بهترین فصل برای تعویض گلدان ها

بهترین فصل برای تعویض گلدان ها میتواند از اوایل بهار تا اوایل تابستان باشد زیرا در این دوره گیاهان از خواب زمستانی خود بیرون آمده اند و میخواهند دوران رشد خود را شروع کنند بعلاوه اگر در این هنگام به گیاه آسیبی وارد شود بتواند آن را جبران کنند.

در تمامی فصل های سال نیز میتوانید در محیط هایی با شرایط گلخانه ای اقدام به تعویض گلدان کنید این نکته را نیز در نظر داشته باشد که خاک گیاهان همیشه سبز و چند ساله را باید هر دو سال یکبار تعویض کرد.

چه نکات مهمی را برای تعویض خاک گلدان ها در نظر بگیریم؟

عوض کردن خاک گلدان ها نکاتی دارد که در صورت رعایت صحیح و انجام اصولی میتوان اطمینان پیدا کرد که اتفاق بدی برای گباهان آپارتمانی و گل های داخل گلدان نخواهد افتاد که برخی از مهمترین آنها را در این بخش توضیح دادیم:

  • از خاک مناسبی برای گیاهان خود استفاده کنید زیرا استفاده از خاک های نامرغوب میتواند به ریشه گیاه آسیب بزند.
  • اگر از گلدان های قدیمی خود استفاده میکنید آن را به خوبی تمیز کنید تا باعث بروز آلودگی به گیاه نشوید.
  • اگر از گلدان های پلاستیکی استفاده میکند مطمئن شوید ته گلدان دارای سوراخ باشد تا آب در گلدان باقی نماند.
  • از محلول های جلوگیری از قارچ و باکتری استفاده کنید.
  • بعد از تعویض گلدان باید بدانید تا 6 ماه نمیتوانید اقدام به تعویض مجدد کنید زیرا باعث بروز شوک به گیاه شما میشود.
  • اگر گیاه شما دارای گل است تا زمانی که گل های آن نریخته است اقدام به تعویض گلدان نکنید.

سخن آخر

گل ها و گیاهانی که پرورش میدهید مانند فرزندان شما به مراقبت بسیاری نیاز دارند و ممکن است در بسیاری از موارد نیاز به تعویض گلدان داشته باشند تا ریشه آن بتواند سالم رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *